دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
واقعیت

واقعیت
ده دلیل اینکه چرا درباره جهان اشتباه فکر می‌کنیم و چرا رویدادهای جهان از آنچه به نظر می‌رسند، بهتر

نسخه الکترونیک واقعیت به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۶۰٪ تخفیف» بخرید!

نقد و بررسی واقعیت

درباره کتاب واقعیت

کتاب «واقعیت» Factfulness: Ten Reasons We're Wrong About the World – and Why Things Are Better Than You Think نوشته‌ی «آنا رزلینگ رونلاند»، «اولا رزلینگ» و «هانس رزلینگ» در آوریل سال 2018 منتشر شد. این کتاب به گفته‌ی نویسندگانش اثری درباره‌ی جهان و فهم انسان‌ها از جهان اطرافشان است که در ابتدا خواننده را با سیزده سؤال اساسی درباره‌ی وضعیت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی دنیا و کشورهای گوناگون روبه‌رو می‌کند. «هانس رزلینگ» متخصص سلامت جهانی در این اثر از ناآگاهی همه‌ی مردم درباره‌ی جهان سخن می‌گوید و بر این باور است زنان و مردان در سطح جهانی نیاز به ارتقای آگاهی خود دارند. عدم آگاهی و دسترسی به اطلاعات درست مسئله‌ای مهم و قابل‌تأمل است زیرا براساس اطلاعات نادرست نمی‌توان مشکلات جهانی اعم از فقر، گرسنگی، مشکلات محیط زیستی و ... را حل کرد.

«آنا رزلینگ رونلاند»، «اولا رزلینگ» و «هانس رزلینگ» براساس سال‌ها تلاش درزمینه‌ی تدریس جهان‌بینی مبتنی بر واقعیت و پژوهش‌های عمیق کتاب «واقعیت، ده دلیل اینکه چرا درباره جهان اشتباه فکر می‌کنیم و چرا رویدادهای جهان از آنچه به نظر می‌رسند، بهترند» را به نگارش درآورده‌اند. این سه نویسنده بر این باور هستند تصویر جهان حاصل از رسانه‌های بین‌المللی تصویری مضطرب‌کننده و مغلطه‌آمیز است که با واقعیت تفاوت دارد. این سه نویسنده براساس نتایج سخنرانی‌ها و نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند مردم جهان تصویر جهان حاصل از رسانه‌ها را باور دارند و دنیا را تاریک‌تر از آنچه هست می‌بینند. کتاب «واقعیت» براساس داده‌های واقعی نشان می‌دهد اگرچه جهان با چالش‌های زیادی مواجه است اما در حال بهتر شدن است. این کتاب حاصل تلاش شبانه‌روزی «هانس رزلینگ» محقق برجسته‌ی سوئدی در مبارزه با ناآگاهی مخرب جهانی است. «بیل گیتس» بازرگان برجسته‌ی آمریکایی از این کتاب به‌عنوان یکی از بهترین آثاری که تاکنون مطالعه کرده یاد می‌کند. این نویسنده در تلاش برای تغییر شیوه‌ی فکر کردن مردم و دور کردن آن‌ها از ترس‌های غیرمنطقی این اثر را طی یازده فصل به نگارش درآورده است که عبارت‌اند از:

 • فصل اول: غریزه شکاف
 • فصل دوم: غریزه منفی‌گرا
 • فصل سوم: غریزه پیروی از خط مستقیم
 • فصل چهارم: غریزه ترس
 • فصل پنجم: غریزه اندازه
 • فصل ششم: غریزه کلی‌گرا
 • فصل هفتم: غریزه سرنوشت
 • فصل هشتم: غریزه نگرش تک‌بعدی
 • فصل نهم: غریزه سرزنش
 • فصل دهم: غریزه فوریت
 • فصل یازدهم: واقعیت در عمل

