0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
خمسه نظامی

معرفی، خرید و دانلود کتاب صوتی خمسه نظامی

گنج چهارم: هفت پیکر

نویسنده:
نظامی گنجوی
درباره خمسه نظامی
هفت‌پیکر یا بهرام‌نامه یا هفت‌گنبد، چهارمین منظومه نظامی از نظر ترتیب زمانی و یکی از دو شاهکار او (با خسرو و شیرین) از لحاظ کیفیت است. این دفتر را از جهت ساختار کلی و روال داستانی می‌توان به دو بخش متمایز تقسیم کرد: یکی بخش اول و آخر کتاب دربارهٔ رویدادهای مربوط به بهرام پنجم ساسانی از بدو ولادت تا مرگ رازگونه او، که برپایه روایتی تاریخ گونه است؛ دیگری بخش میانی که مرکب از هفت حکایت یا اپیزود از زبان هفت همسر او و از زمره حکایات عبرت‌انگیزی است که دختران پادشاهان هفت اقلیم (مطابق تقسیم قدما) برای بهرام نقل می‌کنند. این منظومه آمیزه‌ای از جنبهٔ حماسی و غنایی است، بدین معنی که بخش هفت گنبد تماماً دارای روح غنایی و تخیل رمانتیک است، ولی بخش تاریخی گونه، اگرچه سعی شاعر بر ترسیم چهره‌ای حماسی برای بهرام بوده، آمیزه‌ای از جنبه حماسی و عناصر غنایی است. هفت‌پیکر از گذشته یکی از مضمون‌های اصلی نگارگری‌های ایرانی-هندی بوده‌است. - در هفت پیکر زمین و آسمان و جلوه‌های جمال این دو با هم پیوند می‌یابد: از یک سو هفت گنبد است ساخته بر زمین و هفت روز و هفت رنگ و هفت اقلیم و هفت عروس که جملگی زمینی است، و از سوی دیگر نظیر قرار دادن اینها با «هفت» های آسمانی (چون هفت سیاره و هفت فلک)، و واسطه این دو با همدیگر گنبدی است که چرخ زنان آهنگ عروج به گنبد دوار دارد.
دسته‌ها:

شناسنامه

فرمت محتوا
mp۳
حجم
742.۷۰ مگابایت
مدت زمان
۱۸:۰۱:۳۷
نویسندهنظامی گنجوی
راویساعد باقری
ناشرانتشارات کتاب نیستان
زبان
فارسی
تاریخ انتشار
۱۴۰۱/۰۱/۰۹
قیمت ارزی
7.۵ دلار
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
mp۳
۷۴۲.۷۰ مگابایت
۱۸:۰۱:۳۷

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
دیگران نقد کردند
4.8
از 5
براساس رأی 10 مخاطب
گیرا 🧲 (3)
اجرای روان 🎙️ (2)
5
ستاره
80 ٪
4
ستاره
20 ٪
3
ستاره
0 ٪
2
ستاره
0 ٪
1
ستاره
0 ٪
5 نفر این اثر را نقد کرده‌اند.
5
حال‌خوب‌کن ✨
آرامش‌بخش 🌱
اجرای روان 🎙️
سرگرم‌کننده 🧩
پربار 🌳
گیرا 🧲
آموزنده 🦉

هفت پیکر شاید در طول تاریخ ادبیات به اندازه خسرو و شیرین یا لیلی و مجنون یا مخزن الاسرار مورد توجه نبوده یا حتی بعضا کسانی بخاطر قصه‌های عامیانه و اروتیکش طعن و تعریضی هم به نظامی زدن اما حقیقتا در همین داستانهاست که اعجاز قلم نظامی و ذوق داستان‌سراییش آشکار میشه. بافت قصه‌های هفت پیکر کمابیش شبیه قصه‌های هزار و یک شبه. اگه این قصه‌ها در هزار و یک شب میومد قصه‌ای بود در کنار سایر قصه‌ها، نه خیلی بهتر نه خیلی بدتر. اما در کلام نظامی حقیقتا اوج و عروجی پیدا کرده که بعضا از لحاظ فرم بهترین قصه‌های کلاسیک زبان فارسی هستن و از لحاظ محتوا هم بخصوص قصه‌های شهر سیاه‌پوشان و بانوی حصاری و ماهان، سمبولیسم چندوجهی دارن و بسیار غنی هستن. شنیدن این کتاب عالی با صدای گرم و گیرای جناب ساعد باقری تجربه لذت‌بخشیه

5
حال‌خوب‌کن ✨
انگیزه‌بخش 🚀
آرامش‌بخش 🌱
اجرای روان 🎙️
سرگرم‌کننده 🧩
پربار 🌳
گیرا 🧲
آموزنده 🦉

به نظرم از شاهکارهای ادبیات فارسی است ، شیوایی سخن ، زیبایی کلام استاد ساعد باقری و توضیحات اضافه ای که میدهند بسیار زیبا و به موقع است ، از شنیدن افسانه ها لذت بردم ، از داشتن چنین تاریخی و چنین پادشاهانی به خودم وی بالم.

5
اجرای روان 🎙️
گیرا 🧲

بشنوید و لذت ببرید با توضیحات به جا و کافی و اصلا این توضیحات زیاد نیست و اذیت کننده نیست با یک صدای فوق العاده

5
حال‌خوب‌کن ✨
آرامش‌بخش 🌱
پربار 🌳
گیرا 🧲

چه صدای گرم و گیرایی، چه خوانشی، چه شعری... از شنیدنش لذت بردم.

5

شاهکار ادبیات کهن با روایت بی نظیر استاد ساعد باقری

4.8
(13)
گیرا 🧲 (3)
360,000
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
خمسه نظامی
خمسه نظامی
گنج چهارم: هفت پیکر
انتشارات کتاب نیستان
4.8
(13)
گیرا 🧲 (3)
360,000
تومان