فیدیبو نماینده قانونی نشر افق و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب جین ایر

کتاب جین ایر
جلد اول

نسخه الکترونیک کتاب جین ایر به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب جین ایر

شارلوت برونته رمان جین ایر را که ریشه در زندگی خودش داشت در سی‌و‌سه سالگی منتشر کرد. این رمان از همان زمان یکه از معروف‌ ترین و محبوب‌ترین آثار انگیسی زبان شد. از جین ایر نمایشنامه، اپرا و هفت فیلم سینمایی ساخته شده است. شارلوت در سال ۱۸۵۵ در حالی که فقط ۳۸ سال داشت و تولد اولین فرزندش را انتظار می‌کشید،درگذشت.

ادامه...
  • ناشر نشر افق
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 2.02 مگابایت
  • تعداد صفحات ۴۸۰ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب جین ایر

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

زندگی و آثار شارلوت برونته

شارلوت برونته در خانواده ای فقیر، اما باسواد به دنیا آمد. همراه خواهرها و برادرش در شهری دورافتاده، در هاورث(۶) در یورکشایر انگلستان زندگی می کرد. پدرش دستیار کشیش بود. پنج ساله بود که مادرش مرد و خاله ای نالایق و بی احساس مسئولیت مراقبت از او و خواهرهایش را برعهده گرفت. بچه ها در تنهایی و سختی بزرگ شدند، اما باهوش و اهل فکر و مطالعه بودند. این خواهرها و برادرشان با ذکاوت و خلاقیت استثنایی، دنیای کسالت بارشان را به جنب و جوش درآوردند. آن ها با نقاشی، نوشتن نمایشنامه و داستان، شعرهای طولانی و خیال پردازی به زندگی شان روح دمیدند. ساختن دنیای خیالی انگریا(۷) و گاندل(۸) از معروف ترین خلاقیت های شان بود. (بعضی از این داستان ها بعدها با نام افسانه های انگریا(۹) چاپ شدند) خواهرها خانواده ی ادبی مشهوری از کار درآمدند. استعداد شارلوت برونته از خیلی جهات مثل خواهرانش آن (نویسنده ی مستاجر عمارت ویلدفل) و امیلی (نویسنده ی رمان تکان دهنده ی بلندی های بادگیر) بود.
برونته جین ایر را در خلوت و انزوای هاورث نوشت؛ زمانی که مجبور بود بیشتر وقتش را در خانه بگذراند. می نوشت چون فقط با نوشتن بود که می توانست بر غم ها و سختی های زندگی اش غلبه کند. او از دیگر خواهرانش پرکارتر بود و بیشتر از آن ها هم عمر کرد. او دو رمان مهم دیگر به نام های ویلت(۱۰) و پروفسور(۱۱) نوشت. تنهایی و انزوا باعث شد کتاب هایش ویژگی خاصی داشته باشند؛ آثار شارلوت برونته ادبی و سرشار از اشاره های فضل فروشانه به کتاب مقدس و نمادهای اسطوره شناسی است. بااین حال، تجربه های محدودی که بیرون از هاورث به دست آورد نیز به طرز ماندگاری در رمان هایش ثبت شدند. او هم مثل جین معلم سرخانه بود. ویلت و پروفسور نیز برگرفته از تجربه هایش در بروکسل هستند؛ او دو سال در بروکسل تحصیل کرد و همان جا مشغول تدریس شد. (۱۸۴۲-۱۸۴۴)
زندگی شارلوت پر از رنج و سختی بود. هیچ کدام از خواهرهای بااستعداد شارلوت آن قدر زنده نماندند که آثار زیادی خلق کنند. قبل از آنکه شارلوت سی وسه ساله شود خواهرها و برادرش یکی پس از دیگری در اثر بیماری های سل و ذات الریه مردند. از آن خانواده ی هشت نفره جز او و پدرش کسی باقی نمانده بود. محال است با خواندن ماجرای غم انگیز مرگ هلن برنز در آغوش جوان و ظریف جین در مدرسه ی لووود(۱۲)، به یاد مرگ غم انگیز و غریبانه ی خواهران برونته در خانه ی تنگ و تاریک شان در خلنگ زار نیفتیم. شارلوت بیش از سی و هشت سال زندگی نکرد. پیش از آنکه برای ازدواج به دستیار پدرش جواب مثبت بدهد تمام خواستگارهایش را رد کرده بود. شاید آرتر بل نیکلز تنها کسی بود که توانست او را از تنها زندگی کردن با پدرش در هاورث نجات دهد.
رمان های برونته ها برگرفته از سختی ها و محدودیت های زندگی خودشان است. نثر زیبا و توصیف های جاندار شان باعث می شود بتوانیم خانه شان را در خلنگ زار دورافتاده، اما زیبا تصور کنیم.
شارلوت برونته یک سال بعد از ازدواج، در ۳۱ مارس ۱۸۵۷، از دنیا رفت. علت مرگش احتمالاً مشکلات مربوط به ماه های اول بارداری اش بود.

