فیدیبو نماینده قانونی فیدیبو و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب با آلوده‌ترین حالت تهران چه کنم؟!

کتاب با آلوده‌ترین حالت تهران چه کنم؟!

نسخه الکترونیک کتاب با آلوده‌ترین حالت تهران چه کنم؟! به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با نصب اپلیکیشن فیدیبو این کتاب را به صورت کاملا رایگان مطالعه کنید.

درباره کتاب با آلوده‌ترین حالت تهران چه کنم؟!

اگر این روزها شما نگران وضعیت آلودگی هوا هستید با ما همراه باشید. ما تلاش کردیم با کمک بهترین متخصصان و کارشناسان حوزه سلامت راهکارهایی را به شما ارائه دهیم تا به واسطه آنها بتوانید از میزان عوارض و آلودگی های هوا کم کنید. در سال های اخیر، همزمان با نزدیک شدن زمستان و سرد شدن هوا میزان آلودگی هوا آنقدر زیاد می شود که کارشناسان را وادار می کند تا چند روزی از زمستان را با عنوان وضعیت اضطراری معرفی کنند. اما امسال وضع با همیشه فرق می کند این روزها و هفته ها شاهد آلودگی هوای تهران و برخی از شهرهای بزرگ هستیم. وضعیت هشدار همچنان ادامه دارد و بارش باران هایی که گه گاه زمین شهرها را مرطوب می کند بی فایده است. اگر این روزها شما نگران وضعیت آلودگی هوا هستید با ما همراه باشید. ما تلاش کردیم با کمک بهترین متخصصان و کارشناسان حوزه سلامت راهکارهایی را به شما ارائه دهیم تا به واسطه آنها بتوانید از میزان عوارض و آلودگی های هوا کم کنید.

ادامه...
 • ناشر فیدیبو
 • تاریخ نشر
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 0.36 مگابایت
 • تعداد صفحات ۰ صفحه

بخشی از کتاب با آلوده‌ترین حالت تهران چه کنم؟!

با نصب اپلیکیشن فیدیبو این کتاب را به صورت کاملا رایگان مطالعه کنید.با آلوده ترین حالت تهران چه کنم؟!حق انتشار الکترونیک برای فیدیبو محفوظ است

چطور در هوای آلوده جان تان را نجات دهید؟اگر این روزها شما نگران وضعیت آلودگی هوا هستید با ما همراه باشید. ما تلاش کردیم با کمک بهترین متخصصان و کارشناسان حوزه سلامت راهکارهایی را به شما ارائه دهیم تا به واسطه آنها بتوانید از میزان عوارض و آلودگی های هوا کم کنید.
در سال های اخیر، همزمان با نزدیک شدن زمستان و سرد شدن هوا میزان آلودگی هوا آنقدر زیاد می شود که کارشناسان را وادار می کند تا چند روزی از زمستان را با عنوان وضعیت اضطراری معرفی کنند. اما امسال وضع با همیشه فرق می کند این روزها و هفته ها شاهد آلودگی هوای تهران و برخی از شهرهای بزرگ هستیم. وضعیت هشدار همچنان ادامه دارد و بارش باران هایی که گه گاه زمین شهرها را مرطوب می کند بی فایده است. اگر این روزها شما نگران وضعیت آلودگی هوا هستید با ما همراه باشید. ما تلاش کردیم با کمک بهترین متخصصان و کارشناسان حوزه سلامت راهکارهایی را به شما ارائه دهیم تا به واسطه آنها بتوانید از میزان عوارض و آلودگی های هوا کم کنید.

دکتر عاطفه عابدینی، فوق تخصص ریه، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران:
به طور متوسط هر انسانی در هفته حدود ۱۶۸ ساعت در معرض هوای آزاد و ۴۰ساعت در معرض هوای بسته قرار می گیرد. عوارضی که آلودگی هوا می تواند برای اشخاص به همراه داشته باشد بستگی به میزان آلودگی هوا، نوع ماده آلاینده، غلظت آن ، زمان تماس و شرایط آب و هوایی دارد. اما در این هوا مواد آلاینده شامل so2، ذرات معلق ریز و درشت، گاز co، گاز NO، آرسنیک معدنی و... است، اما بهتر است بدانید که هر یک از این آلاینده ها چه اثراتی بر بدن می گذارند.

آلاینده های موجود در هوا چه بلایی برسرمان می آورند؟

گاز CO در بدن باعث خستگی، رخوت، سردرد، اختلال تنفسی و گرفتگی رگ های خونی می شود. اما در موارد شدید ممکن است باعث تشنج و به کما رفتن شخص هم شود. نکته قابل توجه این است که دود سیگار هم حاوی گاز CO یا همان مونوکسیدکربن است و به شدت سرطان زاست. همچنین گاز SO2 در دستگاه تنفسی فوقانی یعنی مخاط حلق و حنجره حل می شود و آسیب زیادی را به این قسمت ها از بدن می رساند. برای همین افراد در تنفس شان دچار مشکل خواهند شد؛ در نهایت اگر به موقع درمان صورت نگیرد ممکن است موجب مرگ افراد هم شود. حتی ممکن است ریه ها را هم درگیر کند و شخص به بیماری مزمن ریوی مبتلا شود.گاز NO هم همین عوارض را به همراه دارد اما غیر از مسائل نام برده شده ممکن است باعث ایجاد برونشیت در افراد هم شود. حتی در برخی موارد ممکن است افراد حس بویایی شان را از دست بدهند که در این مواقع باید برای جلوگیری از پیشرفت اثرات این گاز به متخصص مراجعه کرد. سرب یکی دیگر از آلاینده هایی است که در هوای آلوده وجود دارد و انباشته شدن آن در بدن به ریه و به دیگر ارگان های مختلف بدن آسیب می رساند و حتی ممکن است موجب کم خونی در افراد شود. غیر از سرب ذرات معلقی در هوا وجود دارند که این ذرات از راه تنفسی وارد ریه می شوند و سرطان زا هستند. به علاوه باعث تشدید سرفه و تنگی نفس در فرد می شوند تا جایی که ممکن است برای کنترل شرایط فرد به بیمارستان منتقل شود.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر هستند؟

هوای آلوده سلامت همه افراد را به خطر می اندازد اما همه می دانیم که بیشترین قشری که باید خود را از این آلودگی در امان نگه دارند کودکان، افراد مسن و افرادی هستند که به انواع بیمار ی های مزمن قلبی و ریوی مبتلا هستند، اما غیر از این افراد مادران باردار و افرادی که نقص سیستم بدنی دارند یا سیستم بدنی شان ضعیف است هم نباید در معرض این هوا قرار بگیرند.
به عنوان مثال افرادی که به بیماری آنفلوآنزا مبتلا هستند باید به جدیت خود را از این شرایط دور نگه دارند چراکه سیستم بدنی شان ضعیف است و ممکن است باعث تشدید بیماری در آنها شود. همچنین در طول دوره بارداری باید تا جایی که ممکن است مادر از منزل خارج نشود، به خصوص در سه ماهه اول بارداری که ارگان های جنین درحال شکل گیری است. با این حال فراموش نکنید که این شرایط آب و هوایی برای افرادی که جسم سالمی دارند و به بیماری خاصی مبتلا نیستند ایجاد عارضه می کند، پس وجود هر بیماری زمینه ای ممکن است به دلیل آلودگی هوا شدت پیدا کند، حتی برخی بیماری های چشمی مثل خشکی چشم، پس به طور کلی اگر هر بیماری زمینه ای دارید مراقب باشید و دستورات احتمالی را رعایت کنید.

