دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

نقد و بررسی کتاب هنر ظریف بی‌خیالی


اگر به حرف‌های معلمان انگیزشی، رسانه‌ها، کتاب‌های روانشناسی موفقیت و ... توجه کرده باشید مهم‌ترین نکته‌ای که در همه‌ی آن‌ها وجود دارد تمرکز بر تفکر مثبت است. همه‌ی این محتواها دائماً بر این موضوع تاکید دارند که چیزهای بد را نبینید، روی قسمت‌های مثبت تمرکز کنید، اعتماد به نفس داشته باشید و چیزهایی از این دست. مارک منسون در کتاب هنر ظریف بی‌خیالی مسیر متفاوتی را در پیش گرفته است. او به‌سادگی می‌گوید واقعیت را بپذیرید، چیزهای بد، منفی و نقاط ضعف هم وجود دارند.

درباره کتاب هنر ظریف بی‌خیالی، ما خارق‌العاده نیستیم

کتاب هنر ظریف بی‌خیالی یا همان the subtle art of not giving a f اولین بار در سال ۲۰۱۶ در قالب یک کتاب ۲۲۴ صفحه‌ای با جلد سخت در آمریکا منتشر شد. این کتاب پرفروش‌ترین کتاب نویسنده مارک منسون است که تا ماه می ۲۰۲۰ بیش از ۱۲ میلیون نسخه از این کتاب در سراسر جهان فروخته شده بود. کتاب هنر ظریف بی خیالی نوعی پاسخ و عکس العمل به صنعت خودیاری است. آنچه منسون سعی می‌کند جا بیندازد این است که تفکر مثبت برای بیشتر افراد کاربردی نیست و نمی‌تواند به آن‌ها کمکی کند. همه نمی‌توانند خارق العاده باشند، همه قرار نیست برنده‌های بزرگی باشند و زندگی گاهی واقعاً روی بدش را به شما نشان می‌دهد. احمقانه است اگر بخواهید در شرایطی که عزیزی را از دست داده‌اید یا در موقعیتی که برای آن زحمت زیادی کشیدید شکست خوردید بخواهید با مثبت اندیشی مسئله را حل کنید. علاوه بر این واقعیت این است که انسان‌ها محدود هستند، همه توانایی برابری در همه‌ی زمینه‌ها ندارند و ما مجبوریم به محدودیت‌های خودمان احترام بگذاریم. در یک کلام این کتاب نشان می‌دهد باید  واقعیت را بپذیرید و با جملات مثبت خودتان را گول نزنید.

مارک منسون از تجربیات شخصی‌اش در این کتاب استفاده کرده است تا مفهومی که مدنظرش است را هرچه بهتر نشان دهد. او معتقد است رنج کشیدن ارزشمند است و تلاش برای زندگی و مبارزه با سختی‌های آن بسیار ارزنده‌تر از تلاش برای شاد بودن دائمی است. منسون برای نوشتن کتاب هنر ظریف بی‌خیالی از فلسفه‌ی چارلز بوکوفسکی استفاده کرده است و به‌نوعی می‌توان محتوای کتاب را الهام گرفته از فلسفه‌ی بوکوفسکی دانست. نثر این کتاب بسیار ساده، واضح، رک و در موارد زیادی بی پرده است و گیرایی زیادی آن باعث شده است اگر خواندنش را شروع کنید رها کردنش برایتان دشوار باشد.

تلاش نکنید، شادی یک مشکل است، شما خاص نیستید، ارزش رنج کشیدن، شما همیشه در حال انتخابید، شما در هر موردی اشتباه می‌کنید (من هم همین‌طور)، شکست مسیری برای پیشرفت است، اهمیت نه گفتن، ... و بعد می‌میرید عنوان فصل‌‌های این کتاب هستند.

خلاصه کتاب هنر ظریف بی‌خیالی

کتاب هنر ظریف بی‌خیالی در یک کلمه به معنای راحت‌تر گرفتن زندگی است. منسون معتقد است یکی از بهترین راه‌ها برای داشتن یک زندگی شاد این است که چیزهایی مانند شهرت را که نمی‌توانید روی آن کنترل داشته باشید کنار بگذارید و ارزش‌هایی مانند وقت‌شناسی، صداقت و مهربانی را در خودتان نهادینه کنید. لازم نیست نگران این باشید که از شما اثری در جهان باقی نخواهد ماند، سعی کنید خوب زندگی‌کردن را یاد بگیرید، شاد باشید و قدر عزیزانتان را بدانید. ارزش سلامت بودن و با خیال راحت خندیدن بیشتر از مشهور بودن، پول زیادی داشتن و چیزهایی شبیه این است.

