فیدیبو نماینده قانونی نشر قطره و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب آخر بازی

کتاب آخر بازی
بازی در یک پرده

نسخه الکترونیک کتاب آخر بازی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۴۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب آخر بازی

بکت، نام نمایش‌نامه‌ی آخر بازی را از بازی شطرنج گرفته است. البته نمایش‌نامه‌ راجع به پایان بازی شطرنج نیست. اما وضع پایان بازی در شطرنج مقایسه‌ای است با پایان بازی زندگی. پایان در آغاز است با وجود این ادامه می‌دهیم. در «پایان بازی» هیچ اتفاقی نمی‌افتد و این هیچ است که اهمیت دارد. گریه کن، گریه کن برای هیچ فقط برای این‌که نخندی

ادامه...
  • ناشر نشر قطره
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.52 مگابایت
  • تعداد صفحات ۸۶ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب آخر بازی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

پیش درآمد

ویژگی بارز دوران ما، احساس سرخوردگی و درهم ریختگی همه ی باورهای استوار گذشته است. زوال ایمان مذهبی که با پیدایش عصر روشنفکری آغاز گردید و نیچه (۱۹۰۰-۱۸۴۴ م) فیلسوف آلمانی را واداشت که در سال ۱۸۸۰ از «مرگ خدا» سخن گوید. نیز پی آمدهای ناشی از جنگ جهانی اول (۱۹۱۸-۱۹۱۴) سبب برگشت به دوران بربریت و کشتارهای دسته جمعی در دوران فاشیسم شد.
انسان خود را با جهانی روبه رو می بیند که هم وحشت زا و هم غیر منطقی است. به عبارت دیگر با جهانی پوچ. تمام یقین های ناشی از امیدواری و تمام توجیهات به غایت پرمعنا ناگهان به صورت توهمات بی معنا، پرگویی های تهی و زمزمه هایی در تاریکی بی چهره شده اند. تصور چنین موقعیتی در زندگی روزمره بدان می ماند که در اتاقی پر از آدم ها، ناگهان انسان از فهم گفت وگوها باز بماند. در عصری که تمام زندگی را با فشار دادن تکمه ای می توان ویران ساخت فرد ناچیز و بی اهمیت و رنج بردن او بی نتیجه است. و اگر تئاتر انعکاسی از قرن خود باشد پس قرنی که به وسیله ی افراد دیوانه و صاحبان سرمایه به سرعت رو به فنا و نابودی می رود باید تئاتری درخور خود داشته باشد. «تئاتر پوچ» مشابهت زیادی با فلسفه ی اصالت وجود «هایدگر»، «سارتر» و «کامو» دارد. تئاتر پوچ ترکیب تازه ای است از مقداری سنت های قدیمی و حتی باستانی ادبیات و درام. سنت دلقکی که ارتباط پیدا می کند با Mimus یونان و رم، کمدی دل آرته ایتالیا، درام تمثیلی قرون وسطی و سنت های باستانی، صحنه های حمق و دیوانگی که شکسپیر نمونه های بسیاری از آن را ارائه می دهد و حتی سنت کهن تر درام مذهبی. ولی نباید تصور کرد که این نمایش نامه های بدبینانه چیزی جز بیان ناامیدی محض انسان نمی باشد، تئاتر پوچ در اصل یقین های تسلی بخش مذهبی و یا اعتقادات پوچ اجتماعی را مورد حمله قرار می دهد. هدف تئاتر پوچ این است که تماشاکنانش را از احساس خشنودی رهایی بخشد و آنان را با حقایق خشن وضع بشر روبه رو سازد. تا این دنیای دروغ و تزویر و مسخره و پوچ خراب گردد و روی ویرانه اش دنیای زیبایی ساخته شود. در تحلیل نهایی تئاتر پوچ ـ اشک ناامیدی از چشم روانه نمی سازد بلکه لبخند آزادی به لب ها می راند.

