0

معرفی و دانلود بهترین کتاب‌های نمایشنامه

نمایشنامه یک متن ادبی-نمایشی است که برای اجرا روی صحنه نوشته می‌شود. در واقع نمایشنامه نویسی هنری است که آن‌چه برای یک اجرا مورد نیاز است را به بهترین نحو به نگارش درمی‌آورد. اجرا یا نمایش انواع مختلفی دارد که متن هر کدام بر اساس نوع و محل اجرا نوشته می‌شود. به اجراهایی مانند استنداپ٬ مجری‌گری٬ سخنرانی و .... نیز می‌توان واژه نمایش را اطلاق کرد. اما مفهوم اصیل نمایشنامه مختص نمایش‌هایی مانند نمایش روحوضی٬ سیاه بازی٬ تعزیه٬ پرده خوانی٬ نقالی و اجراهایی از این دست می‌شود. به کسی که متن نمایشنامه را می‌نویسد نمایشنامه نویس می‌گویند. نمایشنامه نویسی قدمتی دیرینه دارد و می‌توان گفت به دوران یونان باستان بر می‌گردد. به عقیده اهل هنر نمایشنامه همانند پلی است میان رمان و هنرهای دیداری. کسی که نمایشنامه می‌نویسد گویا کلمات یک رمان را به رقص در می‌آورد و به آن‌ها جان می‌بخشد. نمایشنامه روی صحنه جان می‌گیرد و آن‌چه در عمق وجود خود دارد را به بیننده می‌خوراند. کافی است کمی با این هنر زیبا آشنا باشید تا در نهایت شما هم اعتراف کنید که «شنیدن کی بود مانند دیدن». 

نمایشنامه انواع مختلفی دارد. محتوای نمایشنامه را می‌توان درام٬ ملودرام٬ عاشقانه٬ تراژدی٬ طنز٬ هجو٬ کمدی و ...نوشت. متن یک نمایشنامه به چند بخش تقسیم می‌شود که اولین مرحله آن ایده پردازی است و سپس نویسنده به سراغ مقدمه چینی٬ شخصیت پردازی٬ ایجاد سوال در ذهن بیننده٬ اوج داستان و سپس نتیجه‌گیری می‌رود. 

فیدیبو یک مرجع کامل برای تمامی کسانی است که یا دستی بر نوشتن دارند یا صرفا علاقه‌مند به مطالعه کتاب‌هایی با موضوعیت نمایشنامه هستند. کافی است سری به سایت فیدیبو بزنید و در دنیای بی پایان کتاب‌ها غرق شوید.

بهترین کتاب‌های نمایشنامه

·      کتاب مرگ فروشنده اثر آرتور میلر و ترجمه عطاالله نوریان 

·      کتاب خرده جنایت‌های زناشوهری اثر اریک امانوئل اشمیت و ترجمه شهلا حائری

·      کتاب مرغ دریایی اثر آنتوان چخوف و ترجمه کامران فانی

·      کتاب صوتی مکبث اثر ویلیام شکسپیر و ترجمه عبدالرحیم احمدی

·      کتاب هملت اثر ویلیام شکسپیر و ترجمه م.آ به‌ آذین

·      کتاب آنارشیست اثر دیوید ممت و ترجمه فاطمه خسروی

·      کتاب مربای روسی (نمایشی در سه پرده از ادبیات معاصر روسیه) اثر لودمیلا اولیتسکایا و ترجمه مریم شفقی

·      کتاب ملک محمد دوری و سیهرو اثر علی آموخته نژاد

·      کتاب هرگز برای پدرم آواز نخواندم اثر رابرت اندرسن و ترجمه حامد صحت

دانلود کتاب‌های رایگان نمایشنامه

کتاب وودی آلن (پیرمرد عاشق پیشه سینما) نوشته علیرضا برادران یک نمایشنامه است که به صورت رایگان روی اپلیکیشن فیدیبو در اختیار خوانندگان عزیز قرار گرفته است تا به راحتی بتوانند آن را دانلود و مطالعه کنند. این کتاب به معرفی وودی آلن کارگردان٬ بازیگر و نویسنده آمریکایی تبار می‌پردازد. وودی آلن در سال 1935 در نیویورک به دنیا آمد. او کودکی آرامی نداشته و زمانی که وارد دبیرستان شده برای بچه‌ها روی صحنه استنداپ اجرا میکرده است. زندگی در یک خانواده پر سر و صدا و شلوغ و نارضایتی او از وضع موجود٬ ابزاری برای وی شد تا بتواند از دل آن‌‌ها داستان‌های طنز و فکاهی بیرون بکشد و آن‌ها را بنویسد. استعدادش در این کار تا آن‌جا پیش رفت که توانست دست نوشته‌هایش را در روزنامه چاپ کند. پس از دبیرستان برای خواند رشته «ارتباط و فیلم» وارد دانشگاه نیویورک شد اما هنوز درسش تمام نشده بود که از آن جا بیرون آمد. چون از ناتمام گذاشتن تحصیلات دانشگاهی خوود رضایت نداشت دست به کار شد تا به صورت خودآموز در زمینه فیلم و سینما مطالعه و تحقیق کند. او علاوه بر نویسندگی و کارگردانی به بازیگری نیز علاقه داشت و در این زمینه به موفقیت‌‌های زیادی دست یافت.


فیلترهای انتخاب‌شده
فقط فیدی‌پلاس
فقط کتاب‌های موجود
نوع محتوا
نویسنده، مترجم یا راوی
انتخاب شما
ناشر
انتخاب شما