فیدیبو نماینده قانونی نشر نی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب نظریه‌های فلسفی و جامعه‌شناختی در هنر

کتاب نظریه‌های فلسفی و جامعه‌شناختی در هنر

نسخه الکترونیک کتاب نظریه‌های فلسفی و جامعه‌شناختی در هنر به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۴,۶۲۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب نظریه‌های فلسفی و جامعه‌شناختی در هنر

مجموعه حاضر از دو بخش جامعه‌شناسی هنر و فلسفه هنر شکل گرفته است. جامعه‌شناسی هنر از چند دهه گذشته به این‌سو به رشته‌ای پویا و بالنده تبدیل شده است که گستره مطالعاتی آن، موضوعات و مسائل بسیار متنوعی را دربرمی‌گیرد. از یک‌سو به تحلیل‌های سطح خُرد جامعه‌شناختی می‌پردازد و برای مثال، زندگی و فعالیت‌های عملی هنرمندان و موقعیت اقتصادی و اجتماعی آن‌ها را به تحقیق می‌گیرد؛ و از سوی دیگر به تأملات سطح کلان روی می‌کند و مسائلی همچون جایگاه هنر و افت‌وخیزهای آن در ساختار کلی جوامع مدرن را موضوع مطالعه خود قرار می‌دهد. جامعه‌شناسی هنر در بخش نظری نیز، به‌ویژه در دو دهه اخیر، پویشی نظرگیر داشته و کتاب‌ها و مقالات پرمحتوایی توسط جامعه‌شناسان درباره مسائل نظری هنر نگاشته شده است. فلسفه هنر یا زیباشناسی که از دیرباز درباره مسائل مربوط به تعریف و چیستی هنر، نظریه هنر، رابطه زیبایی و هنر، و خودمختاری هنر به تأمل می‌پرداخته، در روزگار کنونی بر مفاهیمی چون ارزش زیباشناختی، تجربه زیباشناختی، معیارهای داوری زیباشناختی و نگرش زیباشناختی تکیه‌ای ویژه داشته است. همچنین روند غالب در زیباشناسی معاصر، بر گرایش به تحلیل‌های موشکافانه‌ای از نقش نظریه در نقدهای هنری، بررسی ضرورت و امکان صورتبندی تعریفی جامع و مانع درباره هنر، هستی‌شناسی هنر و مسائل مربوط به اصالت آثار هنری، نظریه نهادی، هرمنوتیک و تأویل متن، قصد مؤلف و اهمیت آن در نقد هنر و جز این‌ها متمرکز بوده است.

ادامه...
  • ناشر نشر نی
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 4.24 مگابایت
  • تعداد صفحات ۴۵۶ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب نظریه‌های فلسفی و جامعه‌شناختی در هنر

