دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۶۰٪ تخفیف» بخرید!

نقد و بررسی رمان عاشقانه غرور و تعصب، اثر جین آستین، نشر نی

غرور و تعصب

غرور و تعصب از عاشقانه‌های کلاسیک جین آستین، نویسنده مشهور انگلیسی را همین یک ساعت پیش تمام کردم. بعد از چند روز سر و کله زدن با این رمان خارجی، حال به این نکته می‌اندیشم که نویسنده در کتاب تا چه مقدار از دقت، چهره فرهنگی جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کرده را به تصویر بکشد. داستان او در پیکری زیبا و مدرن، نقطه عطف گذار ادبیات انگلیسی نئوکلاسیسم قرن هجدهم تا رمانتیسم قرن نوزدهم است. در کنار شخصیت پردازی عالی، جزئیات و ظرافت روابطی که در رمانش آورده است، توانسه احساسات واقعی و آرزوهای عاشقانه هر خواننده‌ای را در لذت و ناامیدی از عشق بیدار کند. حال می‌فهمم، عشق تا چه میزان در لایه‌های غرور و تعصب پنهان شده است و ما غافلان بدون درک آن، جهانی زشت و خشن بنا کرده‌ایم.

 

خلاصه رمان عاشقانه غرور و تعصب

رمان عامه پسند غرور و تعصب در اوایل قرن نوزدهم در انگلستان و در فضایی روستایی روایت می‌شود. روایت خانواده آقا و خانم بِنِت است که پنج دختر دارند که از لحاظ شخصیتی با یکدیگر متفاوت هستندو گاهی دیوانه بازی از آنها جدا نمی شود . خانم بنت مشتاق است تا تمام دخترانش ازدواج کنند، به خصوص به این دلیل که کشیش ویلیام کالینز، هنگامی که آقای بنت بمیرد، املاک خانوادگی را تصاحب خواهد کرد. در مجلس رقص، چارلز بینگلی ثروتمند و تازه وارد به بزرگ‌ترین دختر خانواده بنت یعنی جِین زیبا و خجالتی علاقه‌مند می‌شود. در این بین، دوست او آقای دارسی و الیزابت در مهمانی دیگری یکدیگر را می‌بینند، آنها صمیمیت کمتری را نسبت به هم بروز می‌دهند. غرور رتبه خانوادگی، ثروت و تعصب در مقابل نابرابری اجتماعی خانواده الیزابت، دارسی را درهم می‌کوبد، در حالی که الیزابت نیز، غرور و تعصب خود را در برابر دارسی حفظ می‌کند.

پس از آن کشیش کالینز مشتاقانه وارد ماجرا می‌شود، امید به ازدواج با یکی از دختران بنت. او به فکر الیزابت می‌افتد، ولی با جواب رد او مواجه می‌شود. کالینز سپس با دوست الیزابت، شارلوت لوکاس ازدواج می‌کند. در طول این زمان، الیزابت با جورج ویکهام جذاب که افسری نظامی است رابطه برقرار می‌کند. جاذبه‌ای متقابل میانشان به وجود می‌آید، ولی ویکهام به او اطلاع می‌دهد که دارسی فردی توطئه‌گر است.

پس از اینکه بینگلی و خانوادش به طور ناگهانی ندرفیلد را ترک کرده و به لندن می‌روند، نگرش الیزابت نسبت به دارسی دگرگون می‌شود، زیرا او متقاعد شده است که دارسی رابطه بین بینگلی و جِین را سست کرده است. با این حال، دارسی به طور فزاینده‌ای به الیزابت علاقه‌مند می‌شود، او هوش و سر زندگی الیزابت را تحسین می‌کند. بعد از چندی، الیزابت به دیدار شارلوت و آقای کالینز می‌رود که خانه آنها در کنار املاک دارسی است. سپس دارسی به دیدن الیزابت می‌رود و عشق خود را به او ابراز می‌کند. الیزابت که از پیشنهاد دارسی شگفت زده شده است، فورا درخواست او را رد می‌کند و هنگامی که دارسی خواستار توضیح است، الیزابت او را متهم به شکستن رابطه جین و بینگلی می‌کند. دارسی سپس نامه‌ای به الیزابت می‌نویسد که در آن او توضیح می‌دهد که چرا رابطه بینگی با جین بهم خورده است، زیرا معتقد است خواهر بینگلی چنین دسیسه‌ای را ایجاد کرده است. او همچنین افشا می‌کند که ویکهام برای کسب ثروت او، سعی در ازدواج با خواهر 15 ساله‌اش دارد. با این افشا، الیزابت بیشتر به دیدار دارسی می‌رود.

