دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!
کتاب صوتی قلعه حیوانات کتاب صوتی

کتاب صوتی قلعه حیوانات

نسخه الکترونیک کتاب صوتی قلعه حیوانات به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید!

نسخه نمونه کتاب صوتی قلعه حیوانات را رایگان بشنوید

نقد و بررسی کتاب صوتی قلعه حیوانات

درباره کتاب صوتی قلعه‌ی حیوانات

کتاب صوتی قلعه‌ی حیوانات Animal Farm، شاهکاری از جورج اورول نویسنده‌ی انگلیسی است. جورج اورول کتاب مزرعه حیوانات یا قلعه حيوانات را براساس انقلاب روسیه و سوءاستفاده‌های جوزف استالین در سال 1956 منتشر کرد. این کتاب درباره‌ی تمایل انسان به قدرت و نابرابری در جامعه و مردمی است که بدون تفکر و تنها با اطاعت از رهبران و عقایدشان، به سوی تباهی و نابودی می‌روند و در این حالت یک جامعه‌ی بی طبقه شکل می‌گیرد.

داستان کتاب از جایی شروع می‌شود که همه‌ی حیواناتی که مورد بیگاری مزرعه‌داری به نام آقای جونز قرار می‌گیرند، با سخنرانی‌ها و نظریات شورانگیز و انقلابی خوکی پیر به نام میجر پیر، دست به شورش علیه صاحب مزرعه زده و او را بیرون می‌اندازند. در این بین رهبری حیوانات را گروهی از خوک‌ها که از حیوانات دیگر باهوش‌ترند، به عهده می‌گیرند. آن‌ها ابتدا اقدام به ایجاد هفت قانون مزرعه به نام «هفت فرمان» می‌زنند. این قوانین طنزگونه به این شرح‌اند:1-همه‌ی آن‌هایی که روی دوپا راه می‌روند، دشمن هستند.2-همه‌ی آن‌هایی که چهار پا دارند، دوست هستند.3-هیچ حیوانی حق پوشیدن لباس ندارد.4-هیچ حیوانی حق خوابیدن در تخت ندارد.5-هیچ حیوانی حق نوشیدن الکل ندارد.6-هیچ حیوانی حق کشتن حیوانی دیگر را ندارد.7-همه‌ی حیوانات باهم برابرند.

در ابتدا با وضع چنین قوانینی، همه‌ی حیوانات معتقدند که به یک جامعه‌ی آرمانی و طلایی دست یافته‌اند که هیچکس بر دیگری برتری نداشته و همه برای حفظ این جامعه‌ی جدید، تمامی تلاش خود را می‌کنند؛ اما به مرور زمان یکی از خوک‌های پرنفوذ، خوک رهبر را با کمک سگ‌هایی وحشی که به صورت مخفیانه آن‌ها را تربیت کرده است، فراری می‌دهد و خود بر مسند قدرت می‌نشیند. او در این زمان، تمامی اشتباهاتی را که رخ‌داده را به خوک فراری نسبت داده و او را در نظر باقی حیوانات خیانت‌کار و دشمن جلوه می‌دهد. هم‌چنین برای برقراری حکومت قدرتمند خود، برخی از حیوانات را به دلیل همکاری با خوک فراری اعدام می‌کند. سپس با کمک همان سگ‌های درنده با سوءاستفاده از مطیع بودن باقی حیوانات، از آن‌ها بهره‌کشی کرده و در ازای آن جیره‌ی غذایی کمی به آن‌ها می‌دهد. او هم‌چنین با قدرت و ثروت بیشتری مواجه شده و یاد می‌گیرد که همانند انسان‌ها روی دو پا راه برود و با آن‌ها مبادلات و معاملاتی داشته باشد. او برای تحکیم پایه‌های قدرت خوکی خود، دست به تحریف و تغییر اساسی در قوانین می‌زند و قوانین را به این شکل دوباره وضع می‌کند:1-چهار پا خوب و دو پا بهتر است.2-هیچ حیوانی بی دلیل کشته نمی‌شود.3-همه‌ی حیوانات برابرند ولی بعضی برابرترند! در نهایت همه‌ی قوانین و اصولی که در ابتدا برای همه‌ی حیوانات نشان دهنده‌ی جامعه‌ی آرمانی‌شان بود، حذف‌شده و فقط قانون طلایی آخر پابرجا باقی می‌ماند.

