0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
چهل نامه کوتاه به همسرم

معرفی، خرید و دانلود کتاب صوتی چهل نامه کوتاه به همسرم

درباره چهل نامه کوتاه به همسرم

هنر نوشتن بعضی از نویسندگان در زیبایی و لحن صمیمی نثر آن‌هاست. نویسندگانی که در گفتارهایشان به اعتقادات و باورهای عمیق خود به خوبی اشاره می‌کنند، به خصوص زمانی که برای یک فرد نزدیک می‌نویسند. نامه‌نگاری می‌تواند منبع خوبی برای بررسی و شناسایی یک نویسنده باشد. عناصری که در آثار یک نویسنده قرار دارند در نامه‌نگاری‌های او به شکل شفاف‌تری مشخص می‌شوند به ویژه زمانی که نامه‌های او خطاب به عشق یا همسر باشد. نادر ابراهیمی در کتاب چهل‌ نامه‌ی کوتاه به همسرم جلوه‌ی عشق در زندگی مشترک را به نمایش می‌گذارد.

about book image

درباره کتاب چهل‌ نامه‌ی کوتاه به همسرم

کتاب چهل نامه‌ی کوتاه به همسرم اثری عاشقانه و شاعرانه از نادر ابراهیمی است که نثری دلنشین و تاثیرگذار‌ دارد. این کتاب دربرگیرنده‌ی چهل نامه‌ی کوتاه است که نادر ابراهیمی در مدت دو سال دوری (1363 تا 1365) با خط نستعلیق برای همسر خود «فرزانه منصوری» نوشته است. نادر ابراهیمی درباره‌ی روزهای نوشتن چهل نامه‌ی کوتاه به همسرم، در مقدمه‌ی کتاب آورده است: «آن روزها که تازه تمرین خطاطی را شروع کرده بودم، حدود سال‌های ۶۳-۶۵، به هنگام نوشتن، در تنهایی، در فضایی که بوی تلخ مرکب ایرانی در آن می‌‌پیچید و صدای سنتی قلم نی، تسکین دهنده‌ی خاطرم می‌‌شد. غالبا به یاد همسرم می‌‌افتادم که او نیز همچون من و شاید نه همچون من اما به شکلی، گهگاه و بیش از گهگاه، دلگرفتگی، قلبش را خاکستری رنگ می‌‌کرد و می‌‌کوشیدم که به جستجو در به امید رسیدن به ریشه‌‌های گیاه بالنده و سرسخت اندوه و دانستن این که این روینده‌ی بی‌ پروا از چه چیزها تغذیه می‌‌کند و شناختن شرایط رشد و دوامش آن را نابود کنم بل زیر سلطه و در اختیار بگیرم. پس، یکی از خوب‌ ترین راه‌های رسیدن به این مقصود را در این دیدم که متن تمرین‌‌های خطاطی‌ام را تا آن جا که مقدور باشد اختصاص دهم به نامه‌‌‌ی کوتاهی به همسرم».

بعدها نادر ابراهیمی تصمیم گرفت این نامه‌ها را تبدیل به کتاب کند تا عموم مردم از عاشقانه‌های او و مسائلی که برای همسرش بازگو می‌کرد، استفاده کنند. خواندن کتاب چهل نامه‌ی کوتاه به همسرم، نه تنها برای فارسی زبانان بسیار دوست‌داشتنی و لذت‌بخش است بلکه «امیر مرعشی» کتاب چهل نامه‌ی کوتاه به همسرم را به زبان انگلیسی ترجمه کرد تا گروه بیشتری از ککتاب‌خوان‌ها از خواندن عاشقانه‌های نادر ابراهیمی مسرور شوند.

سبک نگارشی نادر ابراهیمی در چهل نامه‌ی کوتاه به همسرم

تنها با یک بار تورق کتاب‌های معروف نادر ابراهیمی متوجه هجوم کلمات و تعبیرات شاعرانه و لطیف او می‌شویم. به عبارتی سبک نادر ابراهیمی در لحن منحصر‌به فرد اوست. لحن ابراهیمی هرچند که نثر است و ویژگی‌های تکنیکی شعر را ندارند اما حالت وزین و شعرگونه‌ی آن، متن را از حالت روایت خارج کرده و به نثری شاعرانه و لطیف تبدیل کرده است.