بلافاصله بعد از آن، جوان‌ترین دختر خانواده، لیدیا با ویکهام فرار می‌کند. این رسوایی می‌تواند شهرت دیگر خواهران را خراب کند. هنگامی که الیزابت این موضوع را به دارسی می‌گوید، دارسی ویکهام را با پول متقاعد می‌کند که با لیدیا ازدواج کند. علیرغم، تلاش‌های دارسی برای حفظ این مورد به عنوان یک راز، الیزابت از اقدامات او نسبت به کوچک‌ترین خواهرش با خبر می‌شود. بینگلی به تشویق دارسی به ندرفیلد باز می‌گردد و با جین ازدواج می‌کند. در نهایت، الیزابت که به واقعیت درونی دارسی که قلب مهربان اوست پی برده، به درخواستش مبنی بر ازدواج پاسخ مثبت می‌دهد.

 

شخصیت‌های اصلی رمان عاشقانه غرور و تعصب

الیزابت بنت - شخصیت اصلی رمان عاشقانه غرور و تعصب. دختر دوم آقای بنت، باهوش‌ترین و معقول‌ترین دختر بین پنج خواهر است. در نهایت بر تعصب اولیه خود نسبت به آقای دارسی غلبه می‌کند.

آقای دارسی - نجیب زاده ثروتمند و برادرزاده خانم کاترین دبورگ است. اگرچه دارسی بسیار باهوش و صادق است، ولی دارای غروری بیش از اندازه نسبت به طبقه اجتماعی پایین‌تر از خود است. در طول رمان، او می‌آموزد که الیزابت را به خاطر شخصیت قویش تحسین و دوست داشته باشد.

جِین بنت - بزرگترین و زیبا ترین دختر خانواده بنت. جین بیشتر از الیزابت کم حرف و کمی خجالتی است.

چارلز بینگلی - بهترین دوست ثروتمند، نجیب زاده و مهربان آقای دارسی است که طبیعت پرشور او کاملا در نقطه متقابل دارسی است.

آقای بنت - پدر خانواده بنت، نجیب زاده متوسط درآمدی که دارای پنج دختر مجرد است. آقای بنت دارای حس شوخ طبعی است.

خانم بنت - همسر آقای بنت، زنی نادان و پر سر و صدا که تنها هدفش در زندگی ازدواج دخترانش است.

جورج ویکهام – افسر نظامی خوش تیپ و خوش چهره‌ای است که در ابتدا الیزابت را جذب خود می‌کند، اما سرانجام ماهیت واقعی او آشکار می‌شود.

لیدیا بنت – جوان‌ترین دختر خانواده بنت، نابالغ و خودخواه است. بر خلاف الیزابت، لیدیا بی پروا خود را به ماجرا عاشقانه‌ای با ویکهام می‌اندازد.

آقای کالینز - کشیشی متکبر که می‌خواهد اموال آقای بنت را به ارث برساند. وضعیت اجتماعی شخصی آقای کالینز چیزی نیست که قابل احترام باشد.

خانم بینگلی - خواهر پرافاده چارلز بینگلی است که بیهوده تلاش می‌کند تا توجه دارسی را خود جلب کند، به همین علت دسیسه‌ای را زمینه چینی می‌کند. (شکرآب کردن رابطه جین و چارلز بینگلی کار او بوده است که به آقای دارسی نسبت داده شد)

خانم کاترین دبورگ – عمه دارسی و نجیب زاده ثروتمندی که حامی آقای کالینز است. او در طول داستان الیزابت را به خاطر سطح طبقاتی متوسطش نسبت به دارسی تحقیر می‌کند.

