دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
کتاب اعتراف

کتاب اعتراف

نسخه الکترونیک کتاب اعتراف به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

نقد و بررسی کتاب اعتراف

مطالب بسیاری درباره‌ی تولستوی یکی از بزرگ‌ترین رمان‌نویسان قرن نوزدهم نوشته شده است و آوازه‌ی شهرت آثار او در تاریخ ادبیات پیچیده است. بسیاری نوشته‌های او را تحلیل، توصیف و ارزیابی کرده‌اند به‌حدی که شمار این تفسیرها از مجموعه‌ی آثار تولستوی فراتر رفته تا در نهایت بخشی از تاملات او در ابعاد مختلف را  رمزگشایی کنند. با این حال به نظر می‌رسد هیچ‌کس مثل خود تولستوی نمی‌تواند از اندیشه‌ها و طرز بینشش به زندگی و معنای آن سخن بگوید. کتاب اعتراف، شرح‌حال تولستوی به قلم خود نویسنده است که وضعیت درونی خود در برهه‌ای از زندگی‌اش را شرح می‌دهد.

خلاصه کتاب اعتراف

این کتاب شرح‌حالی از تولستوی نویسنده‌ی مشهور روسی است که دیدگاه‌های او درباره‌ی معنای زندگی، خداباوری و آموزه‌های دینی را بیان می‌کند که در کودکی به او تفهیم شده و او همواره درباره‌ی آن‌ها دچار شک و تردید است. مهم‌ترین درون‌مایه‌ی این خود‌زندگی‌نامه، بحث درباره‌ی ایمان به لایزالی خدا، تقدس روح، ارتباط خداوند با امور روزمره‌ی انسان‌ها و اخلاقیات پسندیده است. به باور تولستوی این مفاهیم در طول تاریخ همیشه منجی انسان‌ها بوده و ماهیت اعتقادات او را شکل داده است. اما آیا امکان دیگری وجود ندارد؟ چطور می‌توان مذهبی را پذیرفت بدون این‌که منطق و عقل را فراموش کرد؟ برای پاسخ به این سوال‌ها، تولستوی شروع به مطالعه درباره‌ی ادیان مختلف می‌کند تا ببیند آیا مذهب می تواند او را به رستگاری جاوید و کشف معنای زندگی برساند؟ او تاملات خود در این زمینه را در شانزده فصل در کتاب اعتراف شرح داده است.

نگاهی به زندگی و آثار تولستوی

لئون تولستوی (۱۸۲۸-۱۹۱۰) فعال سیاسی، اجتماعی و نویسنده‌ی روسی مشهوری است که به افتخارش در روسیه سکه‌هایی با تصویر او ضرب شده است. او در یک خانواده‌ی اشرافی به دنیا آمد ولی خیلی زود پدر و مادرش را از دست داد. در جوانی به ارتش پیوست و تجربیاتی از این حضور به دست آورد که رد آن در آثار متعددش قابل مشاهده است. پس از کناره‌گیری از ارتش، به نویسندگی تمام‌وقت مشغول شد و آثاری مثل «آناکارنینا»، « حاجی مراد»، «اسیر قفقاز»، «نیروی جهل»، «رستاخیز»، «هنر چیست»، «شیطان»، «تابش نور وظلمت»، «انتقام شوهر»، «زناشوئی ناپسند» و«دوسرباز» را نوشت.

تولستوی از آن دست نویسنده‌هایی است که مضامین فلسفی مورد نظرش را در قالب داستان به مخاطب ارائه می دهد. به‌عنوان مثال در رمان مشهور او «جنگ و صلح»، تولستوی دیدگاه خود درباره‌ی فلسفه‌ تاریخ و سرنوشت بشر را شرح داده است. به‌طور کلی تولستوی در آثارش رویکردی جستجوگرانه برای کشف مفاهیم بنیادین را دارد و همواره به‌دنبال حقایق ازلی و ابدی است. از همین‌رو شخصیت‌های داستان‌های او می‌کوشند سرنوشت خود را مطابق با قوانین بشری و فطرت انسانی بسازند. به ‌گمان تولستوی، بهترین تلاش‌های انسان و ممتازترین دستاوردهایش به‌وسیله‌ی مرگ ناکام می مانند.

ماجرای تحول فکری تولستوی

تولستوی در زندگی خود از مواهب بسیاری برخوردار بود. در خانواده‌ای ثروتمند به دنیا آمد و باقی عمرش را نیز در خانه‌ی خود که از مدت‌ها پیش به ارث برده بود، به‌راحتی و با سلامتی زندگی کرد. او خیلی زود با آثار خود به شهرت و ثروت رسید. تولستوی در زمان حیات با استقبال جامعه‌ی ادبی و توده‌ی مردمی روبه‌رو شد و طعم قدرت نفوذ و تاثیر بر مخاطبان بسیار خود را چشید. آوازه‌ی او از مرزهای روسیه فراتر رفته و جهانیان در برابرش سر فرود آوردند. خود او در یکی از نامه‌هایش می‌نویسد: «من کاملا خوشبختم و دیگر به چیزی نیاز ندارم.»