بررسی زمینه ی ادبی و تاریخی جین ایر سرمایه داری و صنعتی شدن

شارلوت برونته در بحبوحه ی تغییر و تحولات سریع و آشفته ی انقلاب صنعتی زندگی می کرد. انقلابی که با آشوب و ناآرامی همراه بود و برای مردم زحمت کش، فقر و برای دیگران آسایش و ثروت به بار آورد. بی شک برونته فقر را در زندگی روستایی اش شناخته و تزلزل و بی ثباتی را به عنوان معلم مدرسه و معلم سرخانه تجربه کرده بود. آشوب و بی ثباتی فقط بخشی از چیزی بود که توجه همه را به جین ایر جلب کرد. از دلایل اصلی پیشرفت جین ایر تغییر و تحول در امپراتوری بریتانیا و موقعیت اقلیت های نژادی در فرهنگ و جامعه ی آن دوره بود. با وجود تمام شکل های نفی شده ی برده داری در مستعمرات بریتانیا در ۱۸۳۳، مطمئناً شارلوت از اختلاف نظرهایی که در این مورد وجود داشت آگاه بود. به نظر بسیاری از منتقدان "برتا میسن" نماد لایه های تاریک بهره کشی جنسی و نژادی و استثماری است که جزء جدایی ناپذیر امپریالسیم انگلیس در قرن های هفدهم، هجدهم و نوزدهم بود. اینکه برونته چنین مضمونی را در اثرش گنجانده نشان دهنده ی اهمیت و برجستگی خاص این موضوع در طول عمر کوتاه او در جامعه ی بریتانیا است.

