دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۳۰٪ تخفیف» بخرید!
کتاب صوتی ۱۹۸۴ کتاب صوتی فیدی‌پلاس

کتاب صوتی ۱۹۸۴

نسخه الکترونیک کتاب صوتی ۱۹۸۴ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید!

نسخه نمونه کتاب صوتی ۱۹۸۴ را رایگان بشنوید

نقد و بررسی کتاب صوتی ۱۹۸۴

تلفن همراه شما، تلویزیون خانه و حتی ماکروفر خانه‌ی شما به تمامی حرفایتان گوش می‌کند. همین؟ خیر آن‌ها یک قدم جلوتر رفته و حرفای شما را به شرکت‌های سازنده مخابره می‌کنند. این می‌تواند یک کابوس باشد اما متاسفانه حقیقت دارد. وجه خوب این موضوع در این است که تمامی این فرایند برای جنبه‌های تبلیغاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و جاسوسی و شنودی در کار نیست. کتاب ۱۹۸۴ یک رمان سیاسی و تخلی است که ساخته‌ی ذهن نویسنده‌ی آن جرج اورول است اما هیچ کم و کاستی از واقعیت ندارد.

اگر شما کتاب خوان باشید حتما نام جرج اورول و کتاب معروفش، قلعه‌ی حیوانات را شنیده‌اید. با کتاب معروف دیگرش یعنی ۱۹۸۴ در این متن همراه باشید.

درباره‌ی کتاب صوتی ۱۹۸۴

داستان روایتگر سه کشور تمامیت‌خواه و خون‌خوار است که دائم با هم در حال جنگ هستند. اوشینا، اوراسیا و ایستیشیا. اما تمام داستان کتاب در شهر بزرگ اوشینا اتفاق می‌افتد. تمام شهر و شهروندان تحت نظارت و کنترل ناظر کبیر هستند.

کتاب صوتی ۱۹۸۴ روایت داستان زندگی وینستون اسمیت است. او فردی است که در وزارت حقیقت کار می‌کند و وظیفه دارد که در گذشته و حال دست ببرد و وقایع را به گونه‌ای بنویسد که حزب می‌خواهد. همه‌ی مردم تحت کنترل ناظر کبیر هستند و در همه‌ی جای شهر تله اسکرین قرار دارد. تله‌اسکرین‌ها همان‌طور که عکس و فیلم نمایش می‌دهند به همان‌صورت هم رفتار و حرکات مردم را هم به افرادی که پشت صفحه‌ها هستند مخابره می‌کند. شما حق ندارید کاری کنید که خلاف جهت خواسته‌ی حزب باشد. شما حق ندارید حتی ناراحت باشید و کوچک‌ترین مخالفت و ناراحتی از حزب و ناظر کبیر باعث می‌شود که فرد ناراضی ناپدید شود به‌گونه‌ای که انگار هیچ‌وقت نبوده است. به قول اسمیت بخار می‌شود. اسمیت از حاکمیت ناراضی نیست، منتفر است اما به دلیل سکوت دیگران و ترس از جانش سکوت می‌کند تا اینکه عاشق می‌شود. شخصیت بعدی که وارد داستان می‌شود؛ جولیا. جولیا همکار اسمیت است و هر دو عاشق یکدیگرند اما اسمیت ترس دارد که جولیا جاسوس باشد. چرا که عشق، دوست داشتن و محبت در شهر اوشینا ممنوع است. اما وینسون متوجه می‌شود که او نیز عاشق است و با هم وارد رابطه می‌شوند و در طی این رابطه‌ی عمیق متوجه می‌شوند که هر دو احساس یکسانی به حزب دارند و دیدگاهشان یکی است. شخصیت بعدی و دردسر ساز ماجرا اوبراین است که با ورودش ماجرا را از قبل هیجان‌انگیزتر می‌کند. کتاب ۱۹۸۴ را نمی‌توان به تنهایی یک کتاب سیاسی دانست زیرا که اصولا کتب سیاسی درمورد وقایع و احوالات عصری صادق است و کاربرد دارد که نویسنده در آن زندگی می‌کرده است. اما داستان ۱۹۸۴ کتابی است برای تمام دوران. این کتاب در سال ۱۹۴۹ منتشر شده و بیشتر از ۷۰ سال از زمان نگارشش می‌گذرد اما می‌توان آن را به اوضاع سیاسی و زندگی بخشی از زندگی مردم جهان تعمیم داد. در سال ۱۹۵۹ فیلمی با اقتباس از این کتاب به کارگردانی مایکل اندرسون ساخته شد که پایانی متفاوت از داستان واقعی داشت. اما نسخه‌ی موفق‌تر آن به کارگردانی مایکل رادفورد است. این فیلم که با وفاداری کامل به اصل اثر ساخته شده‌است در ۱۴ دسامبر ۱۹۸۴ در سینماهای جهان به نمایش درآمد و توانست ۶ جایزه را در فستیوال‌های جهانی سینما از آن خود کند.

