فیدیبو نماینده قانونی انتشارات روزنه و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب فهم‌ فلسفه

کتاب فهم‌ فلسفه
اندیشه‌ در‌ روزگار‌ باستان‌ و‌ دوره‌ یونانی‌مآبی

نسخه الکترونیک کتاب فهم‌ فلسفه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۴۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب فهم‌ فلسفه

اولین فیلسوفان در دنیای غرب، فیلسوفانِ پیشا-سقراطی بودند، به‌عبارتی فیلسوفانی که قبل از سقراط (۴۶۹-۳۹۹ ق.م.) زندگی می‌کردند.آشنایی با افکار این اندیشمندانِ پیشرو ما را درجریان نخستین پرسش‌ها و نخستین جواب‌ها درباره طبیعتِ جهان و مایی که در آن زندگی می‌کنیم، قرار می‌دهد. این فیلسوفان، حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد سوالاتی از این دست را پرسیدند که «جهان چگونه به وجود آمد؟» و «جهان از چه چیزی ساخته شده است؟» آنها می‌خواستند بدانند چه چیزی همه چیز را منسجم نگه می‌دارد، به نحوی که زمین و هر چیزی که در آن است متلاشی نمی‌شود.

ادامه...

بخشی از کتاب فهم‌ فلسفه

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:طالس

طالس (حدود ۶۲۴-۵۴۶ ق.م.) به پدر فلسفه غرب معروف است. او اهل میلتوس بود. طالس ملطی اولین کسی بود که این سوال ها را پرسید: «جهان از چه جوهری ساخته شده است؟» و «آیا چیز پایداری در زیر همه این تغییرات وجود دارد؟» جواب او به هر دوی این پرسش ها آب بود. او می گفت آب جوهر اصلی هر چیزی در طبیعت است. همه چیزها رطوبت دارند، بنابراین آب باید همان جوهر پایداری باشد که انسجام همه چیز را حفظ می کند. ممکن است منظور طالس این بوده باشد که حیات از آب سرچشمه می گیرد و حیات دوباره به آب بازمی گردد، درست همان طور که آب تبدیل به یخ یا بخار، و باز دوباره به آب تبدیل می شود.

عصاری زیتون

ارسطو داستانی درباره نقشه طالس برای پول درآوردن تعریف می کند. اگرچه معروف بود که طالس یکی از خردمندترین مردان یونان است، مردم او را به سبب زندگی فقیرانه ریشخند می کردند و می گفتند که «اگر تو این قدر زیرک هستی، چرا ثروتمند نیستی؟» و «سود فلسفه چیست اگر نمی شود از آن برای پول درآوردن استفاده کرد؟» طالس به این آدم ها می گفت علاقه زیادی به پول ندارد، ولی مطمئن است که اگر فکر و ذکرش پول باشد ثروتمند شدن برایش کاری ندارد. آنها او را سر ثروتمند شدن به چالش طلبیدند و او مبارزه را قبول کرد.
طالس با استفاده از دانش هواشناسی پی برد که محصول زیتون در فصل پاییز خوب خواهد بود. آخر بهار همه دستگاه های روغن کشی زیتون میلتوس را با مبلغ کمی خرید. تابستان هنوز از زیتون خبری نبود، و وقتی مردم این همه دستگاه روغن کشی را دور و اطراف خانه کوچکش دیدند، این حماقت مایه سرگرمی و تفریح اهالی شد. اما با از راه رسیدن پاییز زیتون کاران برای عصاری دستگاه روغن کشی نیاز داشتند. تعداد کمی ازاین دستگاه ها یافت می شد، چون طالس همه را در اختیار گرفته بود. آنگاه طالس این دستگاه های روغن کشی را با سود زیادی به زیتون کاران اجاره داد. کشاورزان شکوه و شکایت می کردند چون قیمت ها بالا بود، ولی طالس پول زیادی به دست آورد و اثبات کرد که فیلسوفان اگر بخواهند می توانند ثروتمند شوند. آنگاه او به مردم یادآوری کرد که کسب ثروت کار و بار فیلسوفان نیست.

