فیدیبو نماینده قانونی انتشارات رهرو پویا و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب هدايت برنامه‌ی عمليات تا كسب نتيجه

کتاب هدايت برنامه‌ی عمليات تا كسب نتيجه
تکنیک‌های کاربردی مدیریت برتر (۲ )

نسخه الکترونیک کتاب هدايت برنامه‌ی عمليات تا كسب نتيجه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۰۴۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب هدايت برنامه‌ی عمليات تا كسب نتيجه

در سایت سازمان مدیریت INSEP، اهداف چنین تعریف شده است: "کمک به مدیران برای رشد کردن به‌عنوان افراد حرفه‌ای در خدمت شرکت خود و کمک به شرکت‌ها برای گسترش استراتژی‌های خود." مدیران معمولاً سه ویژگی دارند: ۱- تحصیلات خود را در سال‌ها‌ی قبل به اتمام رسانده و بار تئوریک موضوعات را درک کرده‌اند. بتدریج در شرکت‌ها رشد کرده تا به موقعیت مدیریت رسیده‌اند. ۲- شدیداً درگیر کارهای روزمره هستند و کمبود وقت از خصیصه‌های اصلی مدیران است. ۳- فرصت مطالعه کمی دارند و فرصت گذراندن دوره‌های بازآموزی و تکمیلی را ندارند. از طرف دیگر، مدیران کارهای اجرایی زیادی انجام داده‌اند، با مسایل مختلف بطور عملی آشنا هستند و تجارب زیاد عملی اندوخته‌اند. اما علم مدیریت درحال پیشرفت است و همواره روش‌های جدیدی ارائه می‌دهد. نقش سازمان مدیریت INSEP ایجاد سرپلی بین این دوحالت مدیران است. با استناد به تجارب کسب شده مدیران، موضوعات روز مدیریتی را در قالب‌های مختلف از جمله سمینارهای چند ساعته تا یکروزه ارائه می‌دهد تا مدیران با آخرین دستاوردهای علم مدیریت آشنا شوند و با بکارگیری این روش‌ها تأثیر زیادی در پیشرفت کار خود داشته باشند. از سوی دیگر، مدیران، با اتخاذ روش‌های جدید، می‌توانند نقش مهمی در گسترش قابلیت شرکت خود در رقابت و برتر بودن را ایفا کنند. برای تسهیل کار، سازمان مدیریت INSEP همچنین کتاب‌های جیبی را در موضوعات مختلف تدوین کرده است. این کتاب‌ها مطالب پایه نیستند، بلکه با استفاده از تجارب مدیران و عطف به دانش تئوریک آن‌ها، عناصری از تجارب مدیران را جمع‌بندی نموده و در قالب موضوعات خاص مطرح می‌کنند، از جمله کارکردن در محیط چند فرهنگی، تفویض مسئولیت و پرورش کارکنان مسئول، مدیریت فراقسمتی یا مدیریت غیر‌مستقیم و....

ادامه...

بخشی از کتاب هدايت برنامه‌ی عمليات تا كسب نتيجه

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:۱. برنامه ی عملیات کاربردی چیست؟

ویژگی های یک برنامه ی عملیات

***
هدایت برنامه ی عملیاتی، به معنی کانالیزه کردن انرژی هایی است که سرچشمه های مختلف دارند و از قسمت های گوناگون به سوی اهداف، دریافت می گردند، تا نتایج دلخواه کسب شوند. برنامه ی عملیات، همانند یک پروژه، یک برنامه ی موقت با یک شروع و اختتام است.
***

برنامه ی عملیات شامل:

*یک مسئول که عملیات را هدایت و راهبری کند.
*اهداف، نتایجی که مورد نظر هستند.
*مهلت زمانی، که زمان پایان کار را اعلام کند.
*تعیین معیار و شاخص ها، که به ما امکان دهد نتایج به دست آمده را ارزیابی و تایید کنیم.
*ابزار تکنیکی و مالی.
*مشارکت کنندگانی که باید آن ها را به حرکت درآورد.
*برنامه ی کاری با زمان شروع، مراحل مختلف و پایان کار، به معنی در نظر گرفتن موقعیت اولیه، آماده کردن هر آنچه می خواهیم انجام دهیم، راه اندازی آن ها و دنبال کردن مسیر تا حصول نتایج است.

برای هدایت خوب یک برنامه ی عملیاتی، شما باید شیوه ای اتخاذ کنید که برخی نکات کلیدی را در بر می گیرد. این شیوه همان چیزی است که در این کتاب ارائه می شود.

