Loading

چند لحظه ...
کتاب اضطراب وضعیت

دانلود کتاب اضطراب موقعیت | اثر آلن دو باتن | نشر نون

نسخه الکترونیک کتاب اضطراب وضعیت به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

معرفی کامل کتاب اضطراب وضعیت را رایگان بشنوید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۷,۵۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

نقد و بررسی کتاب اضطراب وضعیت

زندگی انسان پس از انقلاب صنعتی دستخوش تغییرات زیادی شد. نقش‌های انسان‌ها بازتعریف شد و انسان از زندگی سنتی فاصله گرفت. نظام‌های ارزشی تغییر کردند و معیارهای سنجش انسان‌ها شکل جدیدی به خود گرفت. اندیشمندان متعددی، طی سال‌ها تلاش کردند تا  بتوانند نقطه‌ی تعادلی بین سنت و مدرنیته برای انسان پیدا کنند. پیشرفت تکنولوژی و بزرگ شدن دنیای انسان‌ و افزایش ارتباطش نیز باعث شد انسان در موقعیت‌های بیشتری مورد قضاوت قرار بگیرد. این قضاوت هم قضاوتی شخصی است و هم اجتماعی. مجموعه‌ی این تغییرات نتیجه‌ای مهم در پی داشت: انسان مدرن فشار روانی مضاعفی را نسبت به گذشتگان خود تحمل می‌کند. کتاب اضطراب وضعیت اثر آلن دوباتن با دقت و جزئیات به این مسئله پرداخته است.

 

درباره کتاب اضطراب وضعیت

کتاب اضطراب وضعیت با نام اصلی status anxiety  اولین بار سال 2004 منتشر شد، این کتاب به جنبه‌های روانشناسی مسئله‌ی منزلت اجتماعی می‌پردازد. اضطراب موقعیت پدیده‌ی قرن بیست و یکمی است. این مسئله نتیجه‌ی سرمایه‌داری، دموکراسی و شکل جدید زندگی انسان است. این پدیده در کشورهایی که در آن‌ها اختلاف درآمد افراد جامعه زیاد است، مشهودتر نمود دارد. آلن دوباتن در  کتاب اضطراب موقعیت این پدیده‌ی نوظهور را موشکافی کرده و علل و ریشه‌های آن را بیان کرده است. این کتاب در دو فصل اصلی نوشته شده است. آلن دوباتن ابتدا در آغاز کتاب با مقدمه‌ای ذهن مخاطب را برای موضوع آماده می‌کند و اضطراب موقعیت را تعریف می‌کند. سپس در فصل اول کتاب که «علل کمبود محبت» نام دارد، به ریشه‌یابی علت‌های استرس و نگرانی در انسان عصر  جدید می‌پردازد. او تعریف جدید موفقیت را به عنوان یکی از مهم‌ترین دلایل اضطراب انسان‌ها معرفی می‌کند. به گفته‌ی دوباتن از قرن هجدهم سه روایت جدید درباره‌ی موفقیت شکل گرفته است که به اضطراب و نگرانی انسان‌ها دامن می‌زند:

1-ثروتمندان افراد به در بخور هستند، نه فقرا.

2-جایگاه و موقعیت به معنای اعتبار اخلاقی است.

3- فقرا گناهکار و فاسدند و از حماقتشان به ورطه‌ی فقر افتاده‌اند.

او به تمام وابستگی‌های انسان از وابستگی‌های انسانی تا اقتصادی و اجتماعی می‌پردازد و با جزئیات مسائل را موشکافی می‌کند. پایان این فصل خواننده می‌تواند دید کاملی از تمام مسائلی که موجب اضطراب موقعیت می‌شوند، دست یابد.

 در فصل دوم  آلن دوباتن راه‌حل‌هایش را نشان می‌دهد. او راه حل‌ها را در بسترهای فلسفه، هنر، سیاست و دین و بوهم(نوعی قید گریزی) آورده است. دوباتن مثال‌هایی از بزرگان عرصه‌های مختلف بیان کرده و شرایط آن‌ها را موشکافانه تجزیه و تحلیل کرده است. او همچنین از انسان می‌خواهد خودش را از شر بسیاری از کلیشه‌ها رها کرده و نگاهش را به بسیاری از مسائل نو کند. 

این کتاب برای چه  کسانی مناسب است؟

خواندن اضطراب وضعیت برای هرکسی که در دنیای امروز نقش فعالی در جامعه ایفا می‌کند، یک کتاب ضروری است. آلن دو باتن کتابش را با لحنی صریح و روان و خالی از اصطلاحات عجیب‌وغریب نوشته است و با آوردن مثال‌های زیاد تلاش کرده، منظورش را بدون کم و کاست به خواننده منتقل کند. کتاب اضطراب موقعیت به انسان یاد می‌دهد با دیدی باز و ذهنی روشن به استقبال شرایط برود و بتواند با نگرانی‌هایش در موقعیت‌های مختلف به شکل درستی برخورد و اضطرابش را مدیریت کند. این کتاب به مخاطب علاقه‌مند دید تازه‌ای می‌بخشد که می‌تواند در زندگیش اثر مثبت به‌سزایی داشته باشد و او را از شر کلیشه‌های ذهنی تاریخیش رها کند.

