دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!
کتاب جامعه‌شناسی به زبان ساده

کتاب جامعه‌شناسی به زبان ساده

نسخه الکترونیک کتاب جامعه‌شناسی به زبان ساده به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید!

نقد و بررسی کتاب جامعه‌شناسی به زبان ساده

شاید عده‌ی زیادی از افراد گمان کنند جامعه‌شناسی علم مطالعه و بررسی رفتار انسان‌ها در جامعه است. اما این تعریف چندان صحیح به نظر نمی‌آید و تنها کاربرد جامعه‌شناسی در زندگی محسوب می‌شود. جامعه‌شناسی از نگاه متخصصین این حوزه، شناخت جامعه از طریق نهادها، سازمان‌ها، گروه‌های اجتماعی، طبقات، نوع ارتباطات، کارکردها و تاثیرگذاری‌های آنان است. اما این تعریف تنها یکی از تعاریف جامعه‌شناسی است و اندیشه‌های دیگری نیز در این حوزه وجود دارد. کتاب جامعه‌شناسی به زبان ساده نوشته‌ی صادق زیبا کلام، یکی از منابع معتبر جامعه‌شناسی است که به بررسی مبانی و اصول ابتدایی این حوزه پرداخته است.

‌درباره‌ی کتاب جامعه‌شناسی به زبان ساده اثر صادق زیباکلام

کتاب جامعه‌شناسی به زبان ساده اولین بار در سال 1385 انتشار یافت. این کتاب مبانی اساسی و اولیه علم جامعه‌شناسی را با زبانی ساده و گیرا برای مخاطب عام و حتی دانشجویان رشته علوم انسانی بازگو می‌کند. رشته جامعه‌شناسی مانند سایر علوم انسانی، رشته‌ای برآمده از اندیشه‌های مغرب زمین است و منابع اصلی آنها به زبان‌هایی غیر از فارسی تالیف شده است. به همین علت بخش عمده منابع رشته جامعه‌شناسی در ایران به شکل ترجمه یافت می‌شود. انتقال مفاهیم و نظریات جامعه‌شناسی تنها با ترجمه جمله به جمله‌ی کتاب میسر نمی‌شود و نیاز است مترجم به این علم اشراف کامل داشته باشد. صادق زیباکلام با درنظرگرفتن کاستی‌ها و مشکلات عمده‌ی دانشجویان در فهم عمیق مطالب جامعه‌شناسی این کتاب را به اصرار چندین تن از دانشجویان خود به رشته‌ی تحریر درآورده است.  او در این اثر مهم‌ترین نظریه‎‌های جامعه شناسی و افراد صاحب نام در این رشته را مورد بررسی قرار داده است و به هفت پرسش مهم جامعه‌شناسی پاسخ می‌دهد. او در فصل پایانی رشته‌ی جامعه‌شناسی را با سایر علوم مقایسه کرده و با شیوایی کلام منحصربه فرد خود خواننده را مجاب می‌کند که نگرش خود را نسبت به تعاریف پیشین علم، تغییر دهد.

مروری بر فصل‌های کتاب جامعه‌شناسی به زبان ساده

مقدمه

بخش اول: تعریف و کلیات جامعه‌شناسی

بخش دوم: امیل دورکهایم و جامعه‌شناسی کارکردگرا

بخش سوم: کارل مارکس و جامعه‌شناسی مارکسیزم

بخش چهارم: مارکس وبر و نظریه جامعه‌شناسی تعاملگرا

بخش پنجم: هفت پرسش بنیادی جامعه‌شناسی

بخش ششم: آیا جامعه‌شناسی علم است؟

‌درباره‌ی صادق زیباکلام نویسنده‌ی کتاب جامعه‌شناسی به زبان ساده

صادق زیبا  کلام جامعه‌شناس، سخنران و استاد دانشگاه تهران است. او در سال 1327 در خانواده‌ای مرفه به دنیا آمد. زیبا کلام پس از پایان مقطع دبیرستان وارد دانشگاه تهران شد اما بنا بر خواسته‌ی پدرش راهی کشور اتریش شد تا تحصیلاتش را در این کشور ادامه دهد. او پس از مدتی   تحت تاثیر تفکرات مارکسیستی قرار گرفت و تحصیلات خود را در این کشو رها کرد و به انگلیس رفت. و در مقطع دکترای رشته مهندسی شیمی پذیرش گرفت. زیباکلام پس از 7 سال به ایران بازگشت اما به جرم جاسوسی دستگیر شد و به زندان افتاد و به مدت دو سال در زندان‌های قصر و اوین زندانی بود. او کمی پس از آزادی از زندان به عنوان مربی در دانشکده فنی دانشگاه تهران مشغول به کار شد. زیباکلام در سال 1363 مجددا برای ادامه تحصیل به انگلستان رفت و رشته علوم سیاسی را انتخاب کرد. زیبا کلام در حال حاضر یکی از برجسته‌ترین منتقدان سیاسی ومطرح‌ترین اساتید دانشگاه تهران است.