رئالیسم، رمانتیسم، گوتیک و انواع ادبی

جین ایر ویژگی های جنبش متفاوت را دارد؛ جنبش هایی که در ادبیات آن دوره ی انگلستان بسیار موثر بودند. رمان فرانکنشتاین اثر مری شلی در سال ۱۸۱۸ چاپ شد؛ زمانی که اولین انتقال خون با موفقیت انجام شده بود. روشن است که پیشرفت علم و نگرانی از قدرت بالقوه ی آن، بر ادبیات تاثیر گذاشته. فرانکنشتاین یکی از آثار شاخص گوتیک در ادبیات است. ویژگی این نوع ادبی، توصیف خانه های مخروبه، ارواح، هیولاها، منظره های غم زده و هوای دلگیر است که با آثار ویلکی کالینز (در انگلستان) و ادگار الن پو (در آمریکا) شهرت و محبوبیت یافت. جین ایر بسیاری از ویژگی های آثار گوتیک را دارد. تصورات جین از ارواح، اشباح و هیولاها به همراه صداهای مرموز و موجود اسرارآمیز ساکن عمارت ثورنفیلد(۱۳) همه از نشانه های سبک گوتیک هستند.
جین ایر همچنین با حرکت به سمت رئالیسم همراه است... جنبش ادبی ای که با عمل گرایی اجتماعی توصیف می شود و کمتر نشانه ای از نازک طبعی، استعاره و اصطلاحات ادیبانه دارد. از نویسندگان معروف این سبک می توان به چارلز دیکنز، جورج الیوت و ویلیام میکپیس تکری اشاره کرد. بااین حال، جین ایر خصوصیات سبک رمانتیسم را هم دارد که در تضاد با رئالیسم است. سبکی که با تاکید بر احساسات (به طور مشخص عشق و رنج) و توجه به طبیعت، زیبایی و ابراز وجود شخصی شناخته می شود. نقاشی های جین ایر از طبیعت و مناظر و توجه اش به جزئیات تاییدی بر این مطلب هستند.
ویژگی های گونه های ادبی دیگری نیز در این اثر دیده می شود. می توانیم آن را به عنوان یک رمان تربیتی(۱۴) بخوانیم... داستان پیشرفت و تحصیل شخصیت اصلی داستان از نوجوانی تا بزرگسالی. در ابتدای داستان با دختر ناتوان و عصبی ای مواجه می شویم که نمی تواند خودش و تمایلاتش را ابراز کند. اما در پایان شاهد شکفتن و پدیدار شدن زن و هنرمند نقاشی هستیم که اهداف و آرزوهایش، هم برای خودش و هم برای اطرافیانش واضح و روشن است. همچنین، به همان اندازه و نه کمتر، آن را رمانی رمانتیک و عاشقانه می دانیم. می توان گفت سفر سخت جین از لووود به ثورنفیلد و از مورهاوس(۱۵) به فرندین در جهت به کمال رساندن عشقش به راچستر است. درعین حال جین ایر اثری اسرارآمیز است... صداهای اسرارآمیز اتاق زیر شیروانی چیست؟ راچستر چه رازی در دل دارد؟ درنهایت، جین ایر داستان عشق و سعادت است، چیزی که خود شارلوت هرگز به آن دست نیافت.

