فیدیبو نماینده قانونی انتشارات روزنه و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب پرسش و پاسخ در هوميوپاتی

کتاب پرسش و پاسخ در هوميوپاتی

نسخه الکترونیک کتاب پرسش و پاسخ در هوميوپاتی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۹۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب پرسش و پاسخ در هوميوپاتی

هومیوپاتی از دو جزء «هومیو» (HOMOEO) به معنای مشابه و «پاتی» (PATHY) به معنای بیماری گرفته شده است که در فارسی به «مشابه درمانی» ترجمه شده است. بدین معنا که هر ماده‌ای که بتواند یک سری علایم را در افراد سالم ایجاد نماید، می‌تواند همان علایم را در فرد بیمار بهبود بخشد، مثال ساده آن پیاز می‌باشد. زمانی که شما پیاز را پوست می‌کنید، معمولاً دچار این علایم می‌شوید: آبریزش از چشم، آبریزش از بینی، سوزش چشم، سوزش بینی و گاهی سرفه و عطسه. که این علایم مشابه علایمی هستند که ما در بیماری سرماخوردگی و یا حساسیت‌های فصلی می‌بینیم. بنابراین پیاز را می‌توان به عنوان یک داروی هومیوپاتی در درمان سرماخوردگی‌ها و حساسیت‌های فصلی به کار برد. این اصل ذکرشده را «قانون مشابهت» می‌نامند که مهمترین قانون هومیوپاتی می‌باشد. اصولاً هومیوپاتی یک قانون در طبیعت می‌باشد و شما بدون کمک دارو نیز می‌توانید مشابهت را ایجاد نمایید. مثال ساده آن سوختگی می‌باشد که بسیاری از خانواده‌ها تجربه آن را دارند. بدین صورت که هرگاه که جایی از بدن شما دچار سوختگی شد، آن را به جای آنکه زیر آب سرد نگاه دارید، در معرض آب گرم قرار دهید و یا اینکه عضوی را که دچار سوختگی شده است در معرض حرارت ملایمی قرار دهید. در این صورت خواهید دید که کاهش درد و بهبودی زخم سریعتر اتفاق می‌افتد. لازم به ذکر است که شاید شما بتوانید قانون مشابهت را با موسیقی یا یک رفتار و یا یک گفتار نیز ایجاد نمایید.

ادامه...

بخشی از کتاب پرسش و پاسخ در هوميوپاتی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:اشاره:

در طی چند سال تجربه هومیوپاتی به سوال های بی شماری از طرف مراجعه کنندگان بر می خوردم که در مدت کوتاه شرح حال گیری، فرصت پاسخگویی به آنها نبود، لذا بر این شدم که کتاب حاضر را به رشته تحریر درآورم تا بتواند جوابگوی انواع سوالاتی که معمولاً در مراجعه کنندگان شکل می گیرد باشد. امیدوارم که این کتاب راهنمای خوبی برای مراجعه کنندگان خوش شانسی که می خواهند هومیوپاتی را تجربه بکنند باشد و کار پزشکان هومیوپاتی را در امر درمان تسهیل نماید.

فصل اول: «هومیوپاتی چیست؟»

**س: آقای دکتر اصولاً جایگاه پزشکی هومیوپاتی در طب امروز کجا قرار دارد؟
پ: به طور کلی به موازات پزشکی رایج که آن را اصطلاحا «پزشکی آلوپاتی» می نامند، سیستم پزشکی جایگزینی وجود دارد که در اصطلاح انگلیسی آن را "Alternative Medicine"می نامند و در فارسی به طب مکمل یا طب جایگزین ترجمه شده است و از دیدگاه سازمان بهداشت جهانی (WHO)مشتمل بر حدود ۹۰ رشته درمانی می باشد که مهمترین آنها عبارتند از: طب سوزنی، هومیوپاتی، گیاه درمانی و کایروپرکتیک که به خصوص از میان اینها سازمان بهداشت جهانی تکیه خاصی بر روش درمانی هومیوپاتی دارد.
*س: با توجه به صحبت های شما پس چرا بسیاری از پزشکان کشورمان، هومیوپاتی را قبول ندارند؟
پ: مهمترین علت آن ناآگاهی از وضعیت هومیوپاتی در جهان پزشکی امروز می باشد. علت دوم آن عدم آشنایی با اصول طب هومیوپاتی و یا هماهنگ نیافتن این اصول با آموخته های آنان در طی ۷ تا ۱۱ سال آموزش پزشکی می باشد. در طول تاریخ هومیوپاتی بسیار تکرار شده است که پزشکانی که برای ردکردن هومیوپاتی شروع به مطالعه آن کرده اند، بعدا از پیروان و اساتید این رشته شده اند.
به عبارت دیگر در طی آموزش پزشکی رایج، فرد این دید را می یابد که انسان تنها از مجموعه ای سلول، مولکول و آنزیم درست شده است، چرا که می تواند این اجزا را زیر میکروسکوپ و یا در آزمایشگاه به راحتی مشاهده نماید در حالی که در هومیوپاتی فرد در می یابد که انسان به جز بُعد مادی دارای یک بعد انرژیتیک نیز می باشد که احاطه بر این بُعد مادی دارد و این بُعد انرژیتیک فعلاً در تئوری های شیمیایی و فیزیکی موجود در دنیا نمی گنجد و البته این را باید گفت که افراد بسیاری هستند که درصدد شناساندن و ملموس کردن این بُعد انرژیتیک می باشند.
*س: لطفا از اصول هومیوپاتی برای ما صحبت کنید و اصلاً معنی کلمه هومیوپاتی چیست؟
پ: هومیوپاتی از دو جزء «هومیو» (HOMOEO) به معنای مشابه و «پاتی» (PATHY) به معنای بیماری گرفته شده است که در فارسی به «مشابه درمانی» ترجمه شده است. بدین معنا که هر ماده ای که بتواند یک سری علایم را در افراد سالم ایجاد نماید، می تواند همان علایم را در فرد بیمار بهبود بخشد، مثال ساده آن پیاز می باشد. زمانی که شما پیاز را پوست می کنید، معمولاً دچار این علایم می شوید: آبریزش از چشم، آبریزش از بینی، سوزش چشم، سوزش بینی و گاهی سرفه و عطسه. که این علایم مشابه علایمی هستند که ما در بیماری سرماخوردگی و یا حساسیت های فصلی می بینیم. بنابراین پیاز را می توان به عنوان یک داروی هومیوپاتی در درمان سرماخوردگی ها و حساسیت های فصلی به کار برد. این اصل ذکرشده را «قانون مشابهت» می نامند که مهمترین قانون هومیوپاتی می باشد.

