فیدیبو نماینده قانونی انتشارات روزنه و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب روح هومیوپاتی

کتاب روح هومیوپاتی

نسخه الکترونیک کتاب روح هومیوپاتی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب روح هومیوپاتی

کتاب حاضر «روح هومیوپاتی - اصول و مبانی» در واقع بحثی است که با زبان ساده نوشته شده و شامل تعاریف اولیه و لازم هومیوپاتی از قبیل سلامتی، درمان، سیر تحول بیماری و غیره و غیره است. این کتاب حاصل سال‌ها تلاش و تجربه یکی از بزرگان و پیران دیر این شیوه درمانی است و در عین آن که می‌تواند برای عموم و به عنوان آشنایی مورد استفاده قرار گیرد، یک کتاب درسی مورد استفاده در بسیاری از دانشکده‌های هومیوپاتی جهان نیز هست. شاید گفتن این نکته همین جا بی‌مناسبت نباشد که در حال حاضر هومیوپاتی، علمی بسیار پیش‌رونده در شرق و غرب است و کسانی که به هر ترتیب و عنوان از پزشکی رایج خیری ندیده‌اند و یا از پس مخارج کمرشکن آن برنمی‌آیند به هومیوپاتی روی آورده‌اند، به‌طوری که در اروپا، آمریکا، هند و پاکستان و مسلما نقاط دیگر نوعی از این شیوه درمانی، به عنوان یک روش مؤثر و اصلی و نه یک شیوه ثانویه و جایگزین مورد استفاده و کاربست می‌باشد.

ادامه...

بخشی از کتاب روح هومیوپاتی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:این کتاب برای پویندگان جدّی هومیوپاتی و همچنین کسانی که صمیمانه در جستجوی یافتن پاسخ برای سوالاتی درباره سلامتی، بیماری و درمان هستند نوشته شده است. ادعّا نمی کنم که راه حلی ارائه داده ام اما می توانم بگویم این کتاب نتیجه کنکاشی صادقانه است که در طول کاربست(۱) داشته ام.
کتاب به چهار بخش تقسیم شده است.
در بخش اول ماهیت بیماری را شرح می دهیم و خاستگاه و پویندگی بیماری را مطالعه می کنیم، قوانین طبیعی درمان را می سنجیم و بعد سیر تحول تفکر هومیوپاتیک و موارد استفاده از آن را در هومیوپاتی کاربردی شرح می دهیم.
در بخش دوم من توجه خود را به تشریح نکته ای که اگرچه هنوز در هومیوپاتی روشن نیست امّا بحث در مورد آن بسیار است، یعنی درک حالت ذهنی بیمار معطوف خواهم کرد. ما سفرمان را با درک مفهوم توهّم(۲) و بالاخره مفهوم حالت ذهنی بیمار به عنوان یک تمامیت ادامه خواهیم داد. در این بخش همچنین رابطه ذهن - بدن را مطالعه می کنیم.
در بخش سوّم، ابعاد هنری هومیوپاتی، یعنی گرفتن سرگذشت بیمار یا فرآیند درک بیمار را بررسی می کنیم. در این قسمت من بار دیگر بر ابعاد فلسفی هومیوپاتی تاکید خواهم کرد و بعد اصول و اشارات بسیار خاص را مفصلاً شرح خواهم داد.
در بخش آخر مبانی جدیدی برای شناخت داروها وضع می نمایم و تعدادی از داروها را به عنوان نمونه شرح و بسط می دهم، در لابه لای این قسمت ها سوالات عملی گوناگونی را از جمله، اهمیت پاتولوژی، رابطه بین داروها، مدت زمان درمان در هومیوپاتی و یک روش روان درمانی هومیوپاتیک را پاسخ می دهم.
در هر فصلی نمونه های عملی و کلینیکی به منظور درک بهتر نکات مورد بحث ارایه می شوند. فصل اول به تشریح مبانی اصولی هومیوپاتی پرداخته است و سعی شده که مطالب در کمال سادگی بیان شود تا برای عموم قابل فهم باشد.
فصل دوم «داستان این کتاب» می باشد که شرح گذرایی است از شکل گیری کتاب حاضر. به باور من هدف هر معلم فقط تحریک عامل آموزنده در درون هر یک از ماست. اگر این کتاب شما را به مشاهده و فکر وادارد، مقصود من بیش از انتظارم برآورده شده است.

