0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
واقعیت
٪20

معرفی، خرید و دانلود کتاب صوتی واقعیت

نویسنده:
هانس رزلینگ
درباره واقعیت

شاید تصور کنید که جنگ و خشونت از هر زمان دیگری در دنیا بیشتر به چشم می‌خورد و بلایای طبیعی زندگی بسیاری از افراد را در یک چشم به هم زدن نابود می‌کند. شاید حتی فکر کنید که شکاف طبقانی روز به روز در حال بیشتر شدن است و دنیا به شکل مضطرب کننده‌ای پر از اخبار ناگوار است. اگر نسبت به دنیای کنونی چنین تصوری دارید جهان‌بینی شما پر از اشتباهات سیستماتیک و اطلاعات نادرست است. هانس رزلینگ نویسنده‌ی کتاب واقعیت است. او در این اثر نشان می‌دهد چگونه می‌توان از خطاهای شناختی متداول فاصله گرفت و با کنجکاوی تفسیر درستی از واقعیت‌های موجود داشت.

about book image

درباره‌ی کتاب صوتی واقعیت

کتاب «واقعیت؛ ده دلیل برای اینکه درباره جهان اشتباه فکر می‌کنیم» با عنوان انگلیسی (Factfulness: Ten Reasons We're Wrong About the World) برای اولین بار در سال 2018 منتشر شد. رزلینگ در این اثر نشان می‌دهد چگونه اکثریت قریب به اتفاق افراد، دیدگاه اشتباهی درباره‌ی وضعیت جهان دارند. بسیاری از افرادی که مخاطب آزمون‌های او بوده‌اند معتقدند جهان فقیرتر، بیمارتر و خطرناک‌تر از گذشته شده است. او با دلایل محکم و داده‌های حقیقی ثابت می‌کند تمام این تصورات ناشی از اطلاعات غلط و قدیمی است که افراد در استدلال‌های خود از آن‌ها بهره می‌گیرند. او معتقد است مدل‌های فکری رایج باعث ایجاد شکاف در میان افراد دنیا شده است و موجب جهت‌گیری اشتباه در برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم‌‌گیری‌های مهم می‌شود.

روزلینگ در این اثر مدل فکری جدیدی را پیشنهاد می‌کند. او معتقد است دوران تقسیم بندی دنیا و قضاوت بر اساس کشورهای توسعه یافته و کشورهای در حال توسعه به پایان رسیده است و به یک مدل جایگزین و کارآمد احتیاج است. مدل پیشنهادی رزلینگ فارغ از مرزهای جغرافیایی بوده و بر اساس سطح درآمد افراد طراحی شده است.

رزلینگ پس از معرفی 4 دسته‌بندی پیشنهادی خود، 10 غریزه‌ای را که می‌تواند منجر به برداشت نادرست از وقایع شود را معرفی می‌کند. هریک از فصل‌های کتاب، به یک غریزه اختصاص دارد. او در هر فصل از واقعیت‌های موجود مثال عینی می‌زند و داده‌های حقیقی را به صورت آمار و نمودارهای قابل تحلیل ارائه می‌دهد. فصل آخر نیز به تجربه‌های او از سفرهای متعددش به سرتاسر جهان اشاره دارد. هانس رزلینگ معتقد است در حال حاضر دنیا بسیار بهتر از هر زمان دیگری است.

 