گاه شمار زندگی و آثار شارلوت برونته

۱۸۱۶: ۲۱ آوریل، شارلوت برونته در تورنتن(۱۶) انگلستان متولد شد.
۱۸۲۰: خانواده ی برونته به هاورث در خلنگ زارهای یورکشایر کوچ کردند و پدر خانواده دستیار کشیش آن ناحیه شد. شارلوت بیشتر عمرش را همان جا گذراند.
۱۸۲۱: مادر شارلوت از بیماری سرطان درگذشت. خاله اش، الیزابت پیش آن ها ماند تا از او و بچه های دیگر مراقبت کند.
۱۸۲۴: شارلوت و خواهران بزرگ ترش در کاوِن بریج(۱۷) نام نویسی کردند. این مدرسه شبیه مدرسه ی لووود در رمان جین ایر بود.
۱۸۲۵: ماریا و الیزابت، خواهران شارلوت، به خاطر بیماری سل مدرسه را ترک کردند و کمی بعد در خانه مردند. شارلوت و امیلی نیز مدرسه را ترک کردند.
۱۸۲۹: شارلوت، خواهرها و برادرش شروع کردند به نوشتن داستان هایی که برای دنیای خیالی خودشان ساخته بودند. این داستان ها بعدها افسانه های انگریا نام گرفت.
۱۸۳۱-۱۸۳۲: شارلوت در روهد(۱۸)، مدرسه ی دوشیزه وولر، مشغول تحصیل شد و بعد از مدتی همان جا به تدریس پرداخت (۱۸۳۸- ۱۸۳۵)
۱۸۳۹: برای اولین بار به عنوان معلم سرخانه در استونگیپ هاوس(۱۹) مشغول کار شد، اما بعد از دو ماه به خانه برگشت.
۱۸۴۱: دوباره سعی کرد به عنوان معلم سرخانه کار کند. این بار به آپروود هاوس(۲۰) رفت و ده ماه آنجا ماند.
۱۸۴۲-۱۸۴۴: مشغول تحصیل و تدریس در پانسیون هگر(۲۱) در بروکسل بلژیک شد. بعدها رمان پروفسور را بر اساس تجربیاتش در بروکسل نوشت.
۱۸۴۴: شارلوت در هاورث مستقر شد و سعی کرد مدرسه ای تاسیس کند، اما هیچ شاگردی در مدرسه اش نام نویسی نکرد.
۱۸۴۶: مجموعه ای از اشعار برونته ها به نام شعرهای کارر، الیس و اکتن بل(۲۲) منتشر شد، اما فقط دو نسخه از آن فروش رفت.
۱۸۴۷: نشر اسمیت در لندن، جین ایر را چاپ کرد. در ایالات متحده نیز ناشران زیادی در نبود قانون بین المللی "حق انحصاری اثر" آن را چاپ کردند.
۱۸۴۸: ماه سپتامبر، بران ول برونته در اثر بیماری سل مرد. امیلی برونته نیز دو ماه بعد از او از دنیا رفت.
۱۸۴۹: انتشارات اسمیت رمان شرلی(۲۳) شارلوت را چاپ کرد. آن برونته در ماه مه از دنیا رفت.
۱۸۵۰: شارلوت آثار خواهران مرحومش را اصلاح و ویراستاری کرد. بلندی های بادگیر، اگنس گری(۲۴) و اشعار الیس و اکتن بل برای چاپ مجدد آماده شدند.
۱۸۵۳: ویلت(۲۵) اثر شارلوت برونته منتشر شد.
۱۸۵۴: شارلوت با پدرروحانی آرتور بل نیکلز(۲۶) ازدواج کرد. آن ها بعد از ماه عسلی کوتاه، زندگی مشترک شان را در خانه ی کشیشی هاورث شروع کردند.
۱۸۵۷: ۳۱ مارس، شارلوت در سن سی و هشت سالگی در اثر سرماخوردگی شدید و بیماری های دیگر از دنیا رفت.
۱۸۵۷: رمان پروفسور اثر شارلوت برونته منتشر شد. دوست شارلوت، الیزابت گسکل(۲۷) زندگی شارلوت برونته(۲۸) را منتشر کرد.