این روزها دستگاه های تصفیه هوا به کار می آید؟

دکتر عاطفه عابدینی می گوید: «سوال های متعددی در این زمینه پرسیده شده است اما باید بگویم که از نظر علمی هنوز ثابت نشده که این دستگاه می تواند در این زمینه تاثیرات مثبتی به همراه داشته باشد یا نه. با این حال استفاده از این وسیله می تواند به حفظ محیطی مطبوع تر کمک کند. اما اینکه صددرصد بتواند هوا را تصفیه کند و نقش بسیار موثری در زمینه آلودگی هوا داشته باشد، هنوز اطلاعات دقیقی در دست نیست.
با این حال می تواند در محیط منزل مورد استفاده قرار بگیرد.» در ادامه دکتر حمید سهراب پور ، متخصص ریه می گوید: «دستگاه های تصفیه هوا قادر نیستند هوای آلوده ای که وارد محیط می شوند را تصفیه کنند، اما اگر در محیط بسته ای که هوا آلوده راه نفوذ ندارد از دستگاه تهویه استفاده شود، می تواند تاحدودی برای مطبوع کردن محیط مفید باشند.

مشاغل پر خطر را بشناسید!

به طور کلی هر شغلی که در فضای باز انجام می شود در معرض خطر قرار دارد. اما همه رانندگان (تاکسی، اتوبوس و...)، پیک های موتوری، پلیس های راهنمایی و رانندگی و سایر شغل هایی که در مکان بسته انجام نمی شوند، جزء شغل های پرخطر هستند. همچنین مغازه دارها باید تا جایی که امکان دارد در مغازه را بسته نگه دارند، اما افرادی که در شغل شان با مواد شیمیایی در ارتباط هستند مثل جوشکارها، نقاشان و مشاغل دیگر و افرادی که در معرض گرد و خاک قرار دارند مثل کارگران ساختمان، مهندسان ناظر، بنا و... در روزهایی که آلودگی هوا بیداد می کند، جزء مشاغل پرخطر به حساب می آیند. این افراد باید احتیاط کنند چرا که این عوامل در کنار آلودگی هوا می توانند فرد را بیشتر مستعد ابتلا به بیماری های تنفسی کنند.

ماسک نزنیم می میریم؟!

بهتر است بگویم که ماسک ها به دو دسته تقسیم می شوند؛ یکی ماسک های ساده هستند که بیشتر در اتاق های جراحی یا توسط پزشکان در مطب ها مورد استفاده قرار می گیرند. در روزهایی که هوا آلوده است تنها کاری که از پس این ماسک ها بر می آید جلوگیری از رسوب مواد معلق بزرگ در هواست، اما از ورود ذرات معلق کوچک جلوگیری نمی کنند و این ذرات با ابعاد کوچک به راحتی می توانند وارد سیستم دستگاه تنفسی افراد شوند و مشکلات متعددی را به وجود آورند. اما در این موارد استفاده از ماسک فیلتر دار یعنی ماسک ۹۵ N می تواند نقش موثری در تضمین سلامت شما داشته باشد.اما فراموش نکنید که این ماسک ها هم نیاز به تعویض دارند. به عنوان مثال اگر فردی هستید که روزانه ساعات زیادی را در هوای آزاد سپری می کنید، بهتر است ماسک خود را به طور روزانه تعویض کنید و فردا از ماسک جدید استفاده کنید، اما اگر خانم خانه داری هستید و بیشترین ساعتی که در بیرون از منزل سپری می کنید حدود یک ساعت است، می توانید هر دو روز یک بار ماسک فیلتر دار خود را تعویض کنید.

* بیشترین ساعتی که می توان در این هوا بیرون ماند چقدر است؟
به طور کلی برای اینکه بتوان گفت هر فرد به چه میزان می تواند در این هوا رفت و آمد کند، بستگی به عواملی از جمله سن، میزان فعالیت، شدت آلودگی، محلی که در آن قرار دارد، سابقه بیماری به خصوص بیماری قلبی و ریوی دارد. اما به طور کلی افرادی که شرایط جسمانی مناسبی دارند و از ماسک های فیلتردار استفاده می کنند بهتر است بیشترین زمانی که در این هوا قرار می گیرند بین یک تا دو ساعت باشد چرا که جایز نیست در این هوا بیشتر از این ساعت حضور پیدا کنند.

توصیه اضطراری به بیماران قلبی و ریوی !

اگر بیماری زمینه ای قلبی یا تنفسی دارید و قرار است ساعت های زیادی را خارج از خانه سپری کنید، بازهم با استفاده از ماسک های مخصوص توصیه نمی شود بیشتر از یک ساعت در هوای آزاد باشید؛ چرا که ممکن است سلامت شما به خطر بیفتد. همچنین بیماران قلبی ممکن است در حالت عادی علامت خاصی را به همراه نداشته باشند ولی در مواقعی که هوا به طور اضطراری آلوده است دچار مشکل شوند. به طور کلی باید گفت که آلودگی هوا باعث افزایش شیوع درد قفسه سینه ، تنگی نفس ، افزایش فشارخون، افزایش ضربان قلب و در آخر سکته حاد قلبی و حتی مرگ ناگهانی می شود. شیوع بستری بیماران قلبی و ریوی در زمان هایی که آلودگی هوا بالاتر از حد مجاز است، افزایش پیدا می کند، پس بهتر است در صورت مشاهده این علائم سریعا به پزشک مراجعه کنند و از روی این علائم بی تفاوت نگذرند.

قبل از خارج شدن از منزل رعایت کنید
نکته دیگری که شامل همه افراد به خصوص کودکان و افراد مسن می شود عدم فعالیت های زیاد در این هواست. بهتر است از انجام تنفس های عمیق همراه با فعالیت های تند خودداری کنید. پیاده روی (تند و آهسته)، انجام حرکات ورزشی در فضای باز و بازی کردن کودکان در این شرایط ممنوع است و باید از انجام این فعالیت ها اجتناب کنید. تا جایی که امکان دارد باید از انجام کارهایی که باعث می شود تنفس به تندی انجام شود باید خودداری کرد. بهتر است در روزهای آلوده در اوایل صبح یا بعد از غروب آفتاب از خانه خارج شوید، چرا که نور خورشید باعث تولید گازهای سمی در روزهای آلودگی می شود. همچنین آلودگی هوا از دود قلیان و سیگار مضرتر نیست اما می تواند باعث بروز سرطان در افراد شود. برای محافظت چشم ها بهتر است از عینک آفتابی و قطره اشک مصنوعی استفاده کنید.