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:پیشگفتار

مجموعه حاضر از دو بخش جامعه شناسی هنر و فلسفه هنر شکل گرفته است. جامعه شناسی هنر از چند دهه گذشته به این سو به رشته ای پویا و بالنده تبدیل شده است که گستره مطالعاتی آن، موضوعات و مسائل بسیار متنوعی را دربرمی گیرد. از یک سو به تحلیل های سطح خُرد جامعه شناختی می پردازد و برای مثال، زندگی و فعالیت های عملی هنرمندان و موقعیت اقتصادی و اجتماعی آن ها را به تحقیق می گیرد؛ و از سوی دیگر به تاملات سطح کلان روی می کند و مسائلی همچون جایگاه هنر و افت وخیزهای آن در ساختار کلی جوامع مدرن را موضوع مطالعه خود قرار می دهد. جامعه شناسی هنر در بخش نظری نیز، به ویژه در دو دهه اخیر، پویشی نظرگیر داشته و کتاب ها و مقالات پرمحتوایی توسط جامعه شناسان درباره مسائل نظری هنر نگاشته شده است.
فلسفه هنر یا زیباشناسی که از دیرباز درباره مسائل مربوط به تعریف و چیستی هنر، نظریه هنر، رابطه زیبایی و هنر، و خودمختاری هنر به تامل می پرداخته، در روزگار کنونی بر مفاهیمی چون ارزش زیباشناختی، تجربه زیباشناختی، معیارهای داوری زیباشناختی و نگرش زیباشناختی تکیه ای ویژه داشته است. همچنین روند غالب در زیباشناسی معاصر، بر گرایش به تحلیل های موشکافانه ای از نقش نظریه در نقدهای هنری، بررسی ضرورت و امکان صورتبندی تعریفی جامع و مانع درباره هنر، هستی شناسی هنر و مسائل مربوط به اصالت آثار هنری، نظریه نهادی، هرمنوتیک و تاویل متن، قصد مولف و اهمیت آن در نقد هنر و جز این ها متمرکز بوده است.
جامعه شناسی هنر و فلسفه هنر، که اولی متعلق به گروه علوم اجتماعی و دومی متعلق به گروه علوم انسانی است، هم از جهاتی تکمیل کننده یکدیگرند و هم از جهاتی در برابر هم قرار می گیرند و می کوشند اصول و مفاهیم یکدیگر را به چالش گیرند. نگاه زیباشناسی به هنر یک نگاه درون ذاتی است، حال آن که نگاه جامعه شناسی به هنر، یک نگاه برون ذاتی است. جامعه شناسی به هنرها در جایگاه اجتماعی و تاریخی شان می نگرد و شرایط اجتماعی برآمدن آن ها و شیوه های تولید و دریافت آن ها را مدنظر قرار می دهد. هنر در زبان عادی، واژه ای است ذاتا دارای بار ارزشی، و این بار ارزشی، هنگامی که هنر به تحلیل جامعه شناختی گرفته می شود، به کل زایل نمی گردد. جامعه شناسی می تواند هنر را به مثابه مقوله ای از هستی های فرهنگی که برساخته اجتماع اند تحلیل کند، ولی این که آیا می تواند تحلیل خود را بر «بی طرفی ارزشی» به وجه اکمل آن مبتنی سازد، جای بسی گفت وگوست.
منتقدان زیباشناسی با لحاظ کردن ملاک های فرمالیسم، ساختارگرایی و نقد نو، آثار هنری را مستقل از تاثیرات سیاست، ایدئولوژی، قومیت و جنسیت و جز این ها، نقد و تفسیر می کنند. در مقابل، منتقدان سوسیالیست، فمینیست و پسااستعماری، این استقلال را مجدّانه به چالش می گیرند و نشان می دهند که ایدئولوژی و تعلقات طبقاتی و موقعیت های تاریخی و جغرافیایی و غیره بر شکل گیری ارزش زیباشناختی و تجربه زیباشناختی چه تاثیرات عمیقی می توانند داشته باشند. بنابراین، نقد هنر و ارزیابی زیباشناختی، رزمگاه اصلی زیباشناسان و جامعه شناسان هنر است.
حال اجازه دهید به اجمال به محتوای کتاب نظری بیفکنیم. بخش نخست، چنان که گفته شد، به جامعه شناسی هنر اختصاص دارد. این بخش که شامل شش فصل است با مقاله تازه نوشته ای از دیوید اینگلیس، با عنوان «نگاه جامعه شناسانه به هنر» آغاز می شود که مقاله ای روان و خواندنی و درعین حال پرمحتوا و پرمعناست و می تواند برای ورود به مباحث جامعه شناسی هنر، متنی مناسب و سودمند باشد. بد نیست در این فرصت به نکته ای اشاره کنم، و آن این که با توجه به کتاب هایی که در سال های اخیر در هر دو رشته به دستم رسیده است، چنین دریافته ام که گرایش غالب در تولید کتاب در این رشته ها، به جای نگارش توسط شخصی واحد، به گردآوری مقالات نویسندگان مختلف ولی مرتبط با موضوع کلی واحدی، معطوف بوده است. کتابی که این مقاله را از آن برگرفته ام، همچون عمده کتاب های دیگری که در تدوین این مجموعه ماخذ کارم بوده اند، دارای یک چنین ویژگی است. مشخصات این کتاب که در سال ۲۰۰۵ انتشار یافته در پانویس صفحه اول فصل نخست آمده است. البته سنت گردآوری مقالات و تدوین کتاب به صورت آنتولوژی در غرب پیشینه ای طولانی دارد، ولی در دهه های اخیر به سبب گسترده شدن دامنه موضوعات هر رشته و تنوع بیش از پیش آن ها، گردآوری و تدوین، در قیاس با تالیف، اهمیت ویژه یافته است.
فصول دوم، سوم و چهارم این مجموعه، از کتاب هنر و نظریه اجتماعی(۱) نگاشته آستین هرینگتن برگرفته شده است. این سه مقاله را می توانم با عنوان کلی جامعه شناسیِ زیباشناختی گروه بندی کنم، زیرا هرینگتن که خود یک جامعه شناس است، مفاهیم و رهیافت های هر دو رشته را به تحلیل و قیاس می گیرد و نوشته اش دارای بن مایه فلسفی است. فصل پنجم با عنوان «مروری بر جامعه شناسی هنر» از نوشته های ورا زولبرگ است که یکی از فعال ترین جامعه شناسان هنر در عصر حاضر به شمار می آید. فصل ششم یا آخرین فصلِ بخش نخست، به گئورگ زیمل اختصاص دارد که توسط مونیکا بِتسلر نگارش یافته است. زیمل یک جامعه شناس برجسته آلمانی است که بعد از بنیانگذاران سه گانه علم جامعه شناسی، یعنی کارل مارکس، ماکس وبر و امیل دورکم، از او به عنوان فرد چهارم نام برده می شود. زیمل در مجموعه آثارش به هنر توجهی ویژه داشته است و کم تر متنی در جامعه شناسی هنر می توان یافت که به نام و اندیشه های او ارجاعی نداشته باشد.
بخش دوم که در آن مقالات مرتبط با فلسفه هنر یا زیباشناسی آورده شده، دارای یک سیر تاریخی ـ موضوعی است و طی آن، چند نقطه برجسته در تاریخ زیباشناسی مورد تاکید قرار گرفته است. سه مقاله یا رساله کلاسیک که در قوام گرفتن اندیشه زیباشناختی نقشی حیاتی داشته اند با ترجمه نگارنده در این بخش آورده شده اند که عبارت اند از: «زبده فن شعر» ارسطو، «معیار ذوق» نوشته دیوید هیوم و «فرم معنادار» نگاشته کلایو بل. مقاله بسیار مهم و پراشتهار موریس وایتس، فیلسوف معاصر هنر، با عنوان «نقش نظریه در زیباشناسی» در آغاز این بخش قرار گرفته است، که در آن نویسنده می کوشد به تلاش های صورت گرفته در خصوص نظریه پردازی و صورتبندی تعریف های گوناگون درباره هنر، نگاهی نقدی و سنجشگرانه داشته باشد. قصدم از آوردن این مقاله در آغاز بخش دوم این بوده است که خواننده ضمن آشنایی با دیدگاه نقدی این فیلسوف معاصر، بتواند ضمن مطالعه فصول بعدی کتاب، به مباحث و مفاهیم مطرح شده در آن ها، رهیافتی نقدی و پرسشگرانه داشته باشد. با این همه هر فصل دارای استقلال موضوعی خود است و می تواند جدا از فصول دیگر، مستقلاً خوانده شود.

