0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
حکایت هایی از زندگی آقا محمدخان قاجار
٪50

معرفی، خرید و دانلود کتاب صوتی حکایت هایی از زندگی آقا محمدخان قاجار

درباره حکایت هایی از زندگی آقا محمدخان قاجار

- کتاب حکایت هایی از زندگی آقا محمدخان قاجار مشتمل بر ۲۸ داستان از جنبه‌های گوناگون زندگی آقامحمدخان بنیانگذار سلسلۀ پادشاهی قاجار در ایران است و از طریق حکایت‌هایش شما را با جنبه‌های شخصیتی وی که متاسفانه تنها با خشونت و خونریزی شناسانده شده است آشنا می‌کند. و از دوران نوجوانی و بلای اختگی که بر سرش آمد حکایت می‌کند و از سال‌های دور از ایل و طایفه که در شیراز گروگان زندیان بود و از تلخی‌ها و شیرینی‌های آن دوران می‌گوید. از قدرناشناسی وی در حق کریم خان زند و از هوش و ذکاوت کم نظیر وی و از تدبیر و حیله‌گری‌اش و از جنبه‌های متعدد دیگر شخصیت او پرده برمی‌دارد و از جمله به خشونت‌ها و خونریزی‌های این پادشاه نیز می‌پردازد ولی شما در این کتاب از ناکرده‌های خان قاجار کوه عظیمی نمی‌بینید.

خواندن این کتاب برای همۀ لایه‌های جامعۀ ایرانی مفید است از نوجوانانی که تازه سر در میان جامعه بالا می‌آورند تا پیران و سالخوردگانی که سری در میان سرها دارند و هر گروه یقیناً می‌تواند برداشت‌های کوچک و بزرگ خود را داشته باشد و آن را چراغ راه سازندگی زندگی و یا آبادانی میهن عزیز بنماید.

در کتاب صوتی آن همۀ تلاش بر این بوده است که با استفاده از فنون گویندگی شنوندۀ علاقمند مجذوب گردد و به این منظور علاوه براستفاده از داستان‌های کوتاه، در ابتدا و انتها و نیز در میانۀ هر داستان برای عوض کردن حال و هوای شنونده از موزیک‌های زیبا و متناسب با داستان استفاده شده است.

در ضمن با توجه به اینکه خاندان قاجار با طوایف ترکمن در شمال شرق ایران نزدیکی و وابستگی دارند از موزیک-های زیبای ترکمنی بهره گیری شده است.


- آقامحمدخان قاجار که یکی از تاثیرگذارترین و البته خونریزترین‌ پادشاهان ایران شناخته می‌شود در محرم سال ۱۱۵۵ق در استرآباد یا گرگان امروزی در دوران پادشاهی نادرشاه متولد شد و بعدها از میان شعله‌های آتش جنگ‌های داخلی خاندان زند سر برآورد. خان قاجار صرف نظر از بی رحمی‌هایی که برای به دست آوردن قدرت انجام داد، یکی از مشهورترین پادشاهان ایران در سه قرن اخیر است که سلسلۀ جدیدی را بنیان نهاد و برای برگرداندن مرزهای کشور به دوران صفوی و ماندگار نمودن ایران به صورت کشوری در چارچوب تقریبی آن تلاش کرد. او توانست با خشونت و هراس افکنی و قتل و نابینا نمودن هزاران نفر آرامش و امنیت را برای کشوری که جنگ داخلی، قحطی و کاهش جمعیت آن را از پای درآورده بود به ارمغان بیاورد.

آقامحمدخان با توجه به خاستگاه ایلی که داشت و درس مهمی که از شکست های پیشینیان جویای تاج خود در به دست گرفتن قدرت و تداوم حکومت گرفته بود، اهمیت همکاری ایلی را درک کرد و جانشینی برای خود انتخاب نمود که حاصل آمیختن دو طایفۀ اشاقه باش و یوخاری باش از ایل قاجار بود و با این تدبیر انسجام درونی ایل را حفظ کرد.

آقامحمدخان که فردی کاردان و باکفایت و باتدبیر بود، نه تنها به سرعت تمام کشور را تصرف کرد و به پادشاهی رسید بلکه سرزمینی که پریشان و گرفتار ملوک الطوایف، راهزنان مسلح و گردنکشان بود، را امن کرد و جهانیان را از پیشرفت‌های نظامی خود خیره ساخت.