پاک سازی ریه ها با کمک طب سنتی!

دکتر ناصر رضایی پور، متخصص طب سنتی ایران:
از نگاه پزشکی پارسی، صرفا به برخی راهکارهای کاهش عوارض آن اشاره خواهم کرد. ذکر این نکته بایسته است که مواردی که در پی می آیند، توضیحات دقیق علمی از نگاه دو دانش طب سنتی ایران و پزشکی نوین دارند که عبارتند از: تقویت مغز و سیستم عصبی و قلب و کبد، عملکرد ضدویروسی و ضدمیکروبی، اثرات آنتی اکسیداتیو، انبساط عروق خونی و بهبود گردش خون مرکزی و محیطی، تقویت مخاطات و راه های تنفسی، لینت مزاج و پرهیز از یبوست، دفع برخی متابولیت های سمی و...

۱. دودکردن و پراکندن برخی مواد و گیاهان
دودکردن گیاهانی چون پوست انار، ریشه بادام تلخ، میوه به، برگ بید، اندام هوایی ریباس، گل زعفران، چوب سیب، غده سیر، سقز، عود هندی، کافور، کندر، مشک، مصطکی، برگ مورد، اسپند و... می توانند به تقویت اعضای اصلی بدن و کاهش عوارض آلودگی کمک کنند. این موارد، قابل استفاده برای بیشتر افراد هستند، اما توصیه می شود اگر مشکل یا بیماری زمینه ای خاصی دارید، پیش از استفاده، با یک متخصص طب سنتی ایران مشورت کنید.

۲. بوییدن مواد خوشبوبرای این کار، کافور، نیلوفر، بنفشه و صندل در افراد گرم مزاج و مشک، عنبر، لادن، میخک (قرنفل) و جوز بویا در افراد سردمزاج قابل توصیه است. بوهای خوشی چون لیمو، پرتقال، سیب، به، زعفران، هل، دارچین، بهارنارنج و... را نیز از یاد نبرید.

۳. پاکسازی سطوح
در منابع طب ایرانی، توصیه شده در زمان همه گیری بیماری های خطرناک (مانند طاعون، حصبه، آنفلوآنزاهای خطرناک و...)، سطوح مختلف چون در، دیوار، سقف، فرش و حتی لباس ها را با پاشیدن محلول سرکه ای سیر و پیاز، ضدعفونی کنید. امروزه نیز اثر اسیدی کردن محیط در کاهش فعالیت باکتری ها ثابت شده است و آثار درمانی سیر و پیاز نیز به اثبات رسیده است.
می توان توصیه کرد که اگر چندان از بوی چنین محلولی بدتان نمی آید و مجبور به خروج از منزل در روزهای تیره وتار آلودگی هوا هم هستید، دست کم ماسک های ساده خود را به چنین محلولی آغشته کنید.

۴. بهتر است از کارهایی که قوای شما را تضعیف می کنند، پرهیز کنید. از جمله خواب ناکافی و شب زنده داری، زیاده روی در فعالیت جنسی، مواجهه با هوای بسیار سرد، مواجهه درازمدت با امواج الکترومغناطیس به ویژه رایانه و تلفن همراه، حمام سنگین و گرسنگی طولانی.

۵. پرهیز از فعالیت های بدنی و ورزش سنگین همچنین پرهیز از بی تحرکی. در این زمینه، توصیه می کنم در منزل حتما تاب سواری کنید که جزء ورزش های بسیارخوبی است که منافع عام برای بدن دارد.

۶. پرهیز از ورود مواد زاید و سمی دیگر، پرهیز از مصرف سیگار و قلیان، استفاده نکردن از حشره کش در محیط، پرهیز از پخت وپز بدون تهویه مناسب در آشپزخانه
بخور، نخورهای روزهای آلودگی!

توجه به تدابیر خوردن و آشامیدن، همواره از مهم ترین تدابیر تندرستی هستند چون همواره با آنها در ارتباطیم و به خوبی هم دراختیار ما قرار دارند. در زمان آلودگی هوا توصیه می شود:
 • کاهش رطوبات بدن با مصرف بیشتر غذاهای خشک - تری چون خشکبار، مغزها و...
 • پرهیز از خوردن غذاها و میوه های تر (آبدار) سریع العفونت مانند غذاهای حاوی گوشت و روغن زیاد، شیرینی، ماهی و در میوه ها انگور، آلو، شفتالو، هندوانه، خربزه، خیار، کدو و برخی سبزی ها
 • پرهیز از خوراکی های افزاینده غلظت خون مانند گوشت گاو، عدس، بادنجان به ویژه میرزاقاسمی، گوشت های صنعتی (سوسیس و کالباس)، غذاهای خمیری چون ماکارونی و لازانیا، غذاهای چرب و سنگین چون کله پاچه.
 • پرهیز از خوراکی های یبوست آور مانند گوشت گاو و گوساله، سوسیس و کالباس، غذاهای خشک، عدس پلو، موز سفت، خرمالوی نارس و گس، میوه های ترش و سنجد.
 • در صورت لزوم، مصرف گوشت هایی که دیرتر فاسد می شوند، مانند گوشت پرندگان کوچک با مزاج معتدل (مانند جوجه و کبک) همراه با چاشنی های ترش چون سماق، غوره، آب لیمو، سرکه یا آب انار ترش (امروزه نیز نقش ترشی ها در کاهش pH محیط همچنین اثرات ضد میکروب و آنتی اکسیدانی قابل توجه ترکیبات پلی فنلی آنها مورد توجه است).
 • خوردن خوراکی هایی که موجب نشاط و تقویت اعضای رئیسه (مغز، قلب و کبد)، حفظ حرارت غریزی، جلوگیری از عفونت اخلاط، تقویت معده و رفع مشکلات گوارشی می شوند: آلو بخارا، انار، مورد، انواع به، پسته، پونه، پیاز، تمر هندی، جو، خاکشیر، خرفه، رازیانه، زرشک، زعفران، سماق، سیب، سیر، کاسنی، گشنیز، گلاب، لیمو، نارنج، نارنگی، هل و... (اثرات این مفردات در تقویت سیستم ایمنی، آثار ضدمیکروبی، آنتی اکسیدانی و... ثابت شده است).

