0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
مشق‌های خط نخورده
٪30

معرفی، خرید و دانلود کتاب مشق‌های خط نخورده

درباره مشق‌های خط نخورده

نقد و بررسی کتاب مشق‌های خط نخورده

مشق‌های خط‌ نخورده مجموعه ‌داستانی از ابراهیم حقیقی، هنرمند نامدار ایرانی، است که در سال 1396 توسط نشر مرکز به چاپ رسید. این کتاب شامل 28 داستان کوتاه است که با ظرافتی مثال‌زدنی، روایتگر لحظات ناب و تجربیات شخصی نویسنده در گذر زمان هستند. حقیقی با قلمی گرم و صمیمی، خواننده را به سفری در ژرفای خاطرات و اندیشه‌های خود می‌برد و دریچه‌ای نو به سوی دنیای پرمخاطب و پرفراز و نشیب زندگی می‌گشاید. داستان‌های مشق‌های خط‌ نخورده حول محورهایی همچون خاطرات دوران کودکی، عشق و فقدان، هویت، جستجوی معنای زندگی و تقابل سنت و مدرنیته می‌چرخند. حقیقی با ظرافت و مهارت، این مضامین را در قالب داستان‌هایی کوتاه و خواندنی به تصویر می‌کشد و خواننده را به تأمل و تفکر در مورد آن‌ها وا می‌دارد. در برخی از داستان‌ها، خاطرات، تصویری زنده و ملموس از زندگی در ایران دهه‌های گذشته ارائه می‌دهند و خواننده را به سفری در زمان می‌برند. در داستان‌هایی دیگر، عشق و فقدان به عنوان دو عنصر جدایی‌ناپذیر از زندگی انسان، مورد کاوش قرار می‌گیرند. حقیقی با ظرافت و لطافت، حسرت و اندوه از دست دادن عشق را به تصویر می‌کشد و خواننده را در غم شخصیت‌های داستان سهیم می‌کند. حقیقی در این کتاب، با ظرافت و مهارت، تجربیات شخصی خود را به زبانی بیان می‌کند که با مخاطبان در سطوح مختلف فرهنگی و اجتماعی ارتباط برقرار می‌کند. همچنین، مضامین عمیق و جهان‌شمول داستان‌ها، مشق‌های خط‌ نخورده را به اثری فراتر از صرف یک مجموعه‌داستان تبدیل کرده است. اگر شما هم به خواندن داستان و رمان فارسی علاقه دارید حتما به دسته‌بندی داستان کوتاه فارسی فیدیبو سر بزنید.


چرا کتاب مشق‌های خط نخورده را بخوانیم

مشق‌های خط‌نخورده تنها یک مجموعه‌ داستان ساده نیست، بلکه سفری به ژرفای خاطرات، تجربیات و اندیشه‌های نویسنده است. حقیقی با لحنی صمیمی و گاه طنزآمیز، داستان‌ها را روایت می‌کند و خواننده را به دنیای خود می‌کشاند. خواننده در خلال داستان‌ها، با چالش‌ها و دغدغه‌های مشترکی مواجه می‌شود که به او در درک عمیق‌تر از خود و دنیای اطرافش کمک می‌کند. او با ظرافت و مهارت، خاطرات و تجربیات شخصی خود را به گونه‌ای بیان می‌کند که خواننده به راحتی با آنها ارتباط برقرار می‌کند و خود را جای شخصیت‌های داستان می‌گذارد. شخصیت‌های داستان‌های مشق‌های خط‌ نخورده به گونه‌ای پرداخت شده‌اند که خواننده به راحتی با آنها ارتباط برقرار می‌کند و خود را جای آنها می‌گذارد. این شخصیت‌ها واقعی و ملموس هستند و دغدغه‌ها و چالش‌های زندگی انسان‌های معمولی را به تصویر می‌کشند. حقیقی با زبانی روان و ساده داستان‌ها را روایت می‌کند و از به کار بردن اصطلاحات پیچیده و ثقیل پرهیز می‌کند. این امر باعث می‌شود که کتاب برای مخاطبان در سطوح مختلف فرهنگی و اجتماعی قابل فهم و جذاب باشد. این کتاب به طیف گسترده‌ای از مخاطبان، به ویژه علاقه‌مندان به ادبیات داستانی، رمان‌های کوتاه و آثار نویسندگان ایرانی، پیشنهاد می‌شود. مشق‌های خط ‌نخورده اثری خواندنی و تأمل‌برانگیز است که به عنوان یکی از نمونه‌های برجسته داستان کوتاه معاصر ایران، در میان علاقه‌مندان به ادبیات ماندگار خواهد شد.


در بخشی از کتاب مشق‌های خط نخورده می‌خوانیم

زمستان سخت آن سال هم گذشت‌.

