فیدیبو نماینده قانونی رادمهر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب مکانیزم‌های دفاع روانی

کتاب مکانیزم‌های دفاع روانی

نسخه الکترونیک کتاب مکانیزم‌های دفاع روانی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب مکانیزم‌های دفاع روانی

کتابی که پیش روی شماست، مجموعه مقالات پراکنده و نظریه‌های فروید درباره‌ی مکانیزم‌های دفاعی ضمیر ناخودآگاه می‌باشد که از سایت‌های اینترنتی و مقالات و کتب تألیف شده‌ی مختلف گردآوری و ترجمه شده است. او بیان می‌دارد که شخصیت از سه سطح تشکیل شده است: «نهاد» یا «اید» که با نیازهای جسمی سر و کار دارد و مطابق اصل لذت‌طلبی عمل می‌کند؛ «فرامن» یا «سوپرایگو» که همان وجدان است و با اخلاقیات در ارتباط، و «من» یا «ایگو» که وظیفه‌اش برقراری تعادل بین خواسته‌های «نهاد» و «فرامن» است. بنابراین «من»، مهم‌ترین هسته‌ی شخصیت فرد است که می‌تواند در برابر هیجانات، اضطراب‌ها، شکست‌ها، تحقیرها و... مورد تهدیدات جدی قرار بگیرد. در این میان مکانیزم‌های دفاعی دست به کار شده، با محافظت از «من» در برابر این مشکلات عاطفی، سعی می‌کند تا با ایجاد سازگاری و تسکین اضطراب، آرامش را به فرد بازگرداند. از مهم‌ترین مکانیزم‌های دفاعی که فروید در مقاله‌های خود بیان نموده است، می‌توان به سرکوبی، برتری، بازگشت، برابرسازی و... اشاره نمود که در این کتاب به صورت بسیار مختصر به آن‌ها پرداخته شده است.

ادامه...
  • ناشر رادمهر
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.79 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۳۴ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب مکانیزم‌های دفاع روانی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه

زیگموند فروید، پایه گذار علم روانشناسی نوین، در سال ۱۸۵۶ در شهر پریور واقع در جمهوری چک به دنیا آمد. او در ابتدا یک متخصص اعصاب بود، اما پس از مدتی به مطالعات روانشناسی پرداخت و مدرسه ی روانکاوی را بر مبنای نظریه هایش بنیان نهاد. او معتقد است که بسیاری از رفتارهای انسان، به ویژه رفتارهای پرخاشگرانه که ریشه ی اختلالات روانی هستند، تحت تاثیر انگیزه های ضمیر ناخودآگاه می باشند، اما می توانند با انتقال به بخش خودآگاه و از طریق معالجات روانکاوانه درمان شوند.
کتابی که پیش روی شماست، مجموعه مقالات پراکنده و نظریه های فروید درباره ی مکانیزم های دفاعی ضمیر ناخودآگاه می باشد که از سایت های اینترنتی و مقالات و کتب تالیف شده ی مختلف گردآوری و ترجمه شده است. او بیان می دارد که شخصیت از سه سطح تشکیل شده است:
«نهاد» یا «اید»(۱) که با نیازهای جسمی سر و کار دارد و مطابق اصل لذت طلبی عمل می کند؛
«فرامن»(۲) یا «سوپرایگو» که همان وجدان است و با اخلاقیات در ارتباط،
و «من» یا «ایگو» که وظیفه اش برقراری تعادل بین خواسته های «نهاد» و «فرامن» است.
بنابراین «من»، مهم ترین هسته ی شخصیت فرد است که می تواند در برابر هیجانات، اضطراب ها، شکست ها، تحقیرها و... مورد تهدیدات جدی قرار بگیرد. در این میان مکانیزم های دفاعی دست به کار شده، با محافظت از «من» در برابر این مشکلات عاطفی، سعی می کند تا با ایجاد سازگاری و تسکین اضطراب، آرامش را به فرد بازگرداند. از مهم ترین مکانیزم های دفاعی که فروید در مقاله های خود بیان نموده است، می توان به سرکوبی، برتری، بازگشت، برابرسازی و... اشاره نمود که در این کتاب به صورت بسیار مختصر به آن ها پرداخته شده است.
البته لازم به ذکر است که استفاده ی مکرر و بیش از حد از این مکانیزم ها نیز می تواند اختلالات روانی نظیر افسردگی ایجاد کند.
در پایان نیز ذکر این نکته ضروری است که امروزه بسیاری از نظریات فروید مورد نقد جدی دیگر روانشناسان بزرگ قرار گرفته و قابل استناد نمی باشد، به خصوص که برخی از نظریات او در تقابل با فرهنگ اسلامی و به طور کلی فرهنگ شرقی است و در اغلب موارد مورد پذیرش طیف وسیعی از مردم نمی باشد.
با این امید که حاصل تلاش ما مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد.

