فیدیبو نماینده قانونی شمعدونی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب مدیریت رفتارهای یکهویی

کتاب مدیریت رفتارهای یکهویی

نسخه الکترونیک کتاب مدیریت رفتارهای یکهویی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۵,۷۶۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب مدیریت رفتارهای یکهویی

کتاب پیش‌رو، یکی از مجموعه کتاب‌هایی است که برای سلامت جسم و روان شما بسیار مفید است. این مجموعه به شما کمک می‌کند تا بسیاری از اطلاعات پزشکی موجود را دسته‌بندی کنید و به سوی زندگی بهتری پیش بروید. اگر این کتاب را برای یکی از نزدیکان، دوستان یا فرزندتان خریده‌اید: شاید هدفتان این باشد که واکنش‌های تکانشی، هیجان‌های ناگهانی و میزان دشواری در فاصله گرفتن از کارهایشان را درک کنید. «تکانش‌گری» بر شما چیره شده و سرانجام توانستید کتابی در این حوزه پیدا کنید. شاید هم این کتاب را بدون هدف مشخصی خریده‌اید و فکر می‌کنید رفتارتان تکانشی است، اما دقیقاً نمی‌دانید تا چه حد. در هر صورت، کتاب خوبی خریده‌‌اید‍. در این کتاب، مثال‌های مختلفی از زندگی افرادی ارائه می‌شود که رفتارهای تکانشی دارند و به شما کمک می‌کند تا با مفهوم تکانش‌گری آشنا شوید. به کمک این کتاب می‌توانید با یافتن نمونه‌های مشابه خود، فرآیند تکانش‌گری را بهتر درک کنید. اما مهم‌تر از همه، این کتاب راهکارهایی را برای پیشگیری، مدیریت یا استفاده‌ای آگاهانه از فرآیند تکانشگری ارائه می‌دهد. این راهکارها را فرابگیرید و مناسب‌ترین شیوه را امتحان کنید. با وجود رفتارهای تکانشی هم می‌توان بهتر زندگی کرد.

ادامه...
  • ناشر شمعدونی
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.8 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۳۵ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب مدیریت رفتارهای یکهویی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:کتاب پیش رو، یکی از مجموعه کتاب هایی است که برای سلامت جسم و روان شما بسیار مفید است.
این مجموعه به شما کمک می کند تا بسیاری از اطلاعات پزشکی موجود را دسته بندی کنید و به سوی زندگی بهتری پیش بروید.
در جایگاه یک روانپزشک، همواره سعی کرده ام رویکردی دقیق و علمی انتخاب کنم که در عین حال، انسان دوستانه و یاری دهنده نیز باشد.
مجموعه «زندگی بهتر» اطلاعات پزشکی کاربردی و مهمی در اختیارتان قرار می دهد، در نتیجه درک و کنترل بهتری از جسم و ذهن خود خواهید داشت، به این ترتیب، خودتان می توانید نقش مهمی در سلامتی تان داشته باشید.
همه نویسندگان این مجموعه سه ویژگی مهم دارند: در حیطه کاری خود صاحب نام اند، در مراقبت از بیماران دلسوزانه عمل می کنند و با میل و اشتیاق دانش خود را در اختیار شما قرار می دهند.
در مجموع می توان گفت هر کتاب از این مجموعه همچون شیوه های درمانی عمل می کنند که شما می توانید از آن ها بهره ببرید و در کنار مراجعه های پزشکی، این کتاب ها نقش مکمل درمانی نیز دارند.

دکتر فردریک فانژه
سرپرست مجموعه «زندگی بهتر»

بخش ۱: رفتارهای شما تکانشی است یا ناخواسته و غیرارادی؟

«تنها راه رهایی جستن از وسوسه، تن دادن به آن است.مقاومت می کنید و روح شما بیمار می شود زیرا از آنچه منع شده، عذاب می کشد.»
اسکار وایلد

