فیدیبو نماینده قانونی آشیانه برتر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب اگر فرزند زیبا می‌خواهید

کتاب اگر فرزند زیبا می‌خواهید

نسخه الکترونیک کتاب اگر فرزند زیبا می‌خواهید به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب اگر فرزند زیبا می‌خواهید

آیا با دیدن این کتاب با خودتان فکر کردید که مگر زیبایی فرزند، ارثی نیست؟ چطور چنین چیزی ممکن است؟ مگر می‌توان بر زیبایی فرزند تأثیر گذاشت؟ سپس پاسخهایی برای پرسشهای خود پیدا کردید: این حرفها بیخود است و فقط برای جلب مشتری و فروش کتاب می‌باشد. این صحبتها، علمی نیست و فقط آدمهای بیسواد آنها را باور می‌کنند. ببین با این همه پیشرفت علم، اینها هنوز چه مزخرفاتی می‌گویند. مردم توی دنیا چقدر پیشرفت کرده‌اند ولی اینها هنوز هیچی نمی‌دانند و حتی الفبای پزشکی و زیست شناسی را هم بلد نیستند. اگر جزء کسانی هستید که چنین سؤالاتی و چنان پاسخهایی در ذهنتان می‌باشد، خواندن این کتاب را به شما توصیه می‌کنیم.

ادامه...
  • ناشر آشیانه برتر
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.95 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۱۲ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب اگر فرزند زیبا می‌خواهید

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه ی ویرایش دوم:

به نام خداوند بخشنده ی مهربان شروع می­کنیم به این امید که هیچگاه از یاد او غافل نشویم.
کتاب «اگر فرزند زیبا می خواهید» کتابی کوچک بود که سعی کرده بودیم در آن مطالب تغذیه­ای مربوط به زیبایی را به بیانی ساده و به طور بسیار خلاصه بیان نماییم.
این کتاب مورد توجه بسیاری از خانواده ها قرار گرفت و چندین بار، تجدید چاپ شد. بسیاری از خوانندگان این کتاب دوست داشتند تا مطالب بیشتری بدانند. همچنین سوالاتی در ذهن برخی از خوانندگان ایجاد شده بود که این کتاب، پاسخی به آنها نداده بود. به این شکل با وجودی که این کتاب مورد استقبال فراوانی قرار گرفته بود دارای نقایص فراوانی بود. اکنون بعد از چندین چاپ، قرار شد تا این کتاب مورد بازنگری قرار گیرد؛ این بود که سعی کردیم تا در حد امکان نقایص و کاستی­های قبلی را جبران نماییم.
در ویرایش دوم کتاب سعی کرده ایم تا مطالب را با تفصیل بیشتری توضیح دهیم، مطالبی جدید که در ویرایش قبلی موجود نبود را به کتاب اضافه کنیم، قسمتهایی که مبهم بود را بیشتر توضیح دهیم، سوالاتی که در ذهن برخی از خوانندگان ایجاد شده بود را پاسخ گوییم و برخی از مسائل غیر تغذیه ای موثر در زیبایی را بیان نماییم. سعی کرده ایم که این ویرایش از مشکلات موجود در ویرایش قبلی خالی باشد، هرچند که این موضوع باعث افزایش حجم کتاب گردیده است.
در پایان امیدواریم که این ویرایش مورد توجه خوانندگان قرار گیرد و بتواند مطالبی را به آنان بیاموزد.

