دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
کتاب کی

کتاب کی
ترفندهای علمی زمان‌سنجی عالی

نسخه الکترونیک کتاب کی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید!

نقد و بررسی کتاب کی

زمان یک سرمایه‌ی مهم است که در صورت بهره‌برداری مفید از آن می‌توان به زندگی موفق‌تر و باکیفیت‌تری دست یافت. عمر انسان محدود است و دارای یک ظرف محدود زمان است به همین دلیل باید بتواند حداکثر بهره‌وری را از آن داشت. مفهوم زمان نقطه به نقطه‌ی دنیا تعریف متفاوتی دارد و ممکن است همین الان که در کشور شما روز است در کشوری دیگر شب باشد. برای شخصی که در روستا زندگی می‌کند مفهوم زمان بسیار متفاوت‌تر از فردی است که در شهری مدرن و شلوغ زندگی می‌کند. اما باید بدانیم همه‌ی افراد باوجود تمام تفاوت‌ها در تلاش هستند تا از زمان به‌خوبی استفاده کنند. زمان‌سنجی، یک علم است و به کمک شناخت شخصیت و توانایی‌های خود می‌توان از آن استفاده کرد. «دنیل اچ پینک»، رفتارشناس و نویسنده‌ی آمریکایی براساس سال‌ها تحقیق در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی و حتی بیولوژی توضیح مفصل و کاملی در کنار راهکارهای ساده و عملی در کتاب «کی، ترفندهای علمی زمان‌سنجی عالی» ارائه داده است تا همه‌ی افراد بتوانند از زمان بهره‌برداری کنند.

درباره کتاب کی

کتاب «کی، ترفندهای علمی زمان‌سنجی عالی» When: the scientific secrets of perfect timing  نوشته‌ی «دنیل اچ پینک» در سال 2018 منتشر شد. این کتاب درباره‌ی ارزش و اهمیت زمان است و براساس تحقیقات جامع و کامل نویسنده درباره‌ی زمان‌سنجی و برنامه‌ریزی به نگارش درآمده است. همه‌ی افراد درباره‌ی ارزش زمان شنیده‌اند و کتاب‌های زیادی در رابطه با بهره‌وری درست و باکیفیت از زمان نوشته شده است ولی همچنان بسیاری از افراد نمی‌توانند از زمان و وقت خود به‌درستی استفاده کنند. «دنیل اچ پینک» بر این باور است زمان‌سنجی یک علم است و باید توانایی و مهارت لازم برای استفاده از آن را به دست آورد.

زمان از هر امکان و مؤلفه‌ی دیگری در زندگی ارزشمندتر است زیرا هیچ‌گاه نمی‌توان دوباره آن را به دست آورد. پول، سفر، سلامتی و ... را می‌توان دوباره به دست آورد و تجربه کرد ولی هیچ‌گاه نمی‌توان از زمان ازدست‌رفته استفاده کرد. برای استفاده‌ی بهینه و باکیفیت از زمان ابتدا باید از ارزش آن آگاهی پیدا کرد و سپس با یک برنامه‌ریزی درست و صحیح از آن بهره‌ی کافی برد. کتاب «کی، ترفندهای علمی زمان‌سنجی عالی» از پرفروش‌ترین‌ کتاب‌های نیویورک‌تایمز و آمازون در ارتباط با همین موضوع به نگارش درآمده است و ارزش زمان را یاد آورد می‌شود و زمان‌بندی را آموزش می‌دهد. نویسنده در این کتاب براساس داده‌های مربوط به شخصیت‌شناسی، افراد را به چندین گروه تقسیم کرده است. او ابتدا به خوانندگان می‌آموزد در کدام دسته قرار دارند و سپس یاد می‌دهد در کدام ساعت و زمان روز ممکن است بهترین کیفیت کاری را داشته باشند. «دنیل اچ پینک» کتاب «کی، ترفندهای علمی زمان‌سنجی عالی» را براساس مجموعه‌ای از تحقیقات علمی در سه بخش به نگارش درآورده است که عبارت‌اند از:

 • روز
 • شروع‌ها، پایان‌ها و میان این دو
 • هماهنگی و تفکر

درباره دنیل اچ پینک

«دنیل اچ پینک» Daniel H Pink نویسنده و محقق آمریکایی در 23 جولای سال 1964 به دنیا آمد. او در جوانی تحصیل در رشته‌ی حقوق را دنبال کرد و پس از آن وارد سیاست شد و مدتی هم به‌عنوان سخنران رئیس‌جمهور آمریکا فعالیت کرد. او از اواخر دهه‌ی نود میلادی نوشتن را آغاز و چندین کتاب منتشر کرد که اکثر آن‌ها جزو عنوان‌های پرفروش نیویورک‌تایمز قرار گرفتند. «دنيل پينك» در ابتدا کتاب «کی، ترفندهای علمی زمان‌سنجی عالی» برای خوانندگان فارسی‌زبان یادداشت کوتاهی قرار داده است. از آثار دیگر او که به فارسی ترجمه شده‌اند می‌توان به میکروبوک انگیزه اشاره کرد که از سوی سبکتو منتشر شده است و در فیدیبو برای مطالعه و دانلود موجود است.

ترجمه کتاب کی به زبان فارسی

کتاب «کی، ترفندهای علمی زمان‌سنجی عالی» نوشته‌ی «دنيل پينك» با ترجمه‌ی تیم ترجمه نشر نوین از سوی نشر نوین توسعه در سال 1397 منتشر شد که نسخه‌ی الکترونیک آن در همین صفحه از فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است. نسخه‌ی صوتی این اثر هم با صدای «حسین غلامی» از سوی نشر نوین توسعه منتشر شده است و در سایت و اپلیکیشن فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است.

در بخشی از کتاب کی می‌خوانیم

پس از ژنتیک، مهم‌ترین عامل سن فرد است. همان‌گونه که والدین می‌دانند، بچه‌ها معمولاً چکاوک هستند. صبح زود بیدار می‌شوند، تمام طول روز بالا و پایین می‌پرند اما بعد از رسیدن غروب زیاد دوام نمی‌آورند. در حدود سن بلوغ، این چکاوک‌ها تبدیل به جغد می‌شوند. دیر بیدار می‌شوند (حداقل در روزهای تعطیل)، در اواخر بعدازظهر و عصر انرژی می‌گیرند و پس از والدین خود به خواب می‌روند. طبق برخی از تخمین‌ها، نقطه میانی خواب نوجوانان ساعت ۶  و یا حتی ۷ صبح است که زیاد با ساعت مدرسه همخوانی ندارد.

آن‌ها در سن بیست‌سالگی به اوج جغد بودن خود می‌رسند و بعد از آن تا آخر عمر به سمت چکاوک شدن برمی‌گردند. الگوهای زمانی زنان و مردان نیز متفاوت است، خصوصاً در نیمه ابتدایی زندگی. مردان معمولاً به سمت شب تمایل دارند و زنان به سمت صبح متمایل هستند. با این حال، این تفاوت‌های جنسیتی در سن پنجاه‌سالگی از بین می‌روند. آن‌گونه که رونبرگ بیان می‌کند «افرادی که بیش از ۶۰ سال سن دارند، به‌طور میانگین الگوی زمانی زودتری پیدا می‌کنند که حتی از کودکان نیز زودتر است.»

به‌طور خلاصه، بیشتر افرادی که در سن دبیرستان و دانشگاه هستند تا حد زیادی جغد هستند؛ درست همان‌گونه که افراد بالای 60 سال بیشتر چکاوک هستند. مردان بیشتر از زنان جغدی هستند. باوجود اين، فارغ از سن و جنسیت، بیشتر مردم نه کاملاً جغد هستند و نه کاملاً چکاوک بلکه در دسته سوم پرندگان قرار می‌گیرند. باوجود این، حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد از جمعیت از انواع کاملاً شب کار هستند (و شخصیت و رفتاری از خود بروز می‌دهند که برای درک الگوی نامرئی روز باید آن را مورد توجه قرار دهیم.)

بیایید از شخصیت شروع کنیم که ازجمله شامل موضوعی می‌شود که متخصصان علوم اجتماعی آن را «پنج ویژگی بزرگ» می‌نامند (گشودگی، وجدان، برون‌گرایی، قابلیت موافقت و روان رنجوری). تحقیقات زیادی نشان می‌دهند که افراد سحرخیز انسان‌هایی مطبوع و کارآمد هستند (مردان و زنان درون‌گرا، باوجدان، دوست‌داشتنی، باپشتکار و به لحاظ احساسی باثبات که ابتکار عمل دارند و امیال آنی ناخوشایند را سرکوب می‌کنند و برای آینده برنامه‌ریزی می‌کنند). همچنین سحرخیزان معمولاً در احساسات مثبت امتیاز بالایی می‌گیرند (یعنی مانند چکاوک‌ها شاد هستند.)

در همین حال، جغدها تمایلات تاریک‌تری را نمایش می‌دهند. آن‌ها گشاده‌روتر و برون‌گراتر هستند اما در عین حال روان رونجوری بیشتری دارند (و غال با تحت تأثیر تمایلات آنی، هیجان‌طلب، و ابن الوقت و خوش‌گذران هستند.)

مشخصات کتاب کی

 • ناشر نشر نوین
 • تاریخ نشر ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 2.1 مگابایت
 • تعداد صفحات ۲۸۰ صفحه
 • شابک

نظرات کاربران درباره کتاب کی

امیدوارم رایگان بودنش باعث نشه از خوندنش صرف نظر کنید یا جدی نگیریدش. حاضر بودم برای این کتاب خیلی هزینه کنم و اگر نسخه فیزیکیش رو ببینم حتما می‌خرم؛ چون ارزش چندبار خونده شدن رو داره. بسیار هم کاربردیه و من علاوه بر استفاده، نتایج خیلی خوبی هم گرفتم. خوندنش برای افرادی که تازه اول راه هستن (مثل دانشجوها و جوون‌ترها) به‌شدت الزامیه، چون رو تمام تصمیماتشون اثر مثبت می‌ذاره. بقیه هم حتما استفاده کنن چون بدون شک در هر شغل و سنی کاربردیه براشون.
در ۳ سال پیش توسط qazal behtam ( | )
خیلی کتاب جالبی ست..ولی خوندنش رو صبحها توصیه میکنم :)
در ۴ سال پیش توسط 937...034 ( | )
عزیزان بخاطر اندک نظرات منفی یا تنبلی یا.... خودتون رو ازین کتاب محروم نکنید. کتاب در عین حال که مملو از ارجاعات به پژوهشهای علمی است و اصلا کتاب اصطلاحا زردی نیست، راهکارها و دید فوق العاده ای برای انجام کارها به آدم‌ میده. در خواندن کتاب عجله نکنید گرچه خودم ظرف ۳روز خوندم و مجذوب کتاب شدم. واقعا باید از همه ی دست اندکاران انتشار رایگان این اثر ارزشمند صمیمانه تشکر🙏🙏🙏 و براشون دعای خیر کنم🤲🤲🤲
در ۳ سال پیش توسط محسن زند ( | )
مرسی که این کتاب فوق العاده رو رایگان در اختیارمون گذاشتید عالی بود واقعا عالی
در ۴ سال پیش توسط Moein ( | )
الان در پادکست بی پلاس در موردش شنیدم و علاقمند شدم کتاب رو بخونم . امیدوارم خوب باشه. چون نخوندمش ستاره‌ای هم نمیدم.
در ۳ سال پیش توسط rez...r65 ( | )
 • ۱
 • ۲
 • ۳
 • ۴
 • ۵
 • ..
 • ۴۲
 • ۴۳
 • بعدی ›
 • آخرین ››