«می توانم در برابر هرچیزی مقاومت کنم، جز وسوسه»
اسکار وایلد

«یک نشانه، یک کلمه از تو کافی است تا فروپاشم»
مارک لووآن،تو ای عشق من

فصل ۱: تکانش گری به چه معناست؟

رفتارهای تکانشی در بطن زندگی روزمره ما جریان دارند و هرکس آن را به شیوه ای بیان می کند. وقتی این پرسش مطرح می شود که «از نظر شما چه رفتارهایی تکانشی هستند؟»، پاسخ های مختلفی می شنویم که فهم مضمون آن ها ساده نیستند. مانند اسامی خیابان های شهر که روی دیوارها نصب می شوند، توصیف های زیر نیز می توانند به فهم و درک بیشتر از خودمان کمک کنند.
من بی فکر عمل می کنم، نسنجیده و بی احتیاط هستم. قبل از انجام کاری درباره آن فکر نمی کنم. درست مانند یک مهاجم هستم.
من سریع عصبانی می شوم. احساساتم را نمی توانم کنترل کنم، به بیان دیگر، این احساساتم هستند که مرا کنترل می کنند.
من خیلی سریع درباره هر چیزی نظر می دهم. هیچ وقت کارها را به سرانجام نمی رسانم.
من بی نهایت حساس و زودرنج هستم، نباید من را عصبانی کنند.
هرچه به ذهنم می رسد را به زبان می آورم.
من ابتدا به ندای قلب و خواسته هایم گوش می دهم.
من سرعت، ریسک، تغییر، ماجراجویی و هیجان را دوست دارم.
من همیشه به خواسته هایم تن می دهم. بسیار ناشکیبا هستم.
نباید کسی مزاحمم شود. متمرکز ماندن برای مدت طولانی برایم سخت است. من بی دقت هستم.
من برنامه ریزی، سازمان دهی، طرح ریزی، دقت بسیار، خودداری و مدیریت کارها را نمی پسندم.
از نظر شما تکانش گری به چه معناست؟ درباره این موضوع به شیوه خود چند خطی بنویسید، ما قصد داریم در این کتاب به جنبه های مختلف این موضوع و شیوه درمان آن بپردازیم.