آقای و خانم گاردینر - برادر خانم بنت و همسرش. حس مراقبت و پرورش نسبت دختران خانواده بنت دارند، حتی باید گفت آنها والدین بهتری برای دختران هستند.

شارلوت لوکاس - دوست عزیز الیزابت است که 6 سال از او بزرگ‌تر است. شارلوت عشق را مهم‌ترین جزء ازدواج نمی‌داند.

جرجیانا دارسی – خواهر بسیار زیبا، ولی کمی خجالتی آقای دارسی است. او مهارت بالایی در نواختن پیانو دارد.

مری بنت – دختر سوم خانواده بنت است که خیلی کتابی سخن می‌گوید و بسیار جزیی‌بین است.

کاترین بنت – دختر آخر خانواده می‌باشد که به شدت شیفه سربازان و افسران است.

 

فیلم غرور و تعصب

اقتباس سینمایی غرور و تعصب به کارگردانی جو رایت برگرفته از رمان مشهور غرور و تعصب از نویسنده انگلیسی، جین آستن است. نایتلی بازیگر انگلیسی‌تبار هالیوود برای بازی در این فیلم نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن شده‌است.
خلاصه داستان فیلم : داستان فیلم درباره زنی جوان و باهوش از خانواده‌ای نسبتا متوسط با علایقی خاص به نام الیزابت بنت و مردی ثروتمند و مغرور نسبت به موقعیت اجتماعی خود به نام دارسی و علاقه این دو نسبت به هم است. علاقه‌ای که به دلیل رفتار و موقعیت اجتماعی هر یک بر هم پوشیده بوده و گاهی تنفر از هم به نظر میرسد. رفتار متکبرانه دارسی که برای الیزابت قابل تحمل نیست دوام چندانی نمی‌یابد و دارسی مجبور میشود غرور کاذب خود را کنار گداشته و علاقه خود را به الیزابت ابراز کند


 

 

جملاتی از کتاب غرور و تعصب

الیزابت که دلیلی نمی‌دید این حالت بلاتکلیفی را ادامه بدهد، به محض رفتن کیتی، با جسارت تمام باز هم با آقای دارسی راه رفت. حاال وقتش شده بود که تصمیمش را عملی کند. به خودش جرئت داد و گفت: آقای دارسی، من آدم کاملا خودخواهی هستم. برای آرامش دادن به احساسات خودم هیچ فکر نمی‌کنم که شاید احساسات شما جریحه دار بشود. نمی‌توانم جلوخودم را بگیرم و بابت محبت فوق العاده‍ای که در حق خواهر بیچاره‌ام کرده‌اید از شما تشکر نکنم.

از وقتی که به این مطلب پی برده‌ام، مدام دلم می‌خواسته به شما بگویم که چه احساس امتنانی دارم. اگر بقیۀ افراد خانواده نیز می‌دانستند، الان صرفاً من نبودم که تشکر خود را به زبان می‌آوردم. دارسی هیجان‌زده و متعجب جواب داد: متأسفم، خیلی متأسفم که شما از موضوعی باخبر شده‌اید که اگر درست به شما انتقال نداده باشند احتمالا باعث رنجش می‌شود. هیچ فکر نمی‌کردم که خانم گاردینر این قدر غیرقابل اعتماد باشند. زن دایی‌ام تقصیری ندارد. حواس پرتی لیدیا باعث شد من بفهمم شما در قضیه دخیل بوده‌اید. خب، من هم تا جزئیات برایم روشن نمی‌شد آرامش پیدا نمی‌کردم. اجازه بدهید بارها از شما تشکر کنم. از طرف همۀ اعضای خانواده‌ام تشکر می‌کنم، به خاطر بلندنظری و محبتی که محرک شما در این کار پر زحمت بوده و این همه دردسر را تحمل کرده بودید تا آنها را پیدا کنید.

برای دانلود رمان غرور و تعصب در نسخه الکترونیکی پی دی اف (PDF) به سایت فیدیبو مراجعه کنید، همچنین اگر از گوش فرا دادن به داستان بیشتر از خواندن لذت می‌برید، خرید آنلاین غرور و تعصب را در قالب کتاب صوتی پیشنهاد می‌دهیم.