پس چه می‌شود که ناگهان یک‌شبه تمامی این خوشی‌ها و رضایت‌مندی‌ها دود می‌شود و به هوا می‌رود؟ تولستوی پرکار که هرگز از نوشتن خسته نمی‌شد، دیگر دست و دلش به نوشتن نمی‌رود و از کار بیزار می‌شود. نسبت به خانواده‌اش که زمانی به داشتن آن‌ها می‌بالید و از زندگی در کنارشان لذت می‌برد، سرد و بی‌تفاوت می‌شود. شب‌ها خواب ندارد و چون روح سرگردانی در خانه می‌چرخد و روزها ساکت و گرفته پشت میزش می‌نشیند و با کرختی به یک نقطه خیره می‌ماند. این چه حالاتی است که باعث شده او از ترس خودکشی، تفنگ شکاری‌اش را در گنجه‌ای با قفل و زنجیر حبس کند. دیگر نامه‌ها را نمی‌خواند و به دیدار دوستانش نمی‌رود و از این همه فشاری که در سینه دارد، هق‌هق گریه می‌کند. چه بر سر تولستوی بزرگ آن نویسنده‌ی نامدار آمده است؟ چه از دست داده که به مغموم‌ترین انسان‌ها تبدیل شده و در حسرت شادی تقلا می‌کند؟

حقیقت این است که هیچ حادثه‌ی بیرونی برای تولستوی اتفاق نیفتاده است. همه چیز در ظاهر مثل گذشته است. تولستوی پس از رسیدن به همه‌ی آمال و آرزوهای بشری از خود سوال‌های فلسفی می‌پرسد. سوال‌هایی که جوابشان را در مواهب زندگی‌اش نمی‌یابد. او از خود می‌پرسد همه‌اش همین است؟ همه‌ی زندگی به این دستاوردها خلاصه می‌شود؟ یاس و ناامیدی به سراغش آمده چون نتوانسته معنای زیستن را دریابد. تولستوی وارد برهه‌ای از زندگی‌اش می‌شود که می‌توان آن را دوران شک و تردید او نامید.

تولستوی در جدال شک و ایمان

تولستوی حدود سی سال از زندگی‌اش یعنی از بیست تا پنجاه‌سالگی را آسوده در خوشی زیست. این سی سال بدون دغدغه و نگرانی درباره‌ی ماهیت آدمی و سرنوشت او از مواهب زندگی‌اش لذت برد. اما رفته‌رفته درباره‌ی خوشی‌های زندگی، اراده‌ی آدمی و سرنوشتش دچار تردید شد. ثروت، شهرت و محبوبیت در نظر تولستوی هیچ و پوچ شد. از نظر تولستوی ایمانی که از تربیت خانوادگی در کودکی‌اش به دست آورده صرفا تکرار آیین و مفاهیم مذهبی است که ریشه در قرون گذشته دارند. او از نوجوانی این نوع از ایمان به خدا و آموزه‌های اخلاقی‌اش را زیر سوال می‌برد. در آن زمان کتاب‌های بسیاری خواند و جستجوهای بسیاری کرد، اما اولین مواجهه‌ی واقعی تولستوی با دین و شک در متون مقدس در پنجاه و چهارسالگی‌اش رخ داد. او تا پایان عمرش که حدودا سی سال شد با این مسئله دست به گریبان بود. در این مدت تولستوی با همان نگاه تیز و نافذش به پوچی می‌نگرد و درباره‌ی پرسش‌های بی‌پاسخ به دقت می‌اندیشد. او تلاش بسیاری کرد تا به حقیقت نه فقط برای خود بلکه برای تمام بشریت دست یابد. حاصل این افکار و جستجوهای او را در دو کتاب «پدر سرگی» و اعتراف های او می‌توان خواند.