زمینه ی تاریخی جین ایر انقلاب و رمانتیسم

۱۷۶۰: بنجامین فرانکلین، با آزمایش بادبادک نیروی الکتریکی صاعقه را ثابت کرد.
۱۷۶۴: جیمز هارگریوز(۲۹) ماشین ریسندگی را اختراع کرد. هاریس والپول(۳۰) رمان قلعه ی اوترانتو(۳۱) را منتشر کرد.
۱۷۶۹: جیمز وات(۳۲) موتور بخار را به ثبت رساند.
۱۷۷۱: ریچارد آرکرایت(۳۳) اولین کارخانه ی نساجی را ساخت. لوئیجی گالوانی(۳۴) نیروی الکتریکی بین اعصاب را کشف کرد.
۱۷۷۴: جوزف پریستلی(۳۵) اکسیژن را کشف کرد.
۱۷۷۶: ماه ژوئیه اعلامیه ی استقلال آمریکا امضا شد.
۱۷۷۷: آنتونی لورنت لاووازیه ثابت کرد که هوا از اکسیژن و نیتروژن تشکیل شده است.
۱۷۸۱: امانوئل کانت نقد منطق ناب را چاپ کرد.
۱۷۸۵: جیمز وات و ماتیو بولتون(۳۶) موتور بخاری را در یکی از کارخانه های پارچه بافی انگلیس نصب کردند.
۱۷۸۹: انقلاب فرانسه از شورش باستیل شروع شد.
۱۷۹۱: توماس پین قسمت اول حقوق بشر را چاپ کرد.
۱۷۹۲: مری وولستنکرافت حقانیت حقوق زنان را چاپ کرد.
۱۷۹۳: حکومت وحشت در پاریس شروع شد.
۱۷۹۴: با اعدام روبسپیئر(۳۷) حکومت وحشت نیز به پایان رسید.
۱۷۹۷: کولریج "قوبلای خان"(۳۸) را نوشت و "شعر ملاحان قدیم"(۳۹)را چاپ کرد.
۱۸۰۰: آلساندرو ولتا باتری الکتریکی را کامل کرد.
۱۸۰۶: اولین کارخانه ی بافندگی با نیروی بخار، در منچستر انگلستان افتتاح شد.
۱۸۱۳: جین آستن غرور و تعصب و پرسی شرلی ملکه مب(۴۰) را چاپ کردند.
۱۸۱۴: نیروی دریایی انگلیس اولین رزمناو بخار را ساخت. جورج واتسون قطار بخار را اختراع کرد.
۱۸۱۸: جیمز بلاندل(۴۱)، جراح انگلیسی، اولین آزمایش موفقیت آمیز انتقال خون را انجام داد.
۱۸۲۵: اولین راه آهن در انگلستان شروع به کار کرد.
۱۸۳۷: ساموئل مورس(۴۲) طرز کار تلگراف را در شهر نیویورک به مردم نشان داد.
۱۸۴۰: چارلز داروین جانورشناسی دریایی بیگل(۴۳) را منتشر کرد.
۱۸۴۸: اولین کنگره ی حقوق زنان در سنیکا فالز(۴۴)، در نیویورک تشکیل شد. مارکس و انگلس بیانیه ی کمونیست را منتشر کردند.