دیباچه برای چاپ دوم

سال گذشته برای من زمان رشد شخصی، و همچنین افزایش درک من از هومیوپاتی بوده است. اگرچه این کتاب قدم های نخستین من در هومیوپاتی را شرح می دهد، تصمیم گرفته ام تغییر زیادی درآن ندهم. امّا به هرحال ازفرصت استفاده کرده و کل کتاب را دوباره مطالعه کرده ام، تغییرات کوچکی اعمال نموده ام، بعضی اشتباهات را تصحیح کرده ام و کوشیده ام بخش آخر آن را تکمیل کنم و لیست داروها را به آن افزوده ام.
از اینکه کتاب حاضر آیینه تمام نمای افکار من در مورد هومیوپاتی است راضیم.

راجان سنک ران 1st Aug 1992
Bombay

مقدمه

بار اول نیست و احتمالاً بار آخر هم نخواهد بود که کار را از وسط شروع می کنم و بعد اگر ادامه پیدا کند به انتها و ابتدا می رسم. در مورد کتاب هایی هم که در زمینه هومیوپاتی ترجمه کرده ام به همین ترتیب عمل شده است. حقیقت این است که بعد از آشنایی با روش هومیوپاتی و رسیدن به این باور که این روش می تواند بسیار مفید باشد، به درخواست دوست جوان دانشمندم آقای پیمان رشیدی قسمتی از کتاب دوم همین نویسنده به نام «ساخت و بافت هومیوپاتی» را ترجمه کردم و ازآن جایی که مطلب برایم بسیار جالب بود ترجمه آن را تا به آخر ادامه داده و سپس به اول کتاب برگشتم و ترجمه را کامل کردم. سپس یک کپی از کتاب حاضر که در اصل بهتر است قبل از «ساخت و بافت هومیوپاتی» ترجمه می شد به دستم رسید که کار روی آن را شروع کرده و اینک به اینجا رسیده که ملاحظه می فرمایید.
کتاب حاضر «روح هومیوپاتی - اصول و مبانی» در واقع بحثی است که با زبان ساده نوشته شده و شامل تعاریف اولیه و لازم هومیوپاتی از قبیل سلامتی، درمان، سیر تحول بیماری و غیره و غیره است. این کتاب حاصل سال ها تلاش و تجربه یکی از بزرگان و پیران دیر این شیوه درمانی است و در عین آن که می تواند برای عموم و به عنوان آشنایی مورد استفاده قرار گیرد، یک کتاب درسی مورد استفاده در بسیاری از دانشکده های هومیوپاتی جهان نیز هست. شاید گفتن این نکته همین جا بی مناسبت نباشد که در حال حاضر هومیوپاتی، علمی بسیار پیش رونده در شرق و غرب است و کسانی که به هر ترتیب و عنوان از پزشکی رایج خیری ندیده اند و یا از پس مخارج کمرشکن آن برنمی آیند به هومیوپاتی روی آورده اند، به طوری که در اروپا، آمریکا، هند و پاکستان و مسلما نقاط دیگر نوعی از این شیوه درمانی، به عنوان یک روش موثر و اصلی و نه یک شیوه ثانویه و جایگزین مورد استفاده و کاربست می باشد.
* * *
تقریبا در تمامی ادبیات هومیوپاتی دکتر ساموئل هانه من به عنوان مبدع و پایه گذار این علم معرفی شده است. اما می دانیم، همان طور که در متن کتاب حاضر نیز آمده است پزشکان و مردمان اعصار قدیم نیز از این شیوه بی اطلاع نبوده اند، ضمن آن که در پزشکی قدیم ایران نیز رگه هایی از این نوع درمان مشاهده شده است و تا همین اواخر نیز معمول بوده است که مثلاً یرقان که به باور توده مردم نتیجه ترس بوده با ترساندن بیمار مداوا می شده. از این نمونه ها بسیار می توان یافت.
