0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
ته خیار
٪30

معرفی، خرید و دانلود کتاب صوتی ته خیار

درباره ته خیار

«خوابش نمی‌برد. بلند شد. خیاری از میوه‌خوری روی میز برداشت. خواست پوست بکند و بخورد. خوب نمی‌دید. عینکش را زد، کارد را برداشت، سروته خیار را نگاه کرد. گل ریز و پژمرده‌ای به سر خیار چسبیده بود. به تابلویی که روی کمد بود نگاه کرد. هروقت می‌خواست خیار بخود، آن را می‌دید و لبخند می‌زد. «زندگی به خیار می‌ماند، ته‌اش تلخ است.» دوستش گفته بود از قضا سرش تلخ است. مردم اشتباه می‌کنند. سروته خیار را اشتباه می‌گیرند. سر خیار آن جایی است که زندگی خیار آغاز می‌شود. یعنی از میان گلی که به ساقه چسبیده به دنیا می‌آید و لبخند نمی‌زند. رشد می‌کند پیش می‌رود تا جایی که دیگر قدرت قد کشیدن ندارد. می‌ایستد و دیگر هیچ، یعنی تمام. پایان زندگی خیار و...»


از این به بعد هنگام خوردن خیار «ته‌تلخ» آن را نیز بخورید!

ته‌خیار تلخ‌ است، اما مجموعه‌داستان صوتی «ته‌خیار»، نه‌تنها تلخ نیست، بلکه شیرینی خاص خود را دارد. گویی نویسنده راه زندگی کردن در داستان‌ها را به‌درستی پیدا کرده است. برای همین است که، با وجود تمام تلخی‌های زندگی، شیرین می‌نویسد. پرداختن به موضوعات اجتماعی یکی از دغدغه‌های همیشگی هوشنگ مرادی کرمانی بوده است. مرادی کرمانی داستان‌هایش را به زبان طنز می‌نویسد و رنج موضوعات اجتماعی را از این طریق کم می‌کند. کتاب «ته‌خیار» یکی از این کتاب‌هاست. این اثر مجموعه‌داستان کوتاهی است با درون‌مایه اجتماعی که برای مخاطب نوجوان نوشته شده، اما شاید قلم نویسنده بیشتر به دل بزرگسالانی بنشیند که مرادی کرمانی را از کودکی‌ می‌شناسند و با داستان‌هایش خاطره دارند.

در تمامی داستان‌های مجموعه «ته‌خیار» نویسنده سعی می‌کند تلخی‌های زندگی را با شیرینی همراه کند. گویی مرادی کرمانی نمی‌خواهد از قصه‌های رنگی‌رنگی و دروغین بگوید، بلکه می‌خواهد واقعیت‌های تلخ را جوری بیان کند که هم دلنشین باشد و هم از دروغ‌های پوشالی دور شود. به قول خود مرادی کرمانی کتاب «ته‌خیار» زهرخندی است به دردها و رنج‌های زندگی. همین است که کتاب شعار نمی‌دهد و دغدغه‌اش را در قالب داستانش می‌گوید و دل مخاطب را نمی‌زند و او را با کتاب‌ همراه می‌کند.

هوشنگ مرادی کرمانی سعی کرده است در 30 داستان مجموعه «ته‌خیار»‌ نگاه طنزآمیزی به مرگ داشته باشد. و این ترس دیرینه‌ و اصیل انسان را پشت پرده‌ها پنهان نکند و آن را با زبانی دیگر برای انسان‌ها بیان کند. داستان‌های این کتاب سراغ بی‌پولی، پیری، سختی‌های زندگی و... می‌رود و در هیچ‌کدام حرف‌هایی کلیشه نمی‌شنوید.

دست به قلم‌ها می‌دانند که طنزنویسی از سخت‌ترین کارهای روزگار است و طنزنویسی درباره سختی‌های جهان و دردهای آن از این هم سخت‌تر است. چون نویسنده هم باید طنز داستان را به‌درستی حفظ کند و هم باید مراقب باشد که درد و رنج‌ها را به سخره نگیرد و باعث رنجش مخاطب نشود. مرادی‌ کرمانی به‌درستی طنز را به کار می‌گیرد تا بتواند رنج‌های عمیق را بازگو کند و آن را لطیف‌ و قابل تحمل کند.