انواع مختلف برنامه ی عملیات

تمامی برنامه های عملیاتی طبیعت یکسانی ندارند. برخی بسیار مهم هستند و به برنامه های عملیات مختلف تقسیم می شوند که هر یک از آن ها به وسیله ی یک مسئول هدایت می شوند. برخی دیگر از برنامه های عملیاتی در انطباق با عملیات ساده تر است، آن قدر ساده که بتوان آن ها را راه اندازی کرد.
***
تلاش برای اتخاذ روش های کار باید با توجه به پیچیدگی عملیاتی که می خواهد انجام شود صورت گیرد.
***
هر اندازه که عملیات مشکل تر و هدایت آن ها دشوارتر باشد، این تلاش به همان اندازه مفیدتر خواهد بود. در این جا چند عامل که حصول موفقیت در برنامه ی عملیات را با مشکل مواجه می کنند، می آوریم:
 • آیا نوع عملیات جدید است؟
 • برنامه ی عملیاتی طولانی خواهد بود؟
 • افراد بسیاری درگیر می شوند؟
 • برنامه ی عملیاتی می تواند به وسیله ی وقایع خارجی تغییر کند؟
 • مسئول عملیات تجارب کمی درباره ی این موضوع دارد؟
 • کمبود منابع (زمان، بودجه،...) محسوس است؟
 • شما تنها کسی هستید که به آن اعتماد دارید؟
روشن است، اگر برنامه ی عملیاتی شما عناصر مشکل زایی را در خود جمع کرده است، برعهده ی شماست که از ذخیره ی دانش و عادت های بشری و روش شناسی های گوناگون استفاده کنید.

گسترش...

***
برنامه ی عملیات برای موقعیت های مختلف تعریف می شود و در بیشتر اوقات برای گسترش عملیات دیگری است.
***
اجلاسی با تدوین یک برنامه ی عملیات به شیوه ی مختصر ختم می شود تا پس از آن برنامه را دقیق کنند.مطالعه ی مشکلی نظیر: تاخیر بسیار برای آماده سازی صورت حساب های مشتریان، گسترش یک برنامه ی عملیاتی را ایجاب می کند تا راه حل هایی را به اجرا در آورد.یک پروژه ممکن است عملیات متفاوتی را آغاز کند که هر یک چندین برنامه ی عملیات را در برگیرند.
برای مثال، پروژه ی "گسترش دادن حضور ما در اسپانیا" می تواند یک برنامه ی عملیات را شامل شود: مشخص کردن و انتخاب همکار.یک جهت گیری راهبردی، حرکت توسعه یافته ای است برای تمامی شرکت که می تواند به ادغام برنامه های عملیاتی متفاوتی منجر شود.برنامه ی عملیاتی با توجه به مورد، به شکل های متفاوتی درمی آید. در برخی موارد، تنها کافی است که تعیین کنیم که چه کسی چه کاری را برای چه موقع، با چه ابزاری باید انجام دهد. اما برنامه ی عملیاتی همچنین می تواند عملیاتی با حجم بالا با منطق هدایت پروژه را در برگیرد.
تلاش برای ساختاردهی به برنامه ی عملیات به طبیعت عملیات بستگی دارد.

مسئولیت عملیات چند جناحی

شما مسئول برنامه ی عملیات هستید، اما شما تنها نیستید و در بیشتر اوقات، باید با افراد دیگری ارتباط بر قرار کنید که مشارکت آن ها برای موفقیت در پروژه الزامی است.
***
بیشتر اوقات برنامه ی عملیات چند بعدی هستند: افرادی که در نظر گرفته می شوند می توانند به قسمت های مختلف وابسته باشند و عملکرد های متفاوتی داشته باشند. شما انرژی هایی را به حرکت درآورده اید که از قسمت های مختلف آمده اند. این موضوع بر این فرض استوار است که باید از موانع بسیاری عبور کنید.
***
به عنوان مسئول برنامه ی عملیات، در بیشتر اوقات شما در موقعیت سلسله مراتب بالاتری نسبت به افرادی که درگیر پروژه هستند، نیستید. موفقیت به هماهنگی و پویایی ای که شما محقق می کنید وابسته است.
نکات قابل توجه برای تجمیع انرژی های مجموعه در جهت خوب از این قرارند:

*مشارکت یکی از متولیان کار را جلب کنید که از حرکت های شما پشتیبانی کند و اهمیت عملیات را تشریح کند.