فصل‌های کتاب صوتی واقعیت

مقدمه

فصل اول: غریزه شکاف

فصل دوم: غریزه‌ی منفی‌گرا

فصل سوم: غریزه‌ی پیروری از خط مستقیم

فصل چهارم: غریزه‌ی ترس

فصل پنجم: غریزه‌ی اندازه

فصل ششم: غریزه کلی‌گرا

فصل هفتم: غریزه‌ی سرنوشت

فصل هشتم: غریزه‌ی نگرش تک بعدی

فصل نهم: غریزه‌ی سرزنش

فصل دهم: غریزه‌ی فوریت

فصل یازدهم: واقعیت در عمل

درباره‌ی هانس رزلینگ نویسنده‌ی کتاب واقعیت

هانس رزلینگ پزشک، پروفسور سلامت جهانی و مشاور سازمان سلامت جهانی و یونیسف بود. او در سال 1948 در کشور سوئد به دنیا آمد و به مدت 8 سال، در رشته‌‌ی آمار و پزشکی در دانشگاه اوپسالا تحصیل کرد. رزلینگ در سال 1972 وارد کالج پزشکی شد و در رشته‌ی بهداشت عمومی تحصیلات خود را ادامه داد. رزلینگ پس از اتمام تحصیلات خود مدت زمان زیادی را به عنوان افسر پزشکی در کشورهایی آفریقایی خدمت کرد. او دو دهه از عمر خود را به مطالعه درباره‌ی علل شیوع بیماری کونزو (یک بیماری فلج کننده در مناطق دور افتاده‌ی روستایی در سراسر آفریقا) اختصاص داد و بیش از ده دانشجوی دکتری را تحت نظارت خود داشت.

تحقیقات هانس رزلینگ بر رابطه‌ی بین توسعه‌ی اقتصادی، کشاورزی، فقر و سلامت متمرکز شده بود. او هم‌چنین در زمینه‌ی تالیف کتب درسی درباره‌ی بهداشت جهانی فعالیت‌های ارزشمندی داشته است. از دیگر فعالیت‌های او می‌توان به ساخت مستند برای شبکه‌ی بی‌بی‌سی با عناوین «لذت آمار»، «نترسید؛ حقیقت درباره جمعیت» و «نترسید؛ چگونه در 15 سال به فقر پایان دهیم» اشاره کرد. او هم‌چنین سخنرانی برجسته و تاثیرگذار بود. سخنرانی‌های تد او همواره در صدر لیست ویدئوهای پربازدید قرار این وبسایت قرار داد. مجله‌ی سیاست خارجی در سال 2009 هانس رزلینگ را یکی از صد متفکر برجسته‌ی جهانی عنوان کرده است. افزون بر آن، رزلینگ در سال 2012 توانست در لیست صد شخصیت قدرتمند جهان قرار بگیرد. هانس رزلینگ در سال 2017 پس از مبارزه با بیماری سرطان از دنیا رفت. کتاب «واقعیت» پس از مرگ ناگهانی او و با همکاری پسر و همسر پسرش در سال 2018 منتشر شد.

اولا رزلینگ، پسر هانس رزلینگ و همکار او در نگارش این اثر است. او در سال 1975 در سوئد به دنیا آمد و اکنون موسس و مدیر وبسایت گپ مایندر است. این وبسایت با هدف سنجش و پایان دادن به ناآگاهی طراحی شده است.

 آنا رزلینگ دیگر نویسنده‌ی این اثر در سال 1975 در سوئد به دنیا آمد و دانش آموخته‌ی رشته‌ی جامعه شناسی و عکاسی است. او نیز یکی از بنیان‌گذاران وبسایت ارزشمند گپ مایندر است. او به همراه همسرش هدایت سخنرانی‌های هانس رزلینگ و طراحی بخش‌های گرافیکی و عکس‌های کتاب و وبسایت گپ مایندر را بر عهده داشت. اولا و آنا رزلینگ به خاطر فعالیت‌های آموزشی وبسایت گپ مایندر، جوایز متعددی را از آن خود کرده‌اند.

ترجمه‌ی کتاب واقعیت به زبان فارسی

کتاب «واقعیت» پس از انتشار به سرعت مورد توجه مخاطبین قرار گرفت و در سراسر دنیا به زبان‌های مختلفی ترجمه شد. در ایران نیز انتشارات متعددی این اثر را ترجمه و با عناوین مختلف منتشر کردند. در این میان می‌توان به انتشار کتاب با عنوان «واقع نگری» با ترجمه‌ی عاطفه هاشمی و سیدحسن رضوی از نشر میلکان و عنوان «واقعیت را ببین» و ترجمه‌ی زهرا سربندی‌فراهانی انتشارات آریانا قلم اشاره کرد.

