0
عباس معروفی

معرفی کتاب‌های عباس معروفی

مترجم

نویسنده

عباس معروفی نویسنده مشهور و معاصر ایرانی در 27 اردیبهشت 1336 به دنیا آمد. دوری از خانواده او را به مجبور به خیال‌پردازی و پرورش هنر نویسندگی را در او کرده بود. او در 7 سالگی به دلیل نقل ‌مکان کردن خانواده‌اش در کنار مادربزرگش زندگی را می‌گذراند. با این‌که در دبیرستان رشته ریاضی را انتخاب کرده بود، در دانشگاه ادبیات دراماتیک را خواند.

در سال 1355، موفق به کسب مقام اول در مسابقات داستان‌نویسی نوجوانان مجله کیهان شد و نویسندگی را با انتشار داستان‌هایش در روزنامه‌ها و مطبوعات شروع کرد. آشنایی‌اش با محمدعلی سپانلو، پای او را به کانون نویسندگان ایران باز کرد و سبب آشنایی‌اش با دیگر نویسندگان بزرگ مانند احمد شاملو، محمد مختاری، هوشنگ گلشیری، باقر پرهام و ... شد.

از مهم‌ترین فعالیت‌های عباس معروفی، تاسیس نشریه گردون بود. او برای نشریه‌اش از آثار نویسندگان معروفی مانند شاملو، محمدعلی سپانلو، سیمین دانشور، سیمین بهبهانی، پری صابری، حمید کلانتری، حمید مصدق و ... استفاده می‌کرد. توقیف نشریه گردون و فشارهای سیاسی در سال 1374، باعث شد به آلمان مهاجرت کند.

از سرگیری زندگی در آلمان، با افسردگی و دوری از نویسندگی شروع شد؛ اما پس‌از مدتی کار نشریه‌اش را شروع کرد. مدیریت خانه هاینریش‌بل و راه‌اندازی کتاب‌فروشی هدایت، از فعالیت‌های او در آلمان است. او در کتاب‌فروشی‌اش کلاس‌های داستان‌نویسی برگزار می‌کرد و گردهمایی‌هایی برای دوستداران زبان و ادبیات فارسی ترتیب می‌داد. عباس معروفی با اکرم ابویی، هنرمند و نقاش ایرانی ازدواج کرد. او در سال 1399 به بیماری سرطان مبتلا شد و پس‌از مدتی درمان، در دهم شهریور 1401 از دنیا رفت و در برلین به خاک سپرده شد.


معرفی آثار عباس معروفی

از ماندگارترین کتاب‌های عباس معروفی سمفونی مردگان است که در سال 2001، از بنیاد انتشارات ادبی فلسفی سورکامپ، جایزه دریافت کرد. همین‌طور هفته‌نامه دی‌ولت‌سویس از سمفونی مردگان به‌عنوان یک شاهکار نام برده است. بعد از سمفونی مردگان، سال بلوا از بهترین آثار عباس معروفی است. این کتاب مرور خاطراتی در ذهن زنی به‌نام نوش‌آفرین است که به‌صورت اول شخص نوشته شده است. 

می‌توانید مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه عباس معروفی را در کتاب دریا روندگان جایزه آبی‌تر بخوانید. این کتاب تلفیقی از کتاب‌های عطر یاس، آخرین نسل برتر و برش‌های کوچک اوست. 

نمایش‌نامه‌ای در سه پرده را در کتاب دلی بای و آهو می‌خوانید که براساس اساطیر و آیین‌های کهن مردم ترکمن نوشته شده است. این کتاب داستانی غم‌انگیز در ماتم عشق است. نسخه صوتی دلی بای و آهو را می‌توانید در سایت فیدیبو دانلود کنید. همچنین نمایش‌نامه ورگ ماجرای یک پدرکشی در یکی از ایل‌های اطراف سنگسر است که به شکلی جذاب و گیرا روایت شده است. شنیدن این داستان به صورت صوتی بسیار هیجان‌انگیز است. پیشنهاد می‌کنم نسخه صوتی ورگ را در سایت فیدیبو دانلو کنید.

پیکر فرهاد از زیباترین آثار عباس معروفی است که از زبان زن تابلوی نقاشی نوشته شده است. این کتاب برنده جایزه بنیاد ادبی آرنولد تسوایگ در سال 2002 شد. نمایش‌نامه آونگ خاطره‌های ما هم داستان مرد ساده‌لوحی است که تمام اموالش را می‌دزدند. نسخه صوتی آونگ خاطره مانیز مانند دیگر آثار عباس معروفی در سایت فیدیبو موجود است.

آمدن هارون خلیفه ستمگر عباسی به ایران در قرن سوم هجری  و سرکوب کردن شیعیان، موضوع نمایش‌نامه تا کجا با منی است که در سه پرده اجرا می‌شود. از دیگر آثار عباس معروفی می‌توان به تماما مخصوص، فریدون سه پسر داشت، ذوب‌شده و آخرین نسل برتر اشاره کرد. همچنین کتاب موسیو ابراهیم و گل‌های قرآن از کتاب‌هایی است که او ترجمه کرده است.