و البته این یک نظر شخصی است و امیدوارم که لعن و طعن دوستان هومیوپات را برنیانگیزاند. می دانیم که دکتر ساموئل هانه من نابغه ای بوده که تحصیلات پزشکی و شیمی داشته و زبان های قدیم را نیز به خوبی می دانسته به طوری که بعد از سر خوردن از شیوه های پزشکی تعداد قابل ملاحظه ای کتاب ترجمه کرده و مدتی از این طریق زندگی می گذرانیده است. به نظر می رسد، (البته به نظر من)، همان گونه که شیوه بسیاری از دانشمندان غربی است که علاقه مندند منشا تمام علوم و فنون و فلسفه را مرهون غرب و یونان قلمداد کنند، و به دلیل اینکه خدای ناکرده این شائبه به وجود نیاید که فلاسفه یونان بعضی از نظریات و ایده های خود را از فرهنگ ها و تمدن های دیگر مثلاً ایران به وام گرفته اند مثلاً تاریخ ایران را ۲۵۰۰ سال نوشته اند اگرچه در زمان حاضر این برداشت در حال تغییر است. بهر حال، (البته باز هم تاکید کنم فقط به نظر من) آقای دکتر هانه من نیز احتمالاً به کتبی دست یافته که هومیوپاتی، مسلما به اسم دیگری، در آن ها مطرح و شرح و تبیین شده بوده است، ایشان بعد از مطالعه این کتب به اصول و شیوه هایی دست می یابد و مسلم است که در راه درک و فهم و گسترش و پایه گذاری اصول و روشمند کردن آن زحمات زیادی را متحمل می گردد، ولی به هر حال آن شیوه را آزمایش می کند، برتری های آن را درمی یابد و بعد خلاصه چه بر سر کتاب ها و مراجع می آورد خدا داناست، بگذریم.
حتما می بایستی از دوست عزیزم، پزشک متخصص خوب و هومیوپات ارزنده جناب آقای دکتر بیژن نوروزی که بیشتر کتاب حاضر را مطالعه نموده و پیشنهادهای بسیار مفیدی ارائه نمودند سپاسگزاری کنم، و همین طور از جناب دکتر علی مظهری که ناخواسته کپی کتاب را در اختیار من گذاشته تشکر کنم.
از سرکار خانم سلطانی که ویراستاری این وجیزه را قبول فرمودند و همچنین انتشارات روزنه هم سپاسگزارم.

محسن جزایری

ارسطو گفته است که تراژدی قدرتی است که ترحم، ترس و یا وحشت را برمی انگیزد تا ذهن را از چنین شور و هیجاناتی پالایش کند؛ بدان معنا که خواندن یا دیدن تقلید ماهرانه آن شور و هیجانات به جنبش آمده با نوعی شوق و رغبت، از تندی ها کاهیده و متعادل می سازد. نه آن که طبیعت درصدد تاییدی برای خود باشد چرا که در جهان ماده، هرچه کیفیت و ته رنگی از سودا دارو برای درمان سودازدگی، ترس برای درمان ترسس و از نمک برای زدودن بذله گویی نیش دار استفاده می شود.

جان میلتون (۷۴ - ۱۶۰۸)
در مقدمه به ساسون قدیس

۱. هومیوپاتی چیست؟

هومیوپاتی یک روش پزشکی است که پایه گذار آن پزشک نابغه آلمانی دکتر ساموئل هانه من(۳) می باشد. اصل آن بر پایه «مشابه، مشابه را درمان می کند»(۴) استوار شده است. در کاربست این بدان معناست که هر دارویی که شخص سالم از آن استفاده کند بروز علایمی را باعث می شود، و بیماری که علایم مشابهی داشته باشد را بهبود خواهد داد.