درباره نویسندگان کتاب واقعیت

 «هانس رزلینگ» Hans Rosling پزشک سوئدی در تاریخ 27 ژوئیه سال 1948 به دنیا آمد. او در جوانی تحصیل در رشته‌ی آمار و پزشکی کالج پزشکی سنت جان دانشگاه علوم بهداشتی راجیو گاندی را دنبال و مدتی را جهت مطالعه و تحقیق در هند و آفریقا زندگی کرد. او زندگی سراسر تحقیق و توسعه درزمینه‌ی پزشکی داشت و در شصت‌وهشت سالگی بر اثر ابتلا به سرطان در تاریخ 7 فوریه سال 2017 درگذشت. «اولا رزلینگ» Ola Rosling و «آنا رزلینگ رونلاند» Anna Rosling Rönnlund پسر و عروس «هانس رزلینگ» در تمام لحظات همراه  او بودند و مسئولیت تکمیل و انتشار کتاب «واقعیت» را برعهده داشتند.

ترجمه کتاب واقعیت به زبان فارسی

کتاب «واقعیت» نوشته‌ی «آنا رزلینگ رونلاند»، «اولا رزلینگ » و «هانس رزلینگ» با ترجمه‌ی «بهار رحمتی» از سوی نشر نوین در سال 1397 منتشر شد که نسخه‌ی الکترونیک آن در همین صفحه از فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است. «بهار رحمتی» مترجم ایرانی متولد سال 1367 است. او تحصیلاتش را در رشته‌ی اقتصاد  دانشگاه شهید بهشتی به سرانجام رسانده و ترجمه‌ی آثار موفقیت و توسعه‌ی فردی را در کارنامه‌ی کاریش دارد. از آثار دیگر او می‌توان به ترجمه‌ی کتاب «توهم رشد» اثر «دیوید پیلینگ» اشاره کرد که نسخه‌ی الکترونیک و صوتی آن هم در سایت و اپلیکیشن فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است.

نسخه‌ی صوتی کتاب «واقعیت» نوشته‌ی «آنا رزلینگ رونلاند»، «اولا رزلینگ » و «هانس رزلینگ» با ترجمه‌ی «بهار رحمتی» با روایت «مینا موسوی» نیز از سوی نشر نوین منتشر شده است.

در بخشی از کتاب واقعیت می‌خوانیم

اتفاق دیگری در حال رخ دادن است. وقتی مردم می‌گویند جهان در حال بدتر شدن است، دقیقاً به چه چیز فکر می‌کنند؟ حدس من این است که آن‌ها فکر نمی‌کنند، بلکه حس می‌کنند. اگر همچنان و حتی بعد از آنکه تمام آن داده‌های مفید و زیبا را نشانتان دادم، احساس راحتی و قبول اینکه جهان در حال بهتر شدن است نداشته باشید، حدسم این است که شما فکر نمی‌کنید، بلکه فقط احساس می‌کنید، زیرا می‌دانید که مشکلات همچنان به قوت خودشان باقی‌اند. حدس من این است شما احساس می‌کنید زمانی که می‌گویم جهان در حال بهتر شدن است، مانند این است که به شما بگویم همه چیز خوب است، یا بهتر است که از مشکلات چشم‌پوشی و وانمود کنید که وجود ندارند، که این حس احمق بودن و نگرانی ایجاد می‌کند.

موافقم. همه چیز خوب نیست. بهتر است همچنان نگران باشیم، زیرا تا زمانی که مسائل وحشتناکی مانند حوادث هوایی، مرگ‌های قابل‌پیشگیری کودکان، گونه‌های در خطر انقراض، منکران تغییرات آب و هوایی، مردان میهن‌پرست متعصب، دیکتاتورهای دیوانه، ضایعات سمی، روزنامه‌نگاران زندانی و دخترانی که به خاطر جنسیتشان از تحصیل محروم‌اند وجود دارند، نمی‌توانیم آرام باشیم.