کتاب صوتی پیش رو را بهاره رحمتی را به زبان فارسی برگردانده و نشر نوین نسخه‌ی صوتی این اثر را در سال 1395 عرضه کرده است. افرادی که به شنیدن کتاب‌های صوتی علاقمندند می‌توانند نسخه‌ی صوتی «واقعیت» را با روایت مینا موسوی بشنوند. حجم این اثر با 11 فصل، 453 مگابایت بوده و خرید آن از همین صفحه امکان‌پذیر است.

about book image

در بخشی از کتاب واقعیت می‌خوانیم

چرا جمعیت در حال افزایش است؟

سازمان ملل پیش‌بینی کرده است تا سال ۲۱۰۰ جمعیت جهان تا ۴ میلیارد نفر افزایش خواهد یافت. دلیل اصلی چه می‌تواند باشد؟

 

  • الف: کودکان بیشتری وجود خواهند داشت (پایین‌تر از 1۵ سال)
  • ب: بزرگ‌سالان بیشتری وجود خواهند داشت (۱۵ تا ۷۴ سال)
  • پ: سال‌خوردگان بیشتری وجود خواهند داشت (۷۵ سال و بالاتر)

 

دراین مورد. پاسخ صحیح را فوری می‌گویم. پاسخ صحیح گزينه ب است. کارشناسان معتقدند که جمعیت به رشدش ادامه خواهد داد و عمدتا رشد جمعیت به‌خاطر وجود بزرگ‌سالان بیشتر خواهد بود، نه کودکان بیشتر و نه سال‌خوردگان بیشتر.

انتظار نمی‌رود که تعداد کودکان افزایش یابد. اين را از سوال مبتنی بر واقعیت اول این فصل می‌دانيم. حال با دقت بیشتری به خط کودکان در نمودار نگاه کنید. می‌توانید زمانی را که خط مسطح می‌شود ببینید؟ می‌توانید ببینید که اين اتفاق قبلاً رخ داده است؟

کارشناسان سازمان ملل پیش‌بینی نکرده‌اند که افزایش تعداد کودکان متوقف خواهد شد. آن‌ها گزارش می‌دهند که این اتفاق در حال افتادن است. تغییر بنیادینی که برای جلوگیری از رشد سریع جمعیت نیاز است، این است که رشد تعداد کودکان متوقف شود. این اتفاق در حال رخ دادن است. چگونه می‌تواند باشد؟ بهتر است تمامی افراد بدانند.

زمانی که در سال 1948 متولد شدم، زنان به طور متوسط 5 نوزاد به دنیا می‌آوردند. بعد از سال 1965 تعداد نوزادان طوری شروع به کاهش کرد که هیچ‌وقت دیگر این اتفاق نیفتاده بود. در 50 سال اخیر به طرزی شگفت انگیز متوسط جهانی به ‌عدد 2.5 نوزاد به ازای هر مادر رسیده است.

این تغییر ناگهانی همگام با سایر پیشرفت‌هایی که در فصل قبل توضیح دادم رخ داد. بعد از آنکه میلیاردها انسان از فقر شدید فاصله گرفتند, اکثر آن‌ها تصمیم گرفتند فرزندان کمتری داشته باشند. آن‌ها دیگر به خانواده‌های بزرگ با نیروی کار کودکی که روی مزارع خانوادگی کوچک‌شان کار کند. نیاز نداشتند. زنان و مردان تحصیل کرده خواهان فرزندانی با تحصیلات و تغذیه بهتر شدند. و داشتن فرزندان کمتر راه‌حل آن‌ها بود. در عمل، این هدف به لطف وسایل جلوگیری از بارداری مدرن میسر شد که به والدین این امکان را داد تا بدون کاهش روابط جنسی‌شان فرزندان کمتری داشته باشند. انتظار می‌رفت که کاهش شدید تعداد نوزادان به‌ازای هر زن تا زمانی که مردم بیشتری به فرار از فقر شدید ادامه می‌دادند و زنان بیشتری تحصیل می‌کردند و تا داشتن دسترسی بیشتر به وسایل جلوگیری از بارداری و آموزش‌های جنسی، ادامه داشته باشد.

