پیش فروش کتاب صوتی هنر شفاف اندیشیدن
Loading

چند لحظه ...
کتاب زندگی چیزی کم دارد

کتاب زندگی چیزی کم دارد
گزیده شعر های مهدی مظفری ساوجی به انتخاب سیمین بهبهانی

نسخه الکترونیک کتاب زندگی چیزی کم دارد به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

نقد و بررسی کتاب زندگی چیزی کم دارد

سال‌هاست که شعر سپید جای خود را در شعر و ادبیات فارسی باز کرده است. سبکی که اگرچه با وزن و قافیه به شکل متداول سروده نمیشود اما از نظر زیبایی سبکی پر طرفدار و محبوب به ویژه در میان نسل معاصر است. یکی از شاعران برجسته معاصر این سبک مهدی مظفری ساوجی است. او با سرودن اشعاری که همیشه حرفی برای گفتن در آن‌هاست تحسین افراد صاحب نامی همچون سیمین بهبهانی را نیز برانگیخته کرده است.

درباره کتاب زندگی چیزی کم دارد

کتاب زندگی چیزی کم دارد مجموعه‌ای است از گزیده اشعار شاعر معاصر مهدی مظفری که از سوی انتشارات نگاه منتشر شده است. شعرهای این کتاب از پنج دفتر شعر اوست که سیمین بهبهانی شاعر برجسته انتخاب این اشعار را بر عهده داشته است و در مقدمه کتاب گفته است: «این شعرها را من دوست دارم و درباره آن‌ها حرف‌هایی داشته‌ام که در دو نوشته جداگانه آمده است. مظفری ساوجی زبان ساده‌ای دارد. زبانی سهل ممتنع که اگرچه ظاهرا ساده به نظر می‌رسد اما عمیق است و حاصل تامّلات و تالّمات اندیشه و عاطفه خیال‌انگیزی است که ذهن و زبان سیال و خلاق او برایش به ارمغان آورده است. از این لحاظ شعر برای شاعر تفنن نیست که مثلاً بخواهد با آن خود و مخاطبش را سرگرم کند. گلدانی نیست که فقط برای زیبایی از گل‌های مصنوعی پر شده باشد و آن را در گوشه‌ای از اتاق پذیرایی گذاشته باشند. شاعر خوش‌تر دارد که رنگ و بوهای طبیعی را به ما نشان دهد».

عناوین بخش‌های کتاب به ترتیب: سه گفت‌وگو با مهدی مظفری، آینه‌های رنگ‌پریده، رنگ‌ها و سایه‌ها، سایه‌ام را بر دیوار جا گذاشته‌ام، شب به شیشه می‌زند است.

این کتاب را انتشارات نگاه در سال 1392 در 272 صفحه منتشر کرده است و در اختیار علاقه‌مندان شعر و ادب فارسی قرار داده است.

درباره مهدي مظفري ساوجي نویسنده کتاب زندگی چیزی کم دارد

مهدي مظفري ساوجي شاعر، منتقد و پژوهشگر معاصر ایرانی است. او در سال 1356 در ساوه متولد شد. مظفری ساوجی در رشته زبان و ادبیات فارسی تحصیل کرد و حرفه و زندگی خود را نیز در همین مسیر ادامه داد. او فعالیت حرفه‌ای خود را از سال 1374 شروع کرد. اولین مجموعه شعر او «دلتنگی‌های نسیم» نام داشت که در سال 1378 از سوی انتشارات اهل قلم منتشر شد. ساوجی سال‌هاست که با مطبوعات مختلف هم همکاری داشته است. حوزه تخصصی او شعر است اما در زمینه نقد و پژوهش ادبی هم فعالیت دارد و آثارش در بسیاری از کشورها منتشر شده است.

این شاعر پر کار و پرانگیزه با جمع‌آوری غزل اجتماعی معاصر از دوره مشروطه تا دهه 70 هجری شمسی مجموعه شعری به نام «شهد اما شوکران» را منتشر کرد. مهدی مظفری جزو شاعرانی است که در انواع سبک شعری طبع‌آزمایی کرده است اما به طور کلی می‌توان گفت که در قالب شعر کلاسیک غزل و مثنوی و در شعر نو نیمایی و سپید خوش درخشیده است.

مظفری در کارنامه کاری خود دو مجموعه شعر به نام‌های «نغمه‌های رود عطش» و «اشتیاق اطلسی‌ها» را از شاعران معاصر گردآوری و منتشر کرده است. همچنین مظفری در سال‌های اخیر با اساتید فرهنگ و ادب فارسی هم مصاحبه داشته است که در کتاب‌هایی با عنوان‌های خود منتشر شده‌اند. کتابی مبنی بر گفت‌وگویی با نجف دریابندری، نویسنده و مترجم معاصر، کتابی با محور گفت‌وگو با ضیاء موحد و کتاب سبز و بنفش و نارنجی که گفت و گو با سیمین بهبهانی است ... از جمله این آثار هستند.

رنگ‌ها و سایه‌ها، زندگی چیزی کم دارد، شب به شیشه می‌زند و آینه‌های رنگ پریده از جمله کتاب‌‌های شعر مهدی مظفری هستند.

در بخشی از کتاب زندگی چیزی کم دارد می‌خوانیم

سطل‌های زباله

تیرهای برق

درختان خلوت

آفتاب پهن

و آدم ها

بی تفاوت

از کنار هم رد می‌شوند

سهم من

از زندگی

همین‌قدر است که پرتقال‌ها را

پوست بکنم و سیب‌ها را تکه‌تکه کنم

باید

سینه‌ام را می‌شکافتم

و قلبم را می‌بخشیدم

به بطری‌های خالی

و ثانیه‌های بویناک

که غلت می‌خورند

در جوی‌های خیابان

باید نهالی می‌خریدم

برای باغچه

که فصل‌ها را

نشانم دهد

پنجره‌ای که مرا

بیرون بیاورد

از تاریکی

انگار

قرن‌ها گذشته است

از آخرین باری که هواپیماها

دیوار صوتی را

بر سرم شکستند

و ترس

آن‌قدر شدید بود تکان‌هایش

که چیزهایی برای همیشه

در من خراب شد

مشخصات کتاب زندگی چیزی کم دارد

نظرات کاربران درباره کتاب زندگی چیزی کم دارد