0
معرفی و دانلود بهترین کتاب‌های مجموعه جونی بی جونز

معرفی و دانلود بهترین کتاب‌های مجموعه جونی بی جونز

2 عنوان متنی

مجموعه سری کتاب‌های جونی بی جونز جز محبوب‌ترین سری‌های چاپ‌شده برای کودکان گروه سنی "ج" یعنی 9 تا 12 سال به شمار می‌رود. نویسنده‌ی این مجموعه، باربارا پارک، در حوزه‌ی ادبیات کودک و نوجوان فعالیت می‌کرده است و علاوه‌بر مجموعه کتاب‌های جونی بی جونز، داستان‌های فراوان دیگری برای کودکان و نوجوانان نوشته است.

مجموعه‌ی جونی جونز داستان دخترکی را با همین نام روایت می‌کند که به پیش‌دبستانی می‌رود و با شخصیت بازیگوش و بامزه‌ی خود، خواننده را در طول داستان به دنبال خود می‌کشاند. این مجموعه شامل ده جلد است که هرکدام یک داستان متفاوت از زندگی جونی و اطرافیانش را روایت می‌کند.

این مجموعه برای اولین بار در سال 1992 میلادی که مطابق با سال 1370 شمسی است توسط انتشارات Random House به زیر چاپ رفت و سپس انتشارات افق به ترجمه و چاپ آن پرداخت. هم‌اکنون شما می‌توانید نسخه‌ی الکترونیک آن را در سایت یا اپلیکیشن فیدیبو پیدا کنید.


کتاب‌های سری جونی بی جونز را با چه ترتیبی بخوانیم؟

برای لذت‌بردن از داستان‌های جونی بی جونز، آن‌ها را با ترتیب اصلی مجموعه بخوانید.

جلد اول این مجموعه با نام اتوبوس بوگندوی خنگول و در فروردین سال 1391 چاپ شد. در جلد اول خواننده با جونی بی جونز آشنا می‌شود. دختری که از اسم وسط خود، بئاتریس، متنفر است و تنها حرف اول آن یعنی بی را دوست دارد. به همین خاطر همیشه خودش را جونی بی جونز معرفی می‌کند. در این جلد مادر جونی او را با اتوبوس به مهد کودک می‌فرستد، اما جونی که از آن اتوبوس و مهد کودک متنفر است، در راه بازگشت سوار ماشین نمی‌شود.

در جلد دوم مجموعه که میمون کوچولوی بامزه نام دارد، جونی صاحب یک برادر کوچک‌تر می‌شود. او در ابتدا این عضو جدید را دوست ندارد، اما با گذر زمان و به کمک رفتار درست اعضای خانواده به او دل می‌بندد. نویسنده در این جلد تلاش کرده است تا به صورت غیر مستقیم، کودکان را برای پذیرش فرزند جدید خانواده آماده کند.

جلد سوم از مجموعه سری کتاب‌های جونی بی جونز با عنوان دردسرهای دهن گشاد چاپ شده است. در این قسمت از داستان، معلم جونی با او و دوستانش در خصوص شغل صحبت می‌کنند. جونی به یک ایده‌ی فوق‌العاده برای شغل آینده‌اش می‌رسد، اما نمی‌تواند جلوی خودش را بگیرد و آن را با دوستش در میان می‌گذارد. پس‌از این کار مشکلاتی برای جونی به وجود می‌آید و او را به این نتیجه می‌رساند که شاید نباید به این سادگی پرگویی کند.

چهارمین جلد داستان‌های جونی در بهمن سال 1391 به دست خوانندگان رسید. در فضولی‌های یواشکی جونی متوجه شده است که استعداد خوبی در جاسوسی دارد و این موضوع، او را ذوق‌زده می‌کند. پس‌از ترساندن پدربزرگش و سرک‌کشیدن به اتاق برادرش توسط مادرش مورد توبیخ قرار می‌گیرد. این موضوع نه‌تنها جونی را از کارش پشیمان نمی‌کند، بلکه به او هدفی بزرگ‌تر برای جاسوس‌بازی‌هایش می‌دهد.

کیک بی‌ریخت بدمزه اسم پنجمین کتاب از مجموعه سری کتاب‌های جونی بی جونز است. در این داستان جونی به جشنواره‌ی مدرسه می‌رود و در چند مسابقه شرکت می‌کند، ولی موفق به گرفتن هیچ جایزه‌ای نمی‌شود. در آخر، به او یک شانه و یک کیک میوه‌ای می‌دهند. او هیچ‌کدام از آن‌ها را دوست ندارد، اما به این فکر می‌افتد که کیک را برای روز مبادا نگه دارد.

جونی می‌خواهد با دوستانش به یک جشن تولد برود، اما کسی او را دعوت نکرده است. با این وجود، جونی دختری نیست که به این سادگی تن به شکست دهد. در جلد ششم این مجموعه، جشن تولد جیم بدجنسه ماجرای دختربچه‌ای بازیگوش را بخوانید که می‌خواهد هرطور که شده، خود را به جشن برساند؛ حتی اگر صاحب جشن او را دعوت نکرده باشد. باربارا پارک در این جلد تلاش کرده است تا به خواننده بفهماند که گاهی زندگی آن طور که انتظار دارد پیش نمی‌رود و او باید خود را برای موقعیت‌های دشوار آماده کند.

جلد هفتم مجموعه سری کتاب‌های جونی بی جونز هیولای زیر تخت نام دارد. دوست جونی ادعا می‌کند که یک هیولای ترسناک زیر تختش زندگی می‌کند و ممکن است وقتی جونی می‌خوابد، انگشت‌های پای او را یک لقمه‌ی چپ کند. جونی اول این موضوع را باور نمی‌کند، ولی ترس کم‌کم جایش را در دل او باز می‌کند. اگر راست باشد چه؟ باربارا پارک در این داستان، از ترس‌های کودکان صحبت می‌کند و آن‌ها را به ساده‌ترین شکل به نمایش می‌گذارد.

یک نفر دستکش‌های جونی را دزدیده است! آن دستکش‌ها هدیه‌ای از طرف پدربزرگش بودند و حالا جونی به‌دنبال آن‌ها می‌گردد. در جعبه‌ی وسایل گمشده‌ی مدرسه، هیچ اثری از دستکش‌ها نیست. با‌این‌حال، یک خودکار چندرنگ زیبا توجه جونی را به خود جلب می‌کنند. جونی داغدار دستکش‌هایش است. آیا این دلیل خوبی برای برداشتن آن خودکار نیست؟ جلد هشتم، دزد مدرسه، به بیان چالش‌های جونی در مقابل این موضوع می‌پردازد.

در جلد نهم این مجموعه، جونی و دوستش به خانه‌ی مادربزرگ یک دوست دیگرشان دعوت می‌شوند. مادر جونی به او تاکید می‌کند که شیطنت نکند و بدون اجازه دست به وسایل خانه نزند. جونی به مادرش قول می‌دهد، اما به محض رسیدن و دیدن خانه‌ی قصرمانند و زیبا قول خود را فراموش می‌کند. مهمانی بالش‌های قلمبه داستان جونی و گریس را تعریف می‌کند که باید یاد بگیرند در مهمانی، آداب مخصوصی را رعایت کنند.

جلد آخر مجموعه سری کتاب‌های جونی بی جونز مشکل شاخ‌دار نام دارد. در این داستان جونی تصمیم می‌گیرد که وقتی بزرگ شد آرایشگر شود، اما آرایشگری که به این سادگی نیست. او باید تمرین کند، ولی چه کسی حاضر است موهای خود را به دست یک دختربچه بسپارد؟