درباره‌ی جورل اورول نویسنده‌ي کتاب ۱۹۸۴

جورج اورول (George Orwell) در سال ۱۹۰۳ در یکی از شهرهای هندوستان به دنیا اومد و زمانی که یک سال داشت همراه با مادر و دو خواهر خود به انگلستان رفت و در آن‌جا توسط مادرش بزرگ شد. به دلیل وضعیت مالی نامناسب خانواده و برخلاف میل مادرش، جورج در مدرسه مذهبی تحصیل کرد. در دوران جوانی تصمیم گرفت که به هندوستان برگرده و در پلیس سلطنتی فعالیت کنه. تجربه زندگی در جامعه طبقاتی هند، زمینه‌ساز تفکرات و نگاه اورول به جامعه شد و در کتاب‌های او تجلی کرد. همچنین جنگ جهانی دوم هم در شکل گرفتن دیدگا‌ه‌های او بدون تاثیر نبود و در تحت تاثیر همان دوران بود که اورول اثر قلعه حیوانات را خلق کرد. بدون شک از اورول می‌توان به عنوان یکی از برجسته‌ترین روشن‌فکران اون دوره یاد کرد. اورول در سال ۱۹۵۰ و بر اثر بیماری ریوی فوت کرد و به درخواست خودش جسدش سوزانده شد.

درباره‌ی ترجمه‌ی کتاب صوتی ۱۹۸۴

جالب است بدانید، کتاب ۱۹۸۴ در شبکه‌ی کتا‌خوانی گودریدرز توانسته است با رای بیش از ۲ میلیون نفر امتیاز ۴٫۱۵ از ۵ را کسب کند. کتاب ۱۹۸۴ یکی از ده رمان برتر قرن بیستم است و همواره جزو فهرست صد کتابی است که قبل از مرگ باید خوانده شوند. این کتاب تا به حال به بیش از ۶۵ زبان مختلف برگردان شده و میلیون‌ها نسخه از آن به فروش رسیده است و باعث شده تا جورج اوروِل به جایگاه ممتازی در ادبیات جهان برسد. مهدی برومند در سال ۱۳۶۱ این کتاب را به زبان فارسی ترجمه و نشر چهر آن را منتشر کرد. اما به طور کلی مترجمان بسیاری این کتاب را ترجمه کرده‌اند. حمیدرضا بلوچ نشر به سخن (مجید)، حسین صالحی نشر نیلوفر، کاوه میرعباسی نشر چشمه، سیروس نورآبادی نشر نوش‌آفرین، محمدرضا قلیچ‌خانی نشر ناژ و خدیجه خدایی نشر یاران این کتاب را منتشر کرده‌اند. انتشارات ماه آوا نسخه‌ی صوتی این کتاب را با ترجمه‌ی حمیدرضا بلوچ و گویندگی علی عمرانی را در سا ۱۴۰۰ منتشر کرده است. حمیدرضا بلوچ کتاب‌هایی چون آروزهای بزرگ، فندق شکن و خرمگس را به فارسی ترجمه کرده است. برای تهیه کتاب صوتی ۱۹۸۴ می‌توانید از طریق همین سفحه اقدام کنید و نسخه‌ی صوتی را دانلود کنید.

