دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۵۰٪ تخفیف» بخرید!
کتاب صوتی قوی سیاه کتاب صوتی

کتاب صوتی قوی سیاه

نسخه الکترونیک کتاب صوتی قوی سیاه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید!

نسخه نمونه کتاب صوتی قوی سیاه را رایگان بشنوید

نقد و بررسی کتاب صوتی قوی سیاه

همه‌ی ما انسان‌ها عقیده داریم که می‌توانیم برخی از امور زندگی و جهان را پیش‌بینی کنیم، زیرا تمامی جهان و پدیده‌هایش شبیه به چرخنده‌های یک ساعت‌اند که به شیوه‌ای منظم و قابل پیش‌بینی در حال کار و تکرارند. با همین استدلال است که همه‌ی ما وضعیت اقتصادی و سیاسی و اجتماعی بیست سال آینده را به‌راحتی و با اطمینان تمام پیش‌بینی می‌کنیم، سهام می‌خریم، می‌فروشیم، وارد بازارهای بزرگ جهانی می‌شویم، به سراغ بیت کوین می‌رویم و...؛ اما در این میان یک حقیقت غیرقابل‌انکار وجود دارد‌ آن‌هم این‌که دنیا به طرز عجیب و غیرقابل‌باوری، کاملاً غیرمنتظره عمل می‌کند و تمام معادلات و محاسبات آدم‌ها و خردمندان را زیر سؤال می‌برد! این اصلی‌ترین نکته‌ای است که کتاب قوی سیاه سعی در اشاره به آن دارد.

درباره کتاب صوتی قوی سیاه

کتاب صوتی قوی سیاه: اندیشه ورزی پیرامون ریسک Black Swan، نوشته‌ی نسیم نیکولاس طالب است. این کتاب در ژانر کتاب‌های روانشناسی و انگیزشی قرار می‌گیرد. کتاب صوتی قوی سیاه بنا به گفته‌ی خود نویسنده، در حین طرحی به نام «اینسرتو» به ذهن او خطور کرده است. این طرح درباره‌ی دنیای تجارت و تأثیر پیش‌بینی‌ها بر روی آن است، اما کتاب را به‌راحتی نمی‌توان در زمره‌ی کتاب‌های تجاری و اقتصادی قرارداد، بلکه ژانر کتاب بسیار گسترده است. این کتاب با نگارشی ادبی، مسائل علمی را به‌گونه‌ای نوین عنوان کرده و تأثیر این نظرات را بر روی دنیا و اقتصاد نشان می‌دهد. پس تلفیقی از ژانر ادبی، علمی، روانشناسی، اقتصادی و انگیزشی است. حتماً شما هم به این امر واقفید که کتابی را می‌توان به صفت تأثیرگذار متصف کرد که بر روی دیدگاه، نگرش و رویه‌ی خوانندگان تأثیر بگذارد و تحولی عمیق در جهان درونی و بیرون آن‌ها ایجاد کند.

این کتاب را می‌توان به‌عنوان خط بطلانی بر تمامی عقاید مدرن و تجربه‌گرای امروزی دانست که عقیده دارند همه‌چیز با پیشرفت علم قابل پیش‌بینی و یا حتی پیشگیری است! اما این‌یک امر مسلم است که همه‌چیز در دنیا قرار نیست که با منطق مدنظر ما پیش برود، بلکه می‌توان در رویه‌ی دنیا در خیلی از وقایع، نوعی دیوانگی قریب‌الوقوعی را دید که همه‌ی استدلال‌ها را زیر سؤال می‌برد. چه کسی می‌توانست منفجرشدن برج‌های دوقلو در 11 سپتامبر را پیش‌بینی کند، چه کسی می‌دانست که آدولف نقاش قرار است تبدیل به هیتلر پیشوایی شود که یکی از بزرگ‌ترین و خانمان‌براندازترین جنگ‌های ادوار تاریخ را برجهانیان به‌گونه‌ای تحمیل کند که اثرات و مصائبش هنوز که هنوز است گریبان جهان را رها نکرده است، چه کسی می‌توانست تخمین که نه لحظه‌ای تصور و تجسم کند که در سال رند 2020 که می‌توانست عصر ماشین‌های پرنده باشد، ویروسی کشنده به نام کووید 19 قرار است همه‌ی انسان‌ها باآن‌همه غرور و تکبرشان را عاجز و خانه‌نشین کند؟ با قاطعیت می‌توان جواب داد که هیچ‌کس! هیچ‌کس ذره‌ای قادر به‌پیش بینی این اتفاقات نبوده، چون این‌ها یا بر اساس نوعی دیوانگی پدید آمده‌اند و یا انتقامی از سوی طبیعت علیه انسان‌ها بوده است!