ولی همچنین، نادیده گرفتن پیشرفت‌ها هم احمقانه و نگران‌کننده است. مردم معمولاً من را خوش‌بین می‌دانند، زیرا پیشرفت بزرگی را که نمی‌دانستند نشانشان می‌دهم. این من را عصبانی می‌کند؛ خوش‌بین نیستم، و ساده‌لوح نشانم می‌دهد. به‌طورجدی «ممکن گرا» هستم. ممکن گرایی شاكله وجود من است. بدین معنی که من کسی هستم که بدون دلیل امیدی ندارد، بدون دلیل ترسی ندارد، و در مقابل جهان‌بینی فوق دراماتیک مقاومت می‌کند. به‌عنوان یک ممکن گرا، تمامی این پیشرفت را می‌بینم و از اعتقاد راسخ و امید به اینکه پیشرفت‌های بیشتری امکان‌پذیر است سرشار می‌شوم. این خوش‌بینی نیست. داشتن ایده‌ای روشن و منطقی است درباره اینکه اتفاقات واقعاً چگونه هستند. این داشتن یک جهان‌بینی سازنده و مفید است.

زمانی که مردم به‌اشتباه بر این باورند که هیچ‌چیزی در حال بهبود نیست، ممکن است نتیجه‌گیری کنند که هر کاری انجام دهیم نتیجه‌ای ندارد و اعتمادشان را به اعداد که واقعاً سازنده‌اند، از دست بدهند. افرادی با تفکرات این‌چنینی را بسیار دیده‌ام، کسانی که به من می‌گفتند تمام امیدشان را به بشریت ازدست‌داده‌اند، یا ممکن است به افراطیونی تبدیل شوند که از اقدامات شدید ضد سازندگی حمایت می‌کنند. این در حالی است که روش‌هایی که پیش از این برای بهبود جهانمان به کار برده‌ایم، مفید بوده‌اند.

مشخصات واقعیت

 • ناشر نشر نوین
 • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۴۹,۰۰۰ تومان
 • تاریخ نشر ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 5.66 مگابایت
 • تعداد صفحات ۳۲۰ صفحه
 • شابک

نظرات کاربران درباره واقعیت

کتاب بسیار خوبی بود. بسیار اموختم و فهمیدم که حتی از ساده ترین و بدیهی ترین چیزها که فکر می کنیم اطلاع داریم در واقع در توهم هستیم و تصمیم گیری های غلط بر پایه همین اطلاعات غلط به مراتب خطرناک تره. کتاب می تونست در حد ۲۰ یا ۳۰ صفحه باشه ولی با توجه به گفته خود نویسنده که در مقابل تصحیح اطلاعات جبهه گیری وجود داره تلاش سخت و به نظر موثری بوده. اگر برای وقت خود ارزش قایلید و میخواهید چیزی یاد بگیرید که نمودش رو در زندگی و تصمیم گیری و به مراتب کسب و کار و حتی در سطوح بالاتر ببینید به نظرم این کتاب انتخاب معقول و منطقی به نظر میاد.
در ۱ سال پیش توسط itr...avi ( | )
خیلی کتاب خوبی بود. چون از واقعیت صحبت میکرد و با گفته های متوهمانه، خیالی و خُرافی، فریبم نمیداد. دوباره قصد دارم که بخونمش چون از کهنه شدن باور ها و عقایدم جلوگیری میکنه.
در ۹ ماه پیش توسط یونس کفاشیان ( | )
پادکست خیلی بهتر از خود کتاب بود .در کتاب همش از آمار و ارقام استفاده شده انگار داریم یک داده آماری رو مطالعه میکنیم من زیاد نپسندیدم
در ۳ ماه پیش توسط mar...y58 ( | )
پادکست بی پلاس رو حتما قبل از خوندن کتاب بررسی کنید و اپیزود واقعیت رو حتما گوش کنید. کتاب دید عمیقی رو نسبت به اوضاع کلی جهان بهتون میده.
در ۸ ماه پیش توسط رسول صفری ( | )
موضوع کتاب در جای خود جدید و نگاه متفاوت به خواننده می دهد اینکه ممکن است واقعیت ها آنطور که مواجه پیدا می کنیم نباشد و نگاه قطع متعصبانه نداشته باشیم
در ۱ هفته پیش توسط rbo...y35 ( | )
 • ۱
 • ۲
 • بعدی ›
 • آخرین ››