عوارض آلودگی را کاهش دهید

گاهی اوقات با یک برنامه غذایی یا مصرف برخی مواد غذایی می توان عوارض ناشی از آلودگی هوا را در بدن کاهش داد. بهتر است روزانه با رعایت این نکات بدن خود را در مقابل هوای آلوده ایمن کنید:
 • میوه های شیرین: سیب شیرین، پرتقال شیرین، انار شیرین یا کمی مایل به ترشی بیشتر میل کنید.
 • در صورت تمایل به سالاد (کاهو، هویج رنده شده، روغن زیتون با کمی آب نارنج طبیعی یا رب انار)، روزانه یک وعده سالاد میل کنید.
 • سوپ های سبزیجات همراه با زرشک، هویج رنده شده، شلغم و به می تواند یک وعده بسیار خوب برای روزهای آلودگی باشد.
 • دمنوش آویشن شیرازی به ویژه برای مبتلایان آسم و برونشیت بسیار مفید است.
 • دمنوش گل گاوزبان همراه ریشه سنبل الطیب و بهارنارنج، به ویژه برای افسردگان و افراد مبتلا به پرفشاری خون توصیه شود.

رابطه آلودگی هوا و سرطان

آلودگی هوا منجر به آزاد شدن اکسیدان در بدن افراد می شود. اکسیدان ها موادی هستند که قادرند وارد سیستم های مختلف بدن مان شوند و با عملکرد اصلی دستگاه ها و ارگان ها تداخل داشته باشند. این تداخل در دراز مدت ما را مستعد ابتلا به انواع بیماری ها، آسیب ها و در نهایت سرطان ها خواهد کرد. برای مقابله با عوارض احتمالی آلودگی هوا چندین راهکار وجود دارد که یکی از این راهکارها دخالت تغذیه ای است. ما می توانیم با تغییراتی در رژیم غذایی مان میزان اکسیدان های داخل بدن مان را کاهش دهیم. این اکسیدان ها نه تنها از هوا بلکه ممکن است حاصل متابولیت های درشت مغذی ها هم باشند ( یعنی وقتی درشت مغذی ها در حال سوخت و ساز هستند، مواد اکسیدان هم از آنها خارج شود).

بهترین راهکار برای مبارزه با سرطان ناشی از آلودگی هوابهترین و اولین راهکار استفاده از مواد آنتی اکسیدان است که در مواد مختلف غذایی یافت می شوند. ما با مصرف میزان بیشتر آنتی اکسیدان ها در شرایط خاص مثل آلودگی هوا می توانیم بدن خودمان را از این آسیب ها محافظت کنیم. آنتی اکسیدان ها به چند دسته تقسیم بندی می شوند. یکی از این تقسیم بندی ها به این صورت است: آنتی اکسیدان های محلول در آب و آنتی اکسیدان های محلول در چربی.

ویتامینC بزنید
آنتی اکسیدان محلول در آب بهترین و درواقع دردسترس ترین ماده غذایی اش ویتامین C است که البته در مرکبات ازقبیل لیموشیرین، لیموترش، پرتقال، نارنگی، فلفل های شیرین یا همان فلفل دلمه ای می توان این ویتامین را یافت کرد. پس توصیه می شود در این فصل میزان مرکبات را به میزان زیادی بالا ببرید. همچنین میوه انار هم حاوی ویتامینC است و هم حاوی آنتی اکسیدانی به نام لوتئین است که این ماده قادر است با یکسری از آلودگی هایی که از راه هوا وارد بدن ما می شوند، مقابله کند.

ویتامینE حتما میل کنید
آنتی اکسیدان های محلول در چربی در ویتامین های E یافت می شوند که این ویتامین در مواد غذایی چرب وجود دارد. به عنوان مثال در برخی روغن ها مثل روغن ذرت یا آفتابگردان و... این ویتامین به وفور دیده می شود. همچنین خود کارخانه های روغن سازی ویتامین E را به روغن ها اضافه می کنند چرا که از اکسید شدن روغن جلوگیری می کند. برای همین ما می توانیم با دریافت میزان متناسبی از این روغن ها میزان ویتامین E خود را هم افزایش دهیم.

پروتئین بیشتر بخورید
بعضی املاح هم حاوی آنتی اکسیدان هستند که خودشان به نام «املاح آنتی اکسیدانی» به شمار می آیند که می توانیم به سلنیوم اشاره کنیم که در گوشت، مرغ، ماهی و میگو بافت می شود. به طور کلی با دریافت خانواده پروتئین ها می توان این آنتی اکسیدان املاحی یا عنصری را دریافت کنیم.

چند واحد شیر و سبزی بخوریم؟!
به طور کلی توصیه می شود مصرف میوه ها و سبزیجات افزایش پیدا کند و حتما باید روزانه بین ۳ تا ۴واحد میوه تازه و ۳ تا ۵واحد سبزی های تازه استفاده شود. همچنین در کنار مصرف میوه و سبزی باید روزانه بین ۳ تا ۴لیوان شیر از نوع کم چرب مصرف شود چرا که قادر است اکسیدان ها را از بدن جمع آوری و از طریق کبد و کلیه دفع کند.

آب بنوشید!
آب باید در روزهای آلودگی بیشتر مصرف شود چرا که گردش مایعات در بدن بیشتر می شود و آب وارد خون می شود و عملکرد فیلتری دارد. همچنین دفع سموم به راحتی انجام می شود. لازم است روزانه بین ۸ تا ۱۲لیوان آب نوشیده شود.

وقتی هوا آلوده است چه کنیم؟

اگر چند سال پیش می شنیدیم که هوای تهران در وضعیت هشدار قرار دارد، حسابی می ترسیدیم و جا می خوردیم و شاید حتی از ترس خفه شدن، از خانه بیرون نمی آمدیم.
سازمان هواشناسی اعلام کرده است که در روزهای یکشنبه و دوشنبه آلاینده های هوا دوباره مهمان تهرانی ها هستند،مدت هاست که دیگر آلودگی هوای تهران، حتی در حد هشدارش هم کسی را متعجب نمی کند و این توصیه ها که گروه های آسیب پذیر مانند بیماران قلبی، بیماران آسمی، سالمندان، بچه ها و... از منزل خارج نشوند یا سعی کنید سفرهای درون شهری را به حداقل برسانید و بیشتر از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید و... آنقدر تکراری است که شاید دیگر رغبتی برای شنیدنش نباشد!
البته شاید بهتر باشد چند روزی را در تقویم به عنوان روزهای آلودگی هوا ثبت و از پیش برایش برنامه ریزی کرد! به هر حال بحث آلودگی هوا تا زمانی که به صورت اساسی حل نشود، همچنان ادامه خواهد داشت؛ هر سال شادی زمستانی مان سیاه می شود و حتی یک تعطیلی ۳،۲ روزه هم نمی تواند از شدت سردرد و تهوع و تنگی نفس مان کم کند.
متخصصین و پزشکان معتقدند برای مقابله با اثرات این آلایندگی، هر فرد روزانه نزدیک به ۲۲ هزار بار تنفس می کند و تقریبا به ۱۵ کیلوگرم هوا در روز نیاز دارد؛ معمولا انسان می تواند به مدت ۵ هفته بدون غذا و ۵ روز بدون آب زنده بماند، اما بدون هوا حتی ۵ دقیقه هم نمی تواند زنده بماند.
آمارهای مرگ ومیر در سال ۸۹ نشان می دهد سالانه بیش از ۴ هزار و ۲۸ نفر بر اثر بیماری های تنفسی در تهران جان خود را از دست می دهند. سال گذشته این رقم افزایش یافت و به ۴ هزار و ۱۸۱ نفر رسید و در ۶ ماه نخست امسال باز هم افزایش یافته و به ۲ هزار و ۹۹ نفر رسیده است.
البته آلودگی هوا فقط مختص شهر تهران نیست و همه ساکنان شهرهای بزرگ و البته شهرهای صنعتی کشورمان به نوعی دچار مسمومیت شده و قربانی آلودگی هوا می شوند.
منوکسید کربن، اکسید نیتروژن، اکسید سولفور، ذرات معلق در هوا و هیدروکربن ها از جمله همین مواد آلوده کننده است که بدن انسان را در برابر عفونت های بیماری زا حساس تر کرده، مشکلات تنفسی، تحریک چشم و ناراحتی های قوه بویایی را افزایش می دهد که همه این عوارض به شکل پررنگ تری در کودکان بروز می کند. البته برای حفظ سلامت بدن می توان نکاتی را در نظر گرفته و با رعایت شان از بروز شرایط اضطراری پیشگیری کنیم.بهترین و بدترین غذاها