 

نقد و تحلیل رمان عاشقانه غرور و تعصب

رمان «Pride and Prejudice» که در ایران با عنوان غرور و تعصب شناخته می‌شود، اثر جین اوستن نوسیسنده کلاسیک انگلیسی است که در سال 1813 در انگلستان منتشر شد. این دومین رمان منتشر شده جین اوستن است که پس از موفقیت رمان ابتداییش یعنی «حس و حساسیت» منتشر می‌شد. غرور و تعصب از نظر عموم مردم قابل قبول بود و در طول زمان به یکی از بهترین رمان‌ها در ادبیات جهان تبدیل شد. این رمان به عنوان شهرت آستین به عنوان نویسنده به شمار می‌رفت، هرچند هیچ یک از رمان‌هایش در ابتدا به طور مستقیم تحت نام او منتشر نشد. نوشتن، حرفه‌ای مناسب برای یک زن محسوب نمی‌شد، بنابراین اولین رمان جین آستین با نام «توسط یک بانو» منتشر شد. اما در رمان‌های بعدی با نام خانوادگی خود آستین، کتاب‌ها را منتشر کرد.

غرور و تعصب به یکی از محبوب‌ترین رمان‌های انگلیسی زبان تمام دوران تبدیل شد. در حالی که بعضی از منتقدان نظر بر این داشتند که کتاب فاقد واقع‌گرایی است، برخی دیگر از گفتمان فمینیسمی رمان در مورد تحصیلات و وابستگی مالی زنان استقبال می‌کنند. گرچه غرور و تعصب از عدم وجود زمینه تاریخی مورد انتقاد قرار گرفته است، وجود شخصیت‌های آن در یک حباب اجتماعی که به ندرت از وقایع فراتر از آن نفوذ می‌کند، تصویری دقیق از جهان اجتماعی محصور شده‌ای است که در آن آستین زندگی می‌کرد.

یکی از مشهورترین خطوط ادبیات، باز کردن موضوع ازدواج به عنوان مهم‌ترین دغدغه اجتماعی آن روزگار بریتانیاست که جین آستین به خوبی آن را توصیف می‌کند. علاوه بر این، ادعای اینکه مردی ثروتمند باید به دنبال یک زن باشد، نشان می‌دهد که چقدر برای زنان ازدواج با مردان ثروتمند مهم و جدی بوده است. در زمان آستین، زنان ابزار دیگری برای پشتیبانی نداشته‌اند.

سبک نوشت آستن اغلب و به طور گسترده‌ای توسط نویسندگان تقلید شد. او از سبک «گفتمان غیرمستقیم آزاد» برای روایت داستانش استفاده کرده است. اگرچه راوی مستقیما به طور مستقیم نشان داده نمی‌شود، اما می‌توان چنین گفت که این‌ها اندیشه‌های الیزابت هستند که کاملا در مقابله سبک روایت سوم شخص است. تمایل راوی به ارائه نظرات الیزابت به عنوان واقعیت قطعی، اجازه می‌دهد تا خوانندگان به اشتباه به ویکهام اعتماد و داوری زودهنگام نسبت به دارسی را همانطور که الیزابت می‌خواهد، بپذیرند.

اختیار الیزابت برای به جریان انداختن داستان و گفتمان غیر مستقیم آزاد، به آستین این اجازه را می‌دهد که او به بررسی افکار شخصیت‌های دیگر بپردازد. اگرچه راوی به طور عمده بر روی تجربیات و نظرات الیزابت تمرکز می‌کند، ولی انتخاب آستین از دیدگاه و سبک نوشتن، باعث می‌شود شخصیت‌ها از منظر اخلاقی و رابطه آنها با دنیای پیرامونشان به خوبی ساخته و پرداخته شوند.