خان قاجار از چاپلوسی و تملق به دور بود و علاقه نداشت که مردم شهرها به استقبالش بیایند یا برایش فتح‌نامه‌های ستایش‌آمیز بنویسند. آقامحمدخان بسیار خسیس و مال اندوز بود. البته گرچه، به جمع‌آوری مال و ثروت علاقه داشت اما در بخشش به سربازان یا هزینه‌های مذهبی تنگ نظری به خرج نمی‌داد. با مردم عادی و سربازان بسیار بهتر از بزرگان و برجستگان رفتار می‌کرد و در طول عمر خود هرگز سخنی نگفت که به آن عمل نکند. پشتکار و جدیتی تمام داشت و در فرمانروایی بی همتا بود.

خان قاجار از طرفی زشت و بدسیما، ستمکار، طمعکار و حریص بود و شهوت ثروت، ریاست، قدرت و انتقام او را اسیر خود کرده بود و از طرف دیگر فریبکار، نیرنگ باز، حیله گر و مُزوِّر بود و اگر می‌توانست با فریب و نیرنگ کاری را به پیش ببرد به زور متوسل نمی شد. با همه قساوت، بی‌رحمی و خصوصیات اخلاقی ناپسندی که به آقامحمدخان نسبت می‌دهند، او اعتقادات مذهبی محکمی داشت و نماز و روزه و سایر فرایض دینی خود را تمام و کمال انجام می‌داد و نسبت به ائمۀ اطهار(ع) ارادت داشت.

باری پادشاهی با این خصوصیات در طول عمر ۶۳ سالۀ خود با رویدادهای کوچک و بزرگ زیادی روبرو شد که برخی از این رویدادها مورد توجه دوست و دشمن قرار گرفت و دستمایۀ حکایت‌هایی جالب و شنیدنی شد که به شناخت شخصیت و چهرۀ خان قاجار کمک می‌کند و نگارنده این کتاب امیدوار است که این حکایت‌ها قرین به واقعیت باشد و از سیاه نمایی مغرضانۀ چهرۀ بنیانگذار دوران قاجار به دور باشد.


- ضمناً خوانندگان علاقمند را برای آشنایی با دیگر شخصیت‌های تاریخ ایران خصوصاً شاه عباس صفوی، نادرشاه افشار و کریم خان زند به کتاب‌های داستانی زیر که در موسسه فرهنگی هنری قوی سفید هم به صورت صوتی و هم به صورت متنی منتشر شده است ارجاع می‌دهیم:

• کتاب «حکایت‌هایی از زندگی نادرشاه افشار» در یک جلد

• کتاب «حکایت‌هایی از زندگی شاه عباس صفوی» در دو جلد

• کتاب «حکایت‌هایی از زندگی کریم خان زند» در یک جلد.

دسته‌ها:

شناسنامه

فرمت محتوا
mp۳
حجم
200.۹۰ کیلوبایت
مدت زمان
۰۳:۳۴:۱۵
نویسنده گروه تاریخ ایران
راوی مسعود حکمت پور
ناشرقوی سفید
زبان
فارسی
تاریخ انتشار
۱۴۰۲/۰۷/۱۹
قیمت ارزی
3 دلار
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
mp۳
۲۰۰.۹۰ کیلوبایت
۰۳:۳۴:۱۵

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
دیگران نقد کردند
4.3
از 5
براساس رأی 3 مخاطب
آموزنده 🦉 (1)
اجرای روان 🎙️ (1)
5
ستاره
66 ٪
4
ستاره
0 ٪
3
ستاره
33 ٪
2
ستاره
0 ٪
1
ستاره
0 ٪
2 نفر این اثر را نقد کرده‌اند.
3

کتاب راجع به چند تا حکایت از آقا محمدخان قاجار هست، اما صدای راوی و من دوست نداشتم. همه جا یکسان و با یه لحن روایت میشد و خود جنس صدا هم برای گویندگی مناسب نبود

5
اجرای روان 🎙️
سرگرم‌کننده 🧩
پربار 🌳
آموزنده 🦉

حکایت های زیبا و پندآموزی بودند. به راستی که آقا محمد شاه قاجار، شخصیت پیچیده و عجیبی داشتند. روحشان شاد و یادشان گرامی باد

4.3
(3)
آموزنده 🦉 (1)
58,000
٪50
29,000
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
حکایت هایی از زندگی آقا محمدخان قاجار
٪50
حکایت هایی از زندگی آقا محمدخان قاجار
گروه تاریخ ایران
قوی سفید
4.3
(3)
آموزنده 🦉 (1)
58,000
٪50
29,000
تومان