**س: آیا مشابهت را تنها با دارو باید ایجاد کرد؟
پ: اصولاً هومیوپاتی یک قانون در طبیعت می باشد و شما بدون کمک دارو نیز می توانید مشابهت را ایجاد نمایید. مثال ساده آن سوختگی می باشد که بسیاری از خانواده ها تجربه آن را دارند. بدین صورت که هرگاه که جایی از بدن شما دچار سوختگی شد، آن را به جای آنکه زیر آب سرد نگاه دارید، در معرض آب گرم قرار دهید و یا اینکه عضوی را که دچار سوختگی شده است در معرض حرارت ملایمی قرار دهید. در این صورت خواهید دید که کاهش درد و بهبودی زخم سریعتر اتفاق می افتد.
لازم به ذکر است که شاید شما بتوانید قانون مشابهت را با موسیقی یا یک رفتار و یا یک گفتار نیز ایجاد نمایید.
به عنوان مثال در آموزش های خودشناسی، «گروه درمانی» وجود دارد، بدین معنا که در یک جمع شما باید از گره های روحی خود و نکات مثبت و منفی خود صحبت نمایید، دیگران که در جمع حاضرند و صحبت های شما را می شنوند در می یابند که تنها آنها در این جهان بزرگ نبوده اند که چنین گره های روحی ای داشته اند بلکه بسیاری دیگر از انسان ها هم هستند که از مشکلاتی مشابه رنج می برند و بنابراین دانستن این دو نکته، که بسیاری از مشکلات روحی در انسان ها مشابه می باشند و از طرفی دیگر تنها آنها نیستند که چنین مشکلاتی دارند به ایشان آرامش خاطر می بخشد و می تواند مرهمی بر زخم هایشان باشد.

