دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
کتاب سال رویاهای خطرناک

کتاب سال رویاهای خطرناک

نسخه الکترونیک کتاب سال رویاهای خطرناک به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

معرفی کامل کتاب سال رویاهای خطرناک را رایگان بشنوید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

نقد و بررسی کتاب سال رویاهای خطرناک

جهان در سال 2011 جنبش‌های اعتراضی متعددی را تجربه کرد که ماحصل برخی از آنها به بهار عربی و اشغال وال استریت منجر شد. اسلاوی ژیژک با نظریات منحصر به فرد و جنجال برانگیز خود علل وقوع این جنبش‌ها را با تمرکز بر ایدئولوژی‌های مختلف مورد تحلیل و بررسی قرار داده و از نتیجه و تاثیر آن در آینده‌ گفته است.

درباره‌ی کتاب سال رویاهای خطرناک

کتاب «سال رویاهای خطرناک» برای اولین بار در سال 2012 منتشر شد و یکی از جدیدترین آثار نظریه پرداز مطرح، اسلاوی ژیژک محسوب می‌شود. این کتاب به تحولات اجتماعی و سیاسی قرن 21 می‌پردازد و به طور عمده جنبش‌های مختلف و گسترده‌ی سال 2011 را زیر ذره‌بین قرار می‌دهد.

نیمه‌ی اول کتاب به «نقشه برداری» از دنیای معاصر می‌پردازد و مخاطب را با مشخصه‌های اصلی نظام سرمایه‌داری معاصر و خطوط اصلی ایدئولوژی فعلی آشنا می‌سازد. نیمه دوم نیز به موشکافی جنبش‌های سال 2011 به ویژه بهار عربی می‌پردازد. اسلاوی ژیژک در این اثر توضیح می‌دهد در آن سال خشم موجود در جامعه چگونه اوج گرفت و به سیاست رهای بخش رادیکال در سرتاسر دنیا تبدیل شد و چگونه این جنبش رو به خاموشی و رفت و توان خود را از دست داد.

کتاب «سال رویاهای خطرناک» از 10 فصل به ترتیب زیر تشکیل شده است.

فصل اول: مقدمه: ور نم نهادن

فصل دوم: از سلطه تا استثمار و شورش

فصل سوم: «عمل رویا»ی بازنمایی سیاسی

فصل چهارم: بازگشت شیء شر قومی

فصل پنجم: به برهوت پساایدئولوژی خوش آمدید

فصل ششم: زمستان، بهار، تابستان و پاییز عرب

فصل هفتم: اشغال وال استریت، یا خاموشی خشونت‌بار آغازی نو

فصل هشتم: وایر یا، در زمانه بی‌رخداد چه باید کرد

فصل نهم: فراسوی رشک و کین

فصل دهم: نتیجهگیری: نشانه‌هایی از آینده

 

صالح نجفی و رحمان بوذری کتاب «سال رویاهای خطرناک» را به زبان فارسی ترجمه کرده‌اند و انتشارات هرمس نشر آن را بر عهده داشته است.

درباره‌ی اسلاوی ژیژک نویسنده‌ی کتاب سال رویاهای خطرناک

اسلاوُی ژیژک متولد  21 مارس سال 1949 در کشور اسلوونی است. او دانش آموخته‌ی رشته‌ی فلسفه و جامعه‌شناسی است. ژیژک مدرک دکترای خود را در رشته‌ی فلسفه در سال 1981 از دانشگاه لیوبلیانا اخذ کرد.

اسلاوی ژیژک یک اندیشند منتقد، تیزبین و پرکار است و به طور کلی به مسائل مناقشه برانگیز مختلفی پرداخته است اما  سرمایه‌داری، پسامدرنیسم، حقوق انسانی، فیلم از موضوعات مورد علاقه‌ی او به شمار می‌آید. آنچه نام ژیژک را به عنوان یک نظریه پرداز بر سر زبان‌ها انداخته، به چالش کشیدن دیدگاه‌های پذیرفته شده است. او مسائل را از زاویه‌ای جدید مورد بررسی قرار می‌دهد. از آثار ژیژک که تاکنون به فارسی ترجمه شده‌ است می‌توان به «هنر امرمتعالی مبتذل»، «خشونت» و «فلسفه در عصر حاضر» اشاره کرد. گرایش فلسفی ژیژک به مکاتبی نظیر نئو مارکسیسم و سنت فلسفی هگلی نزدیک است و از طرفداران روانکاوی ژاک لاکان محسوب می‌شود.