ابراهیمی معمولا از توصیفات طولانی، مفاهیم عاشقانه و اخلاقی در نوشته‌هایش استفاده می‌کند. با این حال محتوای مطالب او شیرین و دلنشین هستند و هربار روح مخاطب را با خود همراه می‌کنند. نثر شاعرانه و خیال‌انگیز نادرابراهیمی دریچه‌ای برای اوست تا مخاطب خود را به جهانی از دغدغه‌ها و افکار بزرگ انسانی هدایت کند.

نادر ابراهیمی در کتاب چهل نامه کوتاه به همسرم با حفظ لحن و نثر شاعرانه‌اش درباره‌ی مسائل مختلفی مثل امور روزمره سخن می‌گوید، او در بعضی از نامه‌ها از زبان نصیحت و فلسفه وارد می‌شود اما مضمونی که در همه‌ی نامه‌ها به زیبایی و سادگی خلاصه می‌شود، «عشق» است.

برخی از نامه‌های کتاب چهل نامه کوتاه به همسرم نه تنها سرشار از عشق خالص و پاک است بلکه مفاهیم ناب زندگی را هم مطرح می‌کند. مفاهیمی چون این‌که با وجود سختی‌ها در زندگی نباید تسلیم شد و نباید گذاشت سختی و مشکلات بین عاشق و معشوق فاصله بیندازد، با عشق می‌توان زندگی را ساخت. عشق عنصری حیاتی است که مرزهای جهان نادر ابراهیمی را جابه‌جا می‌کند و زبان روایت او را متفاوت و غیرقابل تکرار جلوه می‌دهد: «زندگی، بدون روزهای بد نمی شود؛ بدون روزهای اشک و درد و خشم و غم. اما، روزهای بد، همچون برگ‌های پائیزی، باور کن که شتابان فرو می‌ریزند، و در زیر پاهای تو، اگر بخواهی، استخوان می‌شکنند، و درخت، استوار و مقاوم بر جای می‌ماند».

یا در جایی برای همسر خود می‌نویسد که نباید از قضاوت‌های دیگران ناراحت شد: «در شرایطی که امکان وصول به قضاوتی عادلانه برای همه کس وجود ندارد، این مطلقا مهم نیست که دیگران ما را چگونه قضاوت می‌کنند؛ بلکه مهم این است که ما، در خلوتی سرشار از صداقت، و در نهایتِ قلبمان، خویشتن را چگونه داوری می‌کنیم».

درباره کتاب صوتی چهل نامه‌ی کوتاه به همسرم

کتاب صوتی چهل نامه کوتاه به همسرم با خوانش دل‌انگیز و رسای پیام دهکردی بازیگر مطرح تئاتر، سینما و تلوزیون و آهنگسازی ناصر چشم‌آذر آهنگ‌ساز برجسته‌ی ایرانی باعث شده تا شنیدن نوشته‌های زیبای نادر ابراهیمی تاثیر عمیقی بر دل و جان شنوندگان بگذارد. کتاب صوتی چهل نامه کوتاه به همسرم  با صدای پیام دهکردی را انتشارات «نوین کتاب گویا» منتشر کرده است و انمکان خرید اینترنتی و دانلود آن در همین صفحه موجود است.

علاوه بر کتاب صوتی چهل نامه‌ی کوتاه به همسرم، کتاب صوتی «بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم» و کتاب صوتی «یک عاشقانه آرام» نوشته‌ی نادر ابراهیمی با صدای گرم پیام دهکردی در فیدیبو قابل خرید و دانلود است.

