دانلود اپلیکیشن
0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
مغازه خودکشی

معرفی، خرید و دانلود کتاب مغازه خودکشی

نویسنده:
ژان تولی
درباره مغازه خودکشی

بعضی رمان‌ها خلاف جریان آب شنا می‌کنند و این داستان را بسیار خواندنی‌تر و جذاب‌تر می‌کند. کمدی سیاه یک ژانر معروف در ادبیات است که با بیان واقعیات جامعه به زبان طنز سعی دارد هم از اتفاقات جامعه بگوید و هم با روایت کمدی لبخند بر روی لب خواننده بیاورد. یکی از معروف‌ترین کتاب‌های کمدی سیاه مغازه‌ی خودکشی به قلم ژان تولی است. شما با خواندن این کتاب به شهری در آینده‌ی دور می‌روید. جایی بی‌نام و نشان که ممکن است با آن احساس نزدیکی کنید. در سال ۲۰۱۲ نیز از این کتاب یک انیمیشن فرانسوی ساخته شد.

درباره‌ی کتاب مغازه‌ی خودکشی

مغازه‌ی خودکشی کتابی در ژانر کمدی سیاه است که داستان شهری را روایت می‌کند کنه در هیچ کجای داستان اسمی از آن برده نمی‌شود. در این شهر که درگیر تغییرات اقلیمی دچار بحران شده است، هیچ گلی نمی‌روید و هوا بسیار بد است. مردم به‌شدت افسرده هستند و برای زندگی کردن و تلاش کردن هیچ انگیزه‌ای ندارند. در همان شهر غم‌زده یک مغازه‌ای وجود دارد که اوضاع در آن خیلی هم بد نیست. مغازه‌ی خودکشی. یک خانواده‌ی پنج نفره که به صورت خانوادگی و اجدادی این مغازه را اداره می‌کنند. در این مغازه هر چیزی که به کردم برای خودکشی کمک کند به فروش می‌رسد. هر چیزی مانند سم، طناب و هر چیز دیگه‌ای که به مرگ ختم شود. این مغازه یک شعار دارد، «اگر در زندگی موفق نبودید، حداقل مرگ موفقی داشته باشید.»

مغازه‌ی تواچ به مردم شهر برای نحوه‌ی خودکشی مشاوره می‌دهد و برایشان روش‌های مرگ را تضمین می‌کند. از افتخارات این مغازه این است که افراد معروفی چون مرلین مونرو، میشیما، ون گوگ و ... نیز از مشتریان این مغازه بودند. روال داستان تا ورود آلن به همین صورت است. آلن جوان‌ترین عضو این خانواده است. با ورود آلن، قصه به کل تغییر می‌کند و اتفاقات جدیدی رخ می‌دهد. عشق به زندگی. اما پایان داستان بسیار تعجب برانگیز و شوکه کننده است.

درباره‌ی ژان تولی نویسنده کتاب مغازه‌ی خودکشی

ژان تولی نویسنده، فیلم‌نامه نویس و کاریکاتوریست فرانسوی است که در تاریخ ۲۶ فوریه سال ۱۹۵۳ متولد شد. او قلم بسیار خوبی در روایت داستان و نوشتن رمان دارد و گه‌گداری نیز زندگی‌نامه می‌نویسد. او تا به امروز حدود ۱۰ کتاب موفق و پرفروش تألیف کرده است و جوایز ادبی بسیار زیادی را اخذ کرده است. از دیگر کتاب‌های پرفروش و معروف این نویسنده می‌توان به رمان آدم‌خواران اشاره کرد.

درباره‌ی ترجمه‌ی کتاب مغازه‌ی خودکشی

کتاب مغازه‌ی خودکشی تاکنون به بیست زبان مختلف از جمله زبان فارسی ترجمه شده است. از جمله مترجمانی که این کتاب را به زبان فارسی برگردانده‌اند می‌توان به سودا وهاب‌زاده - نشر عطر کاج - و محمدرضا آبیار - نشر چلچله - اشاره کرد؛ اما یکی از بهترین ترجمه‌های کتاب مغازه‌ی خودکشی را احسان کرم ویسی انجام داده است. کتاب دیگری که احسان کرم ویسی از این نویسنده ترجمه کرده است کتاب آدم‌خواران است.