مقدمه«خداوند زیباست و زیباییها را دوست دارد»
علاقه به زیبایی در فطرت انسان وجود دارد. همه ی علماء علوم دینی و دانشمندان رشته ی روانشناسی، حس زیبایی دوستی را در ذات و فطرت انسان می­دانند و این حس را منشا هنر، ادبیات و... می­خوانند.
توجه به زیبایی در دین هم سفارش شده است و بسیاری از کارها که باعث زیبایی می شوند، مستحب می باشند. همچنین کارهایی که زیبایی را از بین می برند، مکروه یا حرام شمرده می شوند. به طور مثال: اگر شخص باعث شود که ریش مرد یا موهای سر زن، به طور کلی از بین بروند و دیگر نرویند باید دیه ی کامل بدهد.
همانطور که زیاده­روی در هرکاری پسندیده نیست، توجه بیش از حد به زیبایی هم ناپسند است. صرف تمام وقت و هزینه، از بین بردن سلامتی و... برای اینکه کمی زیباتر شویم، کاری بیهوده می باشد.
عده ای برای زیبا شدن به انواع داروها و اعمال جراحی پناه می برند و با این کار، خود را به خطر می اندازند. این گونه افراد، معمولاً انسانهایی زشت یا بی­قواره نیستند، بلکه افرادی بوده که از نظر روانی، دچار کمبودهایی هستند. بعضی از مشکلات روانی و عاطفی باعث می شود تا شخص نسبت به بدن خود رضایت نداشته باشد. حالا اگر شخصی به شوخی یا جدی، مثلاً گفت دماغت دراز است، مصیبتی برپا می شود و انواع جراحی پلاستیک برای کوتاه شدن این موجود زشت.
برعکس بعضی­ها هیچ توجهی به ظاهر ندارند و پیوسته زمزمه می­کنند:

اگر آدمی به چشم است و دهان وخال و ابرو 
چه میان نقش دیوار و میان آدمیت

آنها حتی حاضر نیستند موهای خود را شانه بزنند. این افراد هم باید فکری به حال خود بکنند. بیشتر به زندگی انسانهای بزرگ نگاه کنند و ببینند توجه آنها به زیبایی تا چه اندازه بوده است؟
کسب زیبایی و حفظ آن، راههای زیادی دارد. انجام بسیاری از کارها، زیبایی را حفظ می کند و انجام خیلی از کارها، باعث از بین رفتن زیبایی می شود. یکی از مواردی که در زیبایی تاثیر دارد، تغذیه است. تغذیه ی صحیح مادر می تواند فرزندش را زیباتر کند. به وسیله ی تغذیه ی صحیح، می توان از بعضی زشتی ها جلوگیری کرد یا آنها را اصلاح نمود.
این کتاب در بر دارنده ی نکات تغذیه ای است که باعث زیبایی و حفظ آن می شود. از آنجایی که بعضی از بد شکلی ها که حتی سلامتی را نیز به خطر می اندازند، از تغذیه ی دوران جنینی حاصل می شوند و بعد از آن نیز، هر چه سن کمتر باشد، تغذیه بیشتر می تواند باعث زیبایی شود. این کتاب ابتدا به تغذیه ی صحیح جهت زیبایی کودک می پردازد، سپس تغذیه، جهت زیبایی و حفظ زیبایی بعدی، هم در کودک و هم در بزرگسالان را بیان می کند.
لازم به ذکر است که نکات بسیار دیگری در زیبایی موثر می­باشند ولی این کتاب، فقط به موارد تغذیه ای می پردازد و گاهی به صورت مختصر و فهرست وار بعضی از موارد دیگر را می گوید. همچنین نکات تغذیه ای دیگر باید رعایت شود که در این کتاب به چشم نمی خورند، چرا که بیشتر به مسائلی می پردازد که با زیبایی ارتباط دارند. در مورد خواص میوه ها و گیاهان نیز تنها خاصیت مربوط به زیبایی آنها بیان شده و از سایر خواص چشم پوشی نموده­ایم.

فصل اول: اطمینان پیدا کردن

در ویرایش جدید این کتاب فصل اطمینان پیدا کردن را اضافه کرده­ایم. برخی از خوانندگان کتاب، نوعی ناباوری داشتند. آنها می گفتند که نمی توانند به درستی باور کنند که زیبایی فرزند می تواند بوسیله ی رفتارهای والدین، تغییر کند. گاهی والدینی با اطمینان کامل شروع به خواندن کتاب می نمودند ولی با شنیدن سخنانی از دیگران، نسبت به مطالب بیان شده دچار شک و تردید می گشتند. به همین دلیل این فصل را اضافه کردیم تا با خواندن آن دلیل کافی برای عمل کردن به مطالب آن داشته باشید.

