دانلود اپلیکیشن
0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
1984
٪30

معرفی، خرید و دانلود کتاب صوتی 1984

نویسنده:
جورج اورول
ناشر:
ماه آوا
درباره 1984

تلفن همراه شما، تلویزیون خانه و حتی ماکروفر خانه‌ی شما به تمامی حرفایتان گوش می‌کند. همین؟ خیر آن‌ها یک قدم جلوتر رفته و حرفای شما را به شرکت‌های سازنده مخابره می‌کنند. این می‌تواند یک کابوس باشد اما متاسفانه حقیقت دارد. وجه خوب این موضوع در این است که تمامی این فرایند برای جنبه‌های تبلیغاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و جاسوسی و شنودی در کار نیست. کتاب ۱۹۸۴ یک رمان سیاسی و تخلی است که ساخته‌ی ذهن نویسنده‌ی آن جرج اورول است اما هیچ کم و کاستی از واقعیت ندارد.

اگر شما کتاب خوان باشید حتما نام جرج اورول و کتاب معروفش، قلعه‌ی حیوانات را شنیده‌اید. با کتاب معروف دیگرش یعنی ۱۹۸۴ در این متن همراه باشید.

درباره‌ی کتاب صوتی ۱۹۸۴

داستان روایتگر سه کشور تمامیت‌خواه و خون‌خوار است که دائم با هم در حال جنگ هستند. اوشینا، اوراسیا و ایستیشیا. اما تمام داستان کتاب در شهر بزرگ اوشینا اتفاق می‌افتد. تمام شهر و شهروندان تحت نظارت و کنترل ناظر کبیر هستند.

کتاب صوتی ۱۹۸۴ روایت داستان زندگی وینستون اسمیت است. او فردی است که در وزارت حقیقت کار می‌کند و وظیفه دارد که در گذشته و حال دست ببرد و وقایع را به گونه‌ای بنویسد که حزب می‌خواهد. همه‌ی مردم تحت کنترل ناظر کبیر هستند و در همه‌ی جای شهر تله اسکرین قرار دارد. تله‌اسکرین‌ها همان‌طور که عکس و فیلم نمایش می‌دهند به همان‌صورت هم رفتار و حرکات مردم را هم به افرادی که پشت صفحه‌ها هستند مخابره می‌کند. شما حق ندارید کاری کنید که خلاف جهت خواسته‌ی حزب باشد. شما حق ندارید حتی ناراحت باشید و کوچک‌ترین مخالفت و ناراحتی از حزب و ناظر کبیر باعث می‌شود که فرد ناراضی ناپدید شود به‌گونه‌ای که انگار هیچ‌وقت نبوده است. به قول اسمیت بخار می‌شود. اسمیت از حاکمیت ناراضی نیست، منتفر است اما به دلیل سکوت دیگران و ترس از جانش سکوت می‌کند تا اینکه عاشق می‌شود. شخصیت بعدی که وارد داستان می‌شود؛ جولیا. جولیا همکار اسمیت است و هر دو عاشق یکدیگرند اما اسمیت ترس دارد که جولیا جاسوس باشد. چرا که عشق، دوست داشتن و محبت در شهر اوشینا ممنوع است. اما وینسون متوجه می‌شود که او نیز عاشق است و با هم وارد رابطه می‌شوند و در طی این رابطه‌ی عمیق متوجه می‌شوند که هر دو احساس یکسانی به حزب دارند و دیدگاهشان یکی است. شخصیت بعدی و دردسر ساز ماجرا اوبراین است که با ورودش ماجرا را از قبل هیجان‌انگیزتر می‌کند. کتاب ۱۹۸۴ را نمی‌توان به تنهایی یک کتاب سیاسی دانست زیرا که اصولا کتب سیاسی درمورد وقایع و احوالات عصری صادق است و کاربرد دارد که نویسنده در آن زندگی می‌کرده است. اما داستان ۱۹۸۴ کتابی است برای تمام دوران. این کتاب در سال ۱۹۴۹ منتشر شده و بیشتر از ۷۰ سال از زمان نگارشش می‌گذرد اما می‌توان آن را به اوضاع سیاسی و زندگی بخشی از زندگی مردم جهان تعمیم داد. در سال ۱۹۵۹ فیلمی با اقتباس از این کتاب به کارگردانی مایکل اندرسون ساخته شد که پایانی متفاوت از داستان واقعی داشت. اما نسخه‌ی موفق‌تر آن به کارگردانی مایکل رادفورد است. این فیلم که با وفاداری کامل به اصل اثر ساخته شده‌است در ۱۴ دسامبر ۱۹۸۴ در سینماهای جهان به نمایش درآمد و توانست ۶ جایزه را در فستیوال‌های جهانی سینما از آن خود کند.