صادق زیبا کلام آثار متعددی در زمینه سیاست، تاریخ‌ و علوم اجتماعی تالیف کرده است و به شرح و تفسیر دیدگاه خود می‌پردازد و موضع خود را به طور مفصل توضیح می‌دهد . از آثار او می‌توان به کتاب‌های «سنت و مدرنیته»، «از دموکراسی تا مردم‌سالاری دینی» و «غرب چگونه غرب شد» اشاره کرد. انتشارات روزنه کتاب «جامعه‌شناسی به زبان ساده» را عرضه کرده و در اختیار علاقه‌مندان قرارداده است.

چرا باید کتاب جامعه‌شناسی به زبان ساده را خواند؟

کتاب جامعه‌شناسی به زبان ساده در دسته‌ی کتاب‌های جامعه‌شناسی قرار دارد و برای گروه سنی بزرگسال مناسب است

تعداد صفحات نسخه‌ی چاپی کتاب 209 صفحه است که با مطالعه‌ی روزانه 20 دقیقه می‌توانید این کتاب را در 10 روز بخوانید. کتاب جامعه‌شناسی به زبان ساده جزو کتاب‌های حجیم و بلند با موضوع جامعه‌شناسی است. این کتاب برای افرادی که وقت بیشتری برای مطالعه دارند و می‌خواهند در زمینه‌ی  جامعه‌شناسی زمان بیشتری را به مطالعه اختصاص دهند، انتخاب مناسبی است.

‌در بخشی از کتاب جامعه‌شناسی به زبان ساده می‌خوانیم

بسیاری معتقدند که جامعه شناسی علم است، همان طور که فیزیک، شیمی و بیولوژی علم هستند. همان طور که ما در فیزیک و شیمی صحبت از نظریه علمی می‌کنیم. صحبت از اثبات یا رد یک نظریه می کنیم. به همان صورت نیز در جامعه شناسی می‌توانیم از اثبات و ابطال نظریات یا فرضیات جامعه شناسی سخن بگوییم. نظریه جدیدی را در پرتو تحقیقات به اثبات برسانیم یا برعکس نادرستی نظریه‌ای را که پیشتر مطرح بوده نشان دهیم. همان طور که ما در فیزیک، شیمی و رباضیات صحبت از قانون, اصل یا اصول می کنیم. به همان شکل و صورت نیز می‌توانیم در جامعه شناسی از قانون؛ اصل یا اصول صحبت کنیم. همان طور که ما در فیزیک و شیمی از روش علمی یا متدولوژی علمی صحبت می کنیم و مطالعات و تحقیقات خود را براساس‌ «روش علمی» انجام می‌دهیم. به همان ترتیب هم «روش علمی» در جامعه شناسی وجود دارد که یک محقق جامعه شناس برطبق آن روش یا در چارچوب آن «روش علمی» می بایستی تحقیقات خود را درجامعه شناسی انجام دهد و به کشف یا وضع یک نظریه، اصل یا قانون جدیدی برسد. البته در جامعه شناسی هم مانند فیزیک و شیمی ما در چارچوب به کارگیری روش علمی لزوما و همواره به کشف جدیدی نمی رسیم. به کارگیری روش علمی درجامعه شناسی لزوما ما را به نتایج جدیدی نمی رساند، اما مطالعات و تحقیقات جامعه شناسی باید در چارچوب یک روش علمی انجام گیرد تا از اعتبار برخوردار شود. به سخن دیگر هدف از طرح ایده روش علمی بیشتر آن است که همانطور که یافته ها و نتایج یک پژوهش در فیزیک یا شیمی زمانی از «اعتبار علمی»‌ برخوردار می‌شود که در قالب یک روش علمی معتبر صورت گرفته باشد. در جامعه شناسی نیز چنین است. تحقیقات و مطالعات یک جامعه شناس برروی هر جنبه‌ای از اجتماع و انسان‌های درون آن یا نهادهای اجتماعی، زمانی معتبرند که آن مطالعات و تحقیقات در چارچوب یک روش علمی صورت گرفته باشند.

آن‌چه در بالا خواندید بررسی و نقد کتاب جامعه‌شناسی به زبان ساده اثر صادق زیباکلام بود. خرید و دانلود این اثر در همین صفحه امکان‌پذیر است. برای مطالعه‌ی دیگر کتاب‌ها در زمینه‌ی جامعه‌شناسی می‌توانید به قسمت دسته‌بندی کتاب‌ها مراجعه و کتاب‌های این موضوع را یکجا مشاهده کنید.

مشخصات کتاب جامعه‌شناسی به زبان ساده

 • ناشر انتشارات روزنه
 • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۳۹,۵۰۰ تومان
 • تاریخ نشر ۱۳۹۵/۰۱/۱۵
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 1.63 مگابایت
 • تعداد صفحات ۲۰۹ صفحه
 • شابک

نظرات کاربران درباره کتاب جامعه‌شناسی به زبان ساده

واقعا ارزش خواندن داره مررررسی
در ۵ سال پیش توسط محمدرضا نادری ( | )
مثل همیشه عالی
در ۵ سال پیش توسط mh jam ( | )
کل حرف کتاب و توی ده صفحه میشد زد و نویسنده زیادی مباحث ساده رو کش داده
در ۶ ماه پیش توسط mos...251 ( | )
هالی بود
در ۲ سال پیش توسط صدف ( | )
زیبا بود...
در ۲ سال پیش توسط ali...376 ( | )
 • ۱
 • ۲
 • ۳
 • ۴
 • ۵
 • بعدی ›
 • آخرین ››