چطور امکان دارد؟

آیا با دیدن این کتاب با خودتان فکر کردید که مگر زیبایی فرزند، ارثی نیست؟ چطور چنین چیزی ممکن است؟ مگر می توان بر زیبایی فرزند تاثیر گذاشت؟ سپس پاسخهایی برای پرسشهای خود پیدا کردید: این حرفها بیخود است و فقط برای جلب مشتری و فروش کتاب می باشد. این صحبتها، علمی نیست و فقط آدمهای بیسواد آنها را باور می کنند. ببین با این همه پیشرفت علم، اینها هنوز چه مزخرفاتی می گویند. مردم توی دنیا چقدر پیشرفت کرده اند ولی اینها هنوز هیچی نمی دانند و حتی الفبای پزشکی و زیست شناسی را هم بلد نیستند.
اگر جزء کسانی هستید که چنین سوالاتی و چنان پاسخهایی در ذهنتان می باشد، خواندن این فصل را به شما توصیه می کنیم. اما چنانچه چنین مساله ای برای شما ایجاد نشده است می توانید با خیال راحت این فصل را کنار گذاشته و به سراغ فصل بعدی بروید.
ما در این فصل می خواهید بیان کنیم که با وجودی که ژنها مسئول ایجاد خصوصیات فرزند می باشند، چطور امکان دارد که بتوانیم بر زیبا شدن فرزند تاثیر داشته باشیم؟ برای پاسخ به این سوال از چند دلیل استفاده می نماییم. قصد ما این است که شما با هر روش فکری که هستید، متقاعد شوید که چنین چیزی امکان پذیر می باشد. این کار باعث می شود تا با خیال راحت به توصیه های این کتاب عمل نمایید.

سخن بزرگان:

در این قسمت پاسخ ما استناد به سخن بزرگان و دانشمندان است. برخی از افراد این را نوعی دلیل خوب می دانند. آنها بر این باور هستند که اگر چنین چیزی امکان داشته باشد، حتماً دانشمندان به آن اشاره کرده­اند.
بسیاری از دانشمندان قدیم و جدید بر این نکته اعتقاد دارند که منشا زیباییها و زشتی ها رفتارهای والدین می باشد. یکی از دانشمندان بزرگ در رشته ی پزشکی، حکیم عالی قدر، ابوعلی سینا می باشد که همه ی شما با نام او آشنا می باشید. به همین علت اشاره ای به گوشه ای از سخنان ایشان می نماییم.

علت بدشکلی ها و مشکلات فرزندان چند چیز است:

۱) یکی از عوامل تکوین، قوه ای است که از همان آغاز، در منی موجود است که شکل دادن و تکامل جنینی به عهده آن است، این قوه در کار خود کوتاه آمده است.
۲) نقص و بدترکیبی ممکن است به علتی در موقع جدا شدن از رحم پیدا شده باشد.
۳) شاید قنداق کردن و به دست گرفتن طفل علت بد ترکیبی باشد.
۴) گاهی عامل بد ترکیبی و بدشکلی، خارجی است مانند افتادن و ضربه خوردن.
۵) ممکن است طفل قبل از سخت شدن و نیرو یافتن اندام، حرکتهایی کرده است که موجب کج و کولگی بدن شده است.
۶) بیماریهایی مانند جذام، سل، تشنج، سست اندامی وتمدد وجابجائی اعضاء.
۷) فربهی مفرط و یا لاغری بیش از اندازه.
۸) ممکن است علت بد شکلی، ورمها هنگام وضع حمل باشد.
۹) بد شکلی گاهی بر اثر زخم و قرحه ههایی است که ممکن است اثر بد بجا گذاشته باشد.

هر یک از این عوامل موجب بدترکیبی و بدشکلی می شود، اما مهمترین عوامل زشتی چهره و بدشکلی، بر اثر سوء تغذیه است. خوردنی­ها و نوشیدنی­های مانده و کهنه شده و نامناسب دیگر، در نطفه ی پدر و مادر و جنین، آثار زشت و ناهنجاری ایجاد می نماید. به همین سبب است که بنیانگذار زیبائی نسلها، والدینند.
همین طور که می بینید ابوعلی سینا با اینکه به خصوصیاتی که از طریق ارث منتقل می شوند آگاهی داشته، از تاثیر فوق العاده ی عوامل دیگر غافل نبوده است.