کتاب قوی سیاه بر این مورد تأکید می‌کند که اشتباه ما انسان‌ها همیشه این بوده است که بر اساس تمامی تجربیات گذشته‌ی‌مان پیش‌بینی‌هایی نسبت به آینده داریم و بر اساس همین پیش‌بینی‌های بی‌پایه و اساس و کورکورانه، رفتارهای خود را شکل می‌دهیم. ولی نکته‌ی مهم این است که ما به اطرافمان توجه نمی‌کنیم، وگرنه می‌توانیم نشانه‌ی قوی سیاه را در همه جای دنیا وزندگی‌مان ببینیم. قوی سیاه نظریه‌ای است عنوان کننده‌ی این مسئله که حوادث و اتفاقات غیرمنتظره، می‌توانند تأثیرات و پیامدهای غیرمنتظره‌تری را در پی داشته باشند. عدم توجه به تصمیمات و تکرار مکرر اعمال گذشته و راه رفتن در مسیر همیشگی، ممکن است منجر به پیامدهایی شود که مانند یک اثر پروانه‌ای تمامی زندگی ما و یا حتی در نگاهی وسیع‌تر تمامی جهان را دگرگون کند! این کتاب یکی از بدیع‌ترین نظرات علمی را در دنیای مدرن امروزه عنوان می‌کند و نه‌تنها یک گزارش علمی و تخصصی محض نیست، بلکه حاصل اندیشه ورزی و بینش نویسنده به دنیا و اتفاقات درون آن است.

هم‌چنین کتاب حاضر دارای شباهتی اسمی با کتاب قوی سیاه سوزان اندرسون است. درست است که هر دو کتاب ژانری روانشناسی دارند، اما مطالب، مفاهیم و دنیای این دو کتاب با یکدیگر تفاوت‌های اساسی دارد که با خواندن آن‌ها این امر برای شما مسلم می‌شود.

کتاب صوتی قوی سیا نوشته‌ی نسیم نیکولاس طالب با ترجمه‌ی روان و دقیق محمد ابراهیم محجوب و خوانش دل‌نشین مازیار ملکی توسط انتشارات آریانا قلم به مدت 17 ساعت و 52 دقیقه در اختیار علاقه‌مندان قرارگرفته تا با شنیده این اثر، دیدی تازه نسبت به دنیا و اتفاقات پیرامون خود داشته باشند.

درباره نسیم نیکلاس طالب

نسیم نیکلاس طالب  Nassim Nicholas Talebمتولد 1960 در لبنان است. او یکی از تحلیلگران شناخته‌شده در امور اقتصادی است که درباره‌ی برخی بحران‌های اقتصادی جهانی، پیش‌بینی‌های قابل‌توجهی را ارائه داده است. او با نوشتن کتاب قوی سیاه توانست مخاطبان زیادی را به خود جذب کرده، به‌گونه‌ای که برخی از روزنامه‌های معتبر این اثر نیکولاس طالب را در زمره‌ی یکی از 12 کتاب تأثیرگذار بعد از جنگ جهانی دوم می‌دانند. او به‌ غیر از قوی سیاه نویسنده‌ی کتاب‌های دیگری مثل پوست در بازی، تخت پروکروستس و غیره نیز است است.

در بخشی از کتاب صوتی قوی سیاه می‌شنویم

اگر گمان دارید اختراعاتی که در پیرامون خود می‌بینید از سوی کسی پدید آمده که در اتاقکی نشسته و آن‌ها را از روی یک جدول زمان‌بندی فراوری کرده، بهتر است دوباره فکر کنید. کمابیش تمام چیزهای این زمان، حاصل خوش بیاری است. واژه خوش بیاری در افسانه‌ای به نام «سه شاهزاده سراندیب» آمده و هیو والپول نویسنده در نامه‌ای آن را به کار آورده است. این سه شاهزاده «پیوسته از روی خوش بیاری یا فرزانگی چیزهایی پیدا می‌کردند که دنبال آن‌ها نمی‌گشتند.»