درباره نادر ابراهیمی؛ مرد ادب و هنر

نادر ابراهیمی، داستان‌نویس معاصر ایرانی است که در سال ۱۳۱۵ در تهران به دنیا آمد. او علاوه بر نوشتن رمان و داستان‌های کوتاه در حوزه‌ی فیلم‌سازی، ترانه‌سرایی، ترجمه و روزنامه‌نگاری هم فعالیت کرده است.

ابراهیمی بعد از گرفتن دیپلم ادبی از دبیرستان دارالفنون وارد دانشکده حقوق شد اما تحصیل را بعد از دو سال نیمه‌کاره رها کرد و در نهایت در رشته‌ی زبان و ادبیات انگلیسی مدرک کارشناسی خود را به پایان رساند.

ابراهیمی در طول زندگی خود مشاغل بی‌شماری از جمله کار به عنوان تعمیرکار، کار در چاپخانه، حسابداری بانک و تحویل داری هتل، ترجمه و ویراستاری، ساخت فیلم مستند و سینمایی، کار در کتابفروشی، تحقیق و تالیف مقاله در زمینه‌ی ایران‌شناسی، تصویرسازی، خطاطی و مجسمه‌سازی را تجربه کرده است. او در دو کتاب «ابن مشغله» و «ابوالمشاغل» علاوه بر شرح وقایع زندگی خود از فعالیت‌هایی که در طول عمرش انجام داده نوشته است.

ابراهیمی از 15 سالگی شیفته‌ی نوشتن بود حتی زمانی که در نوجوانی به علت فعالیت سیاسی در زندان بود باز دست از نوشتن برنداشت و در نهایت اولین کتاب خود را با عنوان «خانه ای برای شب» در سال ۱۳۴۲ در نشر روزبهان منتشر کرد.

نادر ابراهيمي در طول‌ سال‌های زندگی حرفه‌ای خود مقالات و نقدهای ادبی منتشر کرد. او در زمینه‌ی ادبیات کودک هم فعالیت حرفه‌ای داشته است و با تاسیس موسسه «همگام با کودکان و نوجوانان» توانست عنوان ناشر برگزیده را از جشنواره‌های آسیایی و جهانی برای این موسسه دریافت کند. اين موسسه، با هدف بررسي شيوه‌هاي يادگيري كودكان تاسیس شد.

  نادر ابراهیمی در زمینه‌ی ادبیات کودکان موفق به دریافت جایزه نخست «براتیسلاوا»، جایزه نخست «تعلیم و تربیت در یونسکو»، جایزه «کتاب برگزیده سال ایران» و چندین جایزه دیگر شد. او همچنین توانست عنوان «نویسنده برگزیده ادبیات داستانی بیست سال پس از انقلاب» را برای کتاب هفت جلدی «آتش بدون دود» به دست آورد.

نادر ابراهیمی سرانجام در سال ۱۳۸۷ بعد از چند سال مبارزه با بیماری در تهران درگذشت.

مروری بر آثار نادر ابراهیمی

بیش از صد عنوان کتاب از نادر ابراهیمی منتشر شده است که علاوه بر داستان‌های بلند و کوتاه شامل کتاب کودک و نوجوان، فیلمنامه، نمایشنامه و پژوهش و تحقیق در زمینه های مختلف است.

 نادر ابراهیمی در سینما و تلوزیون هم فعالیت داشت او نوشتن فیلم‌نامه و کارگردانی چندین فیلم مستند و دو مجموعه تلویزیونی با نام های «آتش بدون دود» و «سفرهای دور و دراز هامی و کامی در وطن» را بر عهده داشت و برای آن‌ها ترانه نوشت و موسیقی ساخت.

از جمله آثار معروف ادبی او می‌توان به رمان هفت جلدی «آتش بدون دود»، «یک عاشقانه‌ی آرام»، «خانه‌ای برای شب»، «بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم»، «دور ایران در شش ساعت»، «مردی در تبعید ابدی»، «خانه‌ای برای شب»، «یک عاشقانه آرام»، «فردا مشکل امروز نیست»، «حکایت آن اژدها»، «بر جاده‌های آبی سرخ» و «چهل‌نامه‌ی کوتاه به همسرم» را نام برد.

