فیدیبو نماینده قانونی دانشگاه امام صادق (ع) و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب کاوش در منابع اقتصادی اينترنت

کتاب کاوش در منابع اقتصادی اينترنت

نسخه الکترونیک کتاب کاوش در منابع اقتصادی اينترنت به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۶۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب کاوش در منابع اقتصادی اينترنت

اولین مؤلفه از فرآیند یک جستجوی اینترنتی موفق، به‌کارگیری صحیح و کارآمد موتورهای جستجوگر است. گستره اطلاعات موجود در فضای مجازی به‌قدری زیاد است که به‌راحتی ا‌مکان دستیابی به اطلاعات دلخواه وجود ندارد. بیش از ۱۵۰ میلیارد صفحه در فضای اینترنت بایگانی شده است و حجم داده‌های موجود در آن به بیش از ۱۰ هزار ترابایت می‌رسد. حال سؤال مهم و اساسی این است که چطور می‌توان در این گستره وسیع، به اطلاعات دلخواه دست‌یابیم؟ آیا راهکاری وجود دارد که اطلاعات مورد نیاز خود را به‌راحتی پیدا کنیم؟ نخستین راهکاری که به ذهن انسان متبادر می‌شود، استفاده از موتورهای جستجو هستند. اولین موتور جستجو در سال ۱۹۹۰ آغاز به کار کرد. این موتور که تحت عنوان آرشیو شناخته می‌شد توسط آلن ایمتاژ دانشجوی دانشگاه مک گیل ساخته شد. این موتور جستجو که از طریق فعالیت در FTPها کار می‌کرد، تنها قادر بود از روی نام و تیتر مطلب آن را تشخیص بدهد و نمی‌توانست به جستجو در بین کلمات محتوا بپردازد. بعد از این زمان و با گسترش نیاز به استفاده از موتورهای جدیدتر، موتورهای جستجوی پیشرفته‌تری پا به عرصه گذاشتند و با استفاده از روش خزیدن و بایگانی به بسیاری از نیازهای مخاطبان خویش پاسخ دادند. از آن زمان تاکنون روزبه‌روز به تعداد وب‌گاه‌ها و صفحات اینترنتی افزوده شده و نیاز به موتورهای جستجوی جدید بیشتر شده است. هم‌زمان با رشد موتورهای جستجو و افزوده شدن ا‌مکانات آن‌ها، کار کردن به این موتورها نیز دشوارتر شده است، به‌گونه‌ای که بسیاری از متخصصان و کارشناسان اعتقاد دارند که استفاده از موتورهای جستجوگر به یک فن تبدیل شده است. وسعت دنیای مجازی به‌قدری زیاد است که کاربران بدون استفاده از موتورهای جستجو قادر به بهره‌مندی بهینه از آن نیستند. روزبه‌روز که می‌گذرد، بر اهمیت استفاده از موتورهای جستجو افزوده می‌گردد. امروز موتورهای جستجو بسیار پیشرفت کرده‌اند و از ابعاد مختلفی رشد یافته‌اند و با قابلیت‌های زیادی که دارند، مخاطبانشان را مجذوب خویش کرده‌اند؛ اما همان اندازه که این موتورها مفید هستند، در صورت ناآشنا بودن با نحوه درست کار با آن‌ها می‌توانند خسته‌کننده هم باشند. مخصوصاً در پژوهش‌های علمی که ناآگاهی از روش کار با موتورهای جستجوگر یافتن اطلاعات مورد نیاز را به‌شدت دشوار می‌سازد. لذا مناسب است که در ابتدا با شیوه کار این موتورها آشنایی شوید.

ادامه...