در هوای آلوده باید برخی مواد غذایی را مصرف کرد که خاصیت خنثی کنندگی مواد سمی موجود در هوا را داشته باشند.

از طالبی تا ماهی!
مصرف غذاهایی که حاوی آنتی اکسیدان های سلنیوم و بتاکاروتن هستند هم توصیه می شود؛ هنگام آلودگی هوای استنشاقی، مقدار زیادی رادیکال آزاد در بدن تولید می شود که سبب کاهش توان فرد در انجام کارهای روزمره زندگی شده و حتی در دراز مدت می تواند بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی- عروقی و انواع سرطان را ایجاد کند.
برای به حداقل رساندن عواقب ناشی از تجمع رادیکال های آزاد در بدن مصرف آنتی اکسیدان ها را در رژیم غذایی افزایش دهید. سبزیجات و میوه هایی مثل طالبی، انبه، کدو تنبل، فلفل،اسفناج، کلم و زردآلو بتاکاروتن دارند. سلنیوم را هم می توانید در غذاهای دریایی، مرغ، نان، آجیل و غلات سبوس دار پیدا کنید.

E + C + D= ضد آلودگی
چه در خانه هستید، چه در محل کار و چه پشت فرمان، از مواد غذایی مثل: کرفس، اسفناج، گوجه فرنگی، لیمو شیرین، نارنگی، پرتقال و برگه سبز کاهو استفاده کنید که غنی از ویتامین C هستند.
البته مصرف جوانه گندم، روغن های گیاهی، گردو، بادام، زیتون، جگر و سبزیجات دارای برگ سبز که منابع ویتامین E هستند را هم فراموش نکنید. به خصوص اگر شغل تان طوری است که باید بیشتر در هوای آزاد باشید؛ این ویتامین می تواند مسمومیت ناشی از آلودگی هوا را خنثی کند.منابع مناسب ویتامین D هم شیر، کره و زرده تخم مرغ هستند که باید در برنامه غذایی روزانه تان باشند.

پکتین بخورید!
مواد غذایی که سرشار از پکتین هستند، سرب موجود در هوا را می گیرند و مانع از نفوذ سرب به سلول های بدن می شوند؛ مصرف روزانه یک عدد سیب می تواند عوارض ناشی از آلودگی هوا را کاهش داده و میوه هایی مانند پرتقال و توت فرنگی نیز سرشار از پکتین بوده و برای کاهش عوارض آلودگی هوا مفید هستند.

لبنیات کم چرب میل کنید
در هوای آلوده باید بیشتر از همیشه شیر، ماست و دوغ بنوشید، زیرا فسفر، منیزیم و کلسیمی که در لبنیات یافت می شود، همگی خنثی کننده سموم هستند و برای کاهش صدمات دستگاه تنفسی و التهاب دستگاه گوارش ناشی از آلودگی هوا، باید مصرف شیر و لبنیات بیش از پیش شود.
مصرف شیر و فراورده های آن باعث نرم شدن مخاط تنفسی فوقانی، مری و معده می شود و به دلیل وجود ترکیبات مناسب برای رشد و نمو باکتری های مفید که عمل دفع ادرار و مدفوع و مواد آلاینده را تنظیم می کنند، التهابات و بیماری های دستگاه گوارش را کاهش می دهد.

کمبود کلسیم = جذب سرب بیشتر!
افرادی که کمبود کلسیم دارند، بیشتر در معرض خطر آلودگی با سرب قرار می گیرند. چون گیرنده های فلزات ۲ ظرفیتی در بدن انسان به صورت رقابتی عمل می کنند و در صورتی که این گیرنده ها، قبلا با فلزات مورد نیاز بدن مانند آهن و کلسیم اشباع شده باشند، بدن کمتر در معرض آلودگی با سرب قرار می گیرد برای جلوگیری از آلودگی زیاد با سرب بهتر است لبنیات بیشتری مصرف کنید که منبع غنی کلسیم هستند.

چرب و چیلی ها ممنوع!
در روزهایی که آلودگی هوا بسیار زیاد است، از غذاهای چرب به خصوص چربی های جامد حیوانی و گیاهی استفاده نکنید که مصرف چنین غذاهایی فقط باعث تشدید کاهش توان بدنی و ذهنی شما در طول روز خواهد شد. پس استفاده از تنقلات کم ارزش مثل چیپس، پفک و نوشابه های گازدار را بی خیال شوید که باعث اختلال جذب عناصر مفید در بدن می شود و می تواند اثرات منفی آلودگی هوا را تشدید کند. مصرف موادی مثل سوسیس و کالباس هم به دلیل داشتن مواد شیمیایی و نگهدارنده، علاوه بر این که به خودی خود مضر و سرطان زاست، برای ساکنان شهرهایی که هوای ناسالم دارد، به هیچ وجه توصیه نمی شود.

سیر و پیاز بخورید
سیر، پیاز و تره فرنگی، هر قدر هم که بوی آزاردهنده ای داشته باشند اما حاوی مقدار زیادی گوگرد هستند که می توانند از مخاط دستگاه تنفسی محافظت کنند.
نوشیدن آب زیاد فراموش نشود
نوشیدن زیاد آب به کلیه ها کمک می کند تا املاح اضافی از بدن خارج شود و ذرات آلودگی مدت کمتری در بدن باقی بماند.

