دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۵۰٪ تخفیف» بخرید!
کتاب صوتی فصل نان کتاب صوتی

کتاب صوتی فصل نان

نسخه الکترونیک کتاب صوتی فصل نان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید!

نسخه نمونه کتاب صوتی فصل نان را رایگان بشنوید

نقد و بررسی کتاب صوتی فصل نان

درباره‌ی کتاب صوتی فصل نان اثر علی اشرف درویشیان

فصل نان مانند بسیاری دیگر از آثار درویشیان مجموعه داستان کوتاهی است که با رویکرد نکوهش فقر نوشته شده است. درویشیان در داستان‎‌های این کتاب تلاش می‌کند با نگاهی به دنیای شخصیت‌های متفاوت داستان‌ها وجه اشتراک آن‌ها یعنی فقر ناشی از جبر حاکم را روایت و سرزنش کند. شخصیت‌های کتاب فصل نان، مانند سایر آثار درویشیان در شرایطی گرفتار هستند که فرار و ترقی از آن ممکن نیست. اگرچه آدم‌های این مجموعه داستان تلاش می‌کنند که از این حلقه‌ی معیوب به نحوی بیرون بروند و دستاویزی برای زندگی راحت‌تر پیدا کنند اما فقر چنان در زندگی ایشان تنیده است که به راحتی امکان رهایی از آن را پیدا نمی‌کنند و سرانجام به جای اول خود بازمی‌گردند. درویشیان که دیدگاه عمیق سوسیالیستی و چپ گرایانه در آثار و زندگی خود موج می‌زند بدون شک اعتقاد دارد برای برهم زدن این چرخه‌ی معیوب و فراهم کردن شرایط زندگی بهتر نیاز به دخالت نیرویی از بیرون و به نوعی مساعدت و یاری دولتی وجود دارد. این کتاب در سال 1357 توسط انتشارات شباهنگ به چاپ رسید و پس از آن نشر چشمه کتاب فصل نان را مجددا منتشر نمود.

خلاصه داستان صوتی فصل نان

کتاب فصل نان از شش داستان کوتاه تشکیل شده است که به ترتیب عناوین زیر را دارند:

  • خر نفتی
  • دکان بابام
  • آبگوشت آلوچه
  • یک روز
  • عشق و کاهگل
  • بابای معصومه

خوانش صوتی داستان‌های این کتاب نزدیک به دو ساعت و سی دقیقه طول دارد و هر کدام از داستان‌های این کتاب زمان میانگین بیست و پنج دقیقه‌ای را به خود اختصاص داده‌اند. نسخه‌ی صوتی پیش‌رو بر اساس کتاب چاپ شده توسط انتشارات چشمه آماده شده است و انتشارات آوانامه مسئولیت تهیه و ارائه‌ی نسخه‌ی صوتی این کتاب را به عهده داشته است.

‌در بخشی از کتاب صوتی فصل نان می‌شنویم

نشستیم پای سفره. ننه خیارها را پوست کند و چرخی چرخی برید و روی نان گذاشت. نان و خیار خوردیم. بعد پوست خیارها را نمک زدیم و خوردیم. بابام هم یواشکی طوری که ما نبینیم از پوست‌ها خورد. بعد لقمه‌اش را توی نمک زد و گفت: "یا مولام علی". روکرد به ننه و گفت:"حضرت علی علیه السلام همیشه نان و نمک می‌خورد." ننه گفت:"قربانت بشم مولا جان". "شکراً شکر ای کریم." نان که تمام شد بابا دستش را رو به سقف گرفت و با هم دعا خواندیم.

 "الهی شکر. ای خدا برامان بساز. روزیمان را بده. نانمان را بده. بابا را نکش. ننه را نکش. قرضمان را بده. ناخوشمان نکن ای خدا"