سبک نگارش کتاب اعتراف؛ نوشتن از خود

لئو تولستوی بارها در نامه‌هایش به اهمیتی که به زندگی‌نامه می‌دهد، اشاره کرده است. از نظر او شرح سرگذشت آدمی قدرت بسیاری دارد و جنبه‌هایی از شخصیت فرد را نشان می‌دهد. زندگی‌نامه را با عنوان‌های مختلفی مثل سرگذشت، شرح‌حال و تذکره می‌خوانند که روایت بخشی از زندگی شخصیت آن است. از روزگاران کهن تا امروز درباره‌ی شخصیت‌های مختلف سیاسی و فرهنگی زندگی‌نامه نوشته شده است. سبک‌های مختلفی در زندگی‌نامه نویسی وجود دارد که بر اساس شکل و محتوا به انواع گوناگونی تقسیم می‌شود. یکی از سبک‌های شرح‌حال‌نویسی که بین نویسندگان محبوبیت دارد، اتوبیوگرافی یا خودزندگی‌نامه‌نویسی است که در آن نویسنده درباره‌ی سرگذشت خودش می‌نویسد. سبک نگارش این دسته از زندگی‌نامه‌نویسی هم تنوع گسترده‌ای دارد و شامل متن‌های خشک با تاکید بر درج اعداد و ارقام می‌شود، متن‌هایی که از ذوق و هنر ادبی مایه گرفته‌اند و متن‌هایی که با داشتن عناصر ادبی به داستان شبیه‌اند. کتاب اعتراف جزو این دسته از متون است که با عناصر ادبی نوشته شده و چون تولستوی در آن به جنبه‌های تیره و تار زندگی‌اش اشاره کرده، عنوانش را اعتراف انتخاب کرده است.

«نشر روزگار نو»، کتاب اعتراف را با ترجمه‌ی «نسرین مجیدی» منتشر کرده است که فایل pdf آن برای خرید و دانلود در فیدیبو قرار گرفته است. این کتاب، سال‌ها پیش با عنوان «اعترافات من» با ترجمه‌ی «هوشنگ فتح‌اعظم» توسط ناشران متفاوت در اختیار خوانندگان قرار گرفته است. «آبتین گلکار» نیز با همکاری «نشر گمان» این کتاب را ترجمه کرده است. علاقه‌مندان برای دانلود کتاب اعتراف می‌توانند در ادامه بخشی از کتاب با ترجمه نسرین مجیدی را مطالعه کنند.

در بخشی از کتاب اعتراف می‌خوانیم

«حالا می‌بینم که اگر در آن زمان به زندگی خویش پایان ندادم همان آگاهی گنگ و مبهمی بود که می‌پنداشتم شاید افکارم خطاست. همان آگاهی که به من می‌گفت می‌توانم افکار و اندیشه‌هایم را به این صورت بیان کنم: من با خرد و آگاهی‌ام، دریافته‌ام که زندگی نامعقول و بی‌معنی است. اگر چیزی بالاتر از خرد نباشد (که نیست و هیچ اثباتی نیز برای رد آن وجود ندارد) بنابراین می‌توان گفت برای من عقل و منطق خالق زندگی است. بدون خرد نمی‌توان زندگی کرد. حال منطق چگونه می‌تواند زندگی را که خود آفریده است انکار کند؟ یا به آن نگاه دیگری داشته باشد... اگر زندگی نبود عقل و منطق من هم وجود نداشت. پس به این نتیجه می‌رسیم که عقل و خرد سرچشمه زندگی است. زندگی یعنی همه چیز. خرد ثمره‌ی زندگی است با این وجود آن را رد می‌کند. احساس کردم یک جای کار اشتباه است. با خود گفتم: زندگی رنج و بیهودگی است، این درست است. با این وجود بسیاری از انسان‌ها زندگی کرده‌اند و می‌کنند. پس چگونه است که بسیاری از انسان‌ها در حالی که می‌توانند دست از زندگی بکشند همچنان ادامه می‌دهند؟ شاید من و شوپنهاور بی‌معنایی و پوچی زندگی را درک کرده‌ایم. »

 

 

مشخصات کتاب اعتراف

 • ناشر نشر روزگار نو
 • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۹,۰۰۰ تومان
 • تاریخ نشر ۱۳۹۴/۰۱/۱۵
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 0.52 مگابایت
 • تعداد صفحات ۱۰۴ صفحه
 • شابک

نظرات کاربران درباره کتاب اعتراف

عالیه با این کتاب معنی واقعی ایمان به خدا رو متوجه میشیم
در ۴ سال پیش توسط خانی ( | )
کتاب خیلی بی اساس جانب دین رو میگیره و حتی خود نویسنده در کتاب اشاره میکنه که بهتره عقلانیتم رو کنار بزارم و راه دین رو پیش بگیرم. شاید ساختار رمان زیبا باشه اما فلسفه و محتوای اون فوق العاده عامیانه است.
در ۳ سال پیش توسط elham sh ( | )
کتاب خوبیه، اما برای شخص من باعث شد که سوالاتم بیشتر بشه. در حقیقت صرفا شرح پریشانی تولستوی رو میخونیم و راه حلی ارائه نمیده که خب چیزی جز این هم انتظار نمیره
در ۳ سال پیش توسط سینا طاهری ( | )
خواندن درگیری های فکری یکی از بزرگترین متفکران و نویسندگان بسیار روشنگرانه است.
در ۹ ماه پیش توسط مرجان مرتضوی ( | )
کتاب جالبیه و فکر رو درگیر میکنه
در ۱ سال پیش توسط ari...i10 ( | )
 • ۱
 • ۲
 • ۳
 • ۴
 • بعدی ›
 • آخرین ››