فیدیبو نماینده قانونی نشر نی و بیش از ۵۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .

الزامات سیاست در عصر ملت ـ دولت

نسخه الکترونیک کتاب الزامات سیاست در عصر ملت ـ دولت به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است. تنها لازم است اپلیکیشن موبایل و یا نرم افزار ویندوزی رایگان فیدیبو را نصب کنید.

درباره کتاب
الزامات سیاست در عصر ملت ـ دولت

«ملت ـ دولت» یا «دولت سرزمینی‌«که می‌توان آن را»واحد ملی‌«یا»کشور‌«نیز نامید، به نظرم مهم‌ترین و تأثیرگذارترین پدیده‌ای است که در سرآغاز عصر مدرن در اروپا ظهور کرده است. تا پیش از ظهور این پدیده، عرصۀ جهانی صورت‌بندی‌های گوناگونی را از واحدهای سیاسی تجربه کرده بود که عمدتاً در سه شکلِ قبیله، دولت ـ شهر، و به‌خصوص امپراتوری ظاهر شده بودند. قبیله‌ها، در قالب واحد سیاسی، عمدتاً مربوط به جوامع ابتدایی و یا مناطق دور از حوزه‌های تمدنی بودند و اهمیت و ارزش سیاسی والایی نداشتند. ‌دولت ـ شهرها در دوران رونق فلسفی یونان باستان ظهور و بروز یافتند و پس از انقراض آن‌ها، در ابتدای جنبش نوزایی فرهنگی، در شهرهای مختلف ایتالیا به‌مدت کوتاهی سر برآوردند. هرچند هویت سیاسی و نوع نظام تصمیم‌گیری در ‌دولت ـ شهرهای یونان، به‌خصوص آتن، بعضاً مورد غبطۀ برخی از متفکران و فیلسوفان سیاسی عصر جدید بوده است، این واحدهای سیاسی به‌علت محدودۀ کوچک جغرافیایی‌شان امکانی برای تداوم حیات در برابر واحدهای قوی‌تر پیدا نکردند و از همین رو، به‌صورت اَشکالی استثنایی و زودگذر از نوعی نظم سیاسی به حساب می‌آیند.
در این میان، امپراتوری‌ها برای قرن‌ها مهم‌ترین صورت‌بندی سیاسی در جهان بودند و نظم داخلی و مناسبات خارجی ویژۀ خود را دنبال می‌کردند. امپراتوری‌ها اغلب مرزهای مشخص و تعریف‌شده‌ای نداشتند و جغرافیای تحت کنترل آن‌ها بر اثر شکست یا پیروزی در جنگ با رقیبان، مرتب دچار قبض و بسط می‌شد. مردم تحت حکومت امپراتوری‌ها نیز شامل اقوام و گروه‌های انسانی گوناگونی بودند که حقوق مساوی نداشتند و هر کدام بنا به علایق و منافع دستگاه امپراتوری از میزانی از امتیازات یا محرومیت‌ها برخوردار می‌شدند.
با ظهور و گسترش نفوذ مسیحیت، امپراتوری روم که در روند تغییر و تطور خود به دو بخش غربی و شرقی (بیزانس) تقسیم شده بود، به‌تدریج ماهیت مسیحی به خود گرفت و امپراتوری پارس نیز، بعد از ظهور اسلام در شبه‌جزیرۀ عربستان، بر اثر هجوم عرب‌های مسلمان از هم پاشید. با فروپاشی امپراتوری پارس، قلمرو آن در کنار متصرفاتی از روم شرقی، به‌خصوص سرزمین‌های مصر و شام، به‌صورت بخشی از امپراتوری جدید اسلامی در آمد.


  • دسته بندی:
  • ناشر: نشر نی - تاریخ نشر:
  • زبان: فارسی
  • حجم فایل : 0.7 مگابایت - تعداد صفحات : ۱۱۶ صفحه
  • شابک:

دانلود کتاب الزامات سیاست در عصر ملت ـ دولت در فیدیبو

۲۸،۰۰۰+

| کتاب |

بیش از ۲۸،۰۰۰ کتاب، رمان جدید، پرطرفدار و رایگان را روی اندروید، آیفون و ویندوز دانلود و مطالعه کنید یا هدیه دهید.