برف‌های سنگین شبانه‌روزی که بام و حیاط را پرکرده بود و دالان‌های برفی را که باید از زیرِ آسمانه‌های آن رد می‌شدیم، باخود برداشت و برد.‌ صدای کِشدارِ «ب ر ف ‌پ‌ ا ر و‌ م ی‌ ک‌ ن‌ ی‌ م» در خلوت سفید و ساکتِ اولِ صبحِ خیابانِ برفی طنین خوش و پژواکِ دلنشینی داشت و مزه‌ی تعطیلی مدرسه را در خواب‌بیدارِ رختخواب گرم سر‌ریز می‌کرد. با لبخندی سرخوشانه و شادمانیِ جاری در دل، در بازغلتیدن و خودرا مثل جنین مچاله کردن می‌رفتی برای دوباره خوابِ خوش دیدن و کیف کردن، اگرچه بیرون همچنان سرد بود‌. مادر مثل همیشه زودتر برخاسته بود و قابلمه‌ی آب‌ را برای دست و رو شستن ما گرم کرده بود و سفره را هم چیده بود‌. هنوز دست و کمر و پاهایت از سنگینی برف‌هایی که عصر روز پیش پایین ریخته بودی درد می‌کرد و نیمچه تبی کافی بود که به دلخوشیِ نرفتن به مدرسه، هر درد و مرضی را فراموش‌کنی‌. برفِ دیشب بازهم پشت‌بام را سنگین کرده بود اما تن لاغر و جان ناتوان من حتی به طمع دست‌مزدِ پنج‌تومانی دیگر کشش نداشت. به‌خصوص کاری بود (که اول آسان می‌نمود). باید مواظب بودی که مبادا کاه‌گل را هم با سر‌‌ِ پارو قلوه‌کن کنی و روانه‌ی پایین‌. با انگشتهای یخ‌زده و گِزگِز پاهای سرد و خیس و بالا‌تنه‌ی عرق کرده باید به قولِ مردانه عمل می‌کردی که کار نیمه‌کرده رها نباید کرد‌. آخرِ کار می‌دیدی که به پنج‌تومان که هیچ به پنجاه‌تومان هم نمی‌ارزد‌.

چه جانی داشتند آنها که از بام تا شام چندین خانه را می‌روبیدند، فقط برای نانِ زن و بچه‌ی منتظر در ده، به قیمت دسته‌های شکسته‌ی پارو و جوراب‌های سوراخ و خیس و دردِ پا و دست و کمر‌.

روزهایی که پهلوانیِ هیکل لاغر گُل نمی‌کرد و برف دست‌بردار نبود، پدر بالاخره نا‌امید از بند‌آمدنِ برف و نگرانِ بارش ادامه‌دار شب آنها را می‌خواند برای پایین ریختنِ تلنبار سنگینِ روی بام کاهگلی با تیرهای چوبیِ سست‌.


پیشنهادهایی برای دوستداران کتاب مشق‌های خط نخورده

اگر شما هم به خواندن رمان و داستان‌های فارسی علاقه دارید پیشنهاد می‌کنیم حتما کتاب‌های زیر را که در فیدیبو در دسترس هستند، مطالعه کنید.

وقتی که گرمابه داری شهردار شهر می شود نویسنده داود علی بابایی انتشارات امید فردا

چهار چهارشنبه و یک کلاه گیس نویسنده بهاره رهنما انتشارات چشمه

حکایت عشقی بی قاف بی شین بی نقطه نویسنده مصطفی مستور انتشارات مصطفی مستور


شناسنامه

فرمت محتوا
epub
حجم
554.۰۰ بایت
تعداد صفحات
168 صفحه
زمان تقریبی مطالعه
۰۵:۳۶:۰۰
نویسندهابراهیم حقیقی
ناشرنشر مرکز
زبان
فارسی
تاریخ انتشار
۱۴۰۲/۱۱/۰۷
قیمت ارزی
3 دلار
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
epub
۵۵۴.۰۰ بایت
۱۶۸ صفحه

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
دیگران نقد کردند
4.7
از 5
براساس رأی 41 مخاطب
5
ستاره
80 ٪
4
ستاره
12 ٪
3
ستاره
4 ٪
2
ستاره
2 ٪
1
ستاره
0 ٪
29 نفر این اثر را نقد کرده‌اند.
5

یکی از بهترین رمان های عاشقانه ای ک خوندم ... روایتی مدرن و امروزی و کاملا ملموس از عشق و احساس که فارغ از هرگونه دنیای فانتزی کتاب های عاشقانه ی معمول هست... تعریفی از عشق که فکر کنم همه ی ما امروزه به نوعی اون رو در زندگی خودمون یا اطرافیانمون دیدیم و تجربه کردیم... خوندن این کتاب تجربه ی جدید و دلنشینی از ادبیات بود و بنظرم ارزش بارها خوندن رو داره.

5

نزدیک دو ماه شد کاش تاریخ قرارگیری نسخه کامل رو می گفتید؟ اصلا میخواید بزارید یا نه؟

5

کتاب کاملش رو هم بیارید

5

لطفاً کتاب کامل رو هم موجود کنید. چه معنی‌ای داره فقط این نسخه رو موجود کردین؟! بی‌صبرانه منتظر خوندن ادامه‌ش بودم که تموم شد...!

5

من واقعا به کتاب الکترونیک عادت کردم این کتابم مد نظرم هست بخوانم لطفا کاملش را قرار بدید چون دیگه کتاب فیزیکی خواندش حمل و نقلش و نگه داشتن تو دست برام سخت شد

5

امیر عاشقی این کتاب فوق العاده زیبا و جذاب است کاش بشه این کتاب را جزء دروس عمومی مقطع راهنمایی خصوصا دختران گل ایران می گذاشتند این کتاب را حتماً بخوانید

5

والله نمیدونم مگه چقد باید از رو نمایی یه کتاب بگذره که کاملشو بذارین، به قول دوستمون اصلا میخواین بذارین یا سرکاریم؟

5

لطفن کتاب کاملش رو هم بیارید ...! خواهش میکنم ... خیلی به خوندن کامل این رمان ارادت دارم

5

من کتاب رو خیلی دوست داشتم و خیلی برام ملموس بود. روایت ساده و نگاه مستندش رو دوست داشتم

4

لطف میکنید کاملش رو واسه خرید بذارید . ممنون

نمایش 19 نقد دیگر
4.6
(42)
40,000
٪30
28,000
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
مشق‌های خط نخورده
٪30
مشق‌های خط نخورده
ابراهیم حقیقی
نشر مرکز
4.6
(42)
40,000
٪30
28,000
تومان