0
دبی فورد

معرفی کتاب‌های دبی فورد

نویسنده

دبی فورد کیست؟

دبی فورد نویسنده، مربی، سخنران و معلم آمریکایی متولد ۱۹۵۵ در نیویورک است. او متخصص شناخته شده در زمینه تحول شخصی و یکی از پیشگامان مطالعات در زمینه سایه انسان‌ها بود. اثر «سایه» فیلمی آموزشی درباره تاثیرات مخرب سایه است که فورد در سال ۲۰۰۹ تهیه‌کننده آن بود. او با برگزاری کارگاه‌های آموزشی مشهور به نام Shadow Process n>به هزاران نفر در سراسر جهان کمک کرد. دبی در برنامه‌های اپرا، صبح بخیر آمریکا، ایده‌های بزرگ با دانی دویچ و فاکس نیوز شرکت کرد و میزبان یک برنامه رادیویی هفتگی بود. همچنین او در سال ۲۰۰۰ موسسه فورد را تاسیس کرد. طبق وبسایت رسمی فورد: هدف اصلی این موسسه ارائه ابزار، آگاهی و چشم انداز به دانش آموختگان است تا بتوانند به پیشرفت جهان و گسترش شادی کمک کنند. ۹ کتاب دبی فورد در فهرست پرفروش‌ترین‌های نیویورک‌تایمز جای دارند. او در ۱۷ فوریه ۲۰۱۳ بعد از یک نبرد طولانی مدت با سرطان در سن ۵۷ سالگی درگذشت اما آثار بی‌نظیرش تا ابد به یادگار ماندند.

زندگی شخصی دبی فورد

دبی در دانشگاه زندگی‌اش با مسائلی مثل غلبه بر اعتیاد، طلاق والدین و خیانت مواجه بوده. او هرگز از به اشتراک گذاشتن داستان زندگی‌اش خجالت نمی‌کشید. در دوران نوجوانی والدین دبی از هم جدا شدند و او به مصرف مواد روی آورد تا مطابق انتظارات والدینش عمل نکند. طبق مصاحبه دبی با روزنامه USA Today او روزی بیش از ۱۰۰ قرص مصرف می‌کرد. با این حال آشنایی با صحبت‌های چوپرا زندگی دبی را تغییر داد و تاثیر شگرفی در او به وجود آورد. بعد از مدتی دبی متوجه شد به بیماری سرطان دچار شده و تصمیم گرفت این سفر پر فراز و نشیب را به طور شجاعانه با مخاطبانش به اشتراک بگذارد. او در سال ۲۰۱۲ در مصاحبه‌ای با اپرا وینفری اعلام کرد که در حال مبارزه‌ای سخت و معجزه‌آسا با این بیماری است. علاوه بر این دبی بسیاری از تجربیات و داستان‌های زندگی‌اش را در کتاب «شجاعت» با مخاطبان در میان گذاشته است.

تحصیلات دبی فورد

دبی فارغ‌التحصیل رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه جان اف کندی است و به دلیل سهم برجسته خود در زمینه روانشناسی و معنویت جایزه فارغ التحصیلان سال ۲۰۰۱ را از آن خود کرد. در سال ۲۰۰۳ مدرک دکتری افتخاری از دانشگاه امرسون به دبی فورد اعطا شد و در سال ۲۰۰۴ دکتری افتخاری از هیئت مدیره دانشگاه جان اف کندی را دریافت کرد.

کمک‌های انسان دوستانه

در سال ۲۰۰۸ دبی یک سازمان مردم نهاد با نام The Collective Heart را تاسیس کرد. فکر تاسیس این بنیاد با الهام از تعهد اپرا وینفری برای آموزش دختران به وجود آمد. دبی و پسرش بیو اعلام کردند، می‌خواهند نخستین آکادمی کودکان در مناطق روستایی اوگاندار را بسازند. بعد از این خبر هزاران نفر از مردم به آن‌ها پیوستند و اولین مدرسه در بهار ۲۰۰۹ ساخته شد. تا کنون ۶ مدرسه ابتدایی در دو کشور آفریقایی، ۵ مدرسه در اوگاندا و ۱ مدرسه در کنیا در حال ساخت است و طی ۲۰ سال آینده به توانمند سازی هزاران کودک در دنیا کمک خواهد کرد.