علی رامین
پائیز ۱۳۹۰

نظرات کاربران درباره کتاب نظریه‌های فلسفی و جامعه‌شناختی در هنر

میشه لطفا کتاباى دیگه که منابع کنکور هنر هستن بزارید
در 2 سال پیش توسط غزال روز
با سلام،ممنون از لطفتون.میخواستم ببینم آیا از رضایت صاحبان کتاب اطمینان دارین؟والا این روزا نمیشه فهمید صاحب کتاب راضی هست یا نه! اگه اطمینان دارین لطفا توی سایت بنویسید که مخاطبین دچار سردرگمی نشن.با تشکر///// . پاسخ فیدیبو : سلام و احترام فیدیبو طی قراردادی با ناشران کتاب ها را با رضایت ناشران از آن ها دریافت و در سایت خود قرار داده است و هیچ کتابی بدون مجوز ناشرش در فیدیبو قرار ندارد. با مهر
در 3 سال پیش توسط met...oof
ketebe khoobi hast baraye shuroo jamashenasi va falsafe honar
در 3 ماه پیش توسط سید مجید موسوی
کتابهای اقای علی رامین از منابع اصلی کنکور پزوهش هنر هستن. ممنونم. حتما کتاب مفیدی خواهد بود⚘⚘⚘
در 2 سال پیش توسط شیما محمدی