سخن معصومین:

سخن معصومین برای بسیاری از خوانندگان این کتاب، بهترین دلیل است که باعث اطمینان آنان می گردد. چنین خوانندگانی، چنانکه بدانند که در این مورد سخنی از معصومین به ما رسیده است، کاملاً مطمئن شده و به دنبال دلیل دیگری نمی گردند. در این قسمت به بیان این دلیل می پردازیم.
سخنانی که از معصومین به ما رسیده است نشان می دهد که آنان به نقش ژنتیک توجه کرده و آن را قبول داشته اند. دلیل این مطلب، سخنانی است که در مورد انتخاب همسر و تاثیر پذیری او در نسل بیان شده است. با این حال آنان، همه ی صفات را منصر به ژنتیک ننموده اند و سایر عوامل را از نظر دور نداشته اند. سخنانی که در مورد مصرف برخی از غذاها جهت تاثیر بر زیبایی فرزند، بیان کرده اند دلیل ما بر این مدعّا می باشد. این سخنان را در فصلهای بعدی به طور کامل بیان می نماییم.

دلیل علمی:

ممکن است شما دلایل علمی را بهتر از سایر دلایل بپذیرید. البته منظور ما از علم، علوم تجربی است. بنابراین در این قسمت به بیان دلایل علمی پرداخته می شود.
پیش از پرداختن به این مطلب ذکر نکته ای لازم است. گاهی مشاهده می شود افرادی سخن از علمی بودن یا علمی نبودن مطلبی می زنند که در واقع از روش علمی اطلاع کافی ندارند. به همین سبب ابتدا روش علمی را به طور مختصر برای شما شرح می دهیم.
در روش علمی زمانی سخنی پذیرفته می شود که تجربه شده باشد. در این روش، ابتدا مطلبی به عنوان فرضیه بیان می گردد؛ سپس به دنبال شواهدی برای اثبات نظر خود می گردیم. مکن است که چنین شواهدی را پیدا نکنیم، در این صورت است که دست به انجام آزمایش و بررسی بیشتر می زنیم. چنانچه بتوانیم دلایل کافی برای نظر خود بدست آوریم، این فرضیه را به عنوان یک مطلب علمی می پذیریم ولی اگر شواهد کافی برای سخن خود نیابیم، فرضیه ی ما به همان صورت فرضیه باقی می ماند و مشاهده نکردن شواهد کافی به معنی بی­اعتباری فرضیه نیست. برای روشن شدن مطلب به مثال زیر زیر توجه کنید:
فرضیه ای داریم به این شکل که مصرف آب غوره باعث کاهش چربی خون می گردد. اکنون ما می خواهیم ببینیم که آیا فرضیه ی ما درست است یا خیر؟ به همین منظور دست به آزمایش می زنیم و گروهی از افرادی که دارای چربی خون هستند را در نظر می گیریم. اکنون این افراد را به دو گروه تقسیم می نماییم. سعی می کنیم که این دو گروه در سایر خصوصیات مشابه باشند. اکنون به یک گروه آب غوره داده و به گروه دیگر آب غوره نمی دهیم. بعد از مدتّی که این کار را انجام دادیم، دوباره چربی خون آنها را اندازه می گیریم. اکنون اگر چربی خون گروهی که آب غوره خورده­اند، پایین­تر از گروه دیگر باشد، می گوییم که طبق تحقیقات ما، مصرف آب غوره می تواند باعث کاهش فشارخون گردد. مطمئن باشید که در گروهی که آب غوره مصرف کرده­اند، افرادی پیدا می شوند که چربی خون آنها هنوز بالا می باشد؛ همچنین در گروهی که آب غوره مصرف نکرده­اند، افرادی پیدا می شوند که چربی خون آنها پایین آمده است. اما این موارد نمی تواند ثابت کند که آب غوره باعث بالا رفتن چربی خون شده است. چرا که در چربی خون عوامل بسیاری دخالت دارند.
اکنون فرض کنید گروهی که آب غوره مصرف نکرده­اند، چربی خونشان پایین­تر از گروه دیگر شده است، در این صورت آیا می توان گفت که مصرف آب غوره سبب افزایش چربی خون می گردد؟ از نظر علمی نمی توان این سخن را گفت. خیلی از افرادی که دم از علم می زنند، به اینجا که می رسند؛ شروع به غر زدن می کنند و نمی توانند این مطلب را بپذیرند. این موضوع به سبب آن است که این افراد در واقع چیزی از روش علمی نمی دانند و می خواهند، باورهای خود را به عنوان علم جا بزنند. ولی کسانی که با روش علمی آگاه هستند، این موضوع را به خوبی متوجه می شوند. اکنون این سوال پیش می آید که چه زمان می توان گفت که مصرف آب غوره سبب افزایش چربی خون می گردد؟ برای اثبات نظر جدید خود باید آزمایش انجام داده را به گونه ای دیگر طراحی نماییم. این بار باید افرادی با چربی خون عادی یا پایین را به دو گروه تقسیم کرده و به یک گروه آب غوره داده و به گروه دیگر ندهیم و ادامه ی کار...
حالا اگر هر دوی فرضیه­های ما درست از آب درآید، می گوییم که بر فرضیه ی خود شواهد موافق و مخالف داریم و در این صورت است که کار ما نیاز به بررسی بیشتر دارد. حتی اگر فقط یکی از آزمایشات ما یک طرف فرضیه را ثابت نماید نمی توان این فرضیه را به طور کامل قبول کرد. به همین سبب است که دانشمندان هیچگاه دست از تلاش بر نمی دارند و حتی در مواردی که زمانی ثابت شده اند، دست به آزمایشات دیگری زده و گاهی مطالبی که سالها به عنوان مطلب علمی پذیرفته شده اند را رد کرده و نظریه های جدیدی را مطرح می سازند.
از طرفی باید دانست که اثبات یک موضوع علمی سبب اثبات یا عدم اثبات موضوعی دیگر نمی شود. به طور مثال ما به این نتیجه می رسیم که آب غوره سبب کاهش چربی خون می شود. با اثبات این مطلب نمی توان نتیجه گرفت که آب لیمو نمی تواند باعث کاهش چربی خون شود. چرا که ممکن است هر دوی این موارد باعث کاهش چربی خون گردند.
اکنون فرضیه ی ما بدین صورت است که مواردی مانند بهداشت دوران بارداری، تغذیه ی مناسب و... می توانند در زیبایی فرزند تاثیر داشته باشند. اکنون باید ببینیم که مشاهدات، فرضیه ی ما را تایید می کنند یا خیر؟ آزمایشات و مشاهدات زیادی انجام گرفته شده که این مطلب را تایید می نماید. به طور مثال افزایش مصرف ویتامینA در دوران بارداری باعث مشکلاتی برای جنین می گردد که یکی از آنها کوچک شدن چشمها می باشد. به همین ترتیب مطالب فراوانی به اثبات رسیده است که نقش مراقبتهای بهداشتی در دوران بارداری را به اثبات رسانده است. از طرف دیگر با فرض اینکه بتوانیم اثبات نماییم که ژنتیک باعث زشتی و زیبایی می شود، باز هم نمی توان گفت که این مطلب، سبب می شود تا از نظر علمی اثر بهداشت و تغذیه رد شود.

