0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
چه کسی پالومینو مولرو را کشت؟
٪20

معرفی، خرید و دانلود کتاب چه کسی پالومینو مولرو را کشت؟

درباره چه کسی پالومینو مولرو را کشت؟

کتاب چه کسی پالومینو مولرو را کشت؟ از اولین نوشته‌های ماریو بارگاس یوسا، نویسنده‌ی سرشناس پرویی به شمار می‌آید که آن را در سال 1986 به زبان اسپانیایی منتشر کرد. ماجرای این رمان کوتاه در شمال پرو نزدیک یک پایگاه نیروی هوایی اتفاق می‌افتد. و بلوغ شخصیت‌دو مامور درگیر دراین داستان را در کتاب «مرگ در آند» مشاهده کرد. درون‌مایه‌ی اصلی این رمان، عشق، فساد سیستماتیک و تکبر است.

about book image‌درباره‌ی کتاب چه کسی پالومینو مولرو را کشت؟ اثر ماریو بارگاس یوسا

اولین کلمات کتاب «چه کسی پالومینو مولرو را کشت؟» خبر از یک قتل فجیع و نفسگیر می‌دهد. جوانی آبرومند و خوش‌صدا به نام پالومینو مولرو به شکل وحشتناکی شکنجه و از درخت آویزان شده است و افسر لیتوما به همراه  دستیارش به دنبال قاتل آن می‌گردند. مولرو به عنوان سرباز در نیروی هوایی خدمت می‌کرد و عاشق دختر سرهنگ نیروی هوایی شده بود. لیتوما و دستیارش در جریان تحقیقات خود با مشکلات و موانع زیادی از سوی رئیس پایگاه روبه‌رو می‌شوند اما حضور نابهنگام آلیسیا، دختر سرهنگ، حل معمای قتل را آسانتر می‌کند.

با وجود عناصر جنایت، مضنون و کارآگاه ذهن مخاطب به سمت رمان‌های جنایی و معمایی می‌رود و گمان می‌کند که این کتاب یک داستان پیچیده‌ی معمایی است که در نهایت به دست کارآگاه باهوش حل می‌شود. اما بارگاس یوسا، مسیر داستان را به شکل هنرمندانه‌ای تغییر می‌دهد. در واقع مخاطب در میانه‌ی کتاب می‌تواند به درستی تحلیل کند که چه کسی قاتل است، اما آنچه بارگاس یوسا قصد دارد به تفسیر آن بپردازد روابط بین آدم‌ها و احساسات آنهاست. او در داستان خود به آرامی به تحلیل روابط می‌پردازد و حتی از فرعی‌ترین شخصیت‌ها نیز به سادگی عبور نمی‌کند.

یوسا در داستان‌های خود، همواره از فرهنگ و سیاست بهره گرفته است. در این داستان به نقد حکومت فاشیستی پرداخته و از فرهنگ دهان بینی و شایعه‌پراکنی برای بالا بردن هیجان داستان استفاده کرده است. افسر لیتوما یکی از شخصیت‌های ساخته شده توسط بارگاس یوسا است که در کتاب «مرگ در آند» نیز نقش آفرینی می‌کند.

‌درباره‌ی ماریو بارگاس یوسا نویسنده‌ی کتاب چه کسی پالومینو مولرو را کشت؟

ماریو بارگاس یوسا، روزنامه‌نگار، مقاله‌نویس و نویسنده‌ی سرشماس پرویی در سال 1936 متولد شد. او یکی از بزرگترین نویسندگان آمریکای لاتین و یکی از مهم‌ترین داستان نویس‌های  سیاسی زنده در جهان به شمار می‌آید. بارگاس یوسا تحصیلات خود را در رشته‌ی  هنرهای آزاد دانشگاه لیما ادامه داد. او سپس به دنبال رشته‌ی ادبیات رفت و از دانشگاه با درجه‌ی دکترا فارغ‌التحصیل شد.

سیاست، ادبیات و افتخارات ماریو بارگاس یوسا

ماریو بارگاس یوسا ادبیات و سیاست را در هم آمیخته و داستان‌های بی‌نظیری از حکومت‌های دیکتاتوری و سرنوشت آنها را خلق کرده است.او بینش‌ سیاسی در آثار خود را مدیون دو سال تحصیل در مدارس نظامی است. اما پس از شکست در عرصه‌ی سیاست، آن را رها کرد و مانند تمام روشن فکران عصر خود به ادبیات و حقوق روی آورد.