 

دسته‌ها:

شناسنامه

فرمت محتوا
mp۳
حجم
453.۲۶ مگابایت
مدت زمان
۱۱:۰۰:۰۶
نویسندههانس رزلینگ
مترجمبهار رحمتی
راویمینا موسوی
ناشرنشر نوین
زبان
فارسی
تاریخ انتشار
۱۳۹۷/۱۰/۲۶
قیمت ارزی
5 دلار
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
mp۳
۴۵۳.۲۶ مگابایت
۱۱:۰۰:۰۶

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
دیگران نقد کردند
3.9
از 5
براساس رأی 45 مخاطب
آموزنده 🦉 (2)
آرامش‌بخش 🌱 (1)
5
ستاره
46 ٪
4
ستاره
26 ٪
3
ستاره
6 ٪
2
ستاره
11 ٪
1
ستاره
8 ٪
25 نفر این اثر را نقد کرده‌اند.
4

ترجمه بسیار بد و ضعیفی داره. اگر دنبال این کتاب هستید، ترجمه دیگری از اون به نام واقع‌گرایی موجود هست که خیلی خوبه. متاسفانه من اول این رو خریدم. اما بعد از سی چهل صفحه پشیمان شدم و اون یکی رو خریدم. دوبار هم خوندمش. عالیه. توی فیدیبو ندیدم. از جای دیگه خریدم

5

کتاب بسیار خوبیه خلاصه این کتاب تو پادکست بی پلاس توسط علی بندری روایت شده ارزش وقتی که براش صرف میکنید رو داره

5

خوشبختانه با نسخه نمونه اش متوجه شدم که به هیچ عنوان نمیتونم ارتباط برقرار کنم ، به نظر من راوى با این ریتم بیانشون و تُن صداشون ( با شناخت قبلى از کارهاشون)به هیچ عنوان براى این حرفه مناسب نیستند

4

یک نقد بسیار جدی به صدای راوی دارم و اونم لحن بیانشون هست متاسفانه موقع خوندن به یکباره لحنشون عوض میشه و صدا آهنگی میگیره شبیه اینکه ایشون در حال گفتگو هستند با صدای خوبی که دارن واقعا حیفه که چنین ایراد حرفه ای داشته باشن

4

هر چی که علی بندری پادکست کرده باشه ، و شما بشنوید ، دیگه نه کتاب و نه فیلمش جذابیت نداره. من پس از اینکه بارها پادکست را شنیدم ، تشویق به خرید کتاب کاغذی شدم ، اما یک ماه بیشتره که افتاده و رغبتی به خواندنش ندارم.

5

من میخواهم از سرکار خانم مینا موسوی که کتاب واقعیت را به بهترین شکل ممکن روایت کردند، با مکث ها، تاکید ها و لخن های مناسبی و به حایی. که داشتند بسیار تشکر کنم. بهترین روایت کتاب صوتی بود که من تا کنون شنیده ام.

5

گزیده کتاب رو در پادکست بی پلاس با صدای آقای علی بندری شنیدم بنظر من نسخه کامل که بصورت کتاب صوتی است ارزش خریدن و صرف وقت را داره . سپاس ...

1

این کتاب کلی نمودار داره، با نسخه صوتی چیزی متوجه نمیشید، در ضمن ترجمه این کتاب واقع نگری هس از انتشارات میلکان تهیه کنید..

5

کتاب جالب و واقعا دقیقی بود در مورد مسئله ای که بررسی میکنه . و راوی کتاب هم خوب کار کرده بود ممنون از فیدیبو و تهیه کنندگان .

4

از ابنکه صوتی این کتاب رو داربد ممنون از جمله کتابهایی که سخته خوندنش ولی کتاب صوتی اش خوبه.

نمایش 15 نقد دیگر
3.9
(45)
آموزنده 🦉 (2)
69,000
٪20
55,200
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو
واقعیت
واقعیت
ده دلیل اینکه چرا درباره جهان اشتباه فکر می کنیم و چرا رویدادهای جهان از آنچه به نظر می رسند، بهتر

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
واقعیت
٪20
واقعیت
هانس رزلینگ
نشر نوین
3.9
(45)
آموزنده 🦉 (2)
69,000
٪20
55,200
تومان

از همین نویسنده مطالعه کنید

مشاهده بیشتر