اینها عوارض آلودگی هوا است، با سرماخوردگی اشتباه نگیرید

رئیس انجمن متخصصین داخلی ایران گفت: آلودگی روز افزون هوادرکلانشهرها وبه خصوص پایتخت به ویژه در فصل پائیز و وجود ذرات ریز معلق در هوا موجب بروز آلرژی،سرفه و تنگی نفس می شود.
دکتر ایرج خسرونیا ضمن اعلام این مطلب افزود: کارخانه های موجود در اطراف شهرها به دلیل انتقال مواد مضر و آلوده به محیط باید به بیرون ازشهرها منتقل شوند.
وی با بیان این که برای کاهش آلودگی باید از سوزاندن زباله و مواد سرطان زا خودداری شود ادامه داد: متاسفانه حمل ریز گردها توسط باد از نقاط خشک در فضا،موجب سوزش چشم و ناراحتی های پوستی می شود.
دبیر هیات عالی نظام پزشکی تهران تصریح کرد: بسیاری از افراد حساسیت های ناشی از آلودگی هوا را از آنجا که با علائمی نظیر سوزش گلو،آبریزش بینی و تجمع اشک در چشم بروز می کند با سرماخوردگی اشتباه میگیرند.
وی همچنین هشدار داد: در صورت بروز هر نوع حساسیت و آلرژی ناشی از آلودگی هوا از مصرف داروهای خودسرانه باید خودداری وبه پزشک مراجعه شود.
فوق تخصص گوارش در ادامه توصیه کرد: با توجه به آلودگی هوا،پایتخت نشینان به ویژه افراد مسن و همچنین جوانان باید کمتر از خانه خارج شوند.ضمن اینکه استفاده از ماسک اهمیت خاصی دارد.
دکتر خسرونیا افزود: کودکان به علت ضعیف بودن سیستم تنفسی؛ آلودگی هوا در آنان باعث آسیب های جدی تری نظیر ناراحتی های ریه،آسم و برونشیت می شود.

آمار تاسف بار مرگ و میرهای ناشی از آلودگی هوا

مرکز تحقیقات محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران هم اعلام می کند:سالیانه ۳ میلیون نفر در اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند که ۹۰ درصد آنان در کشورهای توسعه یافته هستند. دربعضی کشورها تعداد افرادی که در اثر همین عامل جان خود را از دست می دهند بیشتر از قربانیان سوانح رانندگی است!
پیشتر هم یکی از مسئولان تعداد مرگ و میرهای شهروندان تهرانی بر اثر آلودگی هوا را با کشته شدگان جنگ تحمیلی مقایسه کرده بود و گفته بود تلفات آلودگی هوای تهران در ۸ سال گذشته بیشتر از آمار شهیدان دوران ۸ ساله دفاع مقدس است!!
این شرایط در ایران و بخصوص در تهران از وضعیت حادتری برخوردار است. هوای پایتخت کشورمان به مرحله ای از آلودگی رسیده که حتی بارندگی های کم سابقه اخیر تهران نیز تاثیر چندانی در کاهش این آلودگی نداشته و همین مهم علاوه بر اساتید و متخصصان داخلی و اندیشمندان و صاحب نظران خارجی، مراکز و نهادهای بین المللی را نیز به واکنش واداشته است.
به گفته یک مقام مسوول در تهران: هوای تهران علاوه بر این که به دلیل موقعیت جغرافیایی قدرت خود پالایی و دفع آلودگی ها را ندارد، به طور مستقیم منجر به مرگ نمی شود اما عمر را کم می کند.
حتی یک مقام مسئول در ستاد محیط زیست شهرداری تهران هم اعلام کرد: ۷۰ درصد مرگ و میرها در تهران ناشی از مشکلات تنفسی و قلبی است که این مشکلات ارتباط مستقیم یا غیر مستقیم با آلودگی هوای تهران دارد.
با این حال سه سال پیش معاون امور انسانی سازمان محیط زیست کشور با تایید اثرات زیستی آلودگی هوا در تهران بر انسان تاکید کرد: مطالعاتی که در مورد تعداد مرگ و میر شهروندان بر اثر آلودگی هوای تهران انجام شده است، جنبه محرمانه دارد!
اما یک سال بعد یعنی سال ۸۹ دکتر ندافی از وزارت بهداشت اعلام کرد در سال، ۳۶۴۱ نفر در تهران بر اثر آلودگی هوا جان می بازند؛حداقل ۲۶۵۸ نفر در اثر ذرات معلق، ۱۵ نفردر اثر تنفس منوکسید کربن، ۷۲ نفر بخاطر وجود ازُن و ۸۹۶ نفر هم در اثر دی اکسید گوگرد.
در همین سال نیز مدیرکل کنترل کیفیت هوای تهران هم جسارت یافت و بر اساس مستندات بانک جهانی خسارات وارده به شهروندان بر اثر آلودگی هوا را روزانه حدود ۲۲ میلیون دلار اعلام کرد. یوسف رشیدی با تایید تحمیل خسارات ۸ میلیارد دلاری آلودگی هوا بر شهروندان ایرانی گفت: برآورد بانک جهانی بر اساس مطالعه آمار و اطلاعات چند شهر آلوده ایران بوده و متاسفانه هیچ مرجعی در ایران نتوانسته در این زمینه تحقیقی انجام دهد و به نظر می رسد این میزان خسارت حداقل ِ براورد خسارات آلودگی هوا است.
طبق آمار سال گذشته و بر اساس آمار و ارقام سازمان بهشت زهرا تنها در ۲ ماه اول پاییز پارسال،۷۶۱۱ شهروند تهرانی بر اثر ایست قلبی که ارتباط نزدیک با آلودگی هوا دارد جان خود را از دست دادند که اگر همین آمار را به روز محاسبه کنیم روزانه ۱۲۶ شهروند تهرانی ایست قلبی کرده اند.
طبق همین گزارش در ۶ ماه اول پارسال هم که به علت گرمای هوا انتظار می رفت آلودگی هوای شهر اندکی تعدیل شود و شهر از این حیث وضعیت نسبتا خوبی داشته باشد به علت افزایش غلظت آلاینده های زیست محیطی که شهر را هر روز در شرایط ناسالم قرار می داد ۳۰۶۸ نفر بر اثر ایست قلبی جان خود را از دست دادند که با احتساب آمار ۲ ماهه پاییز تعداد مرگ و میر ناشی از ایست قلبی به ۱۰۶۷۹ نفر می رسد که این رقم در سکته قلبی ۷۹۶۳ نفر است که در یک جمع بندی کلی می توان گفت از اول فروردین پارسال تا آخر آبان ۱۸۶۴۲ شهروند تهرانی بر اثر ایست قلبی و سکته قلبی جان خود را از دست دادند!
سکته مغزی از مرگ های ناگهانی که گفته می شود آلودگی هوا در بروز آن تاثیر دارد بعد از عارضه های قلبی بیشترین آمار مرگ و میر در تهران را به خود اختصاص می دهد. بطوریکه شش ماهه اول سال گذشته ۱۲۱۶ نفر بر اثر همین عارضه در تهران جان باختند.
تاسف بار این که در مهر و آبان سال ۹۰ هر روز ۳۱۰ شهروند تهرانی مرگ ناگهانی ناشی از آلودگی هوا داشته اند.