تعریف دقیق خود را از «تکانشگری» یادداشت کنید
...
تکانش گر کیست؟
شاید شما هم درگذشته با چنین جملاتی درباره خودتان فکر کرده اید. آیا رفتارهای شما تکانشی است؟
همان طور که مشاهده کردید از همان آغاز کتاب به کلمه «تکانش گری» اشاره کردیم، اما معنای دقیق آن چیست، تکانش گری واقعیت های بی شماری را دربرمی گیرد و ما در ادامه این فصل به معنای حقیقی آن پی می بریم.
آیا تکانش گری یک ویژگی یا نقص محسوب می شود؟ شاید برخی از ما بی اختیار خود را تکانش گر بدانیم، اما درحقیقت، همیشه اطرافیانمان هستند که چنین خصوصیتی را به ما نسبت می دهند. در قضاوت عموم، اغلب این خصوصیت تحقیرآمیز و با پرخاشگری و خشم همراه است.
«نمی توان به او اعتماد کرد، او تکانش گر است! زیاد به دنبال او نباشید...»
«به او اعتماد نکنید، او تکانش گر است و بنابراین غیرقابل پیش بینی است!»
معمولاً کسی ناخواسته این اصطلاح را درباره خودش به کار نمی برد. تکانش گری با پرخاشگری، واکنش پذیری، حاضرجوابی، به هنگام بودن و حتی تصمیم گیری آنی ارتباط دارد. به این ترتیب، تکانش گری، خصوصیتی بارز تلقی می شود. در این صورت، ما با کمال میل خصوصیت تکانش گری را می پذیریم.
«این مرد، تردید نمی کند. او به خودش اعتماد دارد و یک پیش رو و تصمیم گیرنده واقعی است! می دانی چرا؟ او تکانش گر است و به غریزه اش گوش می دهد! همچون یک قاتل! واقعاً یعنی چی!»
در مجموع، تکانش گری به دو نوع رفتار نسبتاً متفاوت دلالت دارد. در این صورت، رفتارهای شما چگونه است؟ تکانشی و تهاجمی یا تکانشی و غیرقابل پیش بینی؟
دوز‍ مناسب: از خودجوشی تا بیزاری
وقتی در رفتارهای تکانشی افراط کنید، تکانش گری تبدیل به بحران می شود. می توان گفت برخی افراد در بیشتر مواقع، تکانش گر هستند. کمی صداقت و گاه وجود رفتارهای تکانشی، مشکلات بسیاری را به وجود نمی آورند، به ویژه اگر نتایج خوبی نیز به همراه داشته باشند. صداقت یکی از بهترین خصوصیت های فردی است، اما از طرفی نیز، بیان حقیقت به همه و در هر موقعیتی، عواقبی دارد که می تواند زیان بار باشد. دوز مناسبی از تکانش گری، خودجوشی نام دارد، این ویژگی پسندیده ممکن است شادابی و اتفاق های غیرمنتظره ای را برای ما به همراه داشته باشد.
کامیل ویژگی تکانش گری را این گونه توصیف می کند.
«می دانی، شروع رابطه عاشقانه را دوست دارم. دیوانه وار یکدیگر را دوست داریم و به ندای قلبمان گوش می دهیم. رابطه تکانشی شکل گرفته و کمی خشن است. سپس مانند سایر رابطه ها پیش می رود. ما یکدیگر را بیشتر می شناسیم و منطقی تر می شویم.»
بی شک به ندای قلبمان هم گوش می دهیم، در حالی که به طرف مقابل، شخصی که دوستش داریم، احترام می گذاریم و آن طور که دوست دارد پیش می رویم و حتی او را مجذوب خود نیز می کنیم. اگر رفتارهای تکانشی افزایش یابند و تمام وجوه زندگی ما را دربرگیرند، در این صورت طرف مقابل را فراموش می کنیم و در لحظه، کاملاً خودخواهانه فقط به نیازهای خود توجه می کنیم.
شخصی که رفتارهای تکانشی از او سر می زند، در صورتی که دیگر به پیرامون خود توجهی نداشته باشد و حس همدلی و همراهی اش را نسبت به طرف مقابل از دست بدهد، دیگر حد و حدود را پشت سر خواهد گذاشت. خاطر نشان می کنیم که از نظر روانپزشکان، همدلی شامل سه بخش است: نخست، فهم و درک دیدگاه و احساسات طرف مقابل، سپس ابراز و بیان این درک و سرانجام این ‎که خود حقیقی تان باشید، بی آن که با طرف مقابل درگیر فروپاشی و سردرگمی شوید. توجه داشته باشید که در مرحله آخر، ممکن است شخص به بیزاری برسد، زیرا اغلب احساسات و خواسته های خود را با احساسات و خواسته های طرف مقابل ادغام کرده است: گاه به این باور می رسد که طرف مقابل عملکرد آنی را دوست دارد، در حالی که او برای فهم این موضوع، زمان کافی صرف نکرده تا انتظارات و عواقب رفتارش را بررسی کند.