«اجازه هست آقاي برشت؟»، «وسعت معناي انتظار (سه قصه‌ي نمايشي) » و «يك قصه‌ي معمولي و قديمي در باب جنايت» از نمایشنامه‌های نادر ابراهیمی هستند.

about book image

 در بخشی از کتاب چهل نامه‌ی کوتاه به همسرم می‌خوانیم

از این که می‌بینی با این همه مسأله برای سخت و جان گزا اندیشیدن، هنوز و باز، همچون کودکان سیر، غشغشه می‌زنم؛ بالا می‌پرم، ماشین های کوکی را کف اتاق می‌سُرانم، با بادکنک بادالویی که در گوشه‌ای افتاده بازی می‌کنم و به دنبال حرکت‌های ساده‌لوحانه و ولگردانه‌اش، ولگردانه و ساده‌لوحانه می‌روم تا باز آن را از خویش برانم، و ناگهان به سرم می‌زند که بالارفتن از دیوار صافِ صاف را تجربه کنم ـ گر چه هزاران بار تجربه کرده‌ام، و با سرک کشیدن‌های پیوسته و عیارانه به آشپزخانه، دلگی‌های (دله بودن) دائمی‌ام را نشان می‌دهم، و نمک را هم قدری نمک می‌زنم تا قدری شورتر شود و خوشمزه تر، مرا سرزنش مکن و مگو که ای پنجاه ساله مرد! پس وقار پنجاه سالگی‌ات کو؟

شناسنامه

فرمت محتوا
mp۳
حجم
236.۲۲ مگابایت
مدت زمان
۰۳:۳۵:۲۵
نویسندهنادر ابراهیمی
راویپیام دهکردی
ناشرنوین کتاب
زبان
فارسی
تاریخ انتشار
۱۳۹۶/۰۳/۰۶
قیمت ارزی
5.۵ دلار
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
mp۳
۲۳۶.۲۲ مگابایت
۰۳:۳۵:۲۵

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
دیگران نقد کردند
4.5
از 5
براساس رأی 242 مخاطب
گیرا 🧲 (6)
حال‌خوب‌کن ✨ (5)
5
ستاره
74 ٪
4
ستاره
14 ٪
3
ستاره
3 ٪
2
ستاره
3 ٪
1
ستاره
3 ٪
139 نفر این اثر را نقد کرده‌اند.
5

♡ «توصیه خوندن این نامه‌ها به همه» مخاطب محدود به سن خاصی نمی‌شه. جهان شاید جای بهتری بشه اگه این نکته‌هایی که مرحوم ابراهیمی اشاره داشتند رو باور و عمل کنیم. یا باور و عمل «کنم». ☆ «درباره کتاب صوتی» خودتون رو محدود به لحن راوی نکنید. البته که لحن و خوانش اقای دهکردی مناسب بود و در اون شکی ندارم. اما سعی کنید با صدای ذهن خودتون هم نامه‌ها رو بخونید. من گاهی هم خوانش و لحن مرحوم شکیبایی رو تجسم می‌کردم و خیلی متفاوت اما بازهم لذت‌بخش می‌شد. خلاصه اینکه راوی محترم حق مطلب رو ادا کردند و سپاس از ایشون؛ فقط محدود به یک نوع لحن نشید. اینجوری بیشتر کیف می‌ده. _ برید حظش رو ببرید!