رابطه آلودگی هوا با افزایش سرطان

به گفته یک استاد دانشگاه علوم پزشکی: آلودگی هوا در شهرهای بزرگ، باعث افزایش ناگهانی و رشد جهشی در سرطان شهروندان شده است.
به اعتقاد دکتر قوام نصیری، رئیس سابق مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه مشهد آلودگی هوای شهرها که ناشی از سوخت فسیلی است، سرطانهای مغز استخوان و ریه را در افراد افزایش داده است و تاکید می کند که کودکان در خصوص ابتلا به سرطان مغز استخوان ناشی از آلودگی هوا آسیب پذیر ترند.
بررسی ها نشان داده، کودکان و سالخوردگان، دو گروه آسیب پذیر بر اثر آلودگی هوا هستند اما کودکان صدمات بیشتری را متحمل می شوند چرا که تعداد تنفس هوای آنها بیشتر است، به این ترتیب میزان آلاینده های بیشتری را وارد سیستم تنفسی خود می کنند.
با این همه یکی از کارشناسان عرصه سلامت محیط اعتراف می کند که ما در حل معضل آلودگی شهرهای بزرگ که به نوعی منجر به افزایش موارد ابتلا به سرطان و کاهش سن ابتلا به این بیماری در کشور شده است از نظر اجرایی مشکل داریم!
دکتر علی اصغر فرشاد عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران معتقد است بنزین با کیفیت پایین، فرسوده بودن خودروهاو سیستم مهندسی ناقص موتور خودروها باعث تشدید آلودگی هوا در شهرها می شود و به تبع آن موارد ابتلا به سرطان در سطح شهرها افزایش خواهد یافت.
با این حال بحران آلودگی هوا در سایر شهر های ایران در حال توسعه است: تبریز، مشهد، اراک، اصفهان، شیراز و اهواز از دیگر شهر های آلوده ایران هستند که کسی معضل افزایش آلودگی هوای این شهر ها را جدی نگرفته.

تهران می میرد...

وضعیت آلودگی هوای تهران آنقدر حاد است که طبق گزارش ها "نئومن" رئیس و بنیانگذار بنیاد جهانی انرژی هم معترض شد و هر گونه تاخیر در حرکت به سمت انرژی های تجدیدپذیر را باعث بدتر شدن وضعیت و کاهش کیفیت زندگی در تهران دانست و عنوان کرد: امروزه محیط زیست از بزرگ ترین چالش های جوامع بشری محسوب می شود و در تهران نیز با توجه به جمعیت زیاد این کلان شهر، به مسئولان جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد می کنم بحث آلودگی هوای تهران را جدی بگیرند و اقدامات مناسبی برای کنترل این معضل انجام دهند. معضل آلودگی هوا گسترده تر از آن چیزی است که تصور می شود و اگر به همین ترتیب پیش برویم مرگ تهران در آینده حتمی است.
پروفسور پرویز کردوانی در همین خصوص در سایت ها اعلام کرد: اگر هنوز فکر می کنیم با انجام طرح های مقطعی و ایجاد برخی محدودیت ها می توانیم مشکل آلودگی هوای تهران را حل کنیم، خودمان را گول زده ایم.
به گفته کردوانی: مسئولان کاری کرده اند که هر روز بر میزان منابع آلاینده اضافه می شود و با این اوضاع و احوال شاید دیگر نتوان برای تهران کاری کرد.آلودگی هوا و تاثیرات زیست محیطی