سید حبیب گوهری راد
محمد جوادی

بدترین درد فقر است و بدتر از فقر،
نقصان در سلامت جسم و بدتر از آن،
پریشانی و بیماری روح.

امام علی (ع)

بر کسی پوشیده نیست که امروزه علوم روانشناسی نیز همانند سایر علوم پیشرفت نموده و روز به روز دامنه ی این علوم گسترده تر و بر پیچیدگی آن ها افزوده می شود و این در حالی است که در کشور ما، به این علوم کم تر توجه شده و این علوم مورد بی مهری و بی اعتنایی قرار گرفته است.
همان طور که می دانید علم روانشناسی، از جمله علوم جامع و مورد نیاز دنیای امروز می باشد، چراکه هر انسانی در کنار سلامت جسم باید دارای سلامت روح نیز باشد و متاسفانه شاهدیم که به خاطر مشکلات دنیای امروز، احساسات و عواطف جای خود را به ماشین و رایانه داده و از این نظر ما شاهد افزایش بیماری های روحی در تمامی سطوح جامعه و در دیدی وسیع تر، در جای جای این کره ی خاکی هستیم.
آشنایی با بهداشت روانی جامعه و اصول آن همانند هر رشته ی علمی دیگر، نخست مستلزم شناخت پایه های نظری و مفاهیم کلاسیک است و بدون آشنایی کافی با مفاهیم نظری این علم، وارد شدن به حیطه ی تجربه و عمل در غالب اوقات محکوم به شکست است. نظریه ها و فنون روان درمانی حاصل سال ها کوشش و تجربه ی دانشمندان بنام و سخت کوش علوم روانشناسی و روانپزشکی است؛ بنابراین روشن است که درک درست این نظریه ها و به کار بستن فنون گوناگون روان درمانی، نیازمند صرف وقت بسیار و تعمق شایسته است. امیدوارم که همه ی عزیزان به این امر خطیر توجه کرده و روح خود را نیز سلامت نگهداشته و با کوچک ترین مشکل روحی ـ روانی به متخصصان این رشته مراجعه کنند تا بتوانیم این گونه بیماری ها را به حداقل برسانیم و از استعدادهای عظیم و کشف نشده ی خود برای کمال و دگرگونی و یافتن معنایی ژرفتر و دست یافتن به توفیق بیش تر در زندگی بهره مند شویم.
امید است که حاصل تلاش همه ی همکاران ما در مجموعه ی انتشاراتی رادمهر موجبات رضایت هر چه بیش تر جامعه ی علمی ایران را فراهم آورده و در راستای هدف ما که نشر و اشاعه ی علم در جامعه ی ایران اسلامی است، موثر واقع شود.

علی اکبر ایزدی توسنلو
عضو هیئت علمی دانشکده ی روانشناسی
دانشگاه علامه طباطبایی

مکانیزم های دفاعی(۳)