درمان مشابه با مشابه

برای مثال اگر شخص سالمی یک دُز آرسنیک بخورد، استفراغ می کند، اسهال آب برنجی(۵) می گیرد، نبضش شدیدا می زند، نیرویش تحلیل می رود، پوستش یخ می کند و چهره اش مضطرب می گردد. در صورت مصرف دُزهای کوچک تر و یا چنانچه استفاده از دارو برای مدتی ادامه پیداکند، آب ریزش مداوم بینی پیدا می کند، سرش سنگین می شود سرفه می کند و دچار نزله نایژه ای(۶) می گردد بعدها حتی پوست و اعصاب بیمار هم به هم خواهند ریخت، دچار سوزش در تمامی بدن می شود که گرما آن را برطرف می کند، مکررا احساس تشنگی می کند و یک جرعه آب عطش او را فرو می نشاند، از مرگ می ترسد و ناآرام می گردد. این علایم هنگام ظهر و نیمه شب تشدید می شوند.
بنابر قوانین وضع شده توسط هانه من یعنی «مشابه، مشابه را درمان می کند» بیماران بی شماری که چنین علایمی داشته اند بدون در نظر گرفتن نام بیماری ای که به آن مبتلا بوده اند (وبا، سرماخوردگی، اگزما، آسم و غیره) با مصرف آرسنیک(۷) درمان شده اند. این اصل را شاعر باستانی هند - کاوی-کالی داسا(۸) این گونه بیان کرده است «از ازمنه قدیم در جهان گفته شده که داروی زهر، زهر است» بقراط این اصل را به این ترتیب بیان می نماید که «هر چیزی را به وسیله مشابه آن درمان می کنند».
شیوه درمانی هومیوپاتی بر اصول خاصی متکی است؛ اولاً برای نتیجه گیری دقیق، داروهای مورد استفاده در هومیوپاتی روی اشخاص داوطلب آزمون می شوند تا علایم هر دارو کاملاً مشخص شوند. این علایم دقیقا و به تفصیل ثبت می شوند و مجموعه این آزمون گری ها فرهنگ دارویی هومیوپاتی(۹) را تشکیل می دهد. علایم هر شخص بیمار با علایم داروهای مختلف مقایسه می شود، تا علایم دارویی که با علایم بیمار بیش از هر داروی دیگری تطبیق می کند یافت گردد. (مشابه درمانی)

توانمند کردن داروها(۱۰)

آزمایشات علمی هانه من به روند توانمند کردن دارو انجامید. رقیق کردن قدم به قدم و در هر بار رقیق کردن تکان دادن شدید ظرف حاوی دارو، تاثیر آن را فوق العاده تشدید کرده و در عین حال آن را بی ضرر می کند. این مسئله با داروهای سمی مورد مصرف پزشکی مدرن و «عوارض جانبی آنها» دقیقا در تضاد است.
هومیوپات ها برای توانمند کردن دارو از ماده اصلی استفاده می کنند و گاهی آن را ۰۰۰، ۱۰۰ بار رقیق می کنند. رِقَّت بار ششم مانند چکاندن یک قطره درون یک دریاچه است. هر بار که دارو رقیق می شود مقدار آن در محلول به دست آمده ۱۰۰ برابر کاهش می یابد. حالا محلولی را در نظر بگیرید که ۰۰۰، ۱۰۰ بار رقیق شده باشد.
هیچ کس تا به حال نتوانسته توضیحی قانع کننده ارایه کند که چگونه دارویی که تا به این اندازه رقیق شده می تواند موثر باشد امّا رقیق کردن، توان تاثیر دارو را فوق العاده افزایش می دهد. به نظر می رسد که فرآیند رقیق کردن، انرژی نهفته در دارو را بیدار کرده و بدین ترتیب آن را توانمندتر می کند.