 

درباره جین آستین

جین آستین در 16 دسامبر 1775 در استیونسن انگلستان متولد شد. او هفتمین فرزند از یک خانواده پرجمعیت هشت فرزندی بود. جین به خواهرش کاساندرا بسیار نزدیک بود، او همچنان بهترین دوستش برای زندگی نیز بود. والدین جین، فرزندانشان را به یادگیری و نوشتن تشویق می‌کردند که همین مورد الهام و زمینه‌ای برای تلاش‌های آینده جین شد. او نویسنده پرشوری بود و اولین کتاب خود را در حدود سال 1787 به چاپ رساند.

پس از مرگ پدرش در سال 1805، جین با خانواده اش به نقاط مختلفی نقل مکان کرد. سبک نوشتنش توسط خوانندگانش مورد استقبال بسیار قرار می‌گرفت و آنان انتظار رمان‌های دیگری از او را می‌کشیدند. اگرچه اوایل سال 1816 سلامت جسمی‌اش به خطر افتاد، اما اوستین حتی در پایان زندگی خود همچنان مشغول به نویسندگی بود. هنگامی که وضعیت بیماری او بدتر شد، برای درمان به وینچستر منتقل شد، جایی که در آغوش خواهرش در سن 41 سالگی در گذشت.

 

سایر آثار جین آستین

حس و احساسیت (۱۸۱۱)

منسفیلد پارک (۱۸۱۴)

اِما (۱۸۱۵)

نورثنگر اِبی (۱۸۱۸)

ترغیب (۱۸۱۸)

 

مشخصات کتاب

بهترین ترجمه از کتاب غرور و تعصب توسط «رضا رضایی» انجام گرفته است و متعلق به نشر نی می باشد..

عنوان: غرور و تعصب (یک جلدی)

موضوع: داستان‌های انگلیسی قرن 19

نویسنده: جین آستین

مترجم : رضا رضایی

ناشر: نشر نی

تعداد صفحات: ۴۴۹

مشخصات رمان عاشقانه غرور و تعصب، اثر جین آستین، نشر نی

 • ناشر نشر نی
 • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۹۶,۰۰۰ تومان
 • تاریخ نشر ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 2.56 مگابایت
 • تعداد صفحات ۴۴۹ صفحه
 • شابک

نظرات کاربران درباره رمان عاشقانه غرور و تعصب، اثر جین آستین، نشر نی

وقتی می نویسین نمونه کتاب، لطفا چند صفحه از داستان رو قرار بدید نه سخن مترجم و پیشگفتار.این چندمین کتابیه که نمونه ش رو دانلود می کنم و می بینم فقط پیش گفتاره!
در ۵ سال پیش توسط fe....zeh ( | )
کتاب خوب و سرگرم کنتده ییه منکه باهاش کلی خاطره نوجوونی دارم،لطفا یکی از این اقای دارسی واقعیشو بمن بدین????????????
در ۵ سال پیش توسط miss hoda ( | )
به نظر من و احتمالا بسیاری از نویسندگان ماهر،این داستان بسیار عالی بود.نمیشه گفت که دیالوگ های خاله زنکی یا حرف های بی مفهوم داره چون همه این تواصیف جین آستین به سال های دوری برمیگرده که در اون زمان بسیار عالی بودند و البته شکی نیست که هنوز هم هستن.دلیل شهرت این نویسنده ماهر رو میشه با این موضوع که اون میتونه به سادگی احساس خواننده ی رمان رو در یک لحظه تغییر بده سنجید.من عاشق همه داستان های کلاسیک هستم و همیشه توی نوشته هام ازشون الهام میگیرم
در ۵ سال پیش توسط shailin ( | )
من عاشق این کتاب و فیلمشم ❤
در ۶ سال پیش توسط خاطره مختاری ( | )
خیلی عالی بود. از اسمش کاملا معلومه... غرور و پیش داوری (ترجمه درستش اینه). برای کسایی که فکر می کنن عقل کل هستن و می تونن نیت و اعمال آدمها رو حدس بزنن خیلی عبرت آموزه.
در ۷ سال پیش توسط کتیبه ( | )
 • ۱
 • ۲
 • ۳
 • ۴
 • ۵
 • ..
 • ۲۶
 • ۲۷
 • بعدی ›
 • آخرین ››