نسخه چاپی کتاب «ته‌خیار» بیش از 11 بار به چاپ رسیده و نشان می‌دهد که اگر تا به حال این کتاب را نخوانده‌اید سخت از دنیای کتاب‌دوست‌ها عقب‌مانده‌اید. و حال تصورش را بکنید! کتاب «ته‌خیار» را می‌توانید با صدای منصور ضابطیان بشنوید. و راستش را بخواهید فرقی نمی‌کند کتاب را خوانده باشید یا نه، نسخه صوتی آن زمین تا آسمان با تصورات شما فرق دارد و فضاسازی دقیق و گیرایی از کتاب برایتان می‌سازد.

داستان «ته خیار» نخستین‌بار در جشن‌نامه سلیم نیساری با همراهی فرهنگستان زبان و ادب فارسی چاپ شد. چاپ بعدی این داستان در مجله داستان همشهری بود. بعدها این داستان به همراه ۲۹ داستان دیگر به چاپ رسید و نسخه صوتی آن سال 1402 در نوین ‌کتاب با آهنگسازی ویژه و اختصاصی بهنام ارجمندی انتشار یافت. نوین کتاب گویا، ناشر اختصاصی آثار صوتی هوشنگ مرادی کرمانی است که تاکنون کتاب‌های متعددی از این نویسنده را در قالب اثر شنیداری تولید، تدوین و منتشر کرده است که برخی از آنها عبارتند از: «قصه‌های مجید»، «بچه‌های قالی‌باف‌خانه»، «خمره»، «زیر نور شمع»، «قاشق چای‌خوری»، «شما که غریبه نیستید» و...

در بخش‌هایی از کتاب «ته‌خیار» می‌شنویم:

«یک روز مرد نابینایی کباب خرید. رفت توی مزرعه‌ای، نشست کنار جویبار آبی، بنا کرد به کباب خوردن. بوی پونه، زمزمه‌ جویبار، آواز پرندگان، نسیم نرم و خوش، کباب داغ و نان نرم و گرم، کیف داشت. مرد تکه‌ای از نان می‌کند و لقمه‌ای کباب می‌گذاشت لای نان، تا می‌کرد و می‌گذاشت تو دهان، می‌جوید و قورت می‌داد. یک‌بار که لقمه‌ای درست کرد و خواست به دهان بگذارد، لقمه جنبید و قور قور صدا کرد. مرد نابینا گفت:‌ «قورقورت را نمی‌شنوم. دارم کباب می‌خورم. همین.» لقمه جنبان را گذاشت توی دهانش و بنا کرد به جویدن. لقمه زیر دندان‌های مرد تسلیم شد و مرد به هیچ‌چیز جز کباب و نان تازه فکر نکرد. زندگی یعنی این.

زندگی قورباغه زنده‌ای است که نابینایی آن را با اشتها می‌خورد.»

در داستان «کار و بار عروسک‌ها» که نگاهی اجتماعی به وقایع جامعه نیز دارد، می‌شنویم:

«نه خیال کنید ما خداخدا می‌کنیم که سواری و اتوبوس بیفتد و ما هم به نان و نوایی برسیم. اصلا این‌طور نیست. باور کنید هیچ‌کس در این روستا حاضر نیست خون از دماغ کسی بیاید که او تکه‌ای پنبه‌ای بدهد تا فرو کند توی دماغش و ازش پولی بستاند. این‌جا همه توی خانه‌هایشان پنبه و چسب و باند و تخته و چوب برای شکسته‌بندی دارند. همه شکسته‌بندی بلدند. همه بچه‌ها می‌دانند که چه جور زخمی‌ها را از میان آهن‌های مچاله‌شده بیرون بیاورند که قطع نخاع نشوند. توی مدرسه روستا اول چیزی که یاد می‌گیرند کمک‌های اولیه است.»

هوشنگ مرادی کرمانی کتاب را به خودش هدیه می‌دهد و می‌گوید:

«این کتاب هدیه به آن پیرمرد چاق، کوچولو و تنهایی که هر شب خواب‌های پاره‌پاره، سیاه و تلخ می‌دید. چون برمی‌خاست، می‌نشست خواب‌ها را می‌دوخت، رنگ می‌زد، شکر می‌زد، کتاب می‌کرد و می‌فروخت.»

در داستان «تا پیچ کوچه» صدای واقعی «سوت‌سوتک» را با نوازندگی مرحوم محمد اسماعیلی، پیرترین سوتک ساز ایران، که در سال 1386 ضبط شده، می‌شنوید. این صدا که از آرشیو شخصی عباس تقی‌زاده استخراج شده، شما را مهمان یکی از عجیب‌ترین و قدیمی‌ترین سازهای قدیمی می‌کند.