4

کتاب رو از این نظر دوست داشتم که کلا در لابلای نامه ها سختی هایی که در زندگی دو نفره حس شده اشاره شده بود، چیزهایی که بصورت ساده قابل حس و تجربه نبود و اصلا سختی بحساب نمی آمد اما در طول مدت طولانی رابطه سنگینی شان حس میشد. شاید در اطراف من نبوده، ولی بنظرم رابطه ی توصیف شده، واقعی بنظر نمی آید که تصویر و ایده آل ذهن و نمایش قلم نادر ابراهیمی هستش بیشتر و این حد حس عاشقنگی واقعی نیست واقعا! اما از میان آن اموختم و دوستش داشتم. ۴ ستاره خوانش کتاب خوب است و لحن به تصویر من از نگارنده میاد ۵ ستاره

5

اگر فکر میکنید برایِ خوندنِ این کتاب باید ازدواج کرده باشید، سخت در اشتباهید 😊. نویسنده این کتاب خیلی خوب بلده روح آدما رو چجور تازه کنه، به هیچ دلیلی از دست ندید کتاباشو 🌱💙

5

کتاب خیلی خوبیه و به نظر من برای هر کسی که ازدواج کرده یکبار خوندنش خیلی خوب و مفیده.

5

کتاب بسیار جذابی هست مثل خیلی از آثار نادر ابراهیمی عزیز. اصلا نمیشه گفت صرفا ربطی به ازدواج و زندگی زناشویی داره. موضوعاتی که در هر نامه مطرح میکنه خیلی عمیق هست و میشه به دید نکاتی در &#۳۴;رشد شخصی&#۳۴; بهش نگاه کرد و البته البته صدای بسیار جذاب و خوانش خوووبِ پیام دهکردی. من چند هفته است جمعه ها چندتایی اش رو گوش میکنم و هر بار لذت بردم.

5

بسیار بسیار عالی واقعا پیشنهاد میکنم حداقل یکبار گوش کنید هرنامه جدا جدا یک کتابه متشکرم از نادر ابراهیمی و پیام دهکردی و هچنین سروش صحت که در برنامه کتاب باز این کتاب رو معرفی کرد که منم اومدم دنبالش و خریدم با تشکر از فدیبو من که مدیونم بخاطر همه کتابهای عالی که شنیدم

5

استاد چجوری اینقدر قشنگ و ملموس می نویسه؟ چقدر راه برای یادگرفتن هست. به نظرم خوندن کتاب برای هر کس که میخاد خوب زندگی کنه مفیده. نسخه صوتی ابین کتاب ابتکار خوبیه..

5

مفید برای هر انسانی ....درس زندگی عاشقانه و همزمان عاقلانه ... سرشار از احساسات در کنار تفکر و تامل با قلم دلنشین استاد نادر ابراهیمی و روایت دلچسب پیام دهکردی عزیز و موسیقی بی نظیر ناصر چشم آذر .... مجموعه ای از خوبان .... لذت بردم از گوش دادنش .....روحم تازه شد

5
حال‌خوب‌کن ✨
انگیزه‌بخش 🚀
آرامش‌بخش 🌱
اجرای روان 🎙️
پربار 🌳
گیرا 🧲
آموزنده 🦉

سلام خدمت همه ی عزیزان این کتاب را به همه عزیزانی که دوست دارند درک عمیقی از زندگی داشته باشند توصیه میکنم بسیار عالی عشق را توصیف کردند استاد ابراهیمی هم از سختی ها گفتند هم زیبایی ها نامه ۴۰ًام را بسیار گوش کردم چون تعریف های زیبایی از درک زیبایی های زندگی کرده بودند

5

قبلا خوانده بودم چندتایی از نامه هاشونو واقعا خواندنی هستن بسیاری از مشکلات ما بخاطر اینه که بدون فکر صحبت میکنیم و در اثر اون،سوء تفاهم هایی بوجود میاد و منشا اختلاف میشه شاید اگر عادت کنیم به نوشتن این مسایل حل بشه و این کتاب هنر نوشتن رو آموزش میده

نمایش 129 نقد دیگر
4.5
(242)
گیرا 🧲 (6)
96,000
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو
چهل نامه ی کوتاه به همسرم
چهل نامه ی کوتاه به همسرم
نادر ابراهیمی

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
چهل نامه کوتاه به همسرم
چهل نامه کوتاه به همسرم
نادر ابراهیمی
نوین کتاب
4.5
(242)
گیرا 🧲 (6)
96,000
تومان