فیدیبو نماینده قانونی نشر شمشاد و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب رهایی از زندان ذهن

کتاب رهایی از زندان ذهن

نسخه الکترونیک کتاب رهایی از زندان ذهن به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۷۲۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب رهایی از زندان ذهن

این کتاب قصد آموزش چگونگی تماشای ذهن را به شما دارد. می‌توانید به هنگام تماشای ذهن‌تان، دریابید که کدام فکر برایتان مفید است و کدام یک دردسرساز و مضر. اگر موافق‌اید، شروع کنید. مطالب زیادی درباره ذهن‌تان وجود دارد که باید یاد بگیرید. هرچه آگاهی شما از عملکرد ذهن بیشتر شود، ذهن‌تان کمتر موفق به کنترل حالات خلقی و زندگی‌تان می‌شود.

ادامه...
  • ناشر نشر شمشاد
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.62 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۲۹ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب رهایی از زندان ذهن

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:بخش اول: چه فکر می کنید؟

وظیفه اصلی ذهن ما تفکر است. ذهن ما، این کار را مدام و بی­وقفه انجام می دهد. بعضی از این افکار، منطقی و بعضی دیگر بی منطق هستند. بعضی از افکار به حل مشکلات کمک می کنند و بعضی نیز با ایجاد ترس، عملکرد ما را مختل می کنند. گاهی افکارمان ما را به سمت دریای موفقیت سوق می دهند و زمانی کشتی زندگی مان را به گِل می نشانند.
افکار ما پدیده­ای در لحظه هستند که فقط در اعصاب مغز ما وجود دارند. [اگر بخواهم مثالی تلویزیونی بزنم] این افکار مانند یک صحنه کمدی غیرواقعی در تلویزیون هستند، اما ما اهمیت آن ها را در حد یک خبر جدی و فوری در نظر می گیریم. ما هر فکری که از ذهن مان می گذرد باور می کنیم و همین منشاء بسیاری از دردهای ما می شود. فقط یک راه وجود دارد تا از دام باورهای ذهن رها شویم و آن: دانستن چگونگی عملکرد آن هاست.
درک عملکرد ذهن با یادگیری هفت نوع طرز تفکر و درک تفاوت میان آن ها آغاز می شود. انواع طرز تفکر عبارت است از:

* مشاهده زمان حال؛
* خاطرات گذشته؛
* قضاوت درباره خوبی و بدی یا درستی و نادرستی؛
* افکار روایتگر که علت وقوع وقایع را بیان می کنند؛
* افکار آینده که شروع به پردازش و ایجاد رخدادهایی می کنند که هنوز اتفاق نیفتاده است. (افکار آینده سه دسته هستند: برنامه­ریزی، تخیل، و پیش­بینی.) بعداً توضیحات بیشتری در این باره ارائه خواهد شد.

این کتاب به شما آموزش خواهدداد که چطور افکار خود را رصد کنید. [در خلال این رصد] خواهید فهمید هر نوع از افکاری که بیان کردیم چطور به شما کمک کرده یا ضرر می رساند. پس بیایید شروع کنیم. موضوعات زیادی برای دانستن در این خصوص وجود دارد. هرچه بیشتر بدانید، ذهن شما کمتر بر حالات روحی و احساسات شما مسلط می شود [و تاثیر منفی می گذارد.]