کتاب مغازه‌ی خودکشی برای چه کسانی مناسب است؟

به نظر فیدیبو، کتاب مغازه‌ی خودکشی را می‌توان به همه پیشنهاد کرد. هرکسی که علاقه‌مند به خواندن کتاب‌های داستانی باشد از مطالعه‌ی این رمان لذت می‌برد. کتاب مغازه‌ی خودکشی یک هدیه‌ی مناسب است برای هر کسی که به داستان و ادبیات علاقه‌مند است. برای دانلود کتاب مغازه‌ی خودکشی می‌توانید از طریق همین صفحه اقدام کنید. برای دوستداران کتاب صوتی هم نسخه‌ی صوتی آن در وب‌سایت فیدیبو موجود است. کتاب صوتی مغازه‌ی خودکشی را نشر صوتی رادیو گوشه با صدای گیرای هوتن شکیبا منتشر کرده است.

نکوداشت‌های کتاب مغازه‌ی خودکشی

-  کتابی لذت‌بخش و تفکربرانگیز  (Vulpes Libris)
-  یک مغازه‌ی خودکشی که سرشار از زندگی است  (Le Figaro)
-  بدیع و به شکل غیرمنتظره‌ای گزنده؛ کتاب «مغازه خودکشی»، یک اثر کلاسیک جاودان است. (The trust about a books)

در بخشی از کتاب مغازه‌ی خود کشی می‌خوانیم؛

«مغازه‌ی خودکشی بفرمایید.»

خانم تواچ که لباس سرخ خونی تن کرده بود. تلفن را برداشت و از تلفن کننده خواست گوشی را نگه دارد. «یک لحظه گوشی آقا» و باقی پول مشتری زنی را داد که قیافه‌اش از نگرانی کج شده بود. او با پاکتی که نشانی مغازه‌ی خودکشی رویش بود مغازه را ترک کرد. روی پاکت شعار مغازه چاپ شده بود. «آیا در زندگی شکست خورده‌اید؟ لااقل در مرگتان موفق باشید.» لوکریس با مشتری خداحافظی کرد و دوباره گوشی را برداشت.

«الو؟ آه، موسیو چنگ شمایید؟! البته که به جا می‌آرم. امروز صبح طناب خریدید. این طور نیست؟ بله ...؟ شما می‌خواید که ما ...؟ نمی‌شنوم - احتمالا تلفن همراه مشتری آنتن نمی‌دهد - ما رو به تشییع جنازه‌تون دعوت کردید؟ آه. واقعا لطف کردیدا ولی کی می‌خواید انجامش بدید؟ آه ... طناب دور گردن‌تونه؟ خب امروز که سه‌شنبه ست؛ فردا چهارشنبه، پس تشیع جنازه‌تون میوفته پنج‌شنبه دیگه» درسته؟ اجازه بدید از شوهرم بپرسم

به پشت مغازه رفت و داد زد: «میشیما! موسیو چنگ پشت تلفنه. سرایدار مجتمع مذاهب از یاد رفته ... آرهه همون ... آزمون می‌خواد که پنج‌شنبه تو خاک سپاریش شرکت کنیم. این همون روزی نیست که قراره بازاریاب شرکت مرگ آوران بیاد؟ آهان پس اون پنجشنبه‌ی هفته‌ی بعده خیله خب.»

دوباره گوشی تلفن را برداشت: «الو؟ موسیو چنگ ...؟ الو ...؟» وقتی فهمید چه اتفاقی افتاده تلفن را قطع کرد. «هرچند طناب خیلی ابتداییه هميشه مؤثره. باید باز هم سفارش بدیم ...» آه مرلین بیا ببینم.

مرلین تواچ هفده ساله شده بود. بی‌حوصله و شل و ول، با سینه‌های بزرگ و خجالت‌زده از اندام پرش، تیشرت تنگی به تن داشت که رویش این شعار نوشته شده بود: «زندگی می‌کشد.» خیلی خشک و بی‌رمق گردگیر را در دستانش گرفته بود و لبه‌ی قفسه‌ی تیغ‌هایی را پاک می‌کرد که برای رگ زدن چیده شده بود. برخی از آن‌ها زنگ زده بود. روی برچسب کنار آن‌ها نوشته شده بود: «حتی اگر رگتان را عمیق تبرید، کزاز خواهید گرفت.»