فاطی خواهر کوچکم با پوست خیاری که در دست لاغر و کوچکش بود به سقف اشاره کرد و در حالیکه توکِ زبان می‌گرفت، گفت:" ای خدا. آّب نبات هم بده. استخوان هم بده." اصغر خندید و با چشم غره‌ی بابا ساکت شد. "آرامت بگیرد ساطور به شکم خورده." بابا به سفره اشاره کرد و به ننه گفت "زیادش کن" و ننه سفره را جمع کرد. بابا که آروغش را زد رفتم و کارنامه را آوردم. دادم دستش. با کوره سوادی که داشت به زحمت توانست اسم خودم و خودش را پیدا کند. "نام شریف علی، شهرت زحمتکش فرزند سیف علی" اسم خودش را که خواند لب‌هایش را جمع کرد و ابرو‌های پرپشتش را بالا برد. مثل وقتی که کتاب دعا می‌خواند. خوشش آمده بود. دوباره خواند "فرزند سیف علی" و به ننه گفت "ماشالله شده کلاس چهار". اصغر سرش را پایین انداخته بود و جعبه‌ی کبریت خالی را در حاشیه‌ی گلیم حرکت می‌داد و صدای اتوموبیل در می‌آورد. کلاس دوم بود. شاید رفوزه شده بود که حرف نمی‌زد. بابا به اصغر گفت:"تو چه کردی تنبل؟" اصغر دستش لرزید. ماشینش از جاده خارج شد و کبوتر روی گلیم را زیر گرفت. بابا رو کرد به من و گفت:" فردا باید بری کار. اصغر هم میره بلیط فروشی"

چرا باید کتاب صوتی فصل نان را شنید؟

درویشیان کتاب فصل نان را در زندان حکومت پهلوی نوشته است. یعنی زمانی که در سال 1353 به سپری کردن یازده سال زندان محکوم شد. احمد پوری مترجم خوب کشورمان روایت می‌کند که درویشیان تمام کتاب فصل نان را در زندان با حروف ریز نوشته است. او در یکی از ملاقات‌هایی که با همسرش شهناز دارابیان داشت به شکلی مخفیانه و بدون این‌که ماموران ساواک متوجه رد و بدل کردن کتاب شوند آن را در اختیار همسرش قرار داده بود و پس از تایپ کتاب از روی نوشته‌های درویشیان، کتاب برای چاپ به انتشارات شباهنگ سپرده شده بود. کتاب فصل نان بیشتر به این دلیل که شخصیت اصلی داستان فصل نان آن کودکی است که در کنار تمام مشکلات زندگی سعی می‌کند شرایط تحصیل خود را فراهم کند از سوی شواری کتاب کودک ایران و در سال 1357 به عنوان کتاب برگزیده‌‌ی سال معرفی شد.

کتاب صوتی فصل نان در دسته‌ی کتاب‌های داستان کوتاه قرار دارد.

کتاب صوتی فصل نان مناسب برای گروه سنی بزرگ‌سال است.

خوانش کتاب صوتی صوتی فصل نان را علی دنیوی ساروی به‌عهده داشته‌است

کتاب صوتی فصل نان حجم اندکی دارد و برای افرادی که وقت کافی برای خواندن کتاب‌های طولانی را ندارند و قصد دارند کتابی مختصر با موضوع داستان کوتاه را بخوانند مفید خواهد بود.

آن‌چه در بالا خواندید بررسی و نقد کتاب صوتی فصل نان اثر علی اشرف درویشیان بود.خرید و دانلود این اثر در همین صفحه امکان‌پذیر است. برای مطالعه‌ی دیگر کتاب‌ها در زمینه‌ی داستان کوتاه می‌توانید به قسمت دسته‌بندی کتاب‌ها مراجعه و کتاب‌های این موضوع را یکجا مشاهده کنید.

 

مشخصات کتاب صوتی فصل نان

نظرات کاربران درباره کتاب صوتی فصل نان

خسته نباشید. زحمت فراوان و قابل تقدیری کشیده شده و ماحصل کتاب صوتی در کل خیلی خوب از آب درآمده. تنها نقد، که بدبختانه به سایر خوانش های جناب دنیوی از آثار مرحوم درویشیان هم وارده، تلفظ نادرست بسیاری از واژگان محلی توسط ایشونه. حیفه، چون با یادداشت این واژگان و تحقیقی اندک یا پرس و جویی سریع از افراد آشنا با این اصطلاحات، می شد به راحتی از این مساله - که توی ذوق می زنه - جلوگیری کرد. کار را باید درست انجام داد. لطفا در انتشار عجله نکنید.
در ۳ سال پیش توسط Mostafa Abedinifard ( | )
بد
در ۲ سال پیش توسط 093...112 ( | )
کتابهای آقای درویشیان همیشه عالیست
در ۳ سال پیش توسط sag...ahi ( | )
بسیار عالی بود راوی بسیار خوانش زیبایی داشتن
در ۹ ماه پیش توسط 930...959 ( | )
هم کتاب واقعا عالی‌ست و عالی‌تر از اون خوانش گوینده که بی‌نظیرن
در ۱۱ ماه پیش توسط 911...757 ( | )
  • ۱
  • ۲
  • بعدی ›
  • آخرین ››