نقدی بر کتاب صوتی قلعه‌ی حیوانات

جورج اورول در شاهکار قلعه‌ی حیوانات از نمادها برای توصیف عقاید اولیه و حکومت شوروی سابق و انتقاد از آن استفاده می‌کند. در واقع دلیل آن‌هم این است که او خود در وسط بحبوحه‌ی جنگ جهانی دوم بوده و تمامی وقایع را رصد کرده است. جورج اورول با بیانی ساده، داستان عده‌ای از حیوان را روایت می‌کند که شاید در ابتدا برای خواننده مضحک و پیش پا افتاده باشد اما به تدریج او را متوجه می‌کند که تمامی این داستان، مجموعه‌ای از نمادهاست که کاملا قابل انطباق با جوامع و دنیای فعلی‌شان می‌باشد. این رمان حکایت از مردمی است که تنها به دنبال یک زندگی راحت و پر از آرامش‌اند و برای رسیدن آن با نهایت سادگی تمامی شعارها و نظرات رهبران و نظریه‌پردازانشان را پذیرفته و دنباله‌روی آن‌ها می‌شوند، اما به جای رسیدن به جامعه‌ای مطلوب و آرمانی، تنها به یک جامعه‌ی سقوط کرده و تباه شده تبدیل دست پیدا کرده و هر روز بیشتر در این منجلاب جامعه‌ی خودساخته‌ی شان فرا می‌روند.

درباره جورج اورول نویسنده‌ی کتاب صوتی قلعه‌ی حیوانات

جورج اورول نویسنده‌ی کتاب قلعه‌ی حیوانات، متولد 1903 در هندوستان است. او در سنین کودکی با خانواده‌اش به انگلستان مهاجرت کرد و در آنجا بزرگ شد. او یکی از منتقدین و نظریه‌پردازان بزرگی بود که در آثارش مشکل بزرگ جوامع زمان خود را در قالب نمادهایی عنوان کرد و سعی در آگاه سازی بشر داشت. دو اثر بزرگ او شامل کتاب 1984 و قلعه ی حیوانات هستند  که از شاهکارهای ادبی جهان به شمار می روند. او در نهایت در سال 1950 به علت خونریزی ریوی ناشی از بیماری سل در گذشت و بنا بر خواسته‌ی خودش، جسدش را سوزاندند.

ترجمه کتاب قلعه حیوانات به فارسی

کتاب animal farm سه سال بعد از اولین انتشار نسخه‌ی اصلی یعنی در سال 1948 در ایران ترجمه شد. این رمان با دو عنوان قلعه‌ حیوانات و مزرعه حیوانات در ایران از سوی ناشرین مختلف ترجمه‌شده است و اولین نسخه‌ی آن را امیر امیرشاهی ترجمه کرده است. از جمله مترجم‌های صاحب نامی که تاکنون این کتاب را به فارسی ترجمه کرده‌اند می‌توان به اسامی «محمدرضا صامتی»، «احمدرضا کسایی‌پور»، «حمیدرضا بلوچ»، «حسین ستوده»، «مرجان غیبی»، «امید خواجه محمودآبادی» و «عباس زارعی» اشاره کرد. نسخه‌ای که اکنون در دست دارید نسخه‌ی صوتی این کتاب است که توسط انتشارات جیحون با ترجمه‌ی وحید کیان و خوانش دلنشین آسمان مصطفایی در اختیار علاقه‌مندان به کتاب‌های صوتی قرار گرفته تا با خواندن این اثر فاخر، نهایت لذت را ببرند. بدون شک شنیدن این اثر صوتی تجربه‌ای لذت‌بخش و فراموش نشدنی برای شنوندگان خواهد بود.همچنین نسخه صوتی این کتاب با روایت میرطاهر مظلومی در سایت و اپلیکیشن فیدیبو موجود است.

