0
جیم ران

معرفی کتاب‌های جیم ران

نویسنده

جیم ران کیست؟

پدر فلسفه‌ی تجارت، «جیم ران»، کارآفرین، نویسنده و سخنران انگیزشی آمریکایی است. افراد زیادی در دنیای خودپروری و روان‌شناسی توانسته‌اند با استفاده از آموزه‌های این مرد بزرگ، به چهره‌های موفق و سرشناس تبدیل شوند. «آنتونی رابینز»، «برایان تریسی»، «دارن هاردی» و «جک کنفیلد» کسانی هستند که از دل تفکرات و مکتب ران ظهور کرده‌اند و به دنیا معرفی شده‌اند. n>

دوران کودکی و جوانی 

داستان زندگی ران هم مانند خیلی از مردان و زنان بزرگ دنیا، زندگی آرامی نداشته است. او که در مزرعه‌ای در آیداهوی آمریکا به‌ دنیا آمده بود، دوران کودکی و نوجوانی نه چندان آسانی را طی کرد. تا این که سرانجام پس از تلاش‌ زیاد در کالج براون پذیرفته شد. اما این هم مدت زیادی دوام نیاورد و جیم پس از مدتی از دانشگاه انصراف داد. او که حالا 25 سال سن داشت، بدهی و قرض زیادی بالا آورده بود و مدام راهی برای پرداخت بدهی‌هایش جست‌وجو می‌کرد. اما چون راه و روش درستی نمی‌دانست، دست به هر کاری می‌زد شکست می‌خورد و بیشتر ضرر می‌کرد. این «جان اِرل شُف» بود که زندگی ران را به کلی متحول کرد. شف کارآفرین موفقی بود که جیم جوان را بسیار مسحور و شیفته‌ی خودش کرده بود. پیوستن جیم به سازمان بازاریابی و تجارت شف آغاز دوره‌ی جدیدی در زندگی شخصی و حرفه‌ای ران بود. تا جایی که جیم توانست در سن 31 سالگی به یک میلیونر بزرگ تبدیل شود. اما شف که آرزوی دیدن چنین روزی را داشت، یک سال پیش از موفقیت‌های بزرگ جیم، درگذشت. از دست دادن تنها معلم واقعی زندگی‌اش، تاثیر زیادی روی جیم جوان گذاشت. اما او میراث‌دار شف بود، پس دست روی دست نگذاشت و فصل جدیدی از زندگی را آغاز کرد.

دانلود کتاب های جیم ران

زندگی حرفه‌ای و کاری جیم ران

جیم ران با نگاه تیزبین و باهوش خود می‌دید که مردم همه در پی یک چیز هستند: راه صد ساله را یک شبه رفتن. جیم جادوگری نبود که بتواند یک شبه، همه را میلیونر کند. اما تصمیم گرفت آموزه‌ها و تجربیاتش را در اختیار دیگران بگذارد. سفرهای جیم آغاز شد و خیلی زودتر از آن چه خودش فکر می‌کرد، حالا هزاران نفر در تمام دنیا منتظر سخنرانی‌ها و راهکارهای این تاجر بزرگ بودند. تاجایی که ران توانست در سال 1985 برنده‌ی جایزه‌ی انجمن سخن‌رانان ملی آمریکا شود.

ران صرفا روی آموزش جوانان و بزرگ‌سالان تاکید نداشت. برای او کودکان و نوجوانان همان مردان و زنان کوچکی بودند که می‌توانستند در آینده‌ای نزدیک، دنیا را با حرف‌ها و دستاوردهای خود متحول کنند. او آنقدر به نسل جوان اعتقاد داشت که در سال 2003 از سوی موزه‌ی رادیو و تلویزیون پیوک به عنوان عضو افتخاری برای کودکان و جوانان جلسات آموزشی برگزار می‌کرد.

برایان تریسی درباره‌ی جیم ران می‌گوید: «جیم ران انسان برجسته‌ای است. او سلیس‌ترین بیان را دارد و حرفه‌ای‌ترین سخنران آمریکاست. حرف‌های او برای هر کس پیامی دارد که باید شنیده شود». این حرف تریسی چیزی بیش از تعارفات مبالغه‌آمیز است. جیم ران فقط یک سخنران انگیزشی نیست. او کسی است که در قالب کلماتی ساده و خودمانی، عمیق‌ترین مفاهیم را بیان می‌کند. جیم ران انسان خودساخته‌ای است که الگوی زندگی خیلی از افراد دنیاست، تا جایی که او را اسطوره‌ی تلاش، پیشرفت و بهبود زندگی می‌دانند.

جیم ران علاوه بر برگزاری سمینار و کارگاه‌های آموزشی، کتاب‌های زیادی هم نوشته است. «جادوی کار پاره وقت»، «دوازده ستون»، «فرزانگی»، «فصل‌های زندگی» و «قاتل شما کیست» از معروف‌ترین کتاب‌های این نویسنده هستند که در ایران هم بارها ترجمه و چاپ شده‌اند.

آموزه‌ها و مکتب فکری او

ران معتقد است که در برخورد با مشکلات بهتر است به جای این که آرزو کنیم مشکلاتمان کوچک شود، خودمان را بزرگ و قوی کنیم؛ آن‌وقت می‌توانیم هر مساله و چالشی را بپذیریم و با قدرت بیشتری با آن مقابله کنیم. با این حال یادآوری می‌کند که قوی بودن به معنای خشن بودن نیست. انسان می‌تواند رئوف و مهربان باشد اما قدرت بالایی داشته باشد. او خط قرمز باریکی میان مفاهیم مختلف اخلاقی می‌بیند: مهربان و ضعیف، شجاع و گردن‌کلفت، اندیشمند و تنبل، فروتن و ترسو، مغرور و متکبر، همه صفاتی هستند که با کوچک‌ترین لغزشی جابه‌جا می‌شوند و انسان را به خود دچار می‌کنند. او همیشه تاکید زیادی روی انضباط دارد. درواقع رمز موفقیتش را همیشه در نظم و انضباط می‌داند. او معتقد است که از طریق نظم دادن به امور زندگی و برنامه‌ریزی می‌توان به اهداف بزرگ و ارزشمندی دست پیدا کرد. او انضباط را پلی بین هدف و پیشرفت می‌داند. ران حتی تعریف جالب و متفاوتی از موفقیت دارد: «موفقیت چیزی نیست جز چند کار مرتب و مداوم که روزانه تمرین می‌شود». او میان تلاش، موفقیت و شادی ارتباطی پایدار می‌بیند. از دید ران تلاش برای موفقیت می‌تواند مسیری نه پر از مشقت و سختی، که پر از شادی و سرزندگی باشد. و در این میان انگیزه است که مثل نیرویی محرکه فرد را به جلو می‌راند و به تلاش‌هایش معنا می‌دهد.

آموزه‌ها و افکار این نویسنده‌ی بزرگ هنوز هم روی خیلی از افراد دنیا تاثیرگذار است. جیم ران، در سال 2009 پس از 1 سال و نیم مبارزه با بیماری فیبروز ریه، در سن 79 سالگی درگذشت.