در بخشی از کتاب سال رویاهای خطرناک می‌خوانیم

هیتلر در سال‌های دهه 1930 یهود ستیزی را به صورت روایتی برای توضیح و تبیین گرفتاری‌های مردمان عادی آلمان پیش نهاد: بیکاری، انحطاط اخلاقی، ناآرامی‌های اجتماعی - پشت همه این ماجراها دست یهودیان در کار بود. نام بردن از«توطئه یهودی»، با ارائه‌ی یک نقشه شناختی ساده تکلیف همه چیز را به یک‌باره روشن می‌کرد. آیا همین کارکرد را امروزه در نفرت از تکثر فرهنگی و تهدید مهاجران نمی‌توان دید؟

امروزه چیزهای عجیبی رخ می‌دهد – بحران‌های ناشی از سقوط ارزش پول که زندگی هر روزه ما را متاثر می‌سازند اما ما هیچ برداشت روشنی از آن‌ها نداریم - و مخالفت با تکثر فرهنگی به وضعیت مبهم جاری وضوحی تازه می‌بخشد: مزاحمان خارجی‌اند که در شیوه‌ی زندگی ما اختلال می‌افکنند. بدین قرار رابطه متقابلی هست میان موج فزاینده احساسات ضد مهاجر در کشورهای غربی - که در کشتار آندرس برینگ بریویک به اوج رسید - و بحران مالی: دو دستی چسبیدن به هویت قومی همچون سپری حفاظتی در برابر ترومای گرفتار شدن در گرداب انتزاعات غیرشفاف مالی عمل می‌کند. آن «جسم بیگانه» واقعی که نمی‌توان ادغامش کرد در نهایت همان ماشین دوزخی خودکار سرمایه است.

عناصری هستند که ما را وا می‌دارند به بازاندیشی در تلاش بریویک برای توجیه ایدئولوژیکی خود و همچنین تأمل در باب واکنش‌ها به جنایت مخوف او. مانیفست این«مارکسیست کش» مسیحی که بیش از هفتاد تن را در نروژ کشت نمونه‌ای از لاطائلات ذهنی آشفته و دیوانه نیست؛ مانیفست او برهان قاطعی است بر«بحران اروپا»‌ که برای توجیه (کم و بیش) ضمنی افزایش پوپولیسم ضد مهاجران به کار می رود.

سخنان ضد و نقیضی که در این مانیفست می‌بینیم نمایانگر تناقض‌های درونی دیدگاه مذکورند. نخستین مطلبی که توجه را جلب می‌کند این است که بریویک چگونه هویت دشمن خود را بر می‌سازد. با ترکیبی از سه عنصر(مارکسیسم، تکثر فرهنگی، اسلام گرایی)؛ چرا که هر یک از این سه عنصر به فضای سیاسی متفاوتی تعلق دارد: چپ رادیکال مارکسیستی، لیبرالیسم طرفدار تکثر فرهنگی، بنیادگرایی اسلامی. در اینجا عادت قدیمی فاشیست‌ها در نسبت دادن ویژگی‌های مانعة الجمع به دشمن(«توطئه بلشویکی - ثروت مدارانه یهودی») در جامه‌ای نو به میدان آمده است. قضیه وقتی فاش‌تر می‌شود که ببینیم بریویک چگونه با لقبی که به خود می‌دهد ورق‌های ایدئولوژی راست افراطی را بُر می‌زند. او از سویی از مسیحیت دفاع می‌کند، اما در عین حال یک لاادری غیرمذهبی است: مسیحیت برای او چیزی نیست مگر محصولی برای مقابله با اسلام.

مشخصات کتاب سال رویاهای خطرناک

  • ناشر هرمس
  • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۲۴,۰۰۰ تومان
  • تاریخ نشر ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.42 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۹۵ صفحه
  • شابک

نظرات کاربران درباره کتاب سال رویاهای خطرناک

خواندن این کتاب یکی از تجربیات خوب و لذت بخش کتابخوانی هر کسی می‌تونه باشه،
در ۷ ماه پیش توسط sir...idi ( | )
ترجمه مناسب و قابل قبول.
در ۱ سال پیش توسط یونس شفیعی ( | )
کتاب خیلی خوبیه فقط یکم خوندش سخته. شاید هم از ترجمه اش باشه که گاهی درک بعضی از جمله هارو یکم سختش میکنه.
در ۲ سال پیش توسط محمد زحمتکش ( | )
حتما پیشنهاد میکنم بخونینش:)
در ۳ سال پیش توسط ara...usi ( | )