**س: شنیده ایم که به هومیوپاتی «طب کل نگر» نیز می گویند، معنای این حرف چیست؟
پ: هومیوپاتی یکی از رشته های زیرمجموعه طب کل نگر (holistic Medicine)می باشد که در آن تمامیت جسمی، ذهنی، احساسی و محیطی فرد در طی فرآیند شرح حال گیری و درمان در نظر گرفته می شود، به عبارتی دیگر سعی می شود که علائم به ظاهر بی ربط در قسمت های مختلف بدن به عنوان یک تابلو معرفی شوند. مثلاً فردی که معمولاً عصبانی است و دارای نفخ شدید شکم می باشد و دارای سنگ کلیه هم می باشد و دارای ترک در پاشنه پا نیز هست تحت عنوان تابلوی Lycopodium قرار می گیرد و یا فردی که از نظر روحی افسرده است و همیشه میل به تنهایی و گریه دارد و مکررا تبخال هم می زند و اتفاقا دارای گواتر (غم باد) می باشد و ناخن های نرم و شکننده ای نیز دارد تحت عنوان Natrium muriaticum قرار می گیرد و بر این اصل هست که پزشک هومیوپات در شرح حال گیری از بیمار، نیاز به تمامی علایم در هر کجای بدن که باشند دارد.
بنابراین هنگامی که تمامی این علائم زیر یک عنوان قرار گرفتند پزشک هومیوپات می تواند تنها یک دارو برای تمام این علایم تجویز نماید و نیازی به استفاده از چند دارو برای چند علامت گوناگون نیست
و لذا در انجام روند درمان و تجویز دارو تمامیت بیمار در نظر گرفته می شود. به عبارتی دیگر جزءنگری و تجویز چند دارو زمانی ایجاد می شود که پزشک نمی تواند ارتباطی بین علایم پیدا نماید. در مثال های ذکر شده تحت تابلوی Lycopodiumیا Natrium muriaticum در پزشکی رایج ارتباطی منطقی برای آن علایم وجود ندارد لذا می گویند که عصبانیت ات را برای روان پزشک، نفخ ات را برای متخصص داخلی، سنگ کلیه ات را برای اورولوگ و ترک پاشنه پا را برای متخصص پوست مطرح کن و لذا فرد باید چندین داروی مختلف مصرف نماید در حالی که در هومیوپاتی برای همه آنها تنها داروی Lycopodiumتجویز می گردد.
از طرفی دیگر در طب کل نگر عضوهای مختلف بدن جدا از هم در نظر گرفته نمی شوند و یا جسم و جان را جدا از همدیگر نمی دانند و در یک دید کلی تر انسان را موجودی جدابافته از کل طبیعت و آفرینش نمی دانند و در این نگرش معتقدند که در واقع تمام اعضای فرد یک نوع اختلال (پاتولوژی) را نشان می دهند، لکن این نمایش در هر عضو، با توجه به امکانات آن عضو می باشد. چنانکه در یک وضعیت اضطراب آور، قلب طپش از خود نشان می دهد، دستگاه گوارش دچار اسهال می شود و شخص از درون دچار بی قراری می گردد. در واقع این کل نگری در بسیاری از روش های دیگر طب کل نگر هم وجود دارد همچنانکه در طب سوزنی و یوگا نیز این کل نگری وجود دارد. در واقع تفاوت عمده هومیوپاتی با طب رایج (آلوپاتی) در این نگرش فلسفی به انسان و بیماری و خلقت می باشد.
طب کل نگر انسان را مجموعه ای از سلول، مولکول و آنزیم نمی داند بلکه او را مجموعه ای از جسم و جان و زیرمجموعه ای از شعور خلقت معرفی می کند.

**س: در واقع انسان از دیدگاه هومیوپاتی چه موجودی است؟
پ: از دیدگاه فلسفه هومیوپاتی، انسان موجودی است انرژیتیک که اعضای مختلف آن تحت نفوذ این انرژی در هماهنگی و تعادل قرار دارند. این انرژی را در هومیوپاتی، انرژی حیاتی (VITAL FORCE) می نامند. به زبان ساده تر اگر شما کامپیوتر را در نظر بگیرید: این کامپیوتر دارای برق (روح)، نرم افزار (انرژی حیاتی یا معادلش، جان) و مانیتور (جسم) می باشد و همانگونه که در مبحث داروها ذکر خواهد شد، داروهای هومیوپاتی روی این انرژی حیاتی اثر می گذارند.
این دیدگاه نه تنها برای انسان بلکه برای تمام موجودات (چه جاندار و چه بی جان) قائل به انرژیی است که این انرژی در تولید داروهای هومیوپاتی برای ایجاد اثر درمانی به کار گرفته می شود.

**س: با توجه به این دیدگاهی که هومیوپاتی به انسان دارد، بیماری از کجا شکل می گیرد؟
پ: از دیدگاه هومیوپاتی در واقع بیماری، ایجاد اختلال در عملکرد انرژی حیاتی (VITAL FORCE)می باشد و به دلیل تغییر شکل سلول ها یا تغییر عملکرد آنها به طور اولیه نمی باشد، بلکه این اختلال در عملکرد انرژی حیاتی است که علایم بیماری را به طور ثانویه در سطح سلول ها و اعضا نشان می دهد.
از طرف دیگر باید دانست که برای شکل گیری یک بیماری و از تعادل خارج شدن نیروی حیاتی معمولاً می بایست که یک سلسله حلقه هایی به دنبال هم ردیف شوند تا فرد را در وضعیت خاصی از نظر جسمی و یا ذهنی قرار دهند و این سلسله حلقه ها را می توان به طور کلی تحت دو عنوان: میازم فرد (پدیده ای است که تا حدودی نزدیک به تعریف زمینه ژنتیک فرد در پزشکی رایج می باشد) و محیط او طبقه بندی کرد. حال ممکن است در این سلسله حلقه ها نقش یک حلقه واضح تر و برجسته تر از دیگر حلقه ها باشد.
مثلاً در مورد کسی که آسم دارد و یکی از بستگان درجه اولش اگزما دارد هر دوی آنها دارای میازم مربوطه می باشند. حال اگر این فرد در شغلش هم، با غبار و دود سر و کار داشته باشد و محیط زندگی اش هم، در کانون های آلوده شهر باشد، نسبت به فرد دیگری که با این مسائل مواجه نیست حتما دارای بیماری شدیدتری می باشد.

نظرات کاربران درباره کتاب پرسش و پاسخ در هوميوپاتی

شبه‌علم
در 12 ماه پیش توسط حمیدرضا توفیقی