0

معرفی و دانلود بهترین کتاب‌های شعر و نقد شعر

شعر، چکامه و یا سرود عناوینی متفاوت اما با معنای یکسان برای یکی از اصل‌ترین شاخه های ادبیات‌اند و نقد شعر، تحلیلی در باب نقاط ضعف و قوت یک شعر و تعیین مقام آن است. کتاب‌های شعر و نقد شعر یکی از اصلی‌ترین ابزار ادیبان و یا علاقه‌مندان به این شاخه است که می‌تواند امکان دسترسی به آثار متفاوت و بهره‌مندی از آن‌ها را فراهم کند.

شعر در لغت به معنی فهم و ادراک است اما شاعران تعاریف متفاوتی در طول زمان از آن داشته‌اند؛ در گذشته شعر کلامی شیوا و روان برخاسته از احساسات، عواطف و هیجانات به حساب می‌آمد که علاوه بر جنبه‌ی خیال‌انگیزی و زیبایی شناختی دارای وزن و آهنگ بود به همین دلیل اندیشمندی مانند ارسطو شعر را در مقابل نثر قرار می‌دهد که وزن و آهنگی ندارد، اما امروزه این تعریف  تغییرات بسیاری کرده است تا جایی‌که اشکال امروزی شعر در کنار حفظ برخی ویژگی‌ها مانند خیال‌انگیزی و تصویرسازی و درگیر کردن احساس خواننده، پایبندی به موزون بودن و حتی آهنگین بودن ندارند و در قالب‌هایی مانند شعر"نو" یا "سپید" نیز سروده می‌شوند. اما نقد شعر نیز که اهمیت آن کمتر از خود شعر نیست، به داوری درباره‌ی موضوعات مرتبط با آن مانند؛ زبان، صور و تعابیر، مضمون فکری، شکل، شیوه‌ی تألیف و ترکیب  یا همان کمپوزیسیون شعر و نوع شعر می‌پردازد.

همچنین نقد می‌تواند شعر را به شکلی تخصصی با شیوه هایی شکل مدارانه، روان‌شناختی، زبان‌شناختی، اسطوره شناختی، پدیدارشناختی، ساختارگرایانه و… بررسی کند و با روشن کردن جزئیات و جنبه‌های متفاوت یک شعر یا اصول فکری شاعر آن به فهم بهتر خوانندگان کمک کند. امروزه نقد شعر این کنکاش را مانند گذشته تنها به کشف معایب یک اثر محدود نمی‌کند بلکه منتقدان با بررسی آثار برجسته‌ی ادبی که نقاط قوت بیشتری دارند باعث اعتلای آن می‌شوند.

فیدیبو سعی کرده با جمع‌آوری کتاب‌های شعر و نقد شعر در سایت و اپلیکیشن خود امکان تهیه‌ی نسخه‌ی الکترونیکی و یا صوتی آن‌ها را در اختیار کاربران خود قرار دهد.


معرفی کتاب‌های پرفروش شعر و نقد شعر

●     مثنوی معنوی دفتر اول از اشعار مولانا جلال الدین بلخی به صورت صوتی

●     عاشقانههای حافظ غزلیات حافظ به شکل صوتی

●     شعر زمان ما در باب بررسی سروده‌های شاملو، کیفیت و نقد آن‌ها

●     شعر و تجربه شامل دو بخش بررسی فنون جدید شعر و تحلیل اشعار دو شاعر بزرگ آلمانی گوته و هولدرلین

●     نگاهی به شعر نیما یوشیج بررسی جهان‌بینی نیما یوشیج و چگونگی پیدایش نظام‌های شعری 

●     سیر نقد شعر در ایران از مشروطه تا 1332ه.ش


دانلود کتاب‌های رایگان شعر و نقد شعر

●     خسرو و شیرین از نظامی گنجوی به صورت صوتی

●     کشکول شیخ بهایی

●     در گذرگاه جهان از فریدون مشیری به صورت صوتی

●     رباعیات خیام

●     پادکست فردوسی خوانی

●     مجموعه اشعار وحشی بافقی

●     شعر زندگی از مجموعه اشعار هوشنگ ابتهاج در قالب صوتی


دسته‌ی شعر و نقد شعر

فیلترهای انتخاب‌شده
فقط فیدی‌پلاس
فقط کتاب‌های موجود
نوع محتوا
نویسنده، مترجم یا راوی
انتخاب شما
ناشر
انتخاب شما