در بخشی از کتاب صوتی ۱۹۸۴ می‌شنویم؛

صفحه سخنگوی اتاق نشیمن، به جای آن‌که طبق معمول بر روی دیوار انتهایی نصب شود تا به تمام اتاق اشراف داشته باشد. بنابه دلایلی بر روی دیوار جانبی و درست روبروی پنجره قرار داشت. در یک طرف آن یک فرو رفتگی در دیوار بود که هنگام ساختن عمارت، گویا برای قراردادن قفسه کتاب درنظر گرفته شده و اکنون وینستون همان جا نشسته بود. وینستون در این گوشه از اتاق می‌توانست از محدوده دید صفحه سخنگو در امان بماند. البته صدایش شنیده می‌شد. شاید کاری که هم‌اکنون درصدد انجام آن بود به دلیل همین موقعیت خاص اتاق به کتابچه‌ای هم که از کشو بیرون آورده بود، در شکل‌گیری این اندیشه، نقش داشت. این کتابچه زیبایی خاصی داشت. ورق‌های صاف و نرم آن که بر اثر مرور زمان کمی زرد شده بودند. از آن نوع کاغذهایی بودند که بیش از چهل سال، دیگر تولید نمی‌شد. اما او حدس می‌زد که کتابچه از آن هم قدیمی‌تر است. آن را پشت

ویترین مغازه خرت و پرت فروشی یکی از محله‌های فقیرنشین شهر پیدا کرده بود (به یاد نداشت دقیقا کدام محله) و در همان موقع اشتیاق غیرقابل مقاومتی برای تملک آن در خود احساس کرده بود. اعضای حزب مجاز نبودند به مغازه‌های عادی (که می‌گفتند سروکارشان با بازارسیاه است) بروند اما اين اصل چندان رعایت نمی‌شد؛ چون چیزهایی مثل بند کفش و یا تیغ ریش تراشی را از هیچ‌جای دیگر نمی‌شد تهیه کرد. او نگاهی سریع به اطراف خیابان انداخت و داخل مغازه شد و کتابچه را به بهای دو دلارو پنجاه سنت خرید. در آن موقع مورد استفاده خاصی برای آن درنظر نداشت. مانند آدم‌های گناهکارن آن را داخل کیف دستی‌اش گذاشت و به خانه برد. با وجود اینکه چیزی درون کتابچه نوشته نشده بود، ولی حتی مالکیت آن‌هم نوعی عمل خلاف محسوب می‌شد.

 

 

 

 

 

 

 

مشخصات کتاب صوتی ۱۹۸۴

 • ناشر ماه آوا
 • تاریخ نشر ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 579.22 مگابایت

نظرات کاربران درباره کتاب صوتی ۱۹۸۴

صدای راوی عالیه، داستان هم که بینظیره، اما متاسفانه یه جاهایی افکتهای صوتی و صدای موسیقی متن بلندتره.
در ۱ سال پیش توسط آمنه صرامی ( | )
کاش افکت صوتی اضافه نمی شد، صدای گوینده به اندازه کافی دلپسند و زیبا هست، صدا های اضافه واقعا ارزش کار رو کم میکنه
در ۲ سال پیش توسط yoo...i12 ( | )
کتاب خوب، روایت علی عمرانی عالی صداگذاری و فضاپردازی صوتی غیرحرفه ای تا حدی که نه تنها کمک کننده نیست به انتقال محتوا که اذیت کننده هم هست
در ۱ سال پیش توسط sz....360 ( | )
چقدر تموم کردن این کتاب برام سخت و سنگین بود. در عین حال چقدر شگفت انگیز جورج اورول با جزییات بینظیری تغییرات درونی فرد رو در چنین سیستم حاکمی به تصویر کشیده. واقعا در عجبم. زندگینامه اورول رو نمیدونم اما فکر میکنم حتما تجارب مشابهی رو با شخصیت اصلی از سر گذرونده...آخه مگه میشه اینقدر خوب توصیف کنه؟ و اما اجرای آقای عمرانی که هر چقدر بگم بینظیر بود کم گفتم. متشکرم.
در ۱ سال پیش توسط 912...834 ( | )
بهترین صدای راوی. کار آقای عمرانی حرف ندارد. خوشحالم که ایشان کتاب را خواندند.
در ۲ سال پیش توسط hei...nak ( | )
 • ۱
 • ۲
 • ۳
 • ۴
 • ۵
 • ..
 • ۱۷
 • ۱۸
 • بعدی ›
 • آخرین ››