بخشی از کتاب کاوش در منابع اقتصادی اينترنت

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

۱ -۲ -۱ -۲. عملگر OR
OR همان علامت «یا» است و زمانی در جستجوی گوگل مورد استفاده قرار می گیرد که بخواهید از بین چند لغت، گوگل حداقل یکی را جستجو کند؛ مثلاً شما می توانید جستجویی بر اساس ۵ زبان مختلف داشته باشید و از این عملگر استفاده نمایید:
رشد اقتصادی Economic Growth
OR
النگو الاقتصادی OR OR desarrollo económico OR croissance économique
اگر چنین چیزی را در نوار جستجوی گوگل وارد نمایید به ۵ زبان انگلیسی، عربی، فارسی، اسپانیایی و فرانسوی اطلاعات مورد نیاز در مورد رشد اقتصادی به شما نمایش داده خواهد شد. در واقع علامت OR به جستجوگر دستور می دهد که واژگان رشد اقتصادی یا النگو الاقتصادی یا croissance économique یا desarrollo económico یا Economic Growth را جستجو نماید.
۱- ۲- ۱- ۳. عملگر نقل قول «»
گاهی به دنبال جستجوی یک عبارت معین هستیم. کافی است که عبارت را بین دو علامت نقل قول «» قرار دهیم؛ برای مثال، اگر به دنبال جستجوی عین عبارت «رشد اقتصادی ایران» هستیم، در جستجوگر گوگل عبارت را به صورت زیر می نویسیم:
«رشد اقتصادی ایران»
در این حالت گوگل صفحاتی را نمایش می دهد که صرفاً عین واژه «رشد اقتصادی ایران» در آن وجود داشته باشد.
۱-۲-۱ -۴. عملگر NOT
گاهی از اوقات در جستجو به دنبال آن هستیم که واژه ای را جستجو نماییم، اما واژه خاص دیگری نیز وجود دارد که مایلیم در صفحات موجود در جستجو، وجود نداشته باشد. در اینجا از عملگر NOT یا - استفاده می کنیم؛ برای مثال، فرض کنید به دنبال اطلاعاتی درباره خودرو هستید ولی می خواهید واژه «چین» در صفحات جستجو نباشد. جستجوگر گوگل ضمن اینکه صفحات شامل خودرو را می آورد هر صفحه ای را که شامل واژه چین باشد حذف می کند؛ برای مثال، می توان عبارت زیر را در گوگل وارد کرد:
Car - Chian
۱-۲-۱ -۵. عملگر ستاره *
عملگر دیگری که در فرآیند پژوهش بدان نیاز دارید، ستاره * است. فرض کنید دنبال محتوایی هستید که دقیقاً نمی دانید برای جستجوی آن باید از چه واژه ای استفاده کنید. یا اینکه ابتدا و آخر یک عبارت سه بخشی را می دانید اما واژه وسطی را فراموش کرده اید. کافی است به جای واژه ای که نمی دانید از علامت * استفاده کنید؛ برای مثال، فرض کنید که به دنبال دانشگاه های صنعتی در ایران می گردید. کافی است عبارت «دانشگاه صنعتی*» را در نوار جستجوی گوگل وارد کنید تا تمام دانشگاه های صنعتی را مشاهده فرمایید.
۱-۲-۱- ۶. عملگر ~
گاهی ممکن است که شما فقط به دنبال کلمه ای خاص نباشید و بخواهید که به دنبال کلمات مرتبط با آن نیز بگردید. برای این کار از این عملگر استفاده می شود؛ برای مثال، اگر در مربع جستجو «کیفیت غذا» را بنویسید، در نتیجه وب گاه هایی ظاهر خواهند شد که کلمه «کیفیت» و کلمه «غذا» در آن ها وجود داشته باشد؛ و حتی ممکن است که این دو کلمه اصلاً به هم ربط هم نداشته باشند؛ اما اگر «~کیفیت ~غذا» بنویسید، گوگل دنبال وب گاه هایی می گردد که درباره کیفیت غذاها نوشته باشند.
۱-۲-۱ -۷. جستجو با استفاده از عملگر های ترکیبی
بسیاری از جستجوی هایی که در گوگل صورت می گیرد نتایجی بیش از ۱ میلیون صفحه دارد. حال ممکن است آنچه که مورد نیاز ماست در صفحاتی باشد که دسترسی به آن ها به سادگی امکان پذیر نباشد. به همین دلیل باید تا آنجا که ا مکان دارد تعداد نتایج را محدود کرد. یک روش برای این کار استفاده از عملگرهای ترکیبی است. به این معنا که از مجموعه عملگرهایی که تاکنون معرفی شده اند، دو یا چند تا انتخاب شده و با استفاده از آن ها تعداد نتایج را محدود می کنیم؛ برای مثال، اگر عبارت نظام مالیاتی ایران را در گوگل جستجو کنید ۲۵۰ میلیون صفحه نمایش داده می شود. معلوم است که این تعداد نتیجه، خواسته های ما را برآورد نمی کند. به همین دلیل باید از عملگرهایی استفاده کنیم. در ابتدا نظام مالیاتی ایران را در بین علامت نقل قول قرار می دهیم: «». این عملگر فقط عین این عبارت نظام مالیاتی ایران را جستجو می کند و تعداد نتایج را به حدود ۸۰ هزار نتیجه تقلیل می دهد. هنوز این تعداد نتیجه مناسب نیست و باید تعداد نتایج جستجو را به کمتر از این تعداد کاهش دهیم. فرض کنید به دنبال آسیب شناسی نظام مالیاتی هستیم، در این صورت با استفاده از عملگر AND، می توانیم تعداد نتایج را کمتر کنیم. به این منظور عبارت مقابل را جستجو می کنیم: «نظام مالیاتی ایران» + «آسیب شناسی».
با جستجوی عبارت فوق، تعداد نتایج به ۲۵ هزار کاهش می یابد. حال جستجوی ما کمی دقیق تر شده است. ولی بااین حال تعداد نتایج زیاد است و باید آن را کمتر نماییم. لذا سراغ عملگر های دیگری می رویم.
فرض کنید که نخواهیم در جستجوی ما صحبتی در مورد مالیات بر درآمد شده باشد. در اینجا عبارت زیر را در نوار جستجوی گوگل وارد می کنیم:
«نظام مالیاتی ایران» + «آسیب شناسی» ـ «مالیات بر درآمد».
در این صورت تعداد نتایج جستجو بازهم تقلیل می یابد و به ۲۳ هزار نتیجه می رسد. بازهم تعداد نتایج آن قدر دلخواه نیست و ما مجبوریم از عملگرهای دیگری هم استفاده نمی آیم تا تعداد نتایج را محدود کنیم. جستجوگر پیشرفته گوگل ا مکاناتی را در اختیار ما قرار می دهد که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت. این ا مکانات را اصطلاحاً عملگرهای پیشرفته گوگل نام می نهند که در بخش بعدی به معرفی و توضیح آن ها خواهیم پرداخت.
۱ -۲-۲. عملگر های پیشرفته در گوگل
یکی از ا مکانات بسیاری از موتورهای جستجوگر، در اختیار قرار دادن عملگر های پیشرفته ای است که به واسطه آن ها می توان جستجوهای بسیار دقیقی انجام داد. در واقع این عملگرها نوعی پالایش در جستجوها ایجاد می کنند و این ا مکان را به جستجوگر می دهند که نتایج دقیق تری به دست آورد. در این قسمت به دنبال آن هستیم که با برخی از مهم ترین این عملگرها و نحوه کارکردشان آشنا شویم.
۱-۲-۲-۱. عملگر Site: جستجو در وب گاه خاص
این عملگر نتایج جستجو را محدود به یک وب گاه خاص می کند. در بسیاری از مواقع پژوهشگر حدس می زند که مطلب مورد نظرش در وب گاه خاصی وجود دارد و یا اینکه صرفاً به دنبال مطالبی می گردد که در آن وب گاه خاص وجود داشته باشد. در اینجا عملگر Site این ا مکان را فراهم می کند که شخص بتواند در وب گاه مورد نظر جستجو کند؛ برای مثال، فرض کنید به دنبال تحلیلی از وضع اقتصادی ایران در وب گاه فارس نیوز هستید و صرفاً دنبال مطالبی می گردید که در این وب گاه منتشر شده است. به همین دلیل عبارت زیر را در نوار جستجوی گوگل وارد کرده و روی کلمه جستجو کلیک می کنید:
Site:www.farsnews.com "تحلیل اقتصاد ایران"
۱ -۲-۲-۲. عملگر Intitle: جستجو در عناوین مطالب
معمولاً هر صفحه ای در اینترنت دارای یک عنوان و یک متن اصلی است. یکی از ا مکانات اصلی گوگل و بسیاری دیگر از موتورهای جستجوگر این است که ا مکان جستجوی واژگان در عنوان مطالب را به صورت جداگانه فراهم کرده است. در واقع جستجوگر می تواند به راحتی در مطالبی جستجو کند که واژه مورد نظرش صرفاً در عنوان آن باشد. این عملگر کمک بسیار زیادی در کاهش تعداد نتایج می کند و جستجو را بسیار دقیق تر می کند؛ برای مثال، فرض کنید که به دنبال مطالبی هستیم که در عنوان آن لفظ سرمایه گذاری باشد. در اینجا عبارت زیر را در نوار جستجوی گوگل وارد می کنیم:
Intitle: سرمایه گذاری
بدیهی است که نتایج نشان داده شده آن هایی هستند که سرمایه گذاری در عنوان یا تیتر آن ها هستند.
۱ -۲-۲- ۳. عملگر Intext: جستجو در متن
این عملگر برخلاف عملگر قبلی صرفاً در بدنه اصلی متن جستجو می کند و به تیتر مطالب توجهی ندارد.
۱ -۲-۲- ۴. عملگر Filetype: جستجو بر اساس نوع فایل
ویژگی بارز این عملگر این است که ا مکان جستجو بر اساس نوع فایل را به جستجوگر می دهد. ممکن است گاهی از اوقات به دنبال فایل هایی در قالب پی دی اف باشید در این صورت از این عملگر استفاده می کنیم و نوع جستجو را بر اساس پی دی اف تنظیم می کنید. اگر به دنبال مقالاتی با موضوع سبک زندگی هستید و لازم است آن مقالات پسوند پی دی اف داشته باشد، عبارت زیر را در نوار جستجوی گوگل وارد می کنیم:
Filetype:pdf «سبک زندگی»
این نوع عملگرها تعداد نتایج را بسیار محدود می کند و ما را به نتایج مورد نظرمان نزدیک تر می کند. برخی از مهم ترین قالب هایی که می توان نتایج جستجو را بر اساس آن ها تنظیم کرد، به شرح زیر است:

جدول۲. قالب های قابل جستجو در گوگل۱- ۲-۲ -۵. عملگر Inurl: جستجو در آدرس صفحه
URL مخفف Uniform resource locator است که نشانی عمومی تمامی صفحات و منابع دیگر بر روی وب جهانی را نشان می دهد. این عبارت در اصل IP، عبارت انتخابی و دامنه وب گاه را مشخص می کند و گاهی از مواقع آدرس وب نامیده می شود.
به طور ساده می توان گفت که هر صفحه ای که در اینترنت باز می شود، دارای آدرسی است که این آدرس در نوار جستجوگر نمایش داده می شود؛ مثلاً صفحه اصلی گوگل یا این URL نمایش داده می شود:
www.google.com
عملگر InURL وظیفه اصلی اش جستجوی صرف در url ها است. این عملگر ضمن اینکه تعداد نتایج را بسیار کاهش می دهد، دقت جستجو را بسیار بالا می برد و برخی از صفحاتی را که در حالت عادی یافتنشان کار دشواری است به راحتی فراهم می آورد.
۱ -۲-۲ -۶. عملگر link: جستجو در پیوند ها
وظیفه اصلی آن، جستجو در وب گاه هایی که با صفحه مورد نظر متصل یا پیوند هستند. ابرپیوند ها(۱۶) نقش خیلی مهمی در اینترنت دارند. ابرپیوند ها یک متن قابل انتخاب هستند که ما را به صفحه ای دیگر می برد. اغلب آن ها دارای یک خط در زیرشان می باشد، می تواند در قالب متن، عکس، فیلم و غیره باشد. عملگر Link در گوگل به همراه آدرس یک وب گاه بیانگر این است که گوگل به دنبال تمامی وب گاه هایی می گردد که به وب گاه مورد نظر پیوند داده اند و یا به اصطلاحی دیگر با آن وب گاه در ارتباط باشد؛ برای مثال:
Link:eco.isu.ac.ir
عبارت فوق صفحاتی را که به وب گاه دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق علیه السلام پیوند داده اند، جستجو می کند.

