0
معرفی و دانلود بهترین کتاب‌های مجموعه صوتی کلیدر

معرفی و دانلود بهترین کتاب‌های مجموعه صوتی کلیدر

5 عنوان صوتی

کلیدر بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین رمان فارسی و در مجموع دومین رمان طولانی در جهان است و مجموعه کتاب‌های صوتی کلیدر در فیدیبو یکی از پرطرفدارترین گزینه‌ها به‌شمار می‌رود که عده زیادی مایل به شنیدن آن هستند. محمود دولت‌آبادی در این رمان تلاش کرده است تا بهترین نسخه از قلم خود را به مخاطب نشان دهد. او ساده می‌نویسد، به جزئیات اهمیت زیادی می‌دهد و شخصیت‌پردازی برایش اهمیت دارد. کلیدر سرشار از صحنه‌هایی است که خواننده را مبهوت می‌کند و این صحنه‌ها را کسی جز دولت‌آبادی نمی‌توانست چنان هنرمندانه به تصویر بکشد.

هنرمندی محمود دولت‌آبادی در کلیدر این کتاب را به پرفروش‌ترین اثر او تبدیل کرده است. از زمان انتشار نخستین جلد کلیدر در سال 1357 تاکنون، این رمان شش‌جلدی توانسته است یکی از بزرگ‌ترین فروش‌ها را در رمان ایرانی به نام خود ثبت کند. حتی تیراژهای این رمان با 3000 نسخه در نوع خود کم‌نظیر است.

دولت آبادی در کلیدر تلاش دارد تا داستان واقعی زندگی گل‌محمد را واقع‌گرایانه و دور از هرگونه تخیلی توصیف کند. گل‌محمد رابین‌هودی کردتبار است که در سرزمین خراسان زندگی می‌کند و به مبارزه با مالکان و اربابانی می‌پردازد که رعیت بی‌گناه را هیچ می‌شمارند و ارزشی برای زیردستان خود قائل نمی‌شوند. همین باعث می‌شود گل‌محمد جان زندگی خود را در راه مقابله با این افراد صرف کند و به یک قهرمان ملی برای اهالی خراسان تبدیل شود.

فضای داستان در سال‌های 1325 تا 1327 شمسی می‌گذرد؛ دورانی که ایران در هرج‌ومرجی سیاسی به سر می‌برد و احزاب بسیاری در حال فعالیت هستند تا رأی خود را به کرسی بنشانند. سال‌هایی که حزب توده در حال قدرت‌گیری و فعالیت هرچه‌بیشتر است و دولت‌آبادی نیز داستان گل‌محمد را به این حزب گره می‌زند تا فضایی رئالیستی و مستندگونه را به نمایش بگذارد.

نثر کتاب بسیار ساده و روان است و خواننده عام می‌تواند به‌خوبی با آن ارتباط بگیرد. توصیف فضاها و شخصیت‌ها گاهی زبانی شعرآمیز و تغزلی به خود می‌گیرد که این را می‌توان امضای سبک خاص دولت‌آبادی در تمام آثارش به‌حساب آورد. رمان پر از شخصیت‌های فرعی و اصلی است و گفت‌وگوها به زبان سلیس و اصیل خراسانی برقرار می‌شوند. کلیدر گنجینه‌ای عظیم از لغاتی است که ریشه در فارسی قرن‌های سوم و چهارم هجری دارند و در طول زمان به فراموشی سپرده شده‌اند.

اگر می‌خواهید این مجموعه عظیم را بخوانید و از آن لذت ببرید ولی فکر می‌کنید زمان کافی ندارید، گوش‌دادن به نسخه صوتی آن می‌تواند گزینه خوبی باشد. لحظاتی که در ترافیک هستید یا می‌خواهید در حین کارکردن به یک پادکست گوش بدهید، شنیدن مجموعه کتاب‌های صوتی کلیدر در فیدیبو می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.


کتاب‌های صوتی سری مجموعه کلیدر را با چه ترتیبی بخوانیم؟

کتاب صوتی کلیدر در فیدیبو حسابی ارزش شنیدن دارد. چرا؟ زیرا علاوه‌بر گروهی از بهترین گویندگان حال حاضر، نویسنده اثر، یعنی محمود دولت‌آبادی نیز در بخش‌هایی از این مجموعه صوتی حضور دارد. همچنین موسیقی و آهنگ‌سازی کیهان کلهر بر جذابیت اتفاقات و حوادث این مجموعه افزوده است. به همین دلیل حتی اگر نسخه کاغذی این اثر را خوانده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم لذت شنیدن این مجموعه را از دست ندهید.

اگر قصد شنیدن این اثر را دارید، مطابق ترتیب داستان و کتاب‌ها پیش بروید. مجموعه کتاب‌های صوتی کلیدر در سه فایل صوتی ارائه می‌شوند.کتاب صوتی کلیدر جلد یک و دو در یک فایل، کتاب صوتی