نوشته ی مارتین اسلین از ترجمه ی دکتر حمید صاحب جمع

برای: روژه بلنساموئل بکت

تو گریستی به خاطر شب
شب فرارسید
اکنون در تاریکی گریه کن

این کتاب ترجمه ای است از:
End Game
Samuel Beckett

ساموئل بکت(۱)

(۱۹۰۶ـ۱۹۸۹ م)

درام نویس و شاعر بزرگ ایرلندی در ۱۳ آوریل ۱۹۰۶ در دوبلن متولد شد. از پدر و مادری انگلیسی ـ ایرلندی، که پیرو مذهب پروتستان بودند. تحصیل خود را در ترینیتی کالج(۲) به پایان رساند. زبان فرانسه و ایتالیایی را آموخت و در همان کالج به تدریس پرداخت. ضمن دو سال تدریس زبان و ادبیات انگلیسی در پاریس با جیمز جویس آشنا شد. در ۱۹۴۰ به گروه مقاومت مخفی در فرانسه پیوست و علیه فاشیسم جنگید. تقریباً اغلب آثار خود را ابتدا به زبان فرانسه می نوشت بعد خودش به انگلیسی ترجمه می کرد. آثار او عبارتند از مورفی(۳)، ۱۹۳۸، وات(۴)، مالوی(۵)، مالون می میر(۶) ۱۹۵۱ و بی نام ۱۹۵۱. شهرتش بیش تر برای نمایش نامه های اوست. به انتظار گودو اولین بار در ۱۹۵۳ در پاریس اجرا گردید. آخر بازی در ۱۹۵۷ نوشته شد. دیگر نمایش نامه های او عبارتند از: آخرین نوار کراپ، روزهای خوش، چند بازی بی گفتار و بازی(۷) و دو نمایش نامه ی رادیویی، همه ی افتادگان(۸) و خلواره.(۹)
بکت بنیان گذار سبک نمایش نامه نویسی معروف به پوچی است، شخصیت های نمایش نامه های او همواره در رنج اند.
بکت در سال ۱۹۶۹ برنده ی جایزه ی ادبی نوبل شد. او در سال ۱۹۸۹ درگذشت بسیاری از نوشته های او به زبان های دیگر ازجمله فارسی ترجمه شده است.
بکت در دورانی به دنیا آمد که اروپا در بحران به سر می برد. در آثارش تنهایی و بی پناهی بشر دیده می شود «روشنایی برای لحظه ای می درخشد و سپس بار دیگر شب است».
جست وجوی هویت و شخصیت بشر موضوع اصلی آثار اوست.
بشر موجودی گمنام و در دنیایی پر از دام هایی گشوده، است و همین تولید هراس و وحشت می کند. آسمان تهی است و روی زمین آدم هایی می لولند که آدم نیستند. زندگی روی زمین چون بیابانی است که در آن لاشه ی کاروان روزهای گذشته و آینده تلنبار می شود. تنها اطمینان و یقین مرگ است. اما مرگ نیز «آخرین بازی» پوچی است.
در آثار بکت نفوذ استریندبرگ، کافکا، جیمز جویس، هم چنین نقاشی های کاندینسکی، موندریان و به خصوص مجسمه های آلبرتو ژیاکومتی(۱۰) دیده می شود. اغلب کاراکترهای بکت شبیه مجسمه های ژیاکومتی و آدم های شعر «انسان های تهی»، ت. س الیوت هستند.
شکل ها لاغر و باریک، پوک و تهی، گمشده و سرگردان، همراه با دیگران و درعین حال جدا از گروه. اسکلت هایی که چون سایه همیشه در تنهایی قدم برمی دارند.

نظرات کاربران درباره کتاب آخر بازی

รค๓คภ: تمام موجودات زنده از بین رفته اند و فقط یک خانواده زنده مونده، صحبت های این خانواده با هم موضوع این نمایش هست
در 1 سال پیش توسط سامان حاتمی نژاد
چرا نمونه هاتون اینجوریه؟ زندگینامه نویسنده رو که خودمونم بلد بودیم بخونیم از ویکیپدیا :| نمونه از نمایشنامه بذارین نه مقدمه و زندگینامه
در 6 ماه پیش توسط
واقعا انتظار نداشتم اینقد بد باشه. هیچ اتفاق خاصی نمیفته. یه سری دیالوگای بیهوده و تکراری.
در 2 ماه پیش توسط مهسا بلواری زاده
آخر بازی هممون میبازیم!
در 3 ماه پیش توسط سینا مهتابی
👌👌👌
در 3 ماه پیش توسط سیمین سعادتی