آثار دبی فورد

۳ کتاب اول دبی با نام‌های نیمه تاریک جویندگان نور، طلاق معنوی و راز سایه هنوز هم به عنوان پیشگامان آموزش‌های عاطفی و معنوی شناخته می‌شوند. نیمه‌تاریک وجود در فهرست پرفروش‌ترین کتاب نیویورک‌تایمز در سال ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ قرار گرفت. صداقت، شفافیت و کاربردی بودن از اصلی‌ترین ویژگی‌های آثار دبی است و خوانندگان را به یک سفر درونی و روانی وارد می‌کند. دو کتاب بعدی فورد با عناوین سوال های درست و بهترین سال‌های زندگی خود در سال ۲۰۰۹ منتشر شد و دارای دستورالعمل هایی برای غلبه بر محدودیت‌های فردی و کسب موفقیت است. چرا مردم خوب کارهای بد انجام می‌دهد ششمین کتاب دبی است. او در این کتاب بزرگ‌ترین فجایع انسانی و شکاف‌های درونی که در زندگی روزمره همه افراد اتفاق می‌افتد را بیان می‌کند. پاک‌سازی آگاهی ۲۱ روزه، یکی دیگر از آثار دبی است که در سال ۲۰۱۰ منتشر شد. هدف از این برنامه کاربردی یافتن معنا و هدف، بالا بردن کیفیت زندگی و مهم‌تر از همه ساختن ارتباط صمیمی و دوستانه با خود است. اثر سایه یکی دیگر از کتاب‌های مشهور این نویسنده است که با همکاری دیپاک چوپرا و ماریان ویلیامسون نوشته شد. در این کتاب سایه انسان از سه دیدگاه متفاوت مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین در کتاب شجاعت که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد، دبی به ما توضیح می‌دهد که چطور توانسته بر مشکلات زندگی‌اش غلبه کند و به یک زن قوی و شجاع تبدیل شود. در حال حاضر آثار دبی توسط دانشگاهیان، معلمان، وکلا و درمانگرها در سراسر دنیا مورداستفاده قرار می‌گیرد تا آن‌ها نیز همانند دبی بتوانند از صمیم قلب به بقیه انسان‌ها کمک کنند.

اندیشه‌های دبی فورد

دبی فورد در همه آثارش مخاطب را با خود همراه می‌کند. او از آن‌ها دعوت می‌کند تا منشأ نارضایتی هایشان را کشف کنند و سپس بار دیگر با بزرگ‌ترین رویاهایشان ارتباط برقرار کنند. راحتی، اصالت و شفافیت بی‌نظیر دبی مخاطبان را تشویق می‌کند تا همین صفات را در خود بپرورانند. دبی معرفت درونی مخاطبانش را بیدار می‌کند و از ذهن آن‌ها به قلبشان راه میابد. او دیدگاه ما در مورد همه‌چیز را عوض می‌کند و به ما کمک می‌کند به سطحی از درک و آگاهی برسیم که بتوانیم با واقعیت‌ها روبه‌رو شویم. طبق نظر دبی، بزرگ‌ترین تحسین‌کننده هر فرد خود اوست. همین اعتقاد باعث شد مشهورترین مربیان معنوی معاصر از دیپاک چوپرا و ماریانا ویلیامسون گرفته تا نیل دونالد والچ و اندرو هاروی از او حمایت کنند. صحبت‌های صریح و صادقانه دبی همیشه باعث تغییر زندگی دیگران می‌شد. او در شناخت نقاب‌های دروغین انسان‌ها مهارت فوق‌العاده‌ای داشت و به همین دلیل معلم بزرگی برای همگی ماست.