فصل اول: آشنایی با موتورهای جستجوگر و سازوکار آن ها

مقدمه

اولین مولفه از فرآیند یک جستجوی اینترنتی موفق، به کارگیری صحیح و کارآمد موتورهای جستجوگر است. گستره اطلاعات موجود در فضای مجازی به قدری زیاد است که به راحتی ا مکان دستیابی به اطلاعات دلخواه وجود ندارد. بیش از ۱۵۰ میلیارد صفحه در فضای اینترنت بایگانی شده است و حجم داده های موجود در آن به بیش از ۱۰ هزار ترابایت می رسد. حال سوال مهم و اساسی این است که چطور می توان در این گستره وسیع، به اطلاعات دلخواه دست یابیم؟ آیا راهکاری وجود دارد که اطلاعات مورد نیاز خود را به راحتی پیدا کنیم؟ نخستین راهکاری که به ذهن انسان متبادر می شود، استفاده از موتورهای جستجو هستند.
اولین موتور جستجو در سال ۱۹۹۰ آغاز به کار کرد. این موتور که تحت عنوان آرشیو(۲) شناخته می شد توسط آلن ایمتاژ(۳) دانشجوی دانشگاه مک گیل(۴) ساخته شد. این موتور جستجو که از طریق فعالیت در FTPها کار می کرد، تنها قادر بود از روی نام و تیتر مطلب آن را تشخیص بدهد و نمی توانست به جستجو در بین کلمات محتوا بپردازد. بعد از این زمان و با گسترش نیاز به استفاده از موتورهای جدیدتر، موتورهای جستجوی پیشرفته تری پا به عرصه گذاشتند و با استفاده از روش خزیدن و بایگانی به بسیاری از نیازهای مخاطبان خویش پاسخ دادند.(۵) از آن زمان تاکنون روزبه روز به تعداد وب گاه ها و صفحات اینترنتی افزوده شده و نیاز به موتورهای جستجوی جدید بیشتر شده است. هم زمان با رشد موتورهای جستجو و افزوده شدن ا مکانات آن ها، کار کردن به این موتورها نیز دشوارتر شده است، به گونه ای که بسیاری از متخصصان و کارشناسان اعتقاد دارند که استفاده از موتورهای جستجوگر به یک فن تبدیل شده است. وسعت دنیای مجازی به قدری زیاد است که کاربران بدون استفاده از موتورهای جستجو قادر به بهره مندی بهینه از آن نیستند. روزبه روز که می گذرد، بر اهمیت استفاده از موتورهای جستجو افزوده می گردد. امروز موتورهای جستجو بسیار پیشرفت کرده اند و از ابعاد مختلفی رشد یافته اند و با قابلیت های زیادی که دارند، مخاطبانشان را مجذوب خویش کرده اند؛ اما همان اندازه که این موتورها مفید هستند، در صورت ناآشنا بودن با نحوه درست کار با آن ها می توانند خسته کننده هم باشند. مخصوصاً در پژوهش های علمی که ناآگاهی از روش کار با موتورهای جستجوگر یافتن اطلاعات مورد نیاز را به شدت دشوار می سازد. لذا مناسب است که در ابتدا با شیوه کار این موتورها آشنایی شوید.