کامیل اولین قرار ملاقات عاشقانه اش را تعریف می کند.
معشوق کامیل با وسواس بسیاری، شام دو نفره را ترتیب داده بود، شمعدانی ها را روی میز گذاشته و همه چیز را زیبا تزیین کرده، خانه در سکوت بود و تنها موسیقی آرامی طنین انداز می شد و رایحه خوشی به مشام می رسید. کامیل مجذوب این فضای عاشقانه شده بود که معشوق برای جلب نظر او آن را فراهم کرده بود، اما چند دقیقه بیشتر نتوانست جلوی خود را بگیرد و او را در آغوش گرفت. «واقعاً معرکه بود. اوقات خوشی داشتیم و همه چیز... اما اکنون به خود می گویم که باید کمی سریع تر می رفتم. شاید هم می ترسیدم از هم صحبتی با من ناامید شود. او مرا تحت تاثیر قرار داد و من هم نمی خواستم او را ناامید کنم.» با این وضعیت، بی شک شام آن ها سوخته است.
به این ترتیب، شور و شوق و خودجوشی کامیل، کمی سرزندگی و هیجان به عشقش بخشید.
کامیل در ادامه گفت: «هر بار که برایم غذایی آماده می کرد، او را در آغوش می گرفتم. روزی، هیچ چیز برایم آماده نکرده بود، ناگهان به این فکر افتادم که دیگر دوستم ندارد و می خواهد ترکم کند. آن وقت من هم رفتم و در را پشت سرم به هم کوبیدم.»
وقتی رفتارهای تکانشی بر ما چیره می شوند، این مسئله اطرافیانمان را می ترساند و درنهایت منجر به تنها ماندن ما خواهد شد.
کامیل بیمار شد، زیرا فکر می کرد که رفتارهای تکانشی او بخشی از ویژگی های دائمی اش شده که همواره نیز در حال گسترش است.
«بهترین قسمت یک رابطه عاشقانه، شروع آن است. من نمی توانم بیشتر از سه سال با کسی در رابطه بمانم، بعد از آن جدا می شوم. در واقع این قراردادی است که من از همان آغاز رابطه آن را مطرح می کنم. البته باید بگویم در پنجمین رابطه عاشقانه ام، احساس کردم که شاید او همان مرد زندگی ام است. اما شما درکم می کنید که باید همواره تکانش گر بود، این درست است! باقی مسائل فقط صبرم را لبریز می کند. البته گاهی افسوس می خورم، اما نمی دانم که در غیر این صورت باید چگونه باشم.»
کامیل بدون آن که احساسات معشوقش را در نظر بگیرد تا جایی پیش رفت که رفتارهای تکانشی خود را نیز به او تحمیل کرد. در مجموع این تکانش گری کنترل شده تا جایی ادامه می یابد که خود شخص جنبه نامعقول و بیمارگونه آن را درک کند.
کامیل در نخستین روزهای روابط خود، همواره شور و هیجانش را می پروراند، او همیشه پرشور‍ است و سریع نسبت به همه چیز واکنش نشان می دهد. به دلیل همین شور و هیجان نیز رفتارهای تکانشی او به عنوان یک ویژگی ظاهر می شد.
با گذشت زمان، از آن جایی که کامیل به ارتقای این ویژگی باور داشت، پس به طور منظم در هر شرایط و روابطی بدون هیچ تغییری می خواست با همین ویژگی تکانش گری به مسائل مختلف واکنش نشان دهد، در نتیجه در رفتارهای تکانشی خود دچار افراط و بیماری شد.
با توجه به مثال کامیل، شما در چه وضعیتی هستید؟ آیا وضعیت شما نیز حاد است؟
به شما توصیه می کنیم که در جدول زیر، یک فلش به سمت چپ (بیماری) یا به سمت راست (ویژگی) بکشید.
ما شاهد دو نوع رفتار تکانشی هستیم: خودجوشی که از قابلیت های تکانش گری است و‍ تکانش گری بیمارگونه که بیشتر مواقع برای خود شخص و اطرافیان او منشا درد و رنج می شود.