۱

آن روز نمی شد پیاده روی کرد. هرچند صبح، یک ساعت در بوته زار عریان پرسه زده بودیم، اما از وقت ناهار (خانم رید(۴۵) وقتی تنها بود زود ناهار می خورد) باد سرد زمستانی ابرهای تیره را با خود آورد و چنان بارانی شروع شد که دیگر نمی شد از خانه بیرون رفت.
من از این موضوع خوشحال بودم، چون از پیاده روی طولانی در بعد ازظهرهای سرد خوشم نمی آمد. دوست نداشتم دم غروب با انگشتان کرخت به خانه برگردم. سرکوفت های بسی(۴۶)، پرستار بچه ها، آزارم می داد. من از الیزا(۴۷)، جان(۴۸) و جورجیانا(۴۹) رید ضعیف تر بودم و برای همین احساس حقارت می کردم.
حالا الیزا، جان و جورجیانا در اتاق مهمانخانه، دور مادرشان جمع شده بودند؛ خانم رید روی کاناپه ای کنار بخاری لم داده بود و از اینکه عزیزانش کنارش بودند خوشحال به نظر می رسید (فعلاً از جیغ و داد و دعوا خبری نبود). من اجازه نداشتم پیش آن ها باشم. می گفت متاسفانه مجبور است مرا از خودشان دور نگه دارد، اما تا وقتی از بسی نشنود و به چشم خودش نبیند که نهایت سعی ام را می کنم بچه ی خوب تر و خونگرم تری باشم حق ندارم پیش آن ها بروم. باید رفتارم را بهتر می کردم و جذاب تر و دلنشین تر می شدم ـ حتماً منظورش پرروتر و بی قیدتر بود ـ وگرنه ناچار بود مرا از نعمت هایی که کوچولوهای شاد و راضی دارند محروم کند.
پرسیدم: «مگر بسی درباره ی من چیزی گفته؟»
- جین، من بچه های ایرادگیر و کنجکاو را دوست ندارم، تازه، خیلی بد است که بچه بزرگترهایش را سوال پیچ کند. برو یک گوشه بنشین و تا وقتی یاد نگرفته ای درست حرف بزنی، ساکت باش.
یک اتاق کوچک صبحانه کنار مهمانخانه بود؛ بی سر و صدا به آنجا رفتم. اتاق کتابخانه ای هم داشت. یکی از کتاب هایی را که می دانستم پر از تصویر است برداشتم و از سکوی کنار پنجره بالا رفتم. بعد مثل ترک ها چهارزانو نشستم، پرده ی ضخیم قرمز را کاملاً کشیدم و خودم را در فضای کوچک کنار پنجره پنهان کردم.
چین های پرده ی قرمز جلوی دیدم را می گرفت و نمی توانستم طرف راست را ببینم، طرف چپم شیشه ی شفاف پنجره بود. شیشه مرا از سرمای آن روز نوامبر حفظ می کرد، اما مانع تماشای بیرون نبود. مشغول ورق زدن کتاب شدم، گاهی نیز سرم را بلند می کردم و منظره ی بعد از ظهر زمستانی را تماشا می کردم. در دوردست هوا مه آلود و ابری بود و نزدیک تر چمن زار خیس و بوته های بی برگ دیده می شدند. باران یک ریز می بارید و زمین را می شست. معلوم بود طوفانی طولانی و کسل کننده در پیش است.
مشغول تماشای کتابم، تاریخ پرندگان بریتانیای بیوئیک(۵۰) شدم. معمولاً زیاد به نوشته ها توجه نداشتم، اما نخستین صفحه های کتاب چنان جالب بود که هرچند سن و سالی نداشتم، نمی توانستم از آن ها بگذرم.
مطالب این صفحه ها درباره ی محل زندگی مرغان دریایی، صخره ها و دماغه های دورافتاده ای بود که فقط این جانوران برای زندگی انتخاب می کردند. همچنین درباره ی ساحل نروژ که مرز جنوبی آن را جزایری مثل لیندنس(۵۱) یا نیز(۵۲) تزیین کرده اند و دماغه ی شمال(۵۳) نوشته بود...
دوردست ها، جایی که گرداب های عظیم اقیانوس شمالی، اطراف جزایر برهنه و سودازده ی توله(۵۴) می خروشند و موج های خروشان اطلس بر جزایر طوفانی هبرید(۵۵) جاری می شوند.

نظرات کاربران درباره کتاب جین ایر

اثر زیبا و در نوع خودبا توجه به زمانی که نوشته شده عمیق و ماندگار
در 2 سال پیش توسط nas...hi1
یکی از بهترین کتاب ها
در 1 سال پیش توسط فاطمه احمدی
عالیه واقها جذابه و قشنگه حتما بخونید مپ تمام کتاب های نش افق رو دوست دارم
در 7 ماه پیش توسط tab...390
عالیه حتما بخرید
در 12 ماه پیش توسط Saba Hamidifar
عالی
در 9 ماه پیش توسط g.m...adi
سلام کسی میدونه قیمت کتاب چاپیش چقدر هست؟
در 6 ماه پیش توسط سعیده اف آر اف
تا قبل از این من چند نسخه خلاصه شده این رمانو خونده بودم. تا اینکه این نسخه کامل و جامع رو دانلود کردم. خیلی خوشحال شدم چون نسخه کاملش هم جذابتر بود هم نکاتی داشت که من قبلا نمیدونستم و تو نسخه های خلاصه شده طور دیگه ای نمود پیدا میکرد. واقعا رمان زیبایی هستش. ساده و روان و بی تکلف. به همه کسانی که دنبال یه ماجرای عاطفی آروم و دلچسب و نتیجه بخش هستن توصیه ش میکنم. خیالتون راحت باشه که نه با یه تراژدی روبرو هستید نه با یه پایان مبهم نه با یه پایان بی فرجام یا بدفرجام.
در 7 ماه پیش توسط bah...ian