درباره مارک منسون، کسی که شما را با واقعیت رو به رو می‌کند

مارک منسون بلاگر و نویسنده‌ی کتاب‌های خودیاری است. او متولد سال ۱۹۸۴ است و به متعلق به نسل جدید معلم‌های انگیزشی است که حرف‌های متفاوتی نسبت به نسل گذشته دارند. او در ایالت تگزاس بزرگ شده است و در بوستون به دانشگاه رفته است. مارک منسون پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه در سال ۲۰۰۷ شروع به وبلاگ نویسی کرد و توانست مخاطبان زیادی برای خودش دست و پا کند. موضوع این بلاگ، توصیه‌هایی درباره‌ی قرار گذاشتن بود. او دو سال بعد نوشتن وبلاگ post masculine را آغاز کرد که حاوی توصیه‌های عمومی برای آقایان بود. کمی بعد منسون تصمیم گرفت کارش را روی markmanson.net  ادامه دهد.

منسون اولین کتابش با عنوان «مدل‌ها: زن‌ها را با صداقت جذب کنید» در سال ۲۰۱۱ منتشر کرد اما این کتاب به شهرت چندانی دست پیدا نکرد. سال ۲۰۱۵ بود که پست بلاگی با عنوان هنر ظریف بیخیالی در سایت این نویسنده منتشر شد و به پایه‌ای برای کتاب هنر ظریف بی‌خیالی تبدیل شد. پس از چاپ این کتاب منسون ناگهان شناخته شد و کتابش برای ۱۷۹ هفته در فهرست ده کتاب اول فهرست نیویورک‌تایمز قرار گرفت. کتابی درباره‌ی امید سومین کتاب این نویسنده است که در سال ۲۰۱۹ منتشر شد.

هنر ظریف بی‌خیالی در بازار کتاب ایران

کتاب هنر ظریف بی‌خیالی ترجمه‌های مختلفی دارد. یکی از این ترجمه‌ها نسخه‌ای است که انتشارات پیکان با عنوان «هنر ظریف بی‌خیالی، فلسفه‌ای غیرمتعارف برای داشتن یک زندگی خوب» است که منیژه شیخ جوادی برگرداندن آن به فارسی را برعهده داشته است. ترجمه‌ی دیگر این کتاب ترجمه پرستو عوض زاده است که سلسله مهر آن را منتشر کرده است.

کتابی که از آن صحبت می‌کنیم با عنوان هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها هم از سوی نشر میلکان با ترجمه‌ی میلاد بشیری چاپ شده است و در بیشتر کتابفروشی‌های معتبر در دسترس خوانندگان قرار دارد. دانلود کتاب هنر ظریف بی‌خیالی با ترجمه‌ای منیژه شیخ جوادی در همین صفحه از فیدیبو ممکن است.

چرا باید هنر ظریف بی‌خیالی را خواند؟

در یکی از نقدهایی که روی کتاب هنر ظریف بی‌خیالی نوشته شده آمده است: «این کتاب معیار خوبی است که سایر کتاب‌های خودسازی را با آن بسنجید» همین نقد نشان می‌دهد با کتاب ارزشمندی طرف هستید. هنر ظریف بی‌خیالی یک دوست خوب است که می‌تواند حجم زیادی از فشار روانی‌ای که برای فوق‌العاده بودن، مثبت بودن و همیشه کارآمد بودن روی افراد در دنیای امروز وجود دارد را از بین ببرد. هنر ظریف بی‌خیالی همان چیزی است که به شما می‌گوید خودتان باشید و سعی کنید خودتان را بپذیرید و برای خودتان زندگی کنید. لحن منسون در کتاب رک و صریح است و می‌تواند شک‌های زیادی را به مخاطب وارد کند. منسون آمده است تا تصویر پوشالی‌ای که از موفقیت ساخته شده را در ذهن افراد بشکند و به آن‌ها بگوید باید ارزش‌های زندگی‌تان را پیدا کنید. هنر ظریف بی‌خیالی تلنگر است. تلنگری که می‌گوید به دور و برتان نگاه کنید، بسیاری از چیزهایی که امروز به‌عنوان معیار موفقیت می‌شناسید در حقیقت تنها منافع نظام سرمایه‌داری را تأمین می‌کند. رسانه‌ها در تلاش هستند تا شما را به شکلی دربیاورند که می‌پسندند. کمی آگاهانه‌تر رفتار کنید و البته هنر ظریف بی‌خیالی را بیاموزید. این کتاب را بخوانید و به همه‌ی آن‌هایی که فکر می‌کنید فشار دنیای امروز آن‌ها را به آدم‌هایی افسرده که هرگز از خودشان راضی نیستند تبدیل کرده است هم پیشنهاد دهید.

