0
عادل فردوسی پور

معرفی کتاب‌های عادل فردوسی پور

راوی

مترجم

عادل فردوسی پور نامی آشنا در عرصه روزنامه‌نگاری، ترجمه، تدریس دانشگاه، تهیه‌کنندگی، مجری تلویزیونی و گزارشگر فوتبال است. او در تاریخ 11 مهر 1353 در شهر یزد به دنیا آمد.

عادل فردوسی پور تحصیلات خود را در دانشگاه صنعتی شریف در رشته مهندسی صنایع تا مقطع کارشناسی ارشد ادامه داد و سپس دکترای خود را در رشته مدیریت رسانه از دانشگاه تهران گرفت. اما علاقه شدید او به فوتبال مسیر حرفه‌ای او را به سمت دیگری هدایت کرد.

فردوسی پور تا ادامه تحصیل در دانشگاه شریف به تدریس زبان تخصصی نیز مشغول بود و همچنین به شعر و شاعری علاقه داشت. وی نه تنها در زمینه فوتبال بلکه در حوزه ترجمه نیز به شهرت رسید. اولین کتابی که ترجمه کرد، فوتبال علیه دشمن نوشته سایمون کوپر بود. این کتاب، با موضوع ورزشی-سیاسی، توسط نشر چشمه به بازار نشر عرضه شد و با استقبال زیادی مواجه شد.

علاوه بر فوتبال، او کتابی در حوزه روانشناسی با عنوان هنر شفاف اندیشیدن را ترجمه و منتشر کرد و در نمایشگاه کتاب نیز معرفی شد. او همچنین دو کتاب دیگر از رولف دوبلی را با نام‌های هنر خوب زندگی کردن و پی‌گیر اخبار نباشید ترجمه کرد و گویندگی نسخه صوتی آن‌ها را نیز برعهده گرفت.

از جوایزی که عادل فردوسی پور دریافت کرده به تندیس بهترین چهره‌ تلویزیونی سال در سال‌های 1394 و 1398 از جشنواره‌ سینمایی حافظ می‌توان اشاره کرد.

او همچنین در سال 1397 جایزه‌ بهترین تهیه‌کننده‌ برنامه‌ ترکیبی سال را از جشنواره‌ی تلویزیونی جام‌جم دریافت کرد.


معرفی کتاب‌های صوتی عادل فردوسی پور


- کتاب صوتی فوتبال علیه دشمن: کتاب صوتی فوتبال علیه دشمن نوشته سایمون کوپر است که عادل فردوسی پور گویندگی آن را بر عهده داشت. نویسنده در این کتاب داستان سفر خود به نقاط مختلف دنیا را بازگو کرده که در این سفر او ارتباط فوتبال با سیاست، فرهنگ، آداب و رسوم و در یک کلمه ارتباط فوتبال با هر جامعه را مورد بررسی قرار داده است.

- کتاب صوتی هنر شفاف اندیشیدن: این کتاب نوشته‌ رولف دوبلی است و در سال 2013 منتشر شد. کتاب‌ صوتی هنر شفاف اندیشیدن ترجمه عادل فردوئسی پور است و گویندگی این کار را هم خود او انجام داده است. این کتاب به شناسایی تله‌های ذهنی که تمام زندگی انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد پرداخته است.

- کتاب صوتی هنر خوب زندگی کردن: این کتاب نیز از دیگر آثار رولف دوبلی است که به 52 اصل مهم در زندگی می‌پردازد. این کتاب با راه و روش‌هایی که ارائه می‌دهد به خوانندگان خود کمک می‌کند تا شانس بیشتری برای خوب زندگی کردن داشته باشند.

- کتاب صوتی پی‌گیر اخبار نباشید: کتاب پیگیر اخبار نباشید به قلم رولف دوبلی و گویندگی عادل فردوسی پور به کتابی 35 فصلی است که در هر فصل آن درباره‌ی موضوعی صحبت شده است که به شما کمک می‌کند درک کنید چرا اخبار برای ذهن شما ضرر دارد.

- کتاب صوتی مارادونا: کتاب صوتی مارادونا نوشته گزارشگر و روزنامه‌نگار ورزشی اسپانیایی گیم‌بالاگه است که می‌توانید آن را با صدای دلنشین عادل فردوسی پور گوش دهید. این کتاب روایت زندگی و احوال یکی از اسطوره‌های فوتبال ورزش، دیه‌گو مارادونا است که اطلاعات زیاد و مفیدی را درباره این بازیکن فوتبال، از زمان ورود او به ورزش فوتبال تا موفقیت‌های چشمگیر و روزافزونش، در اختیار مخاطب خود قرار می‌دهد.