شفابخش درون

کاربست هومیوپاتی به پزشک می باوراند که بدن انسان چیزی بیش از مجموعه اندام هاست. بی هیچ شباهتی با یک ماشین، بدن می تواند رشد کند، کارآیی داشته باشد و بدون هیچ اتکایی خود را معالجه کند.
با توجه به این مفهوم درمان کننده هرکسی در درون خودش قرار دارد. پزشکان عهد باستان این قدرت طبیعی بدن را برای کنترل بیماری ها به خوبی می شناختند و واژه مناسبی برای آن داشتند که عبارت بود از: توانایی «شفابخشی طبیعت»(۱۱). این قابلیت شفابخشی یکی از عمل کردهای نیروی زندگی است، که هانه من آن را نیروی حیات(۱۲) می نامد. بیماری به وجود آمدن اختلال در این نیرو است. از هر ده نفری که زیر باران خیس می شوند فقط یک نفر مبتلا به ذات الریه می شود. بیشتر باکتری ها فقط زمانی موثرند که نیروی مقاومت و یا شفابخشی بدن تضعیف شده باشد. از بین بردن باکتری ها (بوسیله آنتی بیوتیک و داروهای دیگر) هیچ عمل مثبتی در جهت افزایش نیروی دفاعی بدن انجام نمی دهد. هدف داروهای هومیوپاتی تصحیح اختلال در نیروی حیاتی و افزایش قدرت شفابخشی بدن است. هدف آن از بین بردن علایم اندام های بیمار نیست؛ اختلال نیروی حیاتی را تصحیح می کند و نتیجتا نیروی شفابخشی بدن اعاده می شود. برمبنای هومیوپاتی، علایم بیماری، واکنش بدن در مقابل اختلال در نیروی حیات است.
بیمار مانند یک سیتار است که کوک آن به هم خورده باشد. طبیعی است که هیچ کدام از نت های چنین سازی آهنگین نخواهند بود. تصحیح جداگانه نت ها اثری نخواهد داشت، اختلال کوک را باید برطرف کرد.