۱-۱. موتور جستجو چگونه کار می کند؟

موتورهای جستجوگر دارای بخش های متعددی هستند که در کنار یکدیگر به فرآیند جستجو کمک می کنند. در واقع زمانی که جستجویی از طریق یک موتور جستجوگر انجام می شود، نتیجه کار بخش های متفاوت به نمایش درمی آید. تصور رایج در میان کاربران این است که موتورهای جستجوگر بلافاصله و به صورت آنی و با دستور کاربر، اقدام به جستجو در تمامی منابع موجود می کند و بعد نتایج به دست آمده را نشان می دهند. لذا بسیاری از خود می پرسند که چگونه ممکن است موتورهایی مانند گوگل در کمتر از یک ثانیه تمام وب گاه ها را بگردد و میلیون ها صفحه را در نتایج جستجوی خود ارائه کند؟ پاسخ این است که تصور رایج غلط است، بلکه موتورهای جستجوگر قبلاً پایگاه داده هایش را آماده کرده است و این گونه نیست که درست در همان لحظه، تمام وب را بگردد. گوگل و هیچ موتور جستجوگر دیگری توانایی انجام این کار را ندارند. همه آن ها در زمان پاسخ گویی به جستجوهای کاربران، تنها در پایگاه داده ای که در اختیار دارند، به جستجو می پردازند و نه در وب! موتور جستجوگر به کمک بخش های متفاوت خود، اطلاعات مورد نیاز را قبلاً جمع آوری، تجزیه و تحلیل می کند، آن را در پایگاه داده اش ذخیره می نماید و به هنگام جستجوی کاربر، تنها در همین پایگاه داده می گردد. این فرآیند توسط بخش های سخت افزاری و نرم افزاری مختلفی انجام می گیرد که برای آشنایی بیشتر با روش کار موتورهای جستجوگر، بخش های مجزای آن را معرفی می نماییم. این بخش ها به شرح زیر هستند:

* عنکبوت(۶)
* خزنده(۷)
* بایگانی کننده(۸)
* پایگاه داده(۹)
* سیستم رتبه بندی(۱۰)
۱-۱-۱. اسپایدر
اسپایدر (عنکبوت) یا روبوت(۱۱)، نرم افزاری است که کار جمع آوری اطلاعات مورد نیاز یک موتور جستجوگر را بر عهده دارد. اسپایدر به صفحات مختلف سر می زند، محتوای آن ها را می خواند، پیوند (لینک) ها را دنبال می کند، اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری می کند و آن را در اختیار سایر بخش های موتور جستجوگر قرار می دهد. کار یک اسپایدر، بسیار شبیه کار کاربران وب است. همان طور که کاربران، صفحات مختلف را بازدید می کنند، اسپایدر هم درست این کار را انجام می دهد با این تفاوت که اسپایدر کدهای اچ تی ام ال صفحات را می بیند، اما کاربران نتیجه حاصل از کنار هم قرار گرفتن این کدها را به صورت نمادی مشاهده می کنند. اسپایدرها کاربردهای دیگری نیز دارند؛ برای مثال، عده ای از آن ها به وب گاه های مختلف مراجعه می کنند و فقط به بررسی فعال بودن لینک های آن ها می پردازند و یا به دنبال آدرس ایمیل می گردند.
۱-۱ -۲. کراولر
کراولر (خزنده)(۱۲)، نرم افزاری است که به عنوان یک فرمانده برای اسپایدر عمل می کند. خزنده مشخص می کند که اسپایدر کدام صفحات را مورد بازدید قرار دهد. در واقع خزنده تصمیم می گیرد که کدام یک از لینک های صفحه ای که اسپایدر در حال حاضر در آن قرار دارد، دنبال شود. ممکن است همه آن ها را دنبال کند، بعضی ها را دنبال کند و یا هیچ کدام را دنبال نکند. کراولر، ممکن است قبلاً برنامه ریزی شده باشد که آدرس های خاصی را طبق برنامه، در اختیار اسپایدر قرار دهد تا از آن ها دیدن کند. دنبال کردن لینک های یک صفحه به این بستگی دارد که موتور جستجوگر چه حجمی از اطلاعات یک وب گاه را می تواند (می خواهد) در پایگاه داده اش ذخیره کند. همچنین ممکن است به موتورهای جستجوگر، اجازه دسترسی به بعضی از صفحات داده نشده باشد.
۱-۱- ۳. بایگانی کننده
تمام اطلاعات جمع آوری شده توسط اسپایدر در اختیار بایگانی کننده)ایندکسر((۱۳) قرار می گیرد. در این بخش اطلاعات ارسالی مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند و به بخش های متفاوتی تقسیم می شوند. تجزیه و تحلیل بدین معنی است که مشخص می شود اطلاعات از کدام صفحه ارسال شده است، چه حجمی دارد، کلمات موجود در آن کدم اند، کلمات چند بار تکرار شده اند، کلمات در کجای صفحه قرار دارند و ....
در حقیقت ایندکسر، صفحه را به پارامترهای آن خرد می کند و تمام این پارامترها را به یک مقیاس عددی تبدیل می کند تا سیستم رتبه بندی بتواند پارامترهای صفحات مختلف را با هم مقایسه کند.
۱-۱- ۴. پایگاه داده
تمام داده های تجزیه و تحلیل شده در ایندکسر، به پایگاه داده ارسال می گردد. در این بخش داده ها گروه بندی، کدگذاری و ذخیره می شود. همچنین داده ها قبل از آنکه ذخیره شوند، طبق فنون خاصی فشرده می شوند تا حجم کمی از پایگاه داده را اشغال کنند. یک موتور جستجوگر باید پایگاه داده عظیمی داشته باشد و به طور مداوم حجم محتوای آن را گسترش دهد و البته اطلاعات قدیمی را هم به روزرسانی نماید. بزرگی و روزآمد بودن پایگاه داده یک موتور جستجوگر، برای آن امتیاز محسوب می گردد. یکی از تفاوت های اصلی موتورهای جستجوگر، در حجم پایگاه داده آن ها و همچنین روش ذخیره سازی داده ها در پایگاه داده است.
۱-۱ -۵. سیستم رتبه بندی(۱۴)
بعد از آنکه تمام مراحل قبل انجام شد، موتور جستجوگر آماده پاسخ گویی به سوالات کاربران است. کاربران چند کلمه را در جعبه جستجوی(۱۵) آن وارد می کنند و سپس با فشردن Enter منتظر پاسخ می مانند. برای پاسخگویی به درخواست کاربر، ابتدا تمام صفحات موجود در پایگاه داده که به موضوع مورد جستجو مرتبط هستند، مشخص می شوند. پس از آن سیستم رتبه بندی وارد عمل شده، آن ها را از بیشترین ارتباط تا کمترین ارتباط مرتب می کند و به عنوان نتایج جستجو به کاربر نمایش می دهد.
حتی اگر موتور جستجوگر بهترین و کامل ترین پایگاه داده را داشته باشد، اما نتواند پاسخ های مرتبطی را ارائه کند، یک موتور جستجوگر ضعیف خواهد بود. در حقیقت سیستم رتبه بندی قلب تپنده یک موتور جستجوگر است و تفاوت اصلی موتورهای جستجوگر در این بخش قرار دارد. سیستم رتبه بندی برای پاسخ گویی به سوالات کاربران، پارامترهای بسیاری را در نظر می گیرد تا بتواند بهترین پاسخ ها را در اختیار آن ها قرار دارد.

۱- ۲. روش کار با موتورهای جستجوگر

همان طوری که در قسمت قبل مشاهده شد، موتورهای جستجوگر قابلیت های زیادی برای جستجو در منابع علمی و غیرعلمی فراهم آورده اند؛ اما مسئله ای که دراین باره دارای اهمیت زیادی است، شیوه استفاده از این موتورهای جستجوگر است. بسیاری از موتورهای جستجوگر ا مکانات قابل توجهی برای تسریع و تسهیل جستجو دارند و می توانند دقت جستجو و نیز جزئی شدن در جستجو را تا حد زیادی ممکن سازند و شخص را به اطلاعاتی که بیشتر مورد نیاز است، راهنمایی سازند؛ اما استفاده از صحیح از این موتورهای جستجوگر، مستلزم شناخت شیوه های کارکرد و قابلیت های آن است. بیشتر موتورهای جستجوگر دارای شیوه های استفاده کم وبیش مشابهی هستند. ازآنجاکه توضیح شیوه کار با همه آن ها خارج از موضوع اصلی این کتاب است، صرفاً به معرفی یکی از موتورهای جستجوگر که عمومیت بیشتری دارد خواهیم پرداخت. سایر موتورهای جستجوگر نیز روشی کم وبیش مشابه همین موتور دارند. برای انتخاب موتور جستجوی مورد نظر کافی است مروری بر آمار استفاده از موتورهای جستجوگر داشته باشیم. بر طبق آماری که در سال ۲۰۱۳ منتشر شده است، میزان استفاده از موتورهای جستجوگر به شرح زیر است:

جدول ۱. میزان استفاده از موتورهای جستجوگرطبیعی است به دلیل توجه بیشتر مخاطبان به موتور جستجوی گوگل و نیز قابلیت ها و توانایی های آن و سادگی استفاده از آن، از این موتور جستجوگر جهت معرفی شیوه کار استفاده نماییم. آدرس این موتور جستجوگر به شرح زیر است:
www.google.com
به طور کلی در گوگل ا مکان دو نوع جستجو فراهم شده است:

۱. جستجوی تک واژه ها: اولین نوع جستجو در گوگل این است که به دنبال یک کلمه خاص بگردیم. برای این کار آن را در نوار جستجوی گوگل نوشته و با کلیک بر عبارت جستجو، آن را در فضای مجازی جستجو می کنیم.
۲. جستجوی مجموعه کلمات یا عبارت: گاهی به دنبال جستجوی بیش از یک کلمه به طور هم زمان هستیم. این نوع جستجو می تواند ۴ حالت داشته باشد:

* دو یا چند کلمه الزاماً با یکدیگر جستجو شوند.
* هرکدام از دو یا چند کلمه مورد نظر جستجو شوند کفایت می کند.
* یک عبارت خاصی جستجو شود.
* یک واژه یا عبارت جستجو شود که شامل واژه یا عبارت دیگر نباشد.

این ها چهار حالتی است که جستجوگر گوگل به شما ا مکان بهره گیری از آن ها را می دهد و ما در قسمت عملگر های ساده به توضیح آن و روش دسترسی به آن خواهیم پرداخت؛ اما گوگل ا مکانات دیگری نیز برای جستجو در اختیار ما قرار می دهد که ا مکان جستجوی پیشرفته را نیز فراهم می آورد. این نوع جستجو نیز در عملگرهای پیشرفته توضیح داده شده است.
۱-۲-۱. عملگرهای ساده
۱-۲- ۱-۱. عملگر AND یا +
چنانچه بخواهیم دو یا چند واژه را با هم و به صورت هم زمان جستجو کنیم، از این عملگر استفاده می کنیم. عملگر AND، عملگر پیش فرض گوگل است، به این مفهوم که اگر در گوگل چند کلمه بنویسید گوگل تمام آن ها را جستجو می کند.
مثال: فرض کنید که در گوگل این عبارت را برای جستجو نوشته اید: «اقتصاد اسلامی در ایران»، گوگل تمام صفحاتی را که شامل سه لغت (اقتصاد + اسلامی + ایران) هستند، جستجو کرده و نتایج را نشان می دهد. در واقع هنگامی که ما در گوگل از چند کلمه برای جستجو استفاده می کنیم، گوگل برای هر لغت یک فهرست از صفحات مربوط به تک تک لغات به ما می دهد. در بعضی از موتورهای جستجوگر به جای AND می توان از علامت جمع (+) استفاده کرد.
نکته: بین علامت جمع و کلمه مورد نظر برای جستجو نباید فاصله خالی باشد.

۱ -۲-۲ -۷. عملگر Cache: جستجو در نسخه ذخیره شده
وظیفه اصلی این عملگر جستجو برای نسخه ذخیره شده یک وب گاه توسط گوگل است. گوگل همیشه یک نسخه ذخیره شده از وب گاه ها را نگه می دارد و هنگامی استفاده می شود که صفحه مورد نظر موجود نباشد یا تغییر کرده باشد. اگر بخواهیم به صفحه قبلی آن وب گاه مراجعه کنیم از این عملگر استفاده می کنیم؛ برای مثال:
Cache:irib.ir
۱- ۲-۲ -۸. عملگر Related: جستجوی صفحات مرتبط
این عملگر صفحات مرتبط با یک صفحه خاص را پیدا می کند، با این ویژگی که تمام صفحات مرتبط با هم را نشان نمی دهد. این نوع جستجو روش مناسبی برای پیدا کردن دسته ای از پایگاه ها یا صفحات مرتبط به هم است؛ مثلاً جستجو برای related:www.google.com صفحاتی پیدا می شوند که مانند گوگل موتور جستجوگر هستند؛ مانند AltaVista و Yahoo و HotBot. توجه داشته باشید بین عملگر related و علامت دونقطه و عبارت جلوی آن نباید فاصله خالی وجود داشته باشد.
منظور از مرتبط عمدتاً از لحاظ موضوع است؛ برای مثال ، اگر عبارت related:www.isu.ac.ir را در نوار جستجوی گوگل وارد نمایید، گوگل تشخیص می دهد که این وب گاه متعلق به دانشگاه های ایران است، لذا در نتایج خود وب گاه تمام دانشگاه های ایران را به نمایش می گذارد.
۱ -۲ -۳. جستجوی پیشرفته گرافیکی گوگل
بخش زیادی از عملگر هایی که تاکنون معرفی شد، در بخش جستجوی پیشرفته گوگل وجود دارد و این مزیت را به ما می دهد که به جای نوشتن متن، از تنظیمات گرافیکی استفاده نماییم. منظور از گرافیکی این است که دیگر نیاز به نوشتن دستی عملگرها نیست. بلکه با استفاده از صفحاتی که طراحی شده به راحتی فیلترهای مورد نظر خود در جستجو را اعمال کنید. برای دسترسی به این جستجوگر وارد وب گاه زیر شوید:
www.google.com/advanced_search
با ورود به این بخش از گوگل، نوارهایی را برای حروفچینی پیدا می کنید که هرکدام کارایی خاص خود را دارد و به نوعی یک عملگر محسوب می شود. این نکته را به یاد داشته باشید که شما می توانید در بخش تنظیمات گوگل، زبان جستجوگر را تنظیم نمایید و حتی آن را فارسی کنید. حال به معرفی هریک از این نوارها می پردازیم:

جدول۳. اجزای جستجوی پیشرفته گوگل

نکته قابل توجه در این قسمت این است که از نوارهای فوق می توان به صورت ترکیبی استفاده کرد؛ یعنی به طور هم زمان، زبان را تنظیم نمایید، منطقه جستجو را تنظیم نموده، پسوند فایل را مشخص کرده، واژگان مورد نظر را در نوارهای اولیه وارد کرده و بعد روی گزینه جستجو کلیک کرده تا بر اساس فیلترهای مشخص شده، نتایج مهمی از جستجو در اختیار ما قرار گیرد.
۱- ۲- ۴. جستجوهای طبقه بندی شده بر اساس موضوع و دستیابی به وب گاه های موضوعی
بسیاری از موتورهای جستجوگر این قابلیت را به شما می دهند که بر اساس یک موضوع خاص جستجو نمایید. برای این کار عمدتاً باید از کلیدواژه Directory استفاده نمایید. دایرکتوری ها شامل بسیاری از وب گاه هایی هستند که به صورت موضوعی طبقه بندی شده اند و شما با ورود به یک موضوع و جزئی شدن در موضوعات دیگر، فهرستی از وب گاه های مرتبط را مشاهده خواهید کرد و ضمن اینکه می توانید در آن ها جستجو نمایید؛ برای مثال، برخی از این دایرکتوری ها را معرفی می کنیم:
۱- ۲- ۴- ۱. دایرکتوری یاهو
www.dir.yahoo.comبا ورود به این صفحه ضمن اینکه نوار جستجوی یاهو در قسمت بالا نمایش داده می شود، با گزینه های مقابل مواجه می شوید. اگر بر روی هر یک از گزینه های موجود کلیک نمایید، جستجوی یاهو صرفاً بر اساس آن موضوع خواهد بود و موضوعات دیگر را محدود می کند. ضمن اینکه فهرستی از وب گاه های مرتبط با آن موضوع نمایش داده می شود. هنر، اقتصاد، رایانه، فضای علمی، اخبار و رسانه ها برخی از موضوعاتی است که می توان جستجو یاهو را به آن ها محدود کرد. ذکر این نکته نیز ضروری است که با کلیک بر هر یک از موضوعات جستجو، صفحه جدیدی باز می شود که می تواند موضوعات جزئی تر را نشان دهد.
۱- ۲-۴-۲. دایرکتوری گوگل و سایر موتورها
google-directory.com/
www.stpt.com/directory
www.joeant.com
www.dmoz.org
۱ -۲- ۵. برخی از نکات اصلی کار با موتورهای جستجوگر
۱ -۲- ۵-۱. نوشتن کلمات اصلی تر
همان گونه که گفته شد برای بهتر نتیجه گرفتن از جستجو لازم است که کلمات اصلی را در نوار جستجو وارد کنید. برای این کار هرقدر که می توانید، موضوع جستجو را دقیق تر و جزئی تر نمایید. سعی کنید از راهنمای واژگان کلیدی که این کتاب بدان پرداخته است، استفاده نمایید و دقیق ترین واژگان را برای دستیابی به موضوع مورد نظر خود در اختیار داشته باشید.
۱- ۲-۵-۲. بی فایده بودن نوشتن حروف اضافه
برای مثال لازم نیست حروفی مانند از، در، به و امثال آن را استفاده کنید. در جستجوی انگلیسی نیز آوردن واژگانی مانند of، to، the و امثال آن فایده چنانی ندارد.
۱- ۲- ۵ -۳. حروف بزرگ و کوچک فرق نمی کنند
گوگل نسبت به بزرگی و کوچکی حروف حساس نمی باشد. در حقیقت همه حروفی را که به لاتین در نوار جستجو می بنویسید، به حروف کوچک تبدیل خواهند شد.

نظرات کاربران درباره کتاب کاوش در منابع اقتصادی اينترنت