*گروهی را برای این عملیات خلق کنید، گروهی که خودش به حرکت می افتد تا نتایج را کسب کند.

*به دست آوردن همکاران: شرکت کنندگان مختلف، منابع انسانی در هر لحظه ی ممکن.

*گوش کردن به انتظارات نفع برندگان از عملیات، نیازهای مشتری نهایی.

درباره مترجم

محمد راد در سال ۱۳۲۷ در کرمان متولد شد. در ۱۴ سالگی به همراه خانواده اش به تهران مهاجرت کرد. وی در سال ۱۳۵۱ از دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد و سال بعد برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت. «راد» در سال ۱۳۵۷ با اخذ مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد به میهن بازگشت و به تدریس در دانشگاه مشغول شد. او در سال ۱۳۶۲ مجدد عازم فرانسه شد و پس از تغییر رشته و ادامه تحصیل در رشته تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم های اطلاعات مدیریت، در پاریس به کار پرداخت. پس از بازگشت مجدد به ایران در سال ۱۳۷۲ در کنار فعالیت های حرفه ای، به کار ترجمه و نیز به تدریس سیستم های اطلاعات مدیریت و تجزیه و تحلیل سیستم ها، در دانشگاه آزاد و تدریس زبان تخصصی در موسسه عالی بانکداری ایران پرداخت.
تحصیل، اقامت و کار طولانی مدت در آمریکا و فرانسه باعث شده که «راد» رفتارهای اجتماعی و کاری را در این کشورها از نزدیک لمس کند و معانی واقعی را در ورای بحث تئوریک بخوبی درک کند. نمود این مسئله در ترجمه های وی بارز است. در ضمن «راد» مطرح می کند که کتاب هایی که به آن ها برخورد کرده و تغییرات اساسی در زندگی او بوجود آورده اند را ترجمه می کند.
از ترجمه های «راد»، تاکنون، ۲۴ جلد کتاب از انتشارات سازمان مدیریت INSEP فرانسه توسط انتشارات رهرو پویا منتشر شده است. کتب زیر توسط انتشارات نسل نواندیش منتشر شده است: ۱- اثبات شخصیت در برقراری ارتباط با دیگران، ۲- کاربردهای چپ و راست مغز، از تمامی ظرفیت مغز خود استفاده کنید، ۳- ساختار جادویی ان.ال.پی، ۴- استراتژی فروش، ۵- تاکتیک فروش، ۶- راهنمای کاریابی، ۷- طنزهای ملل، ۸- داستان های بامزه.
همچنین، کتب زیر توسط انتشارات نگاه دانش به چاپ رسیده است:

۱- سیستم های اطلاعاتی در مدیریت با کاربردهای تجارت الکترونیک و اینترنت،
۲- چگونه استراتژی رقابتی خود را برنامه ریزی کنید.

«راد» از خوانندگان کتاب های خود تقاضا دارد نظرات، انتقادات، و پیشنهادات خود را به نشانی زیر با وی در میان بگذارند و با وی در ارتباط باشند.

Rad_translate@yahoo.com

عملیات چند جناحی

برخی از برنامه های عملیاتی بسیار ساده هستند و هدفشان آسان کردن این مسئله است: که چه کسی چه کاری را در چه زمانی انجام دهد. برخی دیگر، روش برخورد ساختار یافته را برای کارکردن بیشتر بر روی عملیات، ضروری می دانند. چند نمونه از آن ها را می آوریم:
 • امکان شنیدن حرف های مشتری را فراهم آوریم.
 • سازمان دهی یا تغییر یک موقعیت شغلی جدید.
 • پیاده سازی کاربرد جدید رایانه.
 • رابطه ی همکاری و همیاری محکمی با تامین کنندگان عمده ی خود به دست آوریم.
 • فهرست کنترلی را روی عملکرد خرید ایجاد کنیم.
عملیات پیشرفت اغلب، عملیات فرا جناحی و فرا قسمتی هستند که افراد را در قسمت ها و عملکرد های مختلف به حرکت درمی آورند.
در این گلچین جمع آوری شده، نکاتی را پیدا خواهید کرد تا به شما کمک کنند برنامه ی عملیاتی خود را بهتر تنظیم کنید و آن را هدایت کنید. اتخاذ این تفکر در عملیاتی که محقق می سازید به عهده ی خود شماست.

نظرات کاربران درباره کتاب هدايت برنامه‌ی عمليات تا كسب نتيجه