۱. رصد زمان حال: تمرکز با حلقه متحرک

هر حسی که در بدن خود متوجه آن هستید می تواند نقط تمرکزی برای زمان حال باشد. گوش داکردن به صدای بدن مثل شنیدنِ یک قطعه موسیقی است. موسیقی­های اصلی و فرعی و قطعاتی که ماندگار و یا قدیمی هستند. ممکن است احساسات ما مانند ضربه ناگهانی طبلی بزرگ، حالت انفجاری داشته باشند و یا مانند صدای نرم نِی، به آرامی بروز کنند.
نوار متحرک تمرکز، ساده ترین روش برای شنیدنِ دقیقِ صدای بدن است. یک حلقه نورانی به قطر تقریباً هفتاد سانتی متر را تصور کنید که بالای سر شما قرار دارد. این حلقه نورانی آرام آرام از سر تا پای شما پایین می­آید. در همین حین که از هر نقطه بدن شما عبور می کند، سعی کنید تمام بدن خود را احساس کنید. به چگونگی هر حس دقت کنید. آیا حس انقباض است؟ درد مبهم؟ حس فشار یا راحتی و آرامش؟ کدامیک؟ همینطور که حلقه نورانی پایین­تر می­آید، تمرکز خود را متوجه نقاط دیگر بدن تان کنید. تمام دقت و تمرکز خود را به آن سمت از بدن خود که در داخل حلقه قرار دارد معطوف کنید. همینطور که حلقه به سمت پایین می­آید با تمام دقت آن را رصد کنید تا وقتی که مطمئن شوید به همه نُت­های موسیقی تمام بدنتان گوش کرده­اید.
حالا کلی نگاه کنید و تمام قطعه موسیقی بدن خود را گوش کنید. نفس عمیق بکشید و تمام احساس بدن خود را درک کنید. چند لحظه با تمام تمرکز خود به این موسیقی گوش فرا دهید. سپس نفس عمیق دیگری بکشید و این تمرین را خاتمه دهید. برویم به سراغ ادامه بحث: شیوه حلقه متحرک تمرکز را در زندگی خود شروع کنید. مهم ترین چیز در مورد تمرکز این است که شما کاری انجام نمی دهید؛ مضطرب نیستید، در حال برنامه ریزی برای آینده یا به یادآوردن گذشته نیستید، چیزی را توضیح نمی دهید و توقعی ندارید. اینگونه است که ذهنتان آرام تر می شود و فقط در حال رصدکردن و شنیدن است. در این صورت، ذهن فقط در زمان حال سیر می کند.
در مورد این سوالات فکر کنید:

* تمرکز بر احساسات حتی برای چند لحظه کوتاه، چطور بر خلق و خوی شما تاثیر می گذارد؟
* در حلقه متحرک تمرکز آیا تفاوتی بین گوش دادن به موسیقیِ یک قسمت خاص از بدن و یا تمام بدن وجود دارد؟
* آیا این تمرکز، ذهن شما را آرام می کند؟ آیا استمرار و چگونگی افکار، آن ها را تغییر می دهد؟

۲. رصد زمان حال: مرور درون و بیرون

زمان حال بسیار ارزشمند است. همین حالاست که حس شما واقعیت دارد و تصمیم­ها گرفته می شود. در زمان حال، تغییر ممکن است، اما ما از قدرت جادویی زمان حال بی­خبریم و در حال سیرکردن در گذشته هستیم. به زخم­های قدیمی، اشتباهات گذشته و قضاوت­های زجرآوری که در مورد خود و دیگران داشتیم فکر می کنیم. یا در آینده غرق شده و به نگرانی­ها و اما و اگرهای آینده می کنیم و مدام در حال عاقبت اندیشی هستیم. در این میان، لحظاتِ اکنونِ زندگی مان را از دست می دهیم.
یادگیریِ اینکه در زمان حال زندگی کنید، نیازمند یک تغییر کوچک در آگاهی شماست. به جای تصورکردن گذشته و یا آینده­ای که نامشخص است، به دو رکن زمان حال توجه کنید؛ یعنی آنچه در درون و بیرون از بدن اتفاق می­افتد.در فصل گذشته که درباره نوار متحرک تمرکز صحبت کردیم؛ یاد گرفتید که چطور احساسات بدن خود را مشاهده کنید. اکنون می توانید مرحله بعد را تمرین کنید و در جهان درون و بیرون خود رفت و آمد کنید.
همین حالا چشمان خود را ببندید و به احساسات درون بدن خود متمرکز شوید. در سر و صورت خود چه حسی دارید؟ گردن و شانه­ها.؟ به نفس کشیدن خود توجه کنید. هوا به درون شش­هایتان می رود و از گلویتان برمی گردد، دنده­ها و قفسه سینه منبسط می شوند. به هر حسی که در سینه و شکم دارید، توجه کنید. حالا ذهن خود را به زیر شکم و نشیمن گاه خود معطوف کنید. در آخر هم متوجه احساسی که در پاهایتان وجود دارد شوید.
حالا چشمان خود را باز کنید و به چیزهایی که در خارج از بدن شما قرار دارد توجه کنید. آنچه که می بینید مثل رنگ ها، اشکال و چگونگی اشیاء پیرامونتان را با دقت نگاه کنید. حالا به صداهای محیط گوش فرا دهید؛ صدای تیک تا تیک ساعت، صدای ترافیک و همهمه­ای که از دور به گوش می رسد. معطوف به حس لامسه بشوید، جنس کتابی که در دست دارید و جنس دسته­های صندلی که روی آن نشسته­اید، به عطر و بوهایی که به مشام می رسد توجه کنید.
دوباره چشمان خود را ببندید. حواس خود را متوجهِ بدن خود کنید. سراپای خود را اسکن کنید. برخی از چیزهایی که در بدن خود احساس می کنید شاید ناخوشایند و یا دردناک باشند. برخی هم خوشایند و لذت بخش هستند. مهم نیست چه حسی دارید،؟ فقط آنچه که در درون شما اتفاق می­افتد را حس کنید و حدوداً دو دقیقه در این حالت باقی بمانید.
اکنون چشمان خود را باز کنید و به دنیای پیرامون خود برگردید. به دقت به چیزهایی که می بینید، می شنوید، لمس و یا استشمام می کنید توجه کنید. به مدت دو دقیقه این کار را انجام دهید. چهار یا پنج بار دیگر درون و بیرون خود را مرور کنید و در هر بار سعی کنید که توجه خود را به چیز جدیدی معطوف کنید. اگر سروکله ی افکار مزاحم پیدا شد که باعث حواس­پرتی شما شدند، مهم نیست، به فکرکردن ادامه دهید و سپس به تمرکز بر زمان حال برگردید.
وقتی برای پایانِ مرور به درون و بیرونِ آماده بودید، چند دقیقه به این سوالات فکر کنید. فقط تا زمانی که تمرین را انجام نداده­اید به این سوالات نگاه نکنید:

* تمرکز بر زمان حال چه تفاوتی با هوشیاری معمولی دارد؟
* تمرکز بر زمان حال چه تاثیری بر خلق و خوی شما دارد؟
* چه چیزهایی از زمان حال، بیشتر در ذهن شما خودنمایی می کرد؟
* آیا با مرور درون و بیرون خود، احساس راحتی و آرامش پیدا کردید؟
* چه چیزهایی در دنیای بیرون برای شما پررنگ­تر و جالب­تر هستند؟
* متوجه چه چیزی درمورد افکار خود شدید؟ ذهن تان آرامش گرفت یا به جنب و جوش افتاد؟ بیشترین افکار نگران کننده و کمترین آن ها چه افکاری بودند؟ بیشترین و کمترین قضاوت ها چطور؟
* اکنون نسبت به قبل از اینکه این تمرین را انجام دهید؛ چه حسی دارید؟

۳. رصد گذشته: خاطره و مشاهده

گذشته، هم مکانی زیبا و هم رنج­آور است. جایی است که موفقیت­ها و شکست­هایمان، اولین کشف و شهودها و مواجهه با ناامیدی­ها در آن به وقوع پیوسته است. می توانیم در گذشته مخفی شویم و احساس راحتی کنیم، از لحظات عاشقانه و دلدادگی های گذشته لذت ببریم یا شکست­های تلخ مان را مرور کنیم.
گذشته مانند جنگلی است که می توان در آن گوزن غول­پیکر یافت یا مارهایی را مشاهده کرد که در لابه لای شاخه درختان پیچ و تاب می خورند. چیزی که یافت می شود بستگی به این دارد که به دنبال چه می گردید؟ اگر به دنبال مدرکی دال بر اینکه فردی دوست داشتنی هستید می گردید، شانس یافتن آن وجود دارد. اگر هم بخش­های تاریکی از وجود شما بر آن است که دلیلی برای بی­ارزش بودنتان بیابد، آن را خواهد یافت.
خب حالا شما با گذشته خود که در حکم معدن طلا یا میدان مین است چه می کنید؟ می توانید از الآن، گذشته خود را مکانی برای سفرکردن بدانید یا رهایش کنید. اگر به شما حس آزادی می دهد از آن لذت ببرید. اگر برای شما ملال­آور است، [آن را رها کنید] و به زمان حال برگردید و خود را در همین لحظه آرام کنید.
مرور حال و گذشته روشی ساده برای گذر از گذشته به حال است. انجام این تمرین به شما امکان سفر به گذشته و حال را می دهد، تا وقتی که از جست و خیز در زمان راحت شوید. با یک خاطره شروع کنید؛ هر خاطره­ای که بتوانید به وضوح آن را به یادآورید. چند لحظه خودرا در فضای آن خاطره تصور کنید، طوری که اشکال، رنگ ها و تمام صحنه­ها را ببینید. به صدای موج، باد و صداهای دیگر گوش کنید. دمای هوا و بافت پیرامون را به خاطر بیاورید.
وقت آن رسیده که به زمان حال برگردید. حالا چه می بینید؟ نگاه خودرا آزادانه در پیرامون خود حرکت دهید. به چیزی که می شنوید؛ حتی کوچک ترین صداهای محیط اطراف خود توجه کنید.دست شما چه چیزی را لمس می کند؟ شرایط چگونه است؟ احساس سرما یا گرما می کنید؟یک یا دو دقیقه با تمام وجود در زمان حال باقی بمانید.
حالا با خاطره دیگری به گذشته برگردید؛ هر خاطره­ای که به ذهن تان می رسد. (کاملاً اختیاری) سعی کنید آن خاطره را ببینید، بشنوید و حس کنید. صبر کنید تا آن خاطره کاملاً برای شما زنده شود. سپس دوباره به زمان حال برگردید و اطراف خود را نگاه کنید. به صداهای اطراف گوش فرا دهید. و به آنچه لمس می کنید توجه کنید.
اکنون برای چندمین بار گذشته و حال را مرور کنید و هر بار چند دقیقه در هر دو حالت (گذشته و حال) بمانید. وقتی تمرین را کاملاً به پایان رساندید، درباره سوالات زیر فکر کنید:

* در سفر به گذشته بیشتر ذهن تان به کدام سمت گرایش داشت؟ رفتن به مکان­هایی که شما را خوشحال می کردند؟ یا مکان­هایی که خنثی بودند و یا جاهایی که باعث ناراحتی شما می شدند؟
* در گذشته بیشتر احساس آرامش می کردید یا زمان حال؟
* در گذشته احساس بیشتری به خود داشتید یا زمان حال؟
* تمایل داشتید که بیشتر در کدام زمان توقف کنید؟ حال یا گذشته؟
* بازگشت به زمان حال چقدر برای شما سختی داشت؟ آیا رهایی از گذشته برای شما سخت بود؟
* اگر در خاطرات بد و رنج آور گذشته گیر می­افتادید، چه چیزی به شما در بازگشت به زمان حال کمک می کرد؟

نظرات کاربران درباره کتاب رهایی از زندان ذهن

این همون کتاب هر فکری را زیاد جدی نگیر است که فقط اسم روی جلد کتاب عوض شده ولی کتاب بشدت مؤثر و پر کاربرد پیشنهاد میکنم حتما بخوانید
در 6 ماه پیش توسط سید مهدی قبله
کتاب جالبی بنظر میرسه. ممنون میشم اگه خوندین نظر بدین.
در 6 ماه پیش توسط آ رحیمی
کتاب فوق العاده و آموزنده ای هست. حتما دانلود کنید و بخوانید
در 4 ماه پیش توسط s_a...r64
کتاب خوبی برای تمرین کردن است. ولی اگه خواستید عمیق تر بشین کتاب نیروی حال اکهارت تول رو بخونید
در 4 ماه پیش توسط jaf...a71
ترجمه عالی و مطالب مفیده.بمن خیلی کمک کرد.
در 4 ماه پیش توسط مهران ظریف
کتاب خیلی خوبی بود
در 2 ماه پیش توسط m.e...111
کتاب خوبی هست. باعث میشه افکارتو درک کنی و نسبت بهشون اگاه بشی .
در 2 ماه پیش توسط mohammad shirinpoor
کتاب خیلی خوبیه و خیلی کاربردیه و کلی تمرین داره که باید انجام بدی، کمک میکنه به درک افکارت و کنترل افکار منفی
در 1 ماه پیش توسط فرشادنیا
کتاب بدی نیست و راه حل‌هایی که میده اگه انجام بشه میتونن موثر باشند. ولی ویراستاریش افتضاحه و مشکلات تایپی زیاد داره. امیدوارم اصلاح بشه برای افراد دیگه ای که قراره بخونن
در 1 ماه پیش توسط afs...170
معمولیه .. عالی نیست .. تمریناتش گنگه بنظر بخاطر ترجمه نه چندان روان و‌خوب هست
در 1 ماه پیش توسط mah...arb