معالجه انسان به عنوان یک کلّیت

اصل دیگر هومیوپاتی معالجه بیمار به عنوان یک فرد و یک کلّیت است. هیچ بیماری خاصی داروی خاصی ندارد، بلکه هر شخص بیمار داروی ویژه خود را دارد. به قول سر ویلیام اُسلر(۱۳) «هستی از آنِ فرد است و نه بیماری». یک هومیوپات تمام علایمی که یک فرد را از دیگران متمایز می کند در نظر می گیرد. حتی یک فروشنده لباس های آماده بایستی هر لباس را با بدن خریدار اندازه کند. بنابراین یک هومیوپات تاریخچه فردی و خانوادگی، اشتها، تشنگی، عادات دفع، خوابیدن و مهمتر از همه خُلق وخوی هر فرد را در نظر می گیرد.
این روزها ارتباط درونی ذهن و بدن بیشتر و بیشتر مورد قبول قرار گرفته و ما شاهد گسترش روز افزون قبول مفهوم بیماری به عنوان یک کلیت و تاکید بر وجوه روان تنی(۱۴) بیماری هستیم. هانه من مدت ها پیش این مسئله را تشخیص داده بود و اصرار داشت که علایم ذهنی و جسمی، برای تصویر بیماری، بایستی با هم در نظر گرفته شوند. فرهنگ دارویی هومیوپاتی، پر از علایم ذهنی ای است که برای انتخاب داروی مناسب به آنها توجه خاصی مبذول می گردد.
مشکل کنونی بیمار معمولاً یک رویداد منفرد نیست، بلکه قسمتی از یک زنجیره است. از آنجایی که هومیوپاتی تنها علایم کنونی بیمار را معالجه نمی کند و تاریخچه خانوادگی، رویدادهای دوران کودکی و علایم حاضر در نظر گرفته می شوند، در حقیقت توجه به کل این زنجیره است که از پیشرفت بیماری جلوگیری می نماید. کودکانی که توسط هومیوپات ها معالجه می شوند بزرگ سال های سالمتری می شوند چرا که ناراحتی های موروثی به سراغشان نخواهند آمد.
گفته شده که کودک پدر انسان است. بدین ترتیب حتی در یک نوزاد هم شرایط به وجود آمدن بیماری در آینده وجود دارد. سر نوزاد ممکن است شدیدا عرق کند به طوری که بالش او کاملاً خیس شود. شاید سفت شدن ملاج به کندی صورت گیرد. راه رفتن و دندان درآوردن را دیرتر شروع کند و عادت به خوردن خاک و گچ پیدا کند. به نظر چاق بیاید امّا ضعیف باشد. ممکن است لوزه هایش بزرگ شوند. زود به زود مبتلا به سرماخوردگی شود و در نتیجه لوزه هایش بزرگتر شوند. قاعدگی اش زودتر از معمول شروع شود و هر بار خون زیادی دفع کند. احساس سرما کند و فاقد انرژی کافی باشد. به تدریج دچار سرفه شود و نشانه های تب خفیف در او ظاهر شود. اشتیاق به خوردن شیر سرد و تخم مرغ پیدا کند. سرفه ها تشدید شوند و شب ها تب کند. در این مرحله اشعه ×نشان می دهد که مبتلا به سل است.
می توان به وضوح مشاهده کرد که سل یک باره حادث نشده، از بچگی در وجود او رشد کرده است. علایم عدم سلامت در او وجود داشته اند این علایم نشانه های داروی هومیوپاتی کال کارا - کاربنی کا(۱۵) هستند. چنانچه این دارو در کودکی به او داده شده بود بعدها گرفتار مشکل نمی گردید. امّا هیچ وقت دیر نیست. حتی در این مرحله هم هومیوپاتی سلامتی او را اعاده خواهد کرد. اگر از هومیوپاتی استفاده می شد کودک کاملاً سالم می بود. به این ترتیب استفاده از روش هومیوپاتی در کودکان از مشکلات بسیاری که ممکن است بعدها به آن مبتلا شوند جلوگیری می نماید.
یک هومیوپات خوب می آموزد که بیماری فرآیندی متحول شونده است که از جنین شروع می شود و چنانچه درمان نشود تا گور همراه شخص خواهد ماند. راه هایی برای تسکین و راحت تر کردن بیمار وجود دارند، امّا بیماری شخص را رها نخواهد کرد مگر آنکه از اصول هومیوپاتی استفاده شود.
در حقیقت اصول به کار گرفته شده در بسیاری از روش های درمانی، (روان درمانی، مراقبه و غیره، دانسته یا ندانسته) اگر نگوییم همه، بیشتر آن ها، همان اصول مشابه درمانی است. یک هومیوپات از این اصول به طور علمی و روشمند استفاده می کند و داروهای دقیقا آزمون شده ای را برای مقابله با بیماری تجویز می نماید.
در طول درمان هومیوپاتیک، گاهی بیماری های گذشته به مدت بسیار کوتاه و به ترتیب معکوس دوباره حادث می شوند، مثل فیلمی که آن را از عقب به جلو نمایش دهند. وقتی این اتفاق می افتد می دانیم که نه تنها بیماری های فعلی بلکه دلایل ابتلا به آنها نیز از بین رفته است و آینده سالمی در پیش می باشد.
از آنجایی که یک هومیوپات بایستی بیمار را معاینه کند تا بیماری را تشخیص دهد پس می بایستی در رشته های کالبدشناسی،(۱۶) فیزیولوژی، پزشکی، جراحی، و زنان تبحر داشته باشد. این علوم در جهت درک سیر طبیعی بیماری به او کمک کرده و باعث می شوند که هر موردی را به بهترین وجه درمان نماید.
امّا مهمترین کار او درک کامل و صحیح فردیت بیمار است و از این راه است که می تواند داروی صحیح را انتخاب کند.

نظرات کاربران درباره کتاب روح هومیوپاتی