در بخشی از کتاب هنر ظریف بی‌خیالی می‌خوانیم

این احتمالاً پرافتخارترین لحظات زندگی شماست. دقیقاً همان ۴۲ کیلومتر، دقیقاً همان فرد که این مسافت را دویده است، و دقیقاً با همان پاها. وقتی این انتخاب آزادانه را داشتید و خود را آماده کردید، به نقطه عطف مهم و باشکوهی در زندگی شما تبدیل خواهد شد. اما زمانی که به شما تحمیل شده بود، یکی از تلخ‌ترین و وحشتناک‌‌ترین تجربیات زندگی‌تان محسوب می‌شد. در اغلب موارد، تنها تفاوت یک تجربه دردناک و دلپذیر در احساس و مسئولیت ما نسبت به آن تجربه است. اگر در وضعیت کنونی شما حال خوشی ندارید، احتمالاً احساس می‌کنید که پاره‌ای از این شرایط خارج از کنترل شما هستند - و شما قدرت حل این مسئله را ندارید. این مشکل بدون هیچ حق انتخابی، بر شما تحمیل شده است.

زمانی که احساس می‌کنیم مسائلمان بر اساس انتخاب‌های خودمان بوده است، احساس قدرت می‌کنیم و برعکس، اگر به ما تحمیل شده باشند، احساس قربانی شدن و بدبختی می‌کنیم.

انتخاب

ویلیام جیمز مسائلی داشت. مسائلی بسیار بد.

او اگرچه در خانواده‌ای ثروتمند و بانفوذ متولد شده بود، از مشکلات جدی جسمانی رنج می‌برد. در دوران کودکی بینایی خود را برای دوره‌ای موقت از دست داده بود، و مشکلات گوارشی شدید به او حالت تهوع می‌داد و به‌ناچار از رژیم غذایی جدی تبعیت می‌کرد. قدرت شنوایی‌اش ضعیف بود و گرفتگی عضلات پشت و کمر روزها مانع از نشستن یا ایستادن او می‌شد.

به لحاظ این مشکلات، جیمز بیشتر اوقاتش را در خانه می‌گذراند. او دوستان زیادی نداشت و وضعیت تحصیلی‌اش در مدرسه رضایت‌بخش نبود. به‌جای آن، او ساعت‌ها به نقاشی می‌پرداخت. این تنها چیزی بود که دوست داشت و در آن احساس مهارت می‌کرد.

متأسفانه هیچ‌کس دیگری این مهارت را تأیید نمی‌کرد. وقتی بزرگتر شد، هیچ‌کس حاضر به خرید آثارش نبود. سال‌ها گذشت و پدر جیمز (تاجری ثروتمند) او را به دلیل نداشتن استعداد و تنبلی تمسخر می‌کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

مشخصات کتاب هنر ظریف بی‌خیالی

 • ناشر نشر پیکان
 • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۴۵,۰۰۰ تومان
 • تاریخ نشر ۱۳۹۸/۰۱/۱۵
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 1.18 مگابایت
 • تعداد صفحات ۲۲۴ صفحه
 • شابک