فیلم اضطراب وضعیت ونقد آن

سال 2004 همراه با انتشار کتاب اضطراب وضعیت فیلم مستندی دو ساعته نیز به همین نام و با نویسندگی آلن دوباتن ساخته و منتشر شد. این مستند در بعضی شبکه‌های تلویزیون آمریکا پخش شده است. بر اساس پژوهشی در دانشکده‌ی علوم اجتماعی دانشگاه تهران در نقد این فیلم  انجام شده است، فیلم اضطراب وضعیت به دنبال پاسخ یک سوال مهم است:«چرا همیشه پول نمی‌تواند خوشبختی و آرامش را برای انسان‌ها به ارمغان بیاورد؟». محقق معتقد است نگاه دوباتن میتنی بر زندگی غربیست و ریشه‌های منزلتی در آمریکا و اروپای غربی را مطالعه می‌کند و ممکن است در جوامع شرقی اندکی متفاوت باشد، اما در نهایت دوباتن توانسته است رابطه بین اقتصاد، جامعه و استرس‌های فردی را به خوبی بیان کند.

آلن دوباتن، فلسفه و زندگی

آلن دوباتن سال نویسنده، فیلسوف و سخنران ساکن لندن، 1969 در زوریخ پایتخت سوئیس متولد شد. او دوران تحصیلش را دبیرستان‌های شبانه‌روزی لندن گذراند و از دوران کودکیش به عنوان زندگی کودکی خجالتی در مدارس شبانه‌روزی یاد می‌کند. آلن دوباتن در دانشگاه «کمبریج» تاریخ خوانده و سپس در «کالج کینگ» لندن در رشته‌ی فلسفه ادامه تحصیل داده است. او مدتی هم دانشجوی دکترای فلسفه در دانشگاه «هاروارد» بود اما برای نوشتن کتاب‌های فلسفه برای عامه‌ی مردم آن را رها کرد.

اولین رمان آلن دوباتن با نام «جستارهایی درباب عشق» سال 1993 منتشر شد. این کتاب با استقبال مخاطبان و خوانندگان مواجه شد و تاکنون بیش از دومیلیون نسخه از آن در سراسر جهان فروخته شده است.

کتاب دیگر آلن دوباتن با «نام چگونه پروست می‌تواند زندگی  شما را تغییر دهد؟» که بر اساس زندگی و فعالیت‌های «مارسل پروست» نوشته شده است، پس از انتشار در 1997 کتاب پرفروش سال در آمریکا و انگلستان شد. آلن دوباتن بیش از 20 عنوان کتاب دارد که بسیاری از آن‌ها در ایران ترجمه و منتشر شده‌اند. از میان آثار او می‌توان «یک هفته در فرودگاه»، «معماری شادمانه»، «عشق، کار و منزلت در عصر مدرن»،«هنر سیر و سفر» ، «تسلی بخشی‌های فلسفه» و «سیر عشق» را نام برد که همگی در سایت فیدیبو در دسترسند. رمان «سیر عشق» که در سال 2016 منتشر شد دنباله‌ی رمان «جستارهایی در باب عشق» است. «جولین کمپ» با برداشت از این رمان سال 2010 کمدی عاشقانه‌ی «پنج دوست دختر آخر من» را ساخت.

آلن دوباتن علاوه بر نویسندگی، فعالیت‌های دیگری نیز در کارنامه دارد. او مدرسه‌ی زندگی را سال 2008 پایه گذاری کرده است، فیلسوفان و نویسندگانی مانند«مارک ورنون»، «رابرت راولند اسمیت» و «جان آرمسترانگ» در این کار با او مشارکت داشته‌اند. مدرسه‌ی زندگی موسسه‌ای است که مشاوره‌هایی برای زندگی بهتر و عاقلانه‌تر ارائه می‌دهد. فعالیت‌های دوباتن انتقادهایی را هم در پی داشته است، بعضی منتقدان معتقدند زاویه‌ی دید آلن دوباتن کم عمق و بی‌روح است.

آلن دوباتن برای فعالیت‌هایش برنده‌ی «کمک هزینه‌ی شوپنهاور» در جشنواره‌ی نویسندگان شهر ملبورن استرالیا شده است.

کتاب اضطراب وضعیت؛ ترجمه و انتشار در ایران

این کتاب در ایران به نام‌های مختلفی ترجمه و منتشر شده است. «سید حسن رضوی» این کتاب را به نام اضطراب موقعیت ترجمه کرده و انتشارات ميلكان منتشر کرده است. همچنین انتشارات «چتر رنگ» کتاب آلن دوباتن ترجمهی خانم «زهرا باختری» با نام «اضطراب منزلت» روانه‌ی بازار کتاب ایران کرده است.