اولین داستان کوتاه ماریو بارگاس یوسا در سن 20 سالگی تحت عنوان «سر دسته‌ها» منتشر شد. او دومین کتاب خود را  با نام «خانه سبز» در سال 1966 به چاپ رساند. ماریو بارگاس یوسا در طول سال‌ها فعالیت خود بیش از 50 جلد کتاب نوشته است. از مهم‌ترین آثار او می‌توان به کتاب‌های «جنگ آخر الزمان»، «گفتگو در کاتدرال»، «قهرمان عصر ما» و «سور بز» اشاره کرد. 

ماریو بارگاس یوسا جوایز و عناوین معتبری زیادی را در کارنامه‌ی ادبی خود ثبت کرده است. او در سال 1995 جایزه‌ی سر وانتس که مهم‌ترین جایزه‌ی ادبی نویسندگان اسپانیایی زبان است، را دریافت نمود. کتاب «مرگ در آند» جایزه‌ی پلانترا و همینگوی را برای او به ارمغان آورد. سرانجام این نویسنده‌ی طلایی ادبیات لاتین پس از بیست سال کاندیدای دریافت نوبل ادبیات، توانست این جایزه‌ی با ارزش را در سال 2010 از آن خود کند.

ترجمه‌ی کتاب چه کسی پالومینو مولرو را کشت؟ به فارسی

احمد گلشیری مترجم برجسته‌ی ایرانی و برادر هوشنگ گلشیری است. او در سال 1325 به دنیا آمد. گلشیری فعالیت‌های ادبی خود را از مجله جُنگ اصفهان آغاز کرد و به ترجمه ادبیات داستانی پرداخت. از کتاب‌های منتشر شده توسط گلشیری می‌توان به «گرسنه»، «سال‌های سگی»، «ساعت شوم» و «دوئل» اشاره کرد. انتشارات نگاه کتاب چه کسی «پالومینو مولرو را کشت؟» را با ترجمه‌ی احمد گلشیری عرضه کرده و در اختیار علاقه‌مندان قرارداده است.

چرا باید کتاب چه کسی پالومینو مولرو را کشت؟ را خواند؟

کتاب چه کسی پالومینو مولرو را کشت؟ در دسته‌ی کتاب‌های رمان و ادبیات کلاسیک قرار دارد. این کتاب برای گروه سنی بزرگ‌سال مناسب است.تعداد صفحات نسخه‌ی چاپی کتاب 160 صفحه است که با مطالعه‌ی روزانه 20 دقیقه می‌توانید این کتاب را در 8 روز بخوانید.

کتاب چه کسی پالومینو مولرو را کشت؟ حجم اندکی دارد و برای افرادی که وقت کافی برای خواندن کتاب‌های طولانی را ندارند و قصد دارند کتابی مختصر با موضوع رمان و ادبیات پرو را بخوانند مفید خواهد بود.

about book image

‌در بخشی از کتاب چه کسی پالومینو مولرو را کشت؟ می‌خوانیم

ستوان سیلوا گفت: «بسیار خوب. جایی که افراد نیرویِ هوایی و زن و بچه‌هاشون زندگی می‌کنن. سرنخ خوبی‌یه. حالا دیگه اون بی پدر و مادر نمی‌گه ما داریم وقت شو تلف می کنیم.»

اما لیتوما به صرافت افتاد که ستوان هر چند گوشش با اوست و از دیدارشان با فرمانده پایگاه نیروی هوایی صحبت می‌کند اما ششدانگ حواسش جمع دونیا آدریاناست که داشت رستوران را جارو می کرد. گهگاه لبه دامنش تا بالای زانو پس می رفت. چشمان ریز افسر کوچک‌ترین حرکت زن را از نظر دور نمی‌داشت.