درباره‌ی جورل اورول نویسنده‌ي کتاب ۱۹۸۴

جورج اورول (George Orwell) در سال ۱۹۰۳ در یکی از شهرهای هندوستان به دنیا اومد و زمانی که یک سال داشت همراه با مادر و دو خواهر خود به انگلستان رفت و در آن‌جا توسط مادرش بزرگ شد. به دلیل وضعیت مالی نامناسب خانواده و برخلاف میل مادرش، جورج در مدرسه مذهبی تحصیل کرد. در دوران جوانی تصمیم گرفت که به هندوستان برگرده و در پلیس سلطنتی فعالیت کنه. تجربه زندگی در جامعه طبقاتی هند، زمینه‌ساز تفکرات و نگاه اورول به جامعه شد و در کتاب‌های او تجلی کرد. همچنین جنگ جهانی دوم هم در شکل گرفتن دیدگا‌ه‌های او بدون تاثیر نبود و در تحت تاثیر همان دوران بود که اورول اثر قلعه حیوانات را خلق کرد. بدون شک از اورول می‌توان به عنوان یکی از برجسته‌ترین روشن‌فکران اون دوره یاد کرد. اورول در سال ۱۹۵۰ و بر اثر بیماری ریوی فوت کرد و به درخواست خودش جسدش سوزانده شد.

درباره‌ی ترجمه‌ی کتاب صوتی ۱۹۸۴

جالب است بدانید، کتاب ۱۹۸۴ در شبکه‌ی کتا‌خوانی گودریدرز توانسته است با رای بیش از ۲ میلیون نفر امتیاز ۴٫۱۵ از ۵ را کسب کند. کتاب ۱۹۸۴ یکی از ده رمان برتر قرن بیستم است و همواره جزو فهرست صد کتابی است که قبل از مرگ باید خوانده شوند. این کتاب تا به حال به بیش از ۶۵ زبان مختلف برگردان شده و میلیون‌ها نسخه از آن به فروش رسیده است و باعث شده تا جورج اوروِل به جایگاه ممتازی در ادبیات جهان برسد. مهدی برومند در سال ۱۳۶۱ این کتاب را به زبان فارسی ترجمه و نشر چهر آن را منتشر کرد. اما به طور کلی مترجمان بسیاری این کتاب را ترجمه کرده‌اند. حمیدرضا بلوچ نشر به سخن (مجید)، حسین صالحی نشر نیلوفر، کاوه میرعباسی نشر چشمه، سیروس نورآبادی نشر نوش‌آفرین، محمدرضا قلیچ‌خانی نشر ناژ و خدیجه خدایی نشر یاران این کتاب را منتشر کرده‌اند. انتشارات ماه آوا نسخه‌ی صوتی این کتاب را با ترجمه‌ی حمیدرضا بلوچ و گویندگی علی عمرانی را در سا ۱۴۰۰ منتشر کرده است. حمیدرضا بلوچ کتاب‌هایی چون آروزهای بزرگ، فندق شکن و خرمگس را به فارسی ترجمه کرده است. برای تهیه کتاب صوتی ۱۹۸۴ می‌توانید از طریق همین سفحه اقدام کنید و نسخه‌ی صوتی را دانلود کنید.

در بخشی از کتاب صوتی ۱۹۸۴ می‌شنویم؛

صفحه سخنگوی اتاق نشیمن، به جای آن‌که طبق معمول بر روی دیوار انتهایی نصب شود تا به تمام اتاق اشراف داشته باشد. بنابه دلایلی بر روی دیوار جانبی و درست روبروی پنجره قرار داشت. در یک طرف آن یک فرو رفتگی در دیوار بود که هنگام ساختن عمارت، گویا برای قراردادن قفسه کتاب درنظر گرفته شده و اکنون وینستون همان جا نشسته بود. وینستون در این گوشه از اتاق می‌توانست از محدوده دید صفحه سخنگو در امان بماند. البته صدایش شنیده می‌شد. شاید کاری که هم‌اکنون درصدد انجام آن بود به دلیل همین موقعیت خاص اتاق به کتابچه‌ای هم که از کشو بیرون آورده بود، در شکل‌گیری این اندیشه، نقش داشت. این کتابچه زیبایی خاصی داشت. ورق‌های صاف و نرم آن که بر اثر مرور زمان کمی زرد شده بودند. از آن نوع کاغذهایی بودند که بیش از چهل سال، دیگر تولید نمی‌شد. اما او حدس می‌زد که کتابچه از آن هم قدیمی‌تر است. آن را پشت

ویترین مغازه خرت و پرت فروشی یکی از محله‌های فقیرنشین شهر پیدا کرده بود (به یاد نداشت دقیقا کدام محله) و در همان موقع اشتیاق غیرقابل مقاومتی برای تملک آن در خود احساس کرده بود. اعضای حزب مجاز نبودند به مغازه‌های عادی (که می‌گفتند سروکارشان با بازارسیاه است) بروند اما اين اصل چندان رعایت نمی‌شد؛ چون چیزهایی مثل بند کفش و یا تیغ ریش تراشی را از هیچ‌جای دیگر نمی‌شد تهیه کرد. او نگاهی سریع به اطراف خیابان انداخت و داخل مغازه شد و کتابچه را به بهای دو دلارو پنجاه سنت خرید. در آن موقع مورد استفاده خاصی برای آن درنظر نداشت. مانند آدم‌های گناهکارن آن را داخل کیف دستی‌اش گذاشت و به خانه برد. با وجود اینکه چیزی درون کتابچه نوشته نشده بود، ولی حتی مالکیت آن‌هم نوعی عمل خلاف محسوب می‌شد.