عنوان برخی از داستان‌هایی که در «ته‌خیار» می‌شنویم، عبارتند از:

داستان اول: ته‌خیار

داستان دوم: خندان خندان

داستان سوم: قالیچه سبک

داستان چهارم: میان باد و ابر

داستان پنجم: کیف آویزان

داستان ششم: کار و بار عروسک‌ها

و...

شناسنامه

فرمت محتوا
mp۳
حجم
299.۹۰ کیلوبایت
مدت زمان
۰۵:۱۸:۴۳
نویسنده هوشنگ مرادی کرمانی
راویمنصور ضابطیان
آهنگسازبهنام ارجمندی
ناشرنوین کتاب
زبان
فارسی
تاریخ انتشار
۱۴۰۲/۰۹/۲۶
قیمت ارزی
6 دلار
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
mp۳
۲۹۹.۹۰ کیلوبایت
۰۵:۱۸:۴۳

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
دیگران نقد کردند
4.6
از 5
براساس رأی 17 مخاطب
سرگرم‌کننده 🧩 (8)
حال‌خوب‌کن ✨ (7)
5
ستاره
82 ٪
4
ستاره
11 ٪
3
ستاره
0 ٪
2
ستاره
0 ٪
1
ستاره
5 ٪
10 نفر این اثر را نقد کرده‌اند.
پ
پونه
۱۴۰۲-۰۹-۲۶
5
حال‌خوب‌کن ✨
اجرای روان 🎙️
گیرا 🧲

من خودم کرمانی‌ام و واقعا لذت می‌برم از کارهای آقای مرادی کرمانی، واقعا قلم جذاب و زیبایی دارن، پیشنهاد می‌کنم حتما بخونید و بشنوید از این نویسنده

م
میم الف
۱۴۰۲-۰۹-۲۶
5
حال‌خوب‌کن ✨
سرگرم‌کننده 🧩

قدرت قلم مرادی کرمانی هر مسئله ساده‌ای رو تبدیل به حس و حالی تاثیرگذار و موندگار می‌کنه. واقعا بعیده کسی از شنیدن این قصه خسته بشه.

h
ham************@gmail.com
۱۴۰۲-۱۰-۰۵
4
حال‌خوب‌کن ✨
سرگرم‌کننده 🧩

به نظر من کتاب سرگرم کننده و خوبی بود. توقع یک اثر هنری را نداشته لاشید، یکیری داستان کوتاه با درون مایه طنز و یرگرمی و با پایانهای مثبت است

9
902133****
۱۴۰۲-۰۹-۲۶
5
حال‌خوب‌کن ✨
اجرای روان 🎙️
پربار 🌳

کتاب کسانی است که عاشق رمان وخیال پردازی هستن دوستدار از بین بردن برخی کابو در زندگی هستن. حتما این کتاب را بخوانید

h
ham************@gmail.com
۱۴۰۲-۱۰-۰۵
4
حال‌خوب‌کن ✨
سرگرم‌کننده 🧩

به نظر من کتاب سرگرم کننده و خوبی بود. توقع یک اثر هنری را نداشته لاشید، یکیری داستان کوتاه با درون مایه طنز و یرگرمی و با پایانهای مثبت است

م
مصطفی بلند قامت
۱۴۰۲-۰۹-۲۶
5
سرگرم‌کننده 🧩
تلخ ☕️

متنی این کتاب رو خونده بودم. در عین این که تلخه اما جذاب و گیراست. انگار که خود زندگیه

ن
ندا اردیبهشت
۱۴۰۲-۱۱-۱۲
5
حال‌خوب‌کن ✨
اجرای روان 🎙️
سرگرم‌کننده 🧩

مرسی از اقای ضابطیان عزیز برای خوانش بسیار خوب کتاب،با چندتا از داستانها واقعا خندیدم😄

ا
امیررضا حسینی
۱۴۰۲-۰۹-۲۶
5
حال‌خوب‌کن ✨
تلخ ☕️
سرگرم‌کننده 🧩
انگیزه‌بخش 🚀
آرامش‌بخش 🌱

خیلی ممنون مرسی خسته برسان باشه

ر
رامین
۱۴۰۲-۰۹-۲۷
5
پربار 🌳
گیرا 🧲

چه ترکیب جذابی

نمایش 1 نقد دیگر
4.6
(17)
سرگرم‌کننده 🧩 (8)
68,000
٪30
47,600
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
ته خیار
٪30
ته خیار
هوشنگ مرادی کرمانی
نوین کتاب
4.6
(17)
سرگرم‌کننده 🧩 (8)
68,000
٪30
47,600
تومان