نظرات کاربران درباره کتاب هنر ظریف بی‌خیالی

بهتر نیست مترجمان وقت خود را صرف کتابی کنند که تا به حال ترجمه نشده است؟ یک کتاب را چند نفر باید ترجمه کنند؟
در ۳ سال پیش توسط پیام سلطانی ( | )
ده ترجمه مختلف از یک کتاب!!
در ۳ سال پیش توسط امین ( | )
بهترین ترجمه این کتاب رو ارشاد نیکخواه انجام داده که نزدیکترین ترجمه به متن اصلی کتابه
در ۳ سال پیش توسط پوریا کامیارفرد ( | )
دوستان این ترجمه افتضاحه حتی کلمه زن هم سانسور شده و حتی اسم مایلی سایرس رو هم حذف کردن . تنها ترجمه کاملش رو ارشاد نیکخواه انجام داده و در درجه دوم نشر میلکان
در ۲ سال پیش توسط مینا ( | )
✅ معرفی کوتاه کتاب *هنر ظریف بی خیالی* نوشته *مارک منسن* ✅این کتاب از جمله کتاب های بسیار خوب در زمینه خودیاری و موفقیت است که به خاطر نگاه و رویکرد جدید و نامتعارفی که دارد نظر خوانندگان زیادی را به خود جلب کرده و برخلاف کتابهای دیگر که در این زمینه نوشته شده اند موضع و نگاهی منتقدانه نسبت به موفقیت و راههای رسیدن به ان دارد ✅سطح کتاب از جهت راهکارهای عملی و زاویه جدیدی که برای رویارویی با زندگی ارایه می کند با وجود اینکه رفرنس های علمی بسیار کمی دارد و بیشتر بر تجارب شخصی نویسنده متکی است از سایر کتاب هایی که به این موضوعات می پردازند بالاتر است. ✅این کتاب بر خلاف عنوان نامانوسش به هیچ عنوان کتابی درباره سرسری گرفتن مشکلات و یا نادیده گرفتن انها نیست ✅در این کتاب بر خلاف سایر کتاب های خودیاری و موفقیت برای رویارویی با مشکلات از شما خواسته می شود که هرگز به دنبال *بهترین شدن زیباتر شدن پولدار شدن یا محبوب تر شدن* نباشید ✅ مارک منسن معتقد است که پیامهای فوق الذکر حامل رسالتی پنهانی اند و آن این اینست که شما فاقد این امتیازات اغوا کننده هستید و در واقع بر نداشته های شما تکیه می کنند و شما را ناگزیر وارد *گردابی جهنمی* میکنند که ارمغانی جز تشویش و اظطراب و از دست دادن اعتماد به نفس ندارد و شما را از رسیدن به انها باز خواهند داشت. . ✅منسن از ما می خواهد برای اینکه خوشحالتر و شادمان تر باشیم باید بدانیم چه مشکلاتی را میخواهیم در زندگی حل کنیم و فقط به دنبال این نباشیم که از چه چیزی لذت ببریم زیرا مشکلات و لذت ها در هم تنیده و شانه به شانه هم حرکت می کنند و باید رنج های زندگی را بپذیریم زیرا اگر خودمان رااز بازخورد رنج محروم کنیم رشد نخواهیم کرد ✅ *استبداد استثناباوری* از موضوعات در خور توجهی است که نویسنده به آن می پردازد و آن اینست که در زندگی مدام این پیام ها را دریافت میکنید که شما آدم خاصی هستید و یا رسالتی دارید که به سرانجام نرسانده اید و باید کاری کنید تا از دیگران عقب نمانید و یا اینکه شما با سایرین متفاوت هستید و سزاوار زندگی بهتر و رنج های کمتری هستید و یا چرا باید در زندگی من این رنج ها حضور داشته باشند در حالی که باید بیاموزید و بپذیرید که شما تفاوتی با سایر موجودات ندارید وتوقع هر پیشامد و اتفاق ناگواری را داشته باشید تا در زندگی چیزی غافلگیرتان نکند و با آرامش بیشتری راه حل مشکلاتتان را پیدا کرده و احساس قربانی شدن و مستثنی شدن ننمایید. ✅ در پایان باید این مطلب را فراموش نکنیم که مارک منسن نشان داده در عین اینکه توانایی بالایی در نگارش کتابهایی از این دست دارد توانایی فوق العاده ای در نوشتن رمان و داستان نیز دارد به عنوان مثال در فصل نهم همین کتاب توصیفات پیچیده و دقیقی از حالات روحی و روانی خودش را هنگام زورآزمایی با صخره های سنگی پرتگاهی عمیق در دماغه نیک افریقای جنوبی اورده که بسیار زیبا و ماهرانه است. ?جملاتی ناب از کتاب ???????? ?خواستن تجربه ای مثبت، تجربه ای منفی است و پذیرفتن تجربه ای منفی، تجربه ای مثبت است ?اگر دایما آرزوی چیزی را داشته باشی ناخودآگاه این حقیقت را تقویت می کنی که آن را نداری ?هنگامی که باور کنید زندگی تنها در صورتی ارزش دارد که ویژه و عالی باشد این حقیقت را پذیرفته اید که بیشتر انسانها از جمله خودتان گند و بی ارزش هستید ?اغلب مردم از موفقیت بسیار می ترسند به همان دلیل که از شکست می ترسند چون تصوری را که درباره خودشان دارند، تهدید میکند. ح. بیروند?
در ۱ سال پیش توسط hbi...656 ( | )
 • ۱
 • ۲
 • ۳
 • ۴
 • ۵
 • ..
 • ۱۰
 • ۱۱
 • بعدی ›
 • آخرین ››