ترجمه‌ی دیگر این کتاب ترجمه‌ی خانم «فاطمه قربانپور» است که نشر شمشاد، ناشر آن است. خانم قربانپور نام کتاب را «تشویش منزلت» گذاشته است. خرید و دانلود پی دی اف(PDF) این ترجمه از سایت فیدبیو ممکن است. یکی از آخرین ترجمه‌های این کتاب ترجمه‌ی «مهدی نمازیان» به نام اضطراب وضعیت است که نشر نون منتشر کرده است. خرید ودانلود کتاب الکترونیکی این ترجمه در همین صفحه ممکن است.

در بخشی از کتاب اضطراب وضعیت می‌خوانیم

...فقط انتقاد منصفانه است که می‌تواند اعتبار و منزلت ما را مورد سوال قرار دهد. قبل از آن‌که حتی از خود بپرسیم که آیا عقاید شخصی اصلا ارزش گوش سپردن دارد باید از روند خودآزاری که در آن همواره به دنبال تایید و موافقت او هستیم دست بکشیم. روندی که به موجب آن به دنبال عشق آن‌هایی هستیم که پس از بررسی رفتارهایشان پی برده‌ایم آن طور که باید ما را گرامی نداشته‌اند.

ممکن است بی‌بغض و کینه دیگران را درست همان‌طور که مارا تحقیر کرده‌اند کوچک و حقیر بشماریم و در موضع انسان گریززی قرار بگیریم که تاریخ فلسه مملو از نمونه‌های اعلای آن است. به قول شوپنهاور، که نمونه‌ای برجسته از انسان گریزی فیلسوفانه است:«هنگامی که به پوچ و سطحی بودن افکار دیگران، ضعقپف عقاید، پستی احساسات، آرای نامعقول و خطاهای بی‌شمارشان پی می‌بریم رفته رفته به آنچه در ذهنشان می‌گذرد بی‌اعتنا خواهیم شد... پس از آن است که درمی‌یابیم هر آن کس که بر عقاید دیگران زاید از حد ارزش گذارد ایشان را بیش از حد بزرگ شمرده است.»

شوپنهاور در کتاب تلخیص و اقتباس اظهار می‌کند که هیچ چیز مثل بررسی اجمالی شخصیت حقیقی دیگران روند بهبود اشتیاق به دوست داشته شدن را توسط دیگران سرعت نمی‌بخشد.شخصیتی که اغلب اوقات چیززی جز درنده خویی و حماقت از آن ساطع نمی‌شود. او با اهانت می‌گوید:«در هر کشوری سرگرمی غالب ملت ورق بازی کردن شده است . همین امر می‌تواند سنگ محکی بر ارزش جامعه و نشانی از سقوط تمامی عیار عقاید و تفکرات آن باشد.» خود ورق بازان نیز اغلب رذل و دغلبازند:

«الحق که اصطلاح مکار حقیر برازنده‌ی برخی از مردمان خبیث این جهان است.» و بدتر از ان‌ها مردمانی که شریر نیستند، اما کودن‌هایی ساده‌لوح‌اند.

 

مشخصات کتاب اضطراب وضعیت

 • ناشر نشر نون
 • تاریخ نشر ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 6.06 مگابایت
 • تعداد صفحات ۲۳۰ صفحه
 • شابک

نظرات کاربران درباره کتاب اضطراب وضعیت

بسیار کتاب پر محتوایی است. البته مد نظر داشته باشید که سبک کتاب از نوع داستانی نمی باشد ولی باعث تغییر دیدگاه درباره موقعیت اجتماعی می گردد . من نمی دانم که آیا در کتاب چاپی هم از علایم نگارشی خبری نیست ، یا اینکه در نرم افزار فیدیبو کتابها باز نویسی میشوند و علایم نگارشی از قلم می افتند ؛ولی نبود علایم نگارشی در این کتاب باعث کندی خوانش و اجبار به چند بار خوانی جملات را ایجاد می کند که خواهش میکنم که چون مکررا این مساله رو در کتابهای فیدیبو دیده ام ، سریع و جدی دست ااندر کاران این نرم افزار خوب، به آن رسیدگی کنند.
در ۲ سال پیش توسط سید جواد دهقانی ( | )
مرسییی الن دوباتن عالیه این کتابش محشررر
در ۲ سال پیش توسط hmd barani ( | )
ترجمه کتاب واقعا عالیه ولی مطالب کتاب چیزی بمن اضافه نکرد و نمیتونم به کسی پیشنهاد کنم.همه پنج ستاره را تقدیم میکنم به مترجم و نویسنده هیچ ستاره ای از من نمیگیره
در ۲ سال پیش توسط مهران ظریف ( | )
از بهترین کتابهایی که خوندم👌👌👌
در ۲ سال پیش توسط raa...s92 ( | )
عالیه این کتاب
در ۲ سال پیش توسط فهیمه حامدی ( | )
 • ۱
 • ۲
 • ۳
 • ۴
 • ۵
 • ..
 • ۸
 • ۹
 • بعدی ›
 • آخرین ››