اگر تمام خواسته ها و نیازهای بشر به راحتی ارضا می شد، دیگر در زندگی چیزی به نام "مشکل" وجود نداشت، اما همان گونه که می دانیم موانع و مشکلات مختلف، آداب و رسوم، سنت های اجتماعی، قوانین قراردادی و... مانع ارضای بسیاری از نیازهای انسان است. از بین بردن برخی از این موانع آسان و رویارویی با برخی دیگر بسیار مشکل است، بنابراین زندگی انسان مالامال از کشمکش های همیشگی است.
همان گونه که میکروب باعث ناراحتی جسمانی می گردد، احساس گناه و عذاب وجدان و همچنین ارضانشدن خواسته ها و امیال نیز سبب به وجود آمدن «استرس»(۴) روانی یا همان اضطراب می شود و موجب «تنش»(۵) می گردد و تا زمانی که «تعادل»(۶) دوباره بازنگردد، بهبود نمی یابد.
این حالت های روانی، واکنش های دفاعی "شخصیت" را تحریک کرده و مکانیزم های دفاعی وارد عمل می شوند. به بیان بهتر می توان گفت «من»(۷)، مرکزی ترین و اصلی ترین هسته ی شخصیت است و هرگونه کوچک شمردن ارزش آن، تهدیدی برای این هسته محسوب می شود. به همین خاطر به جهت محافظت از «من» در برابر فروپاشی و تحقیر، مکانیزم های دفاعی گوناگونی به وجود آمده است که هنگامی که ارزش و انسانیت فرد مورد تهدید قرار گرفته باشد، آشکار می شود تا میان انگیزه ها و کشمکش های متعارض سازگاری ایجاد کرده و سبب تسکین اضطراب ها و هیجانات شود.
این مکانیزم های دفاعی مورد استفاده ی همه ی ما انسان ها است، زیرا وجود آن ها برای بی اهمیت نشان دادن شکست ها و حمایت در برابر هیجانات و اضطراب ها و... احساس ارزشمندی است، به همین خاطر آن ها «واکنش های سازشی عادی» خوانده می شوند، مگر آن که به طرزی افراطی از آن ها استفاده شود که در نتیجه تمام آن حالات تدافعی که برای محافظت از ارزش های شخص ایجاد شده بودند، خود سبب ایجاد اختلالاتی می گردند و مانند ملتی که قسمت قابل توجهی از منابع مادی خود را صرف تجهیز نظامی و تسلیحاتی خود کند و با این کار از هزینه های ضروری تر مانند فرهنگ و بهداشت و غیره محروم بماند، شخص نیز به جهت فعالیت های سخت تدافعی روحی، برای ادامه ی زندگی با کمبود نیروهای روانی مواجه می شود و همین او را از پا درمی آورد. به این ترتیب دفاع روانی با تمام ضرورتی که دارد، زیان هایی را نیز به دنبال می آورد؛ ابتدا این که در همه ی آن ها، دو مسئله ی مهم «خودفریبی» و «گریز از حقیقت» نقش به سزایی دارند و دیگر این که به طور قطع حالات دفاعی با مسائل سازشی تفاوت چشمگیری دارند؛ یعنی اولاً فردی که مدام به دنبال "توجیه" اشتباهات خود می باشد نمی تواند از "شکست" خود آگاهی یابد و آن را به عنوان "درس عبرت" بپذیرد و دوم این که چون "سازش" به تبادل افکار و احساسات بستگی دارد، بالطبع امکان آن برای کسی که مدام پشت یک سنگر دفاعی کمین کرده است بسیار کاهش می یابد.

نظرات کاربران درباره کتاب مکانیزم‌های دفاع روانی

برای عاشقان دنیای روانکاوی
در 1 سال پیش توسط mah...892
کتابی که رفتارهایی رو تحلیل میکنه که ما برای کاهش اثرات منفی تمایلات ذاتی که بیشتر به دلیل شرایط اجتماعی سرکوب شده بروز میدیم که اگه در بروز اون رفتارها اغراق کنیم ممکنه اثرات نامطلوبی داشته باشه. رفتارهایی که در طول روز به مراتب انجام میدیم و با خوندن این کتاب میتونیم اون رفتارها رو ریشه یابی کنیم.
در 11 ماه پیش توسط sam...ali
کتاب جامع و ساده ای برای شروع خود شناسی
در 1 سال پیش توسط alc...pun
کتابیه که خیلی به ادم کمک میکنه که بتونه خیلی از رفتاراشو تحلیل کنه و از خیلی جریانایی که توی ناخوداگاهش وجود دارن اگاه بشه. این کتاب از نظر من کتابی نیست که یه بار خونده بشه و تمام. خیلی از بخشای این کتاب احتیاج به فکر و تحلیل داره، بنابراین احتمالا من بعدها به این کتاب برمیگردم ولی نه برای خوندن از اول تا اخرش، برای خوندن بخشی که لازمش دارم، شبیه یه دیکشنری
در 3 ماه پیش توسط دیبا :)
فروید عجب نابِغه ای بوده ... چه تئوری حساب شده ای ... دمش گرم .
در 3 ماه پیش توسط مهدی شعبانی
کتابای فروید ارزش خوندن دارن
در 1 ماه پیش توسط mah...ri2
تونستین بخونینش
در 1 ماه پیش توسط mah...ri2
این فورمت خونده نمیشه
در 10 ماه پیش توسط f.m...377
برای شروع بد نیست
در 3 هفته پیش توسط ara...ftp
کتابی بسیار عالی در زمینه شناخت نحوه دفاع ذهن هویت یافته از خودش
در 2 ماه پیش توسط Hamed Alibolandi