به سخن دیگر، شما چیزی می‌یابید که دنبالش نبودید و آن چیز جهان را دگرگون می‌کند در حالی که پس از یافتن آن چیز در شگفت می‌شوید که رسیدن به چیزی به این آشکاری «چرا این قدر طول کشید؟» وقتی چرخ اختراع شد هیچ خبرنگاری حضور نداشت؛ ولی حاضرم شرط ببندم مردم قصد نداشتند چیزی به نام چرخاین موتور اصلی توسعه اختراع کنند و سپس بر پایه یک جدول زمانی معین دنبال تکمیلش باشند. چنین بوده‌اند بیشتر اختراعات. سیر فرانسیس بیکن می‌گفت مهم‌ترین پیشرفت‌ها کمتر از همه قابل پیش‌بینی و «در بیرون از مسیر تصورات» بوده‌اند. بیکن آخرين روشن‌فکری نبود که دراین باره سخن گفت. این فکر هرازگاهی سر برمی آورد و بار دیگر رنگ می‌بازد. تقریبا نیم قرن پیش داستان‌نویس پرخواننده آرتور کوستلر یک کتاب کامل دراین باره با عنوان خواب‌گردها نوشت. در این کتاب، مکتشفان به خواب گردهایی تشبیه شده‌اند که به نتایجی برمی‌خورند ولی نمی‌دانند چه یافته‌اند. ما گمان داریم اهمیت یافته‌های کپرنیک درباره حركات سيارات برای خودش و آدم‌های آن روزگار آشکار بوده است. هفتادوپنج سال از مرگ او گذشته بود که مقامات تازه شروع کردند به ابراز ناخشنودی. به همین سان ما گمان داریم گالیله به نام علم قربانی شد؛ حال آنکه در عالم واقع کلیسا او را چندان جدی نگرفته بود. انگار خود گالیله بود که براق شد و با این کارش صدای کلیسا را درآورد. در پایان آن سالی که در آن داروین و والاس مقالاتشان را درباره تکامل از راه انتخاب طبیعی به میان آوردند، رئیس انجمن علمی‌ای که این مقالات در آن خوانده شد گفت از دید انجمن، در مقالات ایشان «کشفی تکان دهنده» یا چیز خاصی دیده نمی‌شود که بتواند علم را زیرورو کند. وقتی نوبت پیشگویی به ما می‌رسد پیشگویی ناپذیری از یادمان می‌رود. چنین است که مردم ممکن است این فصل و نوشته‌های مانند آن را بخوانند و خود را یکسره با آن‌ها همسو بیابند ولی با این همه نتوانند در هنگام اندیشیدن به آینده مواظب گفته‌هایشان باشند. این نمونه آشکار از کشف خوش بیارانه را ببینید: الكساندر فلمینگ سرگرم تمیز کردن آزمایشگاهش بود که دریافت کپک پنی سیلیوم یکی از آزمایش‌های پیشین او را آلوده است.

 

آنچه در بالا خواندید بررسی و نقد کتاب صوتی قوی سیاه اثر نسیم نیکلاس طالب بود. خرید و دانلود این اثر در همین صفحه امکان‌پذیر است. برای مطالعه‌ی دیگر کتاب‌ها در زمینه‌ی روانشناسی می‌توانید به قسمت دسته‌بندی کتاب‌ها مراجعه و کتاب‌های این موضوع را یکجا مشاهده کنید.

مشخصات کتاب صوتی قوی سیاه

نظرات کاربران درباره کتاب صوتی قوی سیاه

خیلی عالیه. مخصوصا روش خوانش پا نوشته ها و توضیحات تکمیلی
در ۲ سال پیش توسط آرش عروجی ( | )
این کتاب فوق العاده اس اگه بتونی درکش کنی.
در ۲ سال پیش توسط sor...avi ( | )
راوی بسیار مسلط به محتوا و متن بودند این کتاب و این ترجمه را توصیه میکنم متشکرم کسانی که کمی به فلسفه علم و رواقیون آشنا هستند از این کتاب به راحتی نخواهند گذشت پیشنهاد من یکبار خواندن کم است
در ۲ سال پیش توسط سعید فتحی ( | )
ترجمه و صدا عالیه ، آدمو به عمق اندیشه فرو میبره ، در این شاهکار واقعا کتاب خوانده می شود ( در خیلی از کتاب های صوتی گوینده بجای خواندن کتاب ، مشغول کش و قوس های مصنوعی صدایش است و تو گویی نقش بازی میکند و به انسان این حس را القا می کند که مشغول شنیدن برنامه های رادیو و تلویزیون است) . اما این اثر انسان را کاملا در شرایط تفکر و اندیشه قرار می دهد.
در ۲ سال پیش توسط محمد حسن کاظمی ( | )
خیلی روی مترجم و راوی کتاب که یک نفر هستند انتقاد دارم. اول اینکه ایشون اصلا فن بیان خوبی نداره. بعضی مواقع هم انگار یه لحظه میره دم در استودیو و از میکروفون دور میشه. ترجمه هم چنگی به دل نمیزنه. مشخصه که انداختتش توی گوگل ترنسلیت و بعدش اومده ادیتش کرده. آخه همه دنیا میدونن که twin tower برج های دوقولوی نیویورک هستند ولی ایشون فکر کنم میگفت برج های دوگانه. یه سری از کلماتی که ایشون استفاده کردند هم واقعا ثقیل هستند.
در ۲ سال پیش توسط محمد ( | )
  • ۱
  • ۲
  • ۳
  • ۴
  • ۵
  • ..
  • ۱۲
  • ۱۳
  • بعدی ›
  • آخرین ››