آلودگی هوا و تاثیرات زیست محیطی خسارات آلودگی هوا بر گیاهان، درختان و محصولات کشاورزی پدیده ای است که کمتر به آن به طور جدی توجه شده است و کمتر تحقیقی در کشور به بررسی عدد و رقم ناشی از خسارات اقتصادی و زیست محیطی پرداخته است.
طی ۲۵ سال گذشته تحقیقاتی در مورد خسارت ازن روی محصولات کشاورزی به خصوص سه محصول زراعی ذرت، سویا و پنبه در آمریکا انجام شده است. در این تحقیقات با نصب اتاقک هائی در سطح مزارع و کنترل مقدار ازن، میزان خسارت این گاز را بر روی محصولات کشاورزی سالیانه ۶/ ۱ میلیارد دلار برآورد شده است. افزایش آلاینده های موجود در هوا، منجر به کاهش گلدهی، میوه دهی و در نهایت مسمومیت درختان می شود.
تحقیقات کارشناسان محیط زیست نشان می دهد آلاینده ازن موجود در هوا می تواند علاوه بر میزان گل دهی و میوه دهی، بر ایجاد حساسیت در درختان و گیاهان تاثیر داشته باشد.
براساس تحقیقات انجام شده، آلاینده های موجود در هوا باعث می شود روزنه های برگ گیاه از خود حالت دفاعی داشته باشد و در مقابل آلاینده های هوا بسته شوند. نوع و درجه واکنش برگ گیاه، به میزان ازن، درجه، شدت و مدت زمان تماس با گاز ازن بستگی دارد.
تماس معین ازن معمولاً در رطوبت بالا اثر زیادتری نسبت به رطوبت کم دارد، زیرا در رطوبت بالا روزنه ها بیشتر باز هستند و تبادل گازها به آسانی صورت می گیرد. بر اثر آلودگی هوا، سبزینه گیاه از بین می رود و باعث می شود برگ گیاه که مواد موردنیاز برای درختان و گیاهان را فراهم می کند زرد شود؛ به این ترتیب مواد موردنیاز غذائی به درختان و گیاهان نمی رسد و نشانه های مسمومیت گیاه با آلاینده های هوا را می توان به صورت پلاسیدگی گیاه مشاهده کرد.
این امر سبب می شود بر اثر تماس با غلظت های کم ازن و آلودگی هوا در درازمدت ”برگ ریزش گیاه“ را منجر شود و این موضوع حساسیت گیاه را نسبت به بیماری افزایش می دهد و گیاه را آسیب پذیر می کند.
به این ترتیب آلاینده ازن می تواند باعث کاهش فتوسنتز، کاهش سطح برگ، کاهش امکان بهره وری از آب و کاهش گل و میوه در گیاه شود.
تحقیقات متخصصان محیط زیست نشان می دهد که آلودگی هوا منجر به کوتاهی قد درختان نیز می شود. با ۱۰ درصد کاهش رشد سالانه برای درختان بر اثر آلودگی هوا، مجموعاً ۳۳ درصد ارتفاع یک درخت کمتر از زمانی است که در معرض آلودگی هوا نباشد. کاهش رشد درختان بیشتر بر اثر گازهای اکسید نیتروژن و دی اکسید گوگرد است که بارش باران های اسیدی را منجر می شود و رشد گیاه و درخت را مختل می کند. بیش از ۷۰ درصد درختان واقع در حاشیه بزرگراه های تهران به دلیل انباشت از ذرات زیان بار روی شاخ و برگ شان در حالت نیمه خشک قرار دارند. با افزایش آلودگی هوا به تدریج گونه های گیاهی سازگار با اقلیم تهران از پهن برگ به سوزنی برگ تغییر شکل داده اند.
تغییر گونه های سازگار از پهن برگ به سوزنی برگ خود عامل دیگری برای فازایش آلودگی هوا بوده، زیرا توان پالایش هوا به وسیله سوزنی برگ ها در مقایسه با پهن برگ ها، کمتر است.
بررسی ها نشان می دهد که ماده اکسیدان مه ـ دود باعث ایجاد لکه ای زرد روی برگ های سوزنی شده و این برگ ها زودتر از موعد خزان می کنند. در نتیجه، برگ کافی برای تولید موادغذائی گیاه وجود نخواهد داشت و سیستم ریشه صدمه می بیند و این به نوبه خود به رشد گیاه صدمه زده و گیاه را در مثال حشرات حساس تر می کند.
باران های اسیدی افزایش رسوبات اسیدی در خاک درختان را منجر می شود و بدین ترتیب با ورود اسید به خاک فرایند خاک شوئی رخ می دهد و هوا و غذای خاک برای رشد درخت از بین می رود. اگر خاک کم عمق باشد و یا دارای موادغذائی کافی برای حفظ گونه های مختلف نباشد، رشد درختان و گیاه را به کلی مختل می کند. در این شرایط فقط گونه های به خصوصی به حیات خود ادامه می دهند و این خود به سایر گونه ها و اکوسیستم ها ضرر خواهد رساند و همه اینها از افزایش آلاینده های هوا متاثر است.
آلودگی هوا روی گیاهان ممکن است شدید، مزمن و یا نامرئی باشد، اگر تراکم مواد آلوده کننده زیادتر از قدرت تحمل گیاه باشد، با توجه به سن و وضعیت گیاه و سایر عوامل اکولوژیکی محیط زیست و مدت زمان تماس، اثرات مختلفی برجای می گذارد.
در صورتی که تراکم مواد آلوده کننده کم و زمان طولانی باشد، اثر قوی ولی مزمن است و در نتیجه آن اندام گیاه کوچک می ماند، قدرت نشو و نمای گیاهان چندساله کم می شود، تعادل جامعه گیاهی به هم می خورد و ترکیب و توزیع گونه ها دگرگون می شود. در سطح سلولی نیز آثاری ظاهر می شود که شامل تغییر آتابولیسم و کاتابولیسم و کند شدن اعمال آنزیمی و تغییر رنگ دانه ها است. مهم ترین اثر غیرمستقیم آلودگی هوا روی گیاهان از بین رفتن حشرات گرده افشان و در نتیجه کم شدن گرده افشانی گیاه می باشد که مستقیماً عملکرد را کاهش می دهد.
میزان حساسیت گونه های مختلف گیاهی نسبت به آلودگی بسته به غلظت مواد آلوده کننده، مدت زمان در معرض بودن گیاه و سن گیاه، مقدار حساسیت و خسارت وارده بر گیاه متفاوت خواهد بود.
در بین گونه های گیاهی تفاوت های عمده ای از لحاظ حد تحمل به انواع موادشیمیائی آلوده کننده دیده می شود. حتی در بین یک گونه نیز حساسیت تمام بوته ها یکسان نیست و با توجه به این تفاوت ها، یک متخصص اصلاح نباتات می تواند ارقام مقام را انتخاب و اصلاح کند. بسته به شرایط اقلیمی نیز ممکن است تفاوت هائی وجود داشته باشد، رطوبت زیاد خاک، رطوبت نسبی بالا در هوا و شدت نور زیاد خسارت آلودگی را بیشتر می کند. آلودگی صوتی نیز یکی از انواع آلودگی هوا است.
تحقیقات نشان می دهد که رشد گیاهان بر اثر سر و صدای بلند کاهش چشمگیری می یابد. مهاجرت بی موقع حیات وحش و پرندگان، سقط جنین، خونریزی گوش، بی اشتهائی، بروز حالت پرخاشگرانه، کاهش شیر در حیوانات شیرده و کوتاه شدن طول عمر از جمله اثرات سر و صدای زیاد بر جانوران است.
از مهم ترین آثار آلودگی صوتی و ارتعاشات بر اجسام بی جان خساراتی است که به نواحی مسکونی و زمین وارد می شود. شکسته شدن شیشه و ایجاد شکاف در ساختمان ها، از جمله این اثرات است.
در جهان صنعتی امروز سر و صدای زیست محیطی شامل سر و صدای ناشی از ترافیک جاده ای، ترافیک هوائی و قطارها، صنایع، ساخت و سازها و نیز فعالیت های معمول است.
بررسی ها نشان می دهد، اولویت اول مشکل آلودگی صوتی در شهرهای بزرگ، ناشی از ترافیک است. صدای خارج از منزل ناشی از صدای هواپیما، وسایل نقلیه عمومی و زمینی، ساختمان سازی، صنایع و سر و صدای نواحی مسکونی و فعالیت های تجاری، منجر به تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم بر سلامت افراد می شود.
یکی از مهم ترین اثرهای آلودگی صوتی کاهش قدرت شنوائی است و اثرات غیرمستقیم آن بر روی انسان شامل کاهش ضربان قلب، حساسیت عصبی، گرفتگی عضلانی، خستگی روحی و جسمی، سرگیجه و از دست دادن تعادل بدن، امراض قلبی و در نهایت مجموع این اثرها در انسان ایجاد خستگی و بی حوصلگی می کند و از بازدهی فکری و جسمی می کاهد.

نظرات کاربران درباره کتاب با آلوده‌ترین حالت تهران چه کنم؟!

با سپاس، واقعا تو همچین شرایطی این کتاب لازم بود!
در 2 سال پیش توسط امیر
بسیار ممنونم 🙏🙏🙏 عالی بود این کتاب از فیبیدو امیدوارم مشابه این حرکت برای مشکلات دیگر مردم نیز از فیبیدو ادامه پیدا کنه 💙💞💙💞💙
در 1 سال پیش توسط mrm...0
با این تفاسیر موندم چجوری زنده موندیم????????
در 2 سال پیش توسط مصطفی داودی
ممنون بجا و صحیح😍ممنون فیدیبو جان ☠🤢😓😪😘⚠😍😍☠😓😓😓😷
در 1 سال پیش توسط Fereshte Gashemloo
ممنون
در 2 سال پیش توسط مهدی رببعی
اگه میشد ناشر کتاب و نویسنده و سال تولید و .... را به کتاب ها اضافه کنند
در 2 سال پیش توسط هومن عابدی
در کتاب نوشته الودگی هوا میتواند سبب از بین رفتن حس بویایی بشود! :( این کتاب نکات جالبی برایم داشت. با ماسک فیلتر دار نهایت دوساعت میتوان در هوای بسیار آلوده تردد داشت!
در 1 سال پیش توسط مریم غفار