Loading

چند لحظه ...
کتاب روسیه و دریای خزر

کتاب روسیه و دریای خزر
قدرت‌نمایی یا رقابت برای نفوذ؟

نسخه الکترونیک کتاب روسیه و دریای خزر به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۰۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

درباره کتاب روسیه و دریای خزر

دریای خزر قسمتی از «بخش زیرین» روسیه است؛ عبارتی تأکید کننده بر حس آسیب پذیری احساس شده در طول مرزهای جنوبی خود (که شامل قفقاز نیز می‌شود). در سال ۲۰۰۹ مقاله‌ای در مجله نظامی روسی ووئنایا میسل بر اهمیت «جنوب» تأکید کرد و آن را چنین توصیف نمود: «نگران کننده‌ترین، از حیث تضمین امنیت ملی فدراسیون روسیه. در جناح جنوبی ماست که رویدادهایی رخ می‌دهد که به‌طور مستقیم بر امنیت ملی تأثیر گذاشته و نیازمند تعریفی روشن از منافع ژئوپلیتیکی روسیه است». همان‌طور که در گذشته بحث شد، این ناحیه از حیث منابع غنی است اما مرزهایی مورد نزاع دارد که تنش میان کشورها، به‌ویژه آذربایجان و ایران، را بیشتر می‌کند و شمار زیادی از چالش‌های امنیتی فراملی شامل منازعات حل نشده، جرائم سازمان یافته، قاچاق و مهاجرت را نیز شامل می‌شود. بنابراین خزر برای امنیت ملی روسیه هم از حیث منابع طبیعی خود و هم به‌عنوان منبعی برای طیفی از چالش‌های امنیتی فرامرزی، که ارتقاء قابلیت رزمی ناوتیپ خزر گواهی بر آن بوده، حیاتی است. راهبرد امنیت ملی ۲۰۰۹ روسیه بر تهدیدات اصلی امنیت ملی روسیه شامل افراط‌گرایی، سازمان‌های تبهکار فراملی و قاچاق غیر قانونی، تأکید کرده و اشاره می‌کند که حفاظت از مرزهای کشور برای دفع این موارد و جلوگیری از آسیب رساندن به امنیت روسیه توسط این جرائم، مسأله‌ای حیاتی است. منطقه خزر را به‌عنوان ناحیه‌ای می‌شناسد که ممکن است چالش‌های ویژه‌ای برای منافع و امنیت ملی روسیه از آن نشئت بگیرد و می‌گوید که در آینده، میان کشورها بر سر منابع طبیعی رقابت صورت می‌گیرد که ممکن است منجر به علایقی بیشتر به نواحی‌ای شود که به‌طور سنتی جزو مناطق نفوذ روسیه بوده‌اند: «در بلند مدت، توجه سیاست‌های بین‌المللی بر مالکیت منابع انرژی، شامل خاورمیانه...، قطب شمال، در حوضه خزر و در آسیای میانه، تمرکز خواهد یافت... در شرایط رقابت برای منابع، این امر رد نمی‌شود که افزایش مشکلات ممکن است با توسل به نیروی نظامی رفع شود و این که موازنه قوای فعلی در مرزهای روسیه و متحدان آن ممکن است از بین برود». منابع هیدروکربن خزر بی‌تردید موجب جذب علاقه و فعالیت بین‌المللی قابل ملاحظه‌ای می‌شود که منجر به رقابت میان قدرت‌های بزرگ برای نفوذ می‌گردد ـ و به‌تازگی از طریق فروش سهم ۳۳ /۸ درصدی سهام توسعه کاشاگان (که در دست شرکت نفتی آمریکایی بزرگ کونوکو فیلیپس بود) به شرکت ملی نفت چین به نمایش درآمد که بر شرکت نفت و گاز طبیعی هند ترجیح داده شد. حضور فزاینده بازیگران خارجی در منطقه خزر برای مسکو، که آن را چالشی برای منافع و نفوذ خود در منطقه به‌ویژه در زمینه خطوط لوله می‌داند، یک دغدغه است. راهبرد امنیت ملی [روسیه] در ادامه می‌گوید: «حل مشکلات امنیتی مرزی با ایجاد تأسیسات مرزی پیشرفته و چند منظوره، به‌ویژه در مرز جمهوری قزاقستان، اوکراین، گرجستان و آذربایجان و همین‌طور با افزایش کارایی دفاع مرزی کشور، به‌ویژه در منطقه قطبی فدراسیون روسیه، شرق دور و در خزر، صورت می‌پذیرد». خط ساحلی غربی روسیه در دریای خزر منطقه‌ای بی‌ثبات است و شاهد تمرد در قفقاز شمالی می‌باشد که داغستان در جوار دریای خزر را احاطه کرده است.

ادامه...

مشخصات کتاب روسیه و دریای خزر

بخشی از کتاب روسیه و دریای خزر

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب روسیه و دریای خزر