مادر به دخترش گفت: «برو گل‌فروشی تریستان و ایزود و یه تاج گل بگیر. یادت باشه کوچیک بگیری. بهشون بگو روی کارت بنویسند برای «موسیو چنگ، مشتری‌مان از طرف مغازه‌ی خودکشی». احتمالا چندتایی مستأجر از مجتمع میان و می‌گن از پسش براومد. واسه‌ی ما تبلیغ خوبی می‌شه. یالا دیگه. معطل نکن. بعدش می‌تونی تاج گل رو به نگهبان جدید قبرستون بدی.»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دسته‌ها:

شناسنامه

فرمت محتوا
epub
حجم
780.۰۷ کیلوبایت
تعداد صفحات
114 صفحه
زمان تقریبی مطالعه
۰۳:۴۸:۰۰
نویسندهژان تولی
مترجم احسان کرم ویسی
ناشرنشر چشمه
زبان
فارسی
عنوان انگلیسی
Le magasin des suicides: roman
تاریخ انتشار
۱۳۹۷/۱۰/۰۱
قیمت ارزی
5 دلار
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
epub
۷۸۰.۰۷ کیلوبایت
۱۱۴ صفحه

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
دیگران نقد کردند
3.9
از 5
براساس رأی 1433 مخاطب
خوش‌خوان 🪶 (3)
آموزنده 🦉 (2)
5
ستاره
40 ٪
4
ستاره
30 ٪
3
ستاره
13 ٪
2
ستاره
7 ٪
1
ستاره
8 ٪
907 نفر این اثر را نقد کرده‌اند.
ک
کیان
۱۴۰۲-۰۶-۲۵
4
انگیزه‌بخش 🚀
خوش‌خوان 🪶
سرگرم‌کننده 🧩

این کتاب در مورد سال‌هایی‌ست که جهان و زندگی ادم‌ها پر از مشکلات مختلفه. مردم همگی دچار افسردگی و ناامیدی شدند و هر کدوم به دلایل مختلف تحمل ادامه‌ی زندگی رو ندارند. خانواده‌ی تواچ و مغازه‌شون به کمک این افراد امده تا بهشون تجهیزات مورد نیاز کشتن خودشون رو بفروشد. مغازه خانواده‌ی تواچ رونق زیادی دارد تا وقتی که پسر کوچک خانواده، آلن، افراد خانواده رو با شرایطی روبه‌رو میکنه که همه چیز رو تغییر میدهد... . کتاب مغازه خودکشی کتابی با طنزِ تلخ است و نویسنده با شوخی‌های ظریف، مخاطب رو مداوم با موضوع مرگ روبه‌رو میکند. سراسر کتاب شاهد مبارزه‌ی مرگ و امید به زندگی هستیم. کتاب اسون‌خوان است و متن کتاب روان و به زبان عامیانه‌ست که باعث می‌شود خواننده جذب داستان بشود و کتاب رو تا تموم شدنش زمین نذارد. پایان کتاب غیرمنتظره و شوکه‌کننده و زیبا بود. در شرایطی که در زندگی هر کدوم ما، مشکلاتی بزرگ و کوچک همواره در تلاش برای ناامیدی ما از ادامه‌ی زندگی هست، خوندن این کتاب میتواند امیدی هر چند کوچک را در دل‌هامون زنده کند.

S
Sahel Esfahani
۱۴۰۲-۰۶-۱۱
5
آموزنده 🦉

کتاب فوق‌العاده خوب و گیرایی است.

ح
حنانه مطیع
۱۴۰۲-۰۵-۳۰
4

کتاب جالب و جذابی بود. اوایل داستان کشش بسیار زیادی داره که ادم نمیتونه کتاب رو ببنده. وقتی تموم میشه آدم باور نمیکنه. چون خیلی توش غرق میشی