دونیا آدریانا چه چیزی داشت که او را گرفته بود؟ لیتوما این را در نمی‌یافت. ستوان پوست سفیدی داشت. جوان و خوش چهره بود و سبیل بور کم پشتی گذاشته بود. هرزنی را توی تالارا می‌خواست می‌توانست به چنگ بیاورد. اما چشمش تنها دنبال دونیا آدریانا بود. پیش لیتوما اقرار کرده بود. «اين خیکی منو پاک اسیر خودش کرده.» کی فکرش را می کرد؟ دونیا آدریان با آن سن و سال حکم مادرش را داشت. لابه لای گیسوان آشفتهاش تارهای سفید مو دیده می‌شد. از این‌ها گذشته، همه جایش پف کرده بود. آدریانا زن ماتیاس بود که شب ها دنبال ماهیگیری بود و روزها می‌خوابید. زن و شوهر پشت رستوان می‌خوابیدند و چند بچه بزرگ داشتند که همه از پیش‌شان رفته بودند. دو تا ازپسرهای‌شان در شرکت نفت بین المللی کار می‌کردند.

«ستوان اگه همین طور به دونیا آدریانا زل بزنین؛ چشم و چارتون دیگه جایی رو نمی‌بینه. دست کم عینک‌تونو بزنین.» ستوان بی آن که چشم از جاروی آدریانا بردارد. در گوشی گفت: «راستش: هر روز آب و رنگش بهتر می‌شه.»

یک فنجان بزرگ شیربز و چند ساندویچ پنیر پرچرب جلو رویشان بود. چشم به راه دون خرونیمو و تاکسی‌اش بودند تا بیاید و آن‌ها را به پایگاه ببرد. سرهنگ میندرو قرار بود ساعت هشت و نیم آن‌ها را ببیند. آنها تنها مشتریان غذاخوری دونیا آدریانا بودند. غذا خوری کلبه‌ای بود که از تیرهای خیزران. حصیر و ورقه‌های فلزی موج دار ساخته شده بود. در گوشه‌ای یک اجاق دستی قرار داشت که دونیا آدریانا رویش برای مشتری ها پخت‌وپز می‌کرد. درپشت دیوار انتهای کلبه اتاق کوچکی بود که ماتیاس بعد از برگشتن از اقیانوس درآن می‌خوابید.

آن‌چه در بالا خواندید بررسی و نقد کتاب چه کسی پالومینو مولرو را کشت؟ اثر ماریو بارگاس یوسا بود. خرید و دانلود این اثر در همین صفحه امکان‌پذیر است. برای مطالعه‌ی دیگر کتاب‌ها در زمینه‌ی رمان و ادبیات پرو می‌توانید به قسمت دسته‌بندی کتاب‌ها مراجعه و کتاب‌های این موضوع را یکجا مشاهده کنید.

دسته‌ها:

شناسنامه

فرمت محتوا
epub
حجم
892.۵۶ کیلوبایت
تعداد صفحات
160 صفحه
زمان تقریبی مطالعه
۰۵:۲۰:۰۰
نویسنده ماریو بارگاس یوسا
مترجماحمد گلشیری
ناشرانتشارات نگاه
زبان
فارسی
تاریخ انتشار
۱۳۹۲/۰۸/۱۲
قیمت ارزی
2 دلار
قیمت چاپی
9,000 تومان
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
epub
۸۹۲.۵۶ کیلوبایت
۱۶۰ صفحه

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
دیگران نقد کردند
4.1
از 5
براساس رأی 17 مخاطب
گیرا 🧲 (1)
تلخ ☕️ (1)
5
ستاره
52 ٪
4
ستاره
17 ٪
3
ستاره
23 ٪
2
ستاره
0 ٪
1
ستاره
5 ٪
5 نفر این اثر را نقد کرده‌اند.
3

کتاب رو دوست داشتم‌، داستان پیش پینی پذیر بود ولی از خوندنش لذت بردم برای شروع یوسا خوب بود

5

عالی بود فقط نصفه بود دوست داشتم ببینم اخرش چی میشه

5

مثل همه کار های یوسا عالی

5

عالی چون گل قالی...! ❤

4

هیجان‌انگیز بود

4.2
(18)
تلخ ☕️ (1)
70,000
٪20
56,000
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
چه کسی پالومینو مولرو را کشت؟
٪20
چه کسی پالومینو مولرو را کشت؟
ماریو بارگاس یوسا
انتشارات نگاه
4.2
(18)
تلخ ☕️ (1)
70,000
٪20
56,000
تومان