0

معرفی و دانلود بهترین کتاب‌های متون کهن فارسی

کهن‌ترین نوشته‌های ایران باستان از سده‌ی ششم پیش از میلاد کشف شده‌اند و از همان زمان تا کنون درخت تنومند ادبیات در جان و روح این سرزمین ریشه دوانده است. کتاب‌های متون کهن فارسی گنجینه‌ای ارزشمند و مملو از اطلاعات ادبی، تاریخی، دینی، اجتماعی، فرهنگی، تربیتی و… به شمار می‌آیند و با زبانی شیرین که برگرفته از زبان ادبیات حاکم بر هر برهه از تاریخ است، تقریر شده‌اند.

برخی از متون کهن فارسی مانند تاریخ بیهقی، تاریخ طبری، جامع التواریخ و… به بیان حقایق تاریخی پرداخته‌اند و برخی دیگر مانند گلستان سعدی، مرزبان نامه، کلیله و دمنه با روایت داستان‌هایی شیوا و اصیل، در قالب ادبی نثر، علاوه بر پند و اندرزهای فراوانی که در خود گنجانده‌اند، لحظاتی لذت‌بخش را برای مخاطبان خود رقم می‌زنند.  

همچنین در این میان کتابی کم‌نظیر همچون سیاست‌نامه اثر خواجه نظام‌الملک توسی با سبکی شیوا و روان درباره‌ی تجربیات نویسنده درباره‌ی شیوه‌ی اداره‌ی مملکت نگاشته شده است که در نوع خود اثری ویژه در میان متون کهن است.

متون کهن فارسی بیانگر اصالت و زیبایی زبان و ادبیات فارسی از دیربازند و یادگاری‌های ارزشمندی از بزرگان ادبیات این مرز و بوم محسوب می‌شوند که خواندن آن‌ها بیش از هر اقدام دیگری می‌تواند باعث گرامیداشت این آثار شود. از انواع متون نثر کهن فارسی می‌توان به نثر مرسل (ساده و روان مانند اسرارالتوحید)، نثر مسجع (دارای عبارات قرینه و آهنگین مانند مناجات‌نامه‌ها)، نثر فنی (ترکیبی از نثر ساده و مسجع سرشار از آیات، روایات و تمثیل‌ها مانند تاریخ جهانگشای جوینی) و نثر بینابین (ترکیبی از نثر فنی و مرسل مانند سیاست‌نامه) اشاره کرد که هریک با ویژگی‎های خاص خود بیانگر گستره‌ی ادبیات فارسی و مهارت‌های ادبی نگارنده خود هستند.

فیدیبو با فراهم آوردن نسخه‌های الکترونیکی و صوتی این کتاب‌ها امکان مطالعه  و گوش دادن به آن‌ها را در هر زمان برای همه‌ی افراد علاقه‌مند به زبان و ادبیات کهن فارسی ممکن کرده است. علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سایت فیدیبو و یا نصب نرم‌افزار آن به راحتی امکان دسترسی به کتاب مورد نظر خود را فراهم کنند.


معرفی کتاب‌های پرفروش متون کهن فارسی

●     کتاب صوتی گلستان سعدی اثری منثور از شیخ اجل که به پند و موعظه در آن پرداخته است.

●     کتاب صوتی تاریخ بیهقی یکی از آثار سده‌ی پنجم هجری است که در آن از تاریخ آفرینش تا تاریخ ایران و عرب سخن گفته شده است.

●     کلیله و دمنه یکی از قدیمی‌ترین آثار در ایران و جهان با قدمتی دوهزار ساله به شمار می‌آید.

●     کتاب صوتی فیه ما فیه حاوی سخنان مولانا در جلساتش که مریدان او نوشته‌اند.

●     کتاب الهی نامه از عطار نیشابوری که نثری شامل داستان‌های عارفانه وزیباست.دسته‌ی متون کهن فارسی

فیلترهای انتخاب‌شده
فقط فیدی‌پلاس
فقط کتاب‌های موجود
نوع محتوا
نویسنده، مترجم یا راوی
انتخاب شما
ناشر
انتخاب شما