خورشید و اهرام

طالس دانشمند، ریاضیدان و فیلسوف بود، اولین یونانی بود که کسوف خورشید را در ۲۸ ماه مه ۵۸۵ ق.م. پیش بینی کرد. او همچنین اولین کسی بود که یونانیان را با هندسه مصری آشنا ساخت. پیش از طالس ارتفاع اهرام مصری نامعلوم بود. فرعون مصر که آوازه طالس را در ریاضیات شنیده بود، از او خواست تا روشی برای اندازه گیری ارتفاع هرم ها پیدا کند. در آن روزگار ریاضیدان ها و دانشمندان ابزارهای پیشرفته ای که ما امروزه در اختیار داریم، نداشتند. بعضی ها کوشیده بودند تا اهرام را اندازه گیری کنند، اما هیچ کس روش قابل اعتمادی برای اندازه گیری ارتفاع بناهای بزرگ پیدا نکرده بود. طالس پذیرفت تا در این زمینه تلاش کند و با دقت به راه حل این مسئله فکر کرد. یک روز که زیر آفتاب ایستاده بود و به یکی از اهرام نگاه می کرد متوجه شد در لحظه خاصی از روز سایه اش برابر با ارتفاع قامت خود اوست. جواب را پیدا کرده بود. طالس با اندازه گرفتن سایه در آن لحظه خاص از روز ارتفاع واقعی اهرام را معلوم کرد.

آناکسیماندروس

آناکسیماندروس (حدود ۶۱۲-۵۴۵ ق.م.) که از اهالی میلتوس و از شاگردان طالس بود، با استاد خود موافق بود که یک جوهر پایدار در زیر همه تغییرات وجود دارد، اما در این که این جوهر آب است با او مخالف بود. او می گفت آب در درون همه چیز وجود دارد، اما تنها یکی از عناصر متعدد دیگر همچون خاک و هوا و آتش است. اصل و ریشه همه عناصرِ متناهی – آب، خاک، هوا، آتش – در چیزی نامتناهی است، چیزی «بی کران».

بی کران

در نظر آناکسیماندروس، بی کرانِ نامتناهی به مثابه حرکتِ جاودانه تعریف شده است. این حرکت نه براثر چیزی به وجود می آید، نه بر اثر چیزی تداوم پیدا می کند و نه هیچ گاه به پایان می رسد. آب و دیگر عناصر به سبب این حرکت جاودانه در بی کران از هم جدا می شوند و هستی پیدا می کنند. برای مثال گرم و سرد از هم جدا و به رطوبت تبدیل می شوند. از رطوبت، باد و سپس خاک به وجود آمده است. آناکسیماندروس می گفت که بی کران همه چیز را به وجود می آورد.

تکامل

آناکسیماندروس اولین فیلسوف غربی بود که فکر تکامل را پیش کشید. اگرچه واژه تکامل باید بعدها ابداع می شد، او دلیل و برهان آورد که انسان از ماهی به وجود آمده است:
در حالی که دیگر حیوانات خیلی زود در پیدا کردن غذا به خود متکی می شوند، تنها انسان است که دوران شیرخوارگیش زمان درازی طول می کشد. به این ترتیب انسان اگر از همان ابتدا به همین گونه می بود، هرگز نسلش پایدار نمی ماند....

* نوع بشر نخست در درون ماهی ها به وجود آمد و پس از آن که مثل کوسه ماهی ها پرورش یافت و توان مراقبت از خود را پیدا کرد، سرانجام به ساحل آمد و پا به خشکی نهاد.۲ *

نظرات کاربران درباره کتاب فهم‌ فلسفه

این کتاب رو من فیزیکی‌اش رو خوندم. حرف نداره.
در 2 سال پیش توسط محمد امین رنجبر