0

معرفی و دانلود بهترین کتاب‌های ادبیات نمایشی

ادبیات در قالب‌های متفاوتی قابل بررسی است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها ادبیات نمایشی است، کتاب‌های ادبیات نمایشی نیز به بررسی همین بخش از ادبیات می‌پردازند. 

ادبیات نمایشی به آن گونه از آثار ادبی گفته می‌شود که قابلیت اجرا توسط بازیگران را دارند مانند نمایشنامه، فیلمنامه، تعزیه‌نامه و…در این میان نمایش و ادبیات نمایشی ریشه‌ای کهن در فرهنگ ایرانیان دارد چرا که در گذشته‌های دور نمونه‌هایی از آن به اجرا درمی‌آمد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به نمایش و سرودهایی که مغ‌ها از کتاب اوستا برای مردم اجرا می‌کردند، اشاره کرد. همچنین اجرای نمایش‌هایی به شکل معرکه‌گیری، نقالی، روحوضی و تعزیه نیز از گذشته‌های بسیار دور در ایران رایج بود و امروزه نیز تئاتر و انواع فیلم‌های سینمایی برگرفته از ادبیات نمایشی هستند.

اما نمایش‌نامه‌ها به شکل امروزی خود از ترجمه‌ی نمایش‌نامه‌های غربی به دست آمده‌اند که نقش مؤثر"مولیر" نمایشنامه‌نویس فرانسوی در این میان قابل انکار نیست.

نمایش‌ها بخش عمده و اصلی ادبیات نمایشی به حساب می‌آیند که امروز با چهار عنوان کمدی، تراژدی، کمدی_تراژدی و ملودرام از آن‌ها یاد می‌شود.

نمایش کمدی از زمان یونان باستان وجود داشته و هدف اصلی آن خنداندن و شاد کردن مخاطب است و می‌تواند به صورت‌های مختلفی از جمله دراماتیک، طنز، سیاه و… به اجرا دربیاید.

نمایش تراژدی نیز یکی دیگر از انواع نمایش است که هدف آن درگیر کردن احساسات مخاطب تا حد ممکن و ایجاد احساس همدردی در او است. این نوع نمایش می‌تواند احساساتی چون غم، ترس، خشم و… را در مخاطب ایجاد کند.

کمدی_تراژدی همانگونه که از نامش پیداست تلفیقی از هر دو سبک کمدی و تراژدی است اما این تناقض مانعی در این سبک نمی‌شود، این نوع نمایش می‌تواند فرایندی غمگین اما پایانی شاد داشته باشد یا به گونه‌ای اجرا شود که عناصر طنز خود را در نمایشی تراژدی بروز دهند.

ملودرام نیز نوعی از نمایش است که با سادگی و به دور از اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی سعی در روایتی سرگرم‌کننده دارد تا احساسات مخاطب خود را برانگیزاند.

ادبیات نمایشی سهم به‌سزایی درانتقال پیام به دیگران دارد و با توجه به داشتن طیف گسترده‌ای از مخاطبان یکی از مؤثرترین انواع هنر و ادبیات است و بعید به نظر می‌رسد کسی در زندگی خود از یکی انواع ادبیات نمایشی مانند نمایشنامه و یا فیلمنامه بهره نگرفته باشد.

فیدیبو سعی دارد تا با فراهم آوردن انواع مختلف کتاب‌های ادبیات نمایشی امکان دسترسی به آثار مختلف را برای مخاطبان خود تسهیل کند.


معرفی کتاب‌های پرفروش ادبیات نمایشی

●     نظریه های جدید در مطالعات ادبیات نمایشی و تئاتر این کتاب به بررسی ادبیات نمایشی به عنوان یک مبحث میان‌رشته‌ای می‌پردازد.

●     نمایش‌نامه نوای اسرارآمیز کتاب صوتی این نمایشنامه درباب رابطه‌ی اسرارآمیز دو نویسنده است که در باب عشق با یکدیگر سخن می‌گویند.

●     خیانت انیشتین نیز یک کتاب صوتی در قالب نمایشنامه است که سبک کمدی نگاشته شده است.

●     نمایش‌نامه خفه شو عزیزم

●     سه فیلم‌نامه‌ دل تاریکی، نازنین، داستان دوست

●     هفت فیلم نامه از اصغرفرهادی

●     انواع مرغابی و سه نمایش‌نامه‌ی دیگر

دسته‌ی ادبیات نمایشی

فیلترهای انتخاب‌شده
فقط فیدی‌پلاس
فقط کتاب‌های موجود
نوع محتوا
نویسنده، مترجم یا راوی
انتخاب شما
ناشر
انتخاب شما