دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۵۰٪ تخفیف» بخرید!
کتاب مجرم مادرزاد

کتاب مجرم مادرزاد
خاطراتی از دوران کودکی در آفریقای جنوبی

نسخه الکترونیک کتاب مجرم مادرزاد به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید!

درباره کتاب مجرم مادرزاد

مجرم مادرزاد روایت زندگی مصیبت‌بار راوی است از ستم و تبعیض، و نگاهی موشکافانه و تحلیلی است به آن تبعیض‌ها در قالب شرحی جذاب، جسورانه، طنزآمیز و به دور از اغراق‌های معمول در این‌گونه کتاب‌ها. این کتاب روایتی جسورانه است، بیش از هر چیز چون نویسنده از روزگاری دور و مردمانی که در دسترس نیستند روایت نمی‌کند، تقریباً هرکسی که نام می‌برد زنده است و به مدد رسانه‌های جمعی و شبکه‌های مجازی در دسترس. او نمی‌تواند مانند بسیاری از پناهنده‌ها و مهاجران و ماجراجوها و جهانگردانی باشد که تا همین دو دهه پیش، به‌راحتی و به سلیقۀ بازار، داستان‌های خیالی را به نام خاطرات روانه بازار می‌کردند و دربارۀ ماجراها و آدم‌های خیالی یا واقعی، هر چه دوست داشتند (یا فکر می‌کردند دیگران دوست دارند) به خورد مخاطب می‌دادند. ترور نوآ یک چهرۀ شناخته‌شدۀ بین‌المللی و شاید شناخته‌ترین چهرۀ زندۀ آفریقای جنوبی در سطح جهان است که آدم‌های داستانش آدم‌هایی واقعی و نزدیک و زنده، در حد مادر و برادر و ناپدری و پسرخاله و رفقای ده‌پانزده سال پیش‌اند. خاطراتش هم از جنس نوستالژی‌های تاریخی مانند جنگ جهانی دوم و جنبش‌های دانشجویی دهۀ ۱۹۶۰ نیست که خودبه‌خود برانگیزانندۀ عواطف و احساسات بعضی از خوانندگان باشد و مخاطبان تضمین‌شده‌ای از این دست داشته باشد. برای نقل خاطره از بیست سال پیش که هنوز رنگ نوستالژی روی آن ننشسته، باید حرفی برای گفتن داشت و وقتی حرف از زندگی شخصی خود و اطرافیانی باشد که فردای انتشار آن را می‌خوانند باید محتاط و عاقبت‌سنج هم بود؛ اما او نه‌فقط روایت بی‌پرده‌ای از زندگی خود و اطرافیانش و جامعه‌ای که در آن بزرگ شده می‌دهد که فهرستی از خلافکاری‌هایش هم ردیف می‌کند: از تکثیر و فروش سی‌دی‌های موسیقی غیرمجاز تا خرید و فروش اموال دزدی و حتی سرقت. جالب‌تر اینجاست که بعضی از این خلاف‌ها را پس از هجده‌سالگی انجام داده و وقتی یک چهرۀ سرشناس جهانی مثلاً با ذکر نام آهنگ‌ها به تکثیر و فروش غیرقانونی آن‌ها اعتراف می‌کند، یعنی خودش را برای تعقیب قانونی احتمالی هم آماده کرده است. خاطره و اعتراف پیرمردی هشتادساله از سرقت کوچکی که شصت سال پیش از فروشگاهی انجام داده که چهل سال است نشانی از آن نیست حرفی است و اعتراف یک ستارۀ صحنه و رسانه به اینکه ده‌پانزده سال پیش آلبوم‌هایی را تکثیر و قاچاق می‌کرده که مصنفان و مالکان معنوی آن‌ها زنده و حاضر هستند حرفی است دیگر. خاطراتش هم از قهرمان‌بازی به دور است؛ بیشتر با کودکی و نوجوانی آدمی بدشانس، توسری‌خور، فرودست و [دست‌کم در روابط عاطفی] بی‌دست‌وپا و تحقیرشده طرفیم؛ از نویسنده‌ای که با تعمدی معنادار به موفقیت‌های بعدی و موقعیت فعلی‌اش چندان اشاره‌ای نمی‌کند.

ادامه...

مشخصات کتاب مجرم مادرزاد

  • ناشر انتشارات روزنه
  • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۶۹,۵۰۰ تومان
  • تاریخ نشر ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 2.26 مگابایت
  • تعداد صفحات ۳۴۲ صفحه
  • شابک

نظرات کاربران درباره کتاب مجرم مادرزاد

ترجمه روان... بازگرداندن کلمات خوب... ارتباط برقرار کردن با داستان هم راحت انجام میشه چون به نظرم با یک بازه ای از زمان ایران همخوانی داره.
در ۶ ماه پیش توسط 913...185 ( | )
جالب و خواندنی بود
در ۱ سال پیش توسط 935...021 ( | )
صوتیش رو با صدای خودش گوش کردم. خوب بود.
در ۲ سال پیش توسط ali....in ( | )