9
939802****
۱۴۰۲-۰۵-۲۳
5

کتاب فوق العاده‌ای بود. کتاب عجیبی بود روزگار الان رو توصیف می‌کرد. داستان با ریزترین جزئیات نوشته شده بود و لیست اسامی اسم ها خیلی خفن بود. من لحظه به لحظه رو تصور می‌کردم از در مغازه تا اتاق خواب آلن و غذای شیرین مادرش. نویسنده دقت زیادی داشته و با توصیف هاش از فضای مغازه ما یا حداقل من رو به دنیای خودش برد. اول کتاب آدم دقیقا مثل مادر و پدره هستن و آروم آروم با فضای کتاب یکی میشن و بعد آلن پیداش میشه. یک آدم که همه‌اش شاد هستش و حتی ما رو شاد میکنه. شخصیت آلن با تمام وجود وارد روح ما میشه و وقتی ما آماده هستیم که کتاب رو تمام کنیم و ببندیم و با نگاهی تازه به دنیا برگردیم، وقتی که منتظر بودیم بگه پایان... آلن... آلن خودش رو رها میکنه. جمله آخر کتاب به شدت غم انگیز هستش ولی یکم آدم فکر کنه میبینه آلن خودکشی نکرد بلکه حالا که موفق شده بود دیگه رها شده بود. *حالا هم خانواده اش هم مردم و هم خواننده که من و تو باشیم نگاهمون تغییر کرده و اون تیکه پازل زندگی &#۳۴;امید&#۳۴;که ما گم کرده بودیم دوباره پیداش کردیم. پس بخواب، آلن که نماد امید به زندگی برای من هستی و خواهی بود بخواب.

9
904568****
۱۴۰۲-۰۵-۱۴
1

مامسلمانها نمیدونیم آیا بهشتی هستیم یاجهنمی ولی میدونیم کسیکه خودکشی میکنه حتما جاش توی جهنمه نویسنده این کتاب هم جاش همونجاست چون هدفش رواج این کاره

9
935786****
۱۴۰۲-۰۵-۰۶
5

کل داستان در مورد نحوه نگرش انسان‌ها به زندگی هستش. اینکه میتونیم یه اتفاق رو هم به صورت مثبت ببینیم و هم به صورت منفی. این ما هستیم که انتخاب می‌کنیم چه دیدگاهی داشته باشیم و این امر تو کیفیت زندگی ما اثر میذاره. پس پایان داستان هم بستگی به دیدگاه ما داره. هدف پایان داستان اصلا تمجید مرگ خودخواسته نیست. بلکه میخواد هر فردی با نگرش خودش در مورد اون قضاوت‌ کنه. پس من نظرم اینه که آلن فرستاده‌ای از آسمان بود که اومده بود حال همه رو خوب کنه. در ضمن نویسنده میگه آلن دست خودش رو رها کرد. چجوری نتیجه میگیرید که آلن خودکشی کرده واقعا. شاید آلن اصلا یه تصویر ذهنی بوده که خانواده فقط میدیدنش، اصلا شاید آلن پرواز کرده بعد از رها کردن خودش. در کل اینکه همیشه حتی اگر از آسمون سنگ بباره به زندگی مثبت نگاه کنید و لذت ببرید. این دنیا ارزش غصه خوردن رو نداره. دوستدار همتون

9
903044****
۱۴۰۲-۰۵-۰۳
4

این کتاب خیلی داستان قشنگی داره من ک کتابش رو ندارم ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌و‌لی رفیقم این رو داره من هروقت میرم خونشون کتابو بر میدارم میرم ی گوشه میخونم کاش میشد داستان کتاب رو از گوگل بخونیم😐

9
913783****
۱۴۰۲-۰۴-۳۰
3

من از داستان کتاب خوشم اومد و به نظرم جالب بود ولی پیشنهادم اینکه ترجمه دیگه ای را انتخاب کنید.

9
921884****
۱۴۰۲-۰۴-۲۱
5

واقعا انتظار نداشتم اینجوری تموم شه

9
912931****
۱۴۰۲-۰۴-۱۹
4

خواندن این کتاب رو توصیه نمی کنم. داستان با ایده جالبی شروع می شه و توقع داشتم با پیشرفت داستان، مفهوم پرمایه‌ و قابل تأملی ازش درک کنم که این اتفاق نمی افته و در یک سوم پایانی کلا انسجام داستان از دست می ره و با یک پایان نامطلوب ـ جایی که انتظار نداری داستان وسط کار تموم بشه ـ به پایان می‌رسه.

نمایش 897 نقد دیگر
3.9
(1,433)
خوش‌خوان 🪶 (3)
36,000
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو
مغازه خودکشی
مغازه خودکشی
ژان تولی
هوتن شکیبا

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
مغازه خودکشی
مغازه خودکشی
ژان تولی
احسان کرم ویسی
نشر چشمه
3.9
(1,433)
خوش‌خوان 🪶 (3)
36,000
تومان