Loading

چند لحظه ...
کتاب فرهنگ، دانشگاه و پژوهش

کتاب فرهنگ، دانشگاه و پژوهش
مجموعه مقالات

نسخه الکترونیک کتاب فرهنگ، دانشگاه و پژوهش به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

درباره کتاب فرهنگ، دانشگاه و پژوهش

ریشه‌های سیاستگذاری فرهنگی بطور عام و برنامه‌ریزی فرهنگی بطور خاص در دانشگاه‌های ایران به‌عنوان یک رویکرد علمی یا برنامه‌ریزی و اقدام به دهه ۱۳۴۰ برمی‌گردد. این نوع برنامه‌ریزی با عنوان فعالیت‌های فوق برنامه و فعالیت‌های فرهنگی- هنری خارج از کلاس درس در اشکال رسمی و غیر رسمی در دانشگاه تهران و دانشگاه‌های بزرگ کشور، هم زمان با گسترش نظام آموزش عالی در دهه ۱۳۵۰ رشد یافت. چنین می‌نماید که در سال‌های قبل از انقلاب، مفهوم فرهنگ و کارفرهنگی در دانشگاه‌ها به سه دلیل «غلبه نخبه گرایی»، «سکولار بودن نهاد قدرت و دولت» و «ریشه‌های مارکسیستی نظریه برنامه‌ریزی» با احتیاط بیشتری مورد استفاده قرار می‌گرفت. این مفهوم در سال‌های پس از انقلاب تحت تأثیر افکار نیروهای انقلابی و رویکرد دینی و فرهنگی رهبران انقلاب، معنای مستقلی در مدیریت و راهبری نظام تعلیم و تربیت و نظام آموزش عالی پیداکرد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و از زمان آغاز به کار ستاد انقلاب فرهنگی(۱۳۵۹) تاکنون، موضوع فرهنگ و ارزش‌های انقلاب اسلامی و سیاستگذاری معطوف به آن در تجدید‌نظرهای ساختاری، برنامه‌ای و محتوای نظام دانشگاهی، به‌منظور تلفیق و تطبیق با ساختارهای فکری، شرایط فرهنگی و اجتماعی، و آرمانهای انقلاب مورد توجه شورای عالی انقلاب فرهنگی و نظام آموزش عالی بوده است. با تأسیس معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درسال ۱۳۷۷ جامعه علمی و دانشگاهی شاهد ظهور جهت‌گیری‌ها و تحولات کمی و کیفی در عرصه سیاستگذاری فرهنگی و اجتماعی آموزش عالی گردید. اما همچنان معنا، ابعاد، مولفه‌ها، اصول، الگوها و روش‌های مطالعات و بویژه سیاستگذاری فرهنگی در نظام دانشگاهی و محیط‌های علمی دقیق و رشن نیست. در نگاه نخست، سیاستگذاری فرهنگی و نیز سیاستگذاری اجتماعی در نظام آموزشی پیوند میان نظریه و عمل در سپهر دانشگاه و نهاد علم به‌حساب می‌آید. اما فرهنگ و دانشگاه چه نسبتی با یکدیگردارند؟ و آیا این نسبت چقدر قابل ارزیابی است؟ اینکه سیاستگذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی در نهاد دانشگاه با کارکردهای اصلی و مورد انتظار آموزشی، پژوهشی و فناوری مورد انتظار چه ابعاد، مؤلفه‌ها و زمینه‌هایی را دربرمی‌گیرد؟ و نهایتاً آیا می‌توان قالب یا الگویی را برای سیاستگذاری در دانشگاه‌ها ونظام آموزش عالی طرح‌ریزی کرد؟

ادامه...

مشخصات کتاب فرهنگ، دانشگاه و پژوهش

بخشی از کتاب فرهنگ، دانشگاه و پژوهش

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب فرهنگ، دانشگاه و پژوهش