۲،۰۰۰،۰۰۰+

| دانلود اپلیکیشن |

با دانلود رایگان اپلیکیشن فیدیبو روی موبایل، تبلت یا رایانه می‌‌توانید کتاب‌ها و مجلات بهترین ناشران ایرانی و بین‌المللی را قانونی بخوانید

۵۰۰+

|ناشر |

با نصب رایگان فیدیبو بر روی موبایل یا تبلت یا رایانه خود و دانلود کتاب از بهترین ناشران ایران، مطالعه را در فضای قانونی تجربه کنید.

نظرات کاربران
درباره کتاب الزامات سیاست در عصر ملت ـ دولت

پیشنهاد می کنم به آقای زیدآبادی اگر قصد ادامه مسیر در نگارش کتاب را دارند، نگارش زندگی نامه را رها کنند و شانس خود را در نگارش کتب غیرادبی و پژوهشی بیازمایند. به نسبت خودزندگی نامه های ایشان کتاب بهتری بود، مخصوصا در نیمه اول کتاب که برای من نوع تحلیل نویسنده تازگی داشت. یعنی رویکرد جدیدی است که به مسئله عقب ماندگی ایران و دلایل پیشرفت غرب از دریچه نیروهای نهادی مرتبط با ایجاد دولت-ملت بپردازیم و این چارچوب نظری نقطه شروع خوبی است تا خواننده علاقه مند به بررسی منابع کامل تری بپردازد. گذار مفهومی شکل گیری نهادهای حکومتی از دوران قبیله ای تا دوران امپراتوری ها و سپس تشکیل دولت-ملتها، و موانعی که در روزگار مدرن مانع دست یابی به این مرحله و سپس گذار از آن به مراحل بالاتر، مثل تشکیل اتحادیه اروپا - میشوند بحث اصلی نویسنده است که جا را برای بحثهای بیشتر باز میکند، و به نظرم نویسنده تاثیرپذیری بالایی هم از جواد طباطبایی دارد فارغ از این نکات، کتاب و سبک نگارش زیدآبادی نقص هایی جدی دارد. مثلا گاه ادعاهای عجیب میکند بدون پرداختن کافی به دلایل آنها؛ برای نمونه میگوید در جنگ جهانی اول قدرتهای بزرگ نقشه از بین بردن استقلال ایران را کشیده بودند. از طرف دیگر به برخی سوالات طبیعی در چنین چارچوب نظری پاسخ نمیدهد. مثلا مسئله قومی در روزگار جدید مانند مسئله کردها یا تنوع اشکال مختلف ملت-دولت و حکومتهای فدرال مواردی است که یا اشاره نشده اند یا به شکلی عجولانه از کنار آنها گذشته است. البته نویسنده به نحوی عجله اش در انتشار کتاب را بخاطر اهمیت موضوع در این روزهای مملکت توجیه کرده و خبر از نگارش کتاب کامل تری را داده، اما شاید نگارش کتاب کامل ایده بهتری بود. در نهایت، نیمه دوم کتاب به خاطر خودسانسوری های فراوان و حساسیت موضوع شبیه به کلی گویی های فراوان است و البته شاید بحث های کارشناسی تر را بتوان از افرادی انتظار داشت که تخصص و آگاهی بیشتری در حوزه علوم سیاسی داشته باشند
در 19 ساعت پیش توسط
نویسنده در پی تببین چارچوب کلی برای فهم علت معضلات کشور و خاورمیانه می باشد. به نظرم خیلی کتاب مفیدی می باشد، البته امیدوارم نویسنده در آینده به تفصیل به بیان نظرات خود در کتابی مجزا بپردازد.
در 2 هفته پیش توسط