در بخشی از کتاب صوتی قلعه‌ی حیوانات می‌شنویم

انسان تنها موجودی است که مصرف می‌کند، ولی چیزی تولید نمی‌کند. نه شیر می‌دهد، نه تخم می‌کند، نه قدرتی دارد که بتواند گاوآهن بکشد. سرعت دویدن او نیز به اندازه‌ای نیست که قادر باشد خرگوش بگیرد؛ اما با وجود همه این‌ها سلطان تمام موجودات است. از حیوانات کار می‌کشد و در مقابل فقط غذای بخور و نمیری به آن‌ها می‌دهد که فقط تلف نشوند و بتوانند باز برایش کار کنند. بقیه را خودش تصاحب می‌کند. این کار و تلاش شبانه‌روزی ماست که زمین به زیر کشت می‌رود و بارور و حاصل خیز می‌شود؛ ولی هر کدام از ما، جز پوست بدن خود، صاحب چه چیزی هستیم؟ شما گاوها که الان در این جا حضور دارید! سال پیش چند هزار لیتر شیر دادید؟ این شیرها را که باید گوساله‌های شما می‌خوردند به کجا رفت؟ بله قطره‌قطره آن را دشمنان ما خوردند. شما مرغ‌ها! سال پیش چند تا تخم کردید؟ آن‌ها کجا رفتند؟ من می‌دانم. تعدادی از این تخم‌ها تبدیل به جوجه شدند؛ بقیه هم به بازار رفت تا تبدیل به سکه شود و سکه‌ها نیز نصيب جونز و خویشاوندانش شد. تو کلوور! چه بلایی بر سر آن چهار کره زیبای تو آمد؟ همان کره‌هایی که الان باید در کنار تو باشند تا در دوران پیری دست تو را بگیرند و مایه دل‌خوشی تو باشند. همه آن‌ها در یک سالگی فروخته شدند و تو دیگر هرگز آن‌ها را نخواهی دید. در مقابل آن چهار کره و سال‌ها رنج و بدبختی و کار طاقت‌فرسا در این مزرعه، غیر از یک جیره غذایی ناچیز و طویل‌های محقر برای خوابیدن، چه چیز دیگری داری؟

این انسان‌های خودخواه حتی نمی‌گذارند همین زندگی پرمشقت ما به حد طبیعی خود سپری شود. البته من خودم هیچ نارضایتی و گلایه‌ای ندارم، چون حیوان خوش‌شانسی بوده‌ام و بخت و اقبال با من یار بوده است. دوازده سال از عمرم می‌گذرد و بیش از چهارصد توله به دنیا آورده‌ام. خب، زندگی طبیعی یک خوک همین است دیگه؛ اما هر چقدر هم خوب و سعادتمند زندگی کنی در پایان کار به زیر تیغ چاقوی انسان‌ها می‌روی و ذبح می‌شوی. شما ای خوک‌های جوان پرواری که این جلو نشسته‌اید. شک نداشته باشید که طی یک سال آینده، گردن نازنینتان به زیر تیغ سلاخی رفته و فریاد جگرخراشتان به آسمان خواهد رفت. البته همین سرنوشت تلخ و دردناک در انتظار همه شما گاوها، خوک‌ها، مرغ و خروس‌ها، گوسفندها و بقیه هم است.

مشخصات کتاب صوتی قلعه حیوانات

نظرات کاربران درباره کتاب صوتی قلعه حیوانات

خوب بود
در ۱ سال پیش توسط sep...455 ( | )
کتاب بسیار زیبایی است و گویی درباره بعضی از حکومت های کنونی نوشته شده است
در ۲ سال پیش توسط امید پورعبداله ( | )
راوی و کتاب هر دو عالی
در ۱ سال پیش توسط 091...414 ( | )
این کتاب یکی از بهترین هایی است که من خوندم واقعا خیلی عالییییهههههه
در ۱ سال پیش توسط آیسو حسن نژاد ( | )
صداي راوي عالي موضوع خيلي جالب بود
در ۲ سال پیش توسط 939...636 ( | )
  • ۱
  • ۲
  • ۳
  • ۴
  • ۵
  • بعدی ›
  • آخرین ››