 

 

 

 

 

 

 

دسته‌ها:

شناسنامه

فرمت محتوا
mp۳
حجم
579.۲۲ مگابایت
مدت زمان
۱۲:۵۸:۴۴
نویسندهجورج اورول
مترجمحمیدرضا بلوچ
راویعلی عمرانی
ناشرماه آوا
زبان
فارسی
تاریخ انتشار
۱۴۰۰/۰۲/۱۲
قیمت ارزی
5.۵ دلار
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
mp۳
۵۷۹.۲۲ مگابایت
۱۲:۵۸:۴۴

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
دیگران نقد کردند
4.4
از 5
براساس رأی 150 مخاطب
اجرای روان 🎙️ (2)
تلخ ☕️ (2)
5
ستاره
68 ٪
4
ستاره
16 ٪
3
ستاره
3 ٪
2
ستاره
6 ٪
1
ستاره
5 ٪
90 نفر این اثر را نقد کرده‌اند.
ن
نیما نیکپور
۱۴۰۲-۰۶-۲۸
5
اجرای روان 🎙️
تلخ ☕️
پربار 🌳
گیرا 🧲

من واقعا عاشق این کتاب شدم.

ع
علیرضا مهرپرور
۱۴۰۲-۰۶-۱۲
5
اجرای روان 🎙️
تلخ ☕️
پربار 🌳
گیرا 🧲
آموزنده 🦉

این کتاب شاهکار و دید عمیق و فوق العاده نویسنده به تمامیت خواهی و دیکتاتوری رو توضیح میده. و عملا دستور العملی برای تحت فشار گذاشتن و به بند کشیدن یک ملت هست.اجرای بینظیر علی عمرانی. نمیگم خوانش، میگم اجرای زنده پویا و دقیق باعث درک عمیق مفاهیم لذت وافر از این اثر بی بدیل رو براتون به ارمغان میاره😍

م
موژان Ghaffari
۱۴۰۲-۰۵-۰۸
4

کناب عالی، راوی عااااااالی. ولی کاش این افکت های صوتی بی جا و بی معنی که صدای راوی رو تحت شعاع قرار میده نمی ذاشتن! خیلی اعصاب خرد کنه

9
921521****
۱۴۰۲-۰۴-۲۶
5

بنظرم بعد از خواندن کتاب قلعه حیوانات ، این کتاب الزامیه

ه
هادی نعمتی
۱۴۰۲-۰۴-۰۵
5

افکت صوتی با صدای راوی قاطی میشد،صدای راوی فوق العاده، و اما خود کتاب،خیلی اشناست،روزگار آشنا

b
bit******@gmail.com
۱۴۰۲-۰۳-۲۷
2

در این کتاب حقایق حکومت های دیکتاتوری به زیبایی و بسیار هنرمندانه بیان شده است خوانش اقای عمرانی هم بسیار استادانه است.

9
912045****
۱۴۰۲-۰۳-۱۳
5

کتاب فوق العاده، راوی عاااالی، مترجم بی نظیر. من این کتاب رو کلمه به کلمه با متن اصلی انگلیسی تطبیق دادم. جز چند کلمه در کل کتاب که به ظرافت ترجمه برمیگرد و به هیچ عنوان به متن اصلی صدمه نمیزنه، ترجمه فووووق العاده بود. هیچ چیزی جا نیافتاده یا سانسور نشده بود. تشکر از آقای بلوچ. همه چی عالی. ممنونم ازتون

ن
نازلی
۱۴۰۲-۰۲-۳۰
5

عالی بود مخصوصا با روایت آقای علی عمرانی ممنون

ح
حمید عبدالهی
۱۴۰۲-۰۲-۱۰
5

روایتی بسیار جذاب و پرهیجان

9
936501****
۱۴۰۲-۰۱-۲۱
5

بسیار کتاب خوب و دلنشین . توصیه میکنم حتما بخوانید

نمایش 80 نقد دیگر
4.4
(150)
تلخ ☕️ (2)
50,000
٪30
35,000
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو
1984
1984
جرج ارول
حمیدرضا بلوچ

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
1984
٪30
1984
جورج اورول
علی عمرانی
ماه آوا
4.4
(150)
تلخ ☕️ (2)
50,000
٪30
35,000
تومان