شما خود را در چه وضعیتی می بینید؟ آیا تکانش گری یکی از قابلیت های شماست یا به مرحله ای رسیده که دیگر آزارتان می دهد؟
در ستون دوم، فلش را به سمت پاسخ هایتان بکشید.
آیا من تکانش گر هستم یا خودجوش؟کدام سمت متعادل است؟
سمت راست، تکانش گری یکی از قابلیت های شماست.
سمت چپ، تکانش گری ممکن است تبدیل به بیماری شود.
رفتارهای تکانشی کم اهمیت و مهم
جین اثاث های منزل را بارها و بارها عوض می کند.
«من مبلمان مدرن را بسیار دوست دارم اما از طرفی، خیلی زود از آن خسته می شوم. روزی صندلی خریدم که خیلی توجهم را جلب کرده بود. مدتی گذشت، هر روز آن صندلی را می دیدم. یک روز به خودم گفتم: آیا باید عوضش کنم؟ اما آن را نسبتاً گران خریده ام پس باید نگهش دارم. اما مدام به فکر تعویض آن بودم. و سرانجام فردای همان روز، تصمیمم را گرفتم و آن را بیرون انداختم. حتی به فکرم نرسید که آن را به کسی ببخشم، زیرا خودم را می شناسم، مدام کارها را به تعویق می اندازم. باید بلافاصله دست به کار شوم.»
جین خیلی جدی توضیح می دهد:
«می دانید دکتر، رفتارهای من تکانشی نیست. اما گاهی ناگهان از کوره درمی روم، فقط همین»، او این مسئله را کم اهمیت جلوه می دهد.
جین تا وقتی که برای تعویض مبلمانش بدهکار نشود، همچنان از انتخاب های «مورد علاقه اش» راضی و خوشحال است؛ چرا که این موضوع بر زندگی روزمره اش هم خیلی تاثیر نمی گذارد. به این ترتیب، تکانش گری او متعادل باقی می ماند و مشکلی جدی به وجود نخواهد آورد. جین نسبتاً خوب عمل می کند و عواقب کارهایش هم زیان بار نیست.
رفتارهای تکانشی پی یر اما جدی هستند.
«من از زندگی ام راضی هستم. باید از زندگی لذت برد! بهترین کار، گوش دادن به ندای قلب در همان لحظه است. آیا هوس نوشیدنی کردم؟ حرف دیگران مهم نیست! می نوشم. آیا دوست دارم سیگار بکشم؟ مشکلی نیست، سیگار می کشم. برای سلامتی مضر است؟ هر کس به یک دلیلی می میرد. و دست کم، من با تمام وجود از آن لذت برده ام.»
مشکل پی یر بیشتر به فوران رفتارهای تکانشی او مربوط می شود تا سلامتی اش. البته که همه باید خوب زندگی کنند. اما دقیقاً چه حد و حدودهایی در زندگی وجود دارند؟ سلامتی می تواند اهرم تعادل بین استفاده و سواستفاده در برخی زیاده روی ها باشد. اما پی یر نمی داند که چگونه باید جلوی خودش را بگیرد، یک لیوان، دو لیوان و پس از آن بطری نوشیدنی خالی شده است. او واقعاً به این موضوع فکر نمی کند. از سوی دیگر، او برای به رسمیت شناخته شدن نیز‍ مشکلات بسیاری دارد. همسرش به او می گوید: «باید از دیگران کمک بخواهیم، من دیگر نمی توانم.» اما گویی پی یر صدای او را نمی شنود: «سرت به کار خودت باشد! رهایم کن»، او همیشه بدون فکر کردن، جواب می دهد. اما تنها می ماند و ناگزیر به تنهایی از زندگی لذت می برد...
اگر شما بخواهید به رفتارهای تکانشی تان امتیاز بدهید، چه درصدی برای آن در نظر می گیرید؟ آیا رفتارهای تکانشی شما کم اهمیت هستند یا غیرقابل چشم پوشی؟همیشه مرزی مشخص وجود دارد میان رفتارهای تکانشی کم اهمیت، لحظه ای و بدون عواقب که دیگران هم به آن ها احترام می گذارند و رفتارهای تکانشی قابل توجه و همیشگی که دیگران را نادیده می گیرند و زیان بار هستند. عاملی تعادلی می تواند مرز بین این دو رفتار را مشخص کند. هرکس چیزهایی دارد که به آن ها پناه می برد: مثلاً برای پی یر، موضوع مهم سلامتی او است، اما حتماً مسائل دیگری هم وجود دارند. نشانه های رفتار تکانشی را می توان شناسایی کرد. موضوع مهم این است:

*فرکانس: «گاهی آخر هفته ها برای درست کردن شیرینی خیلی سر و صدا می کنم، روزهای دیگر حواسم هست»، این نمونه ای از رفتار تکانشی لحظه ای است. برعکس آن، رفتار تکانشی همیشگی محسوب می شود: «رفتارهای من همیشه تکانشی است.»
*توجه به دیگران: هنری می گوید: «من همیشه در برخورد با افرادی که آن ها را نمی شناسم، خود را کنترل می کنم و حرف ها و رفتارهایم را می سنجم. اما ‍وقتی با افرادی هستم که خیلی با آن ها صمیمی ام، دیگر کمتر خودم را کنترل می کنم و راحت هستم.» او فکر می کند چنین رفتاری متعادل است: «به نظرات و خواسته های دیگران توجه می کنم»، «اگر دیگران خوشحال نیستند، برای من اهمیتی ندارد!» در این شرایط، رفتار تکانشی افراطی تکرار می شود و برای اطرافیان مشکل ساز خواهد شد.
*شرایط: الکساندر این گونه توضیح می دهد: «هرگز در کار‍ این طور عمل نمی کنم، اما در اوقات فراغتم، خودم را صریح نشان می دهم و تا آخر پیش می روم، هیچ چیز نمی تواند مانعم شود.» این شیوه، رفتار تکانشی مدیریت شده است: او بخش هایی از زندگی اش را حفظ کرده است.
خونریزی یا خونسردی؟
در بیشتر مواقع، حد نهایی این دو رفتار تکانشی مشخص نیست. در مجموع می توان گفت که رفتارهای ما همواره و در هر شرایطی هم تکانشی نیستند. برخی از رفتارهای تکانشی فقط در مرحله های مشخصی از زندگی ما ظاهر می شوند: برای مثال شخصی که عصبانی یا مبتلا به بیماری شخصیتی است می تواند در محدوده جمع های خانوادگی یا زندگی زناشویی، همان گونه که هست رفتار کند، اما در جامعه خود را به خوبی کنترل می کند: در این باره می توان به مثال هنری اشاره کرد.
هنری در محل کار خود همیشه کارمندی آماده به خدمت، دقیق، منظم و بسیار متعهد است. اما در منزل کاملاً برعکس رفتار می کند: همسرش می گوید که او خیلی زود عصبانی می شود، هیچ نظر مخالفی را نمی پذیرد و کم طاقت است. البته خلاف این موضوع به ندرت اتفاق می افتد، اما باز هم گاهی افرادی را می بینیم که خود را در منزل کنترل می کنند، آرام هستند و از سوی خانواده نیز حمایت می شوند اما در محل کار، عصبانیتشان را سر دیگر همکاران و زیردستانشان خالی می کنند. برخی دیگر نیز فقط در اوقات فراغتشان، رفتارهای تکانشی بروز می دهند که معمولاً هم با انجام حرکات ورزشی سنگین و گاه خطرناک به دنبال تخلیه انرژی خود هستند.
الکساندر یکی دیگر از بیماران بسیار مضطرب است. او در بازار بورس، کارشناس امور مالی است و با صخره نوردی یا کوه پیمایی در ارتفاعات هیمالیا تنش های درونی اش را تخلیه می کند. «گذر از محدودیت ها‍ یکی از شیوه هایی است که برای از بین بردن تنش های کاری ام به کار می گیرم. به این ترتیب، با ورزش، اضطرابم را تخلیه می کنم.»
بنابراین می توان نتیجه گرفت که رفتارهای تکانشی ما در شرایط و محیط های مختلف، متفاوت است. نمونه آخر، اثری تنظیم کننده دارد و می تواند موجب تقویت یا تضعیف تکانش گری شود.

نظرات کاربران درباره کتاب مدیریت رفتارهای یکهویی

مدت ها بود دنبال کتابی برای کنترل خشم و هیجان می گشتم
در 8 ماه پیش توسط mos....rz
باسپاس فراوان از شما... این کتاب بسیار آموزنده و دارای راهکارهای زیادی برای بهبود زندگی است.
در 7 ماه پیش توسط ایمان ترابی سولاری
متاسفانه کتاب روانی نیست
در 4 ماه پیش توسط علی مقدم
متاسفانه متن کتتب روان نیست
در 4 ماه پیش توسط علی مقدم
پیشنهاد می کنم حتما این کتاب و کتاب جرات داشته باش همین نویسنده رو بخونید👌👌👌
در 5 ماه پیش توسط fahimeh bazleh
عاشق کتاب های روانشناسی ام خیلی مفید بود
در 5 ماه پیش توسط han...ard
فوق العاده است
در 1 هفته پیش توسط محیا یاراحمدی
کتاب آموزشی....خوبه برای شروع
در 2 ماه پیش توسط younos khanehbabaei
عالی بود
در 3 ماه پیش توسط رضا رضوی
محتوای کتاب خیلی با اسم کتاب همخونی نداره!
در 5 ماه پیش توسط kaz....kz