آشنایی با ژنتیک:

ژنها مولکولهایی هستند که روی کروموزمها قرار دارند. ژنها می توانند صفات و خصوصیات را از والدین به فرزندان خود منقل نمایند. در واقع می توان گفت که ژنها مانند نقشه هایی هستند که بدن از روی آنها خصوصیات خود را باز سازی می نماید.
هریک از موجودات زنده دارای ژنهایی هستند که باعث ایجاد خصوصیات آنها می گردد. هر ویژگی که در یک موجود زنده است، حتماً ژنی برای آن وجود دارد؛ حتی اگر آن ژن هنوز به درستی کشف نشده باشد. در واقع فرق همه ی موجودات با هم به علت تفاوتی است که در ژنهای آنها وجود دارد. اینکه یک موجود گاو، یکی باکتری، یکی گربه و یکی انسان می شود، به علت تفاوتی است که در ژنهای آنها وجود دارد.
اینکه یک موجودی دارای شاخ است، یکی پشم دارد، یکی رنگی تیره و
یکی دارای پر و بال است، نشان می دهد که برای این صفات خود دارای نوعی ژن می باشد. با این مطالبی که بیان شد، نقش سایر موارد تا چه اندازه ای می باشد؟ برای پاسخ دادن به این پرسش باید به چند نکته توجه نمایید:

۱) ژنها برای اینکه کار خود را به درستی انجام دهند، نیاز به مواد کافی و مناسب دارند. مانند مهندسی که برای ساخت یک خانه، نقشه ای خوب دارد ولی اگر دارای مصالح ساختمانی نباشد، این نقشه قابل اجرا نیست. به طور مثال زمانی که کلسیم کافی در اختیار بدن نباشد، ژنها می خواهند استخوانهای قوی بسازند ولی کلسیم کافی در اختیار ندارند. به این ترتیب برای اینکه ژنها بتوانند به درستی کار نمایند، باید تغذیه ی خوب و مناسبی داشته باشیم. هر یک از مواد غذایی نقشی در بدن دارند که کمبود یا ضافه بودن آنها سبب می گردد تا ژنها نتوانند به درستی کار نمایند.
۲) چیزی نباید ساخته های ژنها را از بین ببرد تا ساخته های آنها باقی بمانند. مانند زمانی که مهندسی از روی نقشه ای ساختمان خوبی می سازد، ولی زلزله آن را خراب می نماید و چیزی از آن باقی نمی ماند. به طور مثال ژنهای شما دندانهای سالم و زیبایی ایجاد کرده اند ولی به علت مصرف زیاد غذاهای شیرین و مسواک نکردن، محصول آنها از بین رفته و دندانهای خراب و زشتی برجای مانده است. بسیاری از زشتی ها به علت موجود نبودن ژنهای زیبایی یا وجود ژنهای زشتی نمی باشد، بلکه به علت از بین رفتن زیباییهای ساخته شده توسط ژنها می باشد.
۳) در بدن هر موجود زنده ای ژنهایی بیشتر از ویژگی های او موجود است. مانند مهندسی که چندین نقشه دارد و تنها یکی از آنها را برای ساختن استفاده می نماید. به طور مثال همه ی سلولها می توانند به سرعت تکثیر شده و حالت سرطانی پیدا کنند. همه ی سلولها چنین ژنهایی را دارند، پس چرا همه ی آنها سرطانی نمی گردند؟ به همان علت ممکن است ژنهایی برای زشتی یا زیبایی داشته باشیم و آنها از کار افتاده باشند. همانطور که عواملی می توانند ژنهای سلولها را فعال کرده و آنها را به سلولهای سرطانی تبدیل نمایند، عواملی نیز می توانند باعث شوند تا ژنهای زیبایی یا زشتی فعال شوند.
۴) ژنها می توانند تغییر نمایند، از بین بروند، ناقص شده یا کامل شوند. مانند مهندسی که نقشه ای دارد و این نقشه می تواند پاره شده، گم شود یا بوسیله ی مهندس، تکمیل گردد. اگر شما طرفدار بوجود آمدن انسانها از یک زن و مرد باشید(آدم و حوّا)، نظری به مردم دنیا نمایید و ببینید با اینکه آنها از یک زن و مرد بوجود آمده اند، چه اندازه با هم متفاوت می باشند؛ آنوقت است که تغییر کردن ژنها باورتان می شود. اگر طرفدار نظریه ی تکامل هستید و اعتقاد دارید که انسان حیوانی تکامل یافته از حیوانات دیگر است، آنگاه بهتر می توانید تغییر ژنها را دریابید، چرا که این تغییر در حدی است که یک حیوان را به حیوان دیگری تبدیل می نماید.

سخنی با دیرباوران:

برخی از خوانندگان دیرباور هستند و بعد از بیان دلایل بالا باز هم نمی توانند مطالب این کتاب را قبول نمایند. این قسمت را برای آنها بیان نموده­ایم.
مطالبی و توصیه­های این کتاب، ضرری ندارند، بنابراین رعایت آنها با فرض اینکه باعث زیبایی فرزند شما نگردد، باعث سلامت او خواهد شد. هرچند که از نظر ما سلامتی نیز نوعی زیبایی می باشد. ما توصیه های غیر بهداشتی نداریم. مطالبی که بیان کرده­ایم، هیچ مشکلی ایجاد نمی کنند، بلکه طبق توصیه­های بهداشتی می باشند. به همین سبب است که اگر مطالب این کتاب سبب زیبایی فرزندتان شود که به هدف خود رسیده­اید و اگر چنین نشد، باز هم چیزی از دست نداده­اید.

فصل دوم: قبل از بارداری

اولین زمان تلاش برای حفظ زیبایی به قبل از بارداری می رسد. پیش از بارداری، نکات زیادی وجود دارد که رعایت آنها در زیبایی فرزند آینده تاثیر دارد. بعضی از این نکات عبارتند از: انتخاب همسر، دعا برای فرزند دار شدن، سن پدر و مادر، آمیزش جنسی صحیح، تغذیه ی مناسب و...
در این فصل به بیان مطالبی می پردازیم که مربوط به قبل از بارداری می باشند. ممکن است زمان برخی از این موارد گذشته باشد، این موضوع نباید سبب نگرانی شما گردد. شما می توانید به سایر توصیه ها عمل نمایید.
در صورتی که در دوران بارداری به سر می برید، توصیه­های این فصل به کار شما نمی آید، بنابراین این فصل را رها کرده و سراغ فصل بعدی بروید.

انتخاب همسر:

هنگامی که قصد ازدواج و انتخاب همسر را دارید، به خصوصیاتی که برای شما اهمیت دارد توجه نمایید. ممکن است زیبایی ظاهری برای شما اهمیت زیادی نداشته باشد و یا اینکه اهمیت آنها برای شما زیاد باشد. به هر حال خصوصیاتی که برای شما مهم است را به خوبی بررسی نمایید.
البته این مورد مربوط به قبل از ازدواج می باشد و بعد از ازدواج نباید نقایص همدیگر دیده شود.
مثلی است که می گوید: «قبل از ازدواج دو تا چشم خود را باز کن و دو تا چشم دیگر هم قرض بگیر و خوب نگاه کن ولی بعد از ازدواج یکی از دو تا چشم خود را هم ببند.»
این مساله نه تنها مربوط به خصوصیات ظاهری است که در مورد سایر خصوصیات نیز صادق است. به طور کلی قبل از ازدواج هرچه سختگیر باشید، دقت داشته باشید و تحقیق نمایید بهتر است. تا قبل از ازدواج نباید چیزی را نادیده گرفته و از آن چشم پوشی نمایید؛ ولی بعد از ازدواج می باید از دقت زیاد، صرفنظر کرد.

ازدواج فامیلی:

یکی از مسائل مهمی که در انتخاب همسر مطرح است. دوری از ازدواج فامیلی می باشد. ازدواج فامیلی می تواند سبب ایجاد فرزندانی نابهنجار گردد.
هر فردی از جامعه چند ژن نامطلوب دارد که به صورت نهفته می باشند. ژن نهفته بدین معنی است که این ژن در بدن فرد وجود دارد ولی باعث هیچ گونه خصوصیتی نگشته است. اگر این ژن در کنار ژن نامطلوب مشابه خود قرار گیرد، ناهنجاری و بدشکلی ایجاد می گردد. افرادی با هم ازدواج کنند اگر دارای ژنهای نامطلوب مشابهی باشند، فرزند آنها دارای ناهنجاری می گردد. افراد فامیل ژنهای مشابه بیشتری دارند و بنابراین، احتمال پیدایش خصوصیات نامطلوب در کودکان حاصل از ازدواج فامیلی بیشتر است.
این مطلب در سخنان معصومین(ع) نیز بیان شده است. به طور مثال به سخنی از پیامبر اکرم (صلی­الله­علیه­وآله) اشاره می نماییم.
«با بستگان نزدیک ازدواج نکنید که فرزند ضعیف بوجود می آید.»(۱)
البته ازدواج فامیلی احتمال بروز مشکلات را افزایش می دهد ولی ایجاد مشکل را صد در صد نمی نماید. بنابراین ممکن است که فرزند حاصل از ازدواج فامیلی هیچ مشکلی نداشته باشد.

نظرات کاربران درباره کتاب اگر فرزند زیبا می‌خواهید