0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
درنگیدن با امر منفی

معرفی، خرید و دانلود کتاب درنگیدن با امر منفی

کانت، هگل و نقد ایدئولوژی
نویسنده:
اسلاوی ژیژک
ناشر:
نشر نی
درباره درنگیدن با امر منفی

کتاب «درنگیدن با امر منفی: کانت، هگل و نقد ایدئولوژی» نوشته‌ی اسلاوی ژیژک، فیلسوف و نظریه‌پرداز اسلوونیایی، در سال ۲۰۰۵ منتشر شد. این کتاب به بررسی مفهوم امر منفی در فلسفه‌ی کانت و هگل می‌پردازد. ژیژک در این کتاب، امر منفی را به عنوان عنصری اساسی در فهم جهان می‌بیند. او استدلال می‌کند که امر منفی نه تنها به عنوان یک مانع یا محدودیت، بلکه به عنوان یک نیروی سازنده نیز عمل می‌کند. امر منفی، به گفته‌ی ژیژک، عنصری است که به ما امکان می‌دهد تا با واقعیت روبرو شویم و آن را تغییر دهیم. ترجمه فارسی این کتاب که به بررسی نظریه‌ها و مکاتب فلسفی پرداخته؛ توسط علی زیرک انجام شده و در سال ۱۳۹۶ توسط نشر نی عرضه شده است ژیژک در کتاب «درنگیدن با امر منفی»، مفهوم امر منفی را در آثار کانت و هگل به تفصیل بررسی می‌کند.

درباره نویسنده

اسلاوی ژیژک، فیلسوف، نظریه‌پرداز، جامعه‌شناس، منتقد فرهنگی و سیاست‌مدار اسلوونیایی است. او یکی از تأثیرگذارترین متفکران معاصر است که آثارش در زمینه‌های مختلف از جمله فلسفه، روانشناسی، فرهنگ و سیاست مورد توجه قرار گرفته‌اند. وی در سال ۱۹۴۹ در لیوبلیانا، اسلوونی متولد شد. او در دانشگاه لیوبلیانا و دانشگاه زوریخ تحصیل کرد و در سال ۱۹۷۸ دکترای خود را در رشته‌ی فلسفه دریافت کرد. پس از فارغ‌التحصیلی، به عنوان استاد فلسفه در دانشگاه لیوبلیانا مشغول به کار شد. او همچنین در سال ۱۹۸۹ به عنوان استاد مهمان در دانشگاه‌های مختلف در اروپا و آمریکا تدریس کرد. وی در سال ۱۹۹۶ به عنوان استاد فلسفه در دانشگاه لندن منصوب شد و در سال ۲۰۱۹ به عنوان استاد فلسفه در دانشگاه برلین منصوب شد. کژ نگریستن و چگونه لاکان بخوانیم از دیگر نوشته‌های با ارزش این فیلسوف هستند.

چرا باید کتاب درنگیدن با امر منفی را بخوانیم؟

ژیژک در کتاب «درنگیدن با امر منفی»، مفهوم امر منفی را در کاربردهای سیاسی و اجتماعی نیز بررسی می‌کند. او نشان می‌دهد که امر منفی می‌تواند به عنوان ابزاری برای نقد ایدئولوژی استفاده شود. ایدئولوژی، به گفته‌ی ژیژک، تلاشی است برای پنهان کردن امر منفی و ایجاد تصویری آرمانی از واقعیت. نقد ایدئولوژی، به گفته‌ی ژیژک، مستلزم درک امر منفی و نقش آن در جهان است. کتاب «درنگیدن با امر منفی» یکی از آثار مهم ژیژک است که به بررسی یکی از اساسی‌ترین مفاهیم در فلسفه‌ی کانت و هگل می‌پردازد. این کتاب، با ارائه‌ی دیدگاهی انتقادی از ایدئولوژی، می‌تواند به ما کمک کند تا جهان را به شیوه‌ای عمیق‌تر و دقیق‌تر درک کنیم.

در بخشی از کتاب درنگیدن با امر منفی می‌خوانیم

دکارت نخستین فیلسوف بود که تَرَکی در جهانِ به‌لحاظ هستی‌شناختی منسجم ایجاد کرد: کاستن یقین یا قطعیت مطلق به نقطۀ بسیار کوچکِ «من می‌اندیشم»، برای لحظه‌ای کوتاه فرضیۀ اهریمن شریر (le malin genie) را می‌گشاید، اهریمن شریری که از پشت سر بر من سلطه دارد و سررشتۀ آنچه را که به‌مثابه «واقعیت» تجربه می‌کنم در دست دارد ـ نخست‌الگوی دانشمند ـ آفریدگاری که انسانی مصنوعی می‌آفریند، از دکتر فرانکنشتاین تا تایرل در بلید رانر. با وجود این، دکارت با فروکاستنِ کوگیتو به res cogitans یا چیزِ اندیشنده، به تعبیری، زخمی را که در بافتِ واقعیت گشوده بود وصله می‌کند. فقط کانت ناسازه‌های درونیِ خودآگاهی را به‌طور کامل مفصل‌بندی می‌کند. آنچه «چرخش استعلاییِ» کانت جلوه‌گر می‌سازد امکان‌ناپذیری تعیین مکانِ سوژه در «زنجیرۀ بزرگِ هستی» و در کلِ جهان است ـ امکان‌ناپذیری همۀ آن پنداره‌ها دربارۀ جهان همچون کلِ هماهنگی که در آن هر عنصر مکان خاصِ خود را دارد.

پیشنهادهایی برای علاقمندان به کتاب درنگیدن با امر منفی

اگر شما نیز از علاقمندان به کتاب درنگیدن با امر منفی هستید، مطالعه کتاب‌های زیر را به شما توصیه می‌کنیم.

●     هگل و پدیدار شناسی روح، رابرت استرن

●     سفر به اعماق فلسفه، ماسیمو پیلوچی

●     معرفت‌شناسی، لیندا زاگزبسکی

 


شناسنامه

فرمت محتوا
epub
حجم
3.۸۲ مگابایت
تعداد صفحات
428 صفحه
زمان تقریبی مطالعه
۱۴:۱۶:۰۰
نویسندهاسلاوی ژیژک
مترجم علی حسن زاده
ناشرنشر نی
زبان
فارسی
عنوان انگلیسی
Tarrying With the Negative
تاریخ انتشار
۱۴۰۱/۱۲/۰۹
قیمت ارزی
6 دلار
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
epub
۳.۸۲ مگابایت
۴۲۸ صفحه

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
دیگران نقد کردند
5
از 5
براساس رأی 1 مخاطب
5
ستاره
100 ٪
4
ستاره
0 ٪
3
ستاره
0 ٪
2
ستاره
0 ٪
1
ستاره
0 ٪
5
(2)
150,000
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
درنگیدن با امر منفی
درنگیدن با امر منفی
کانت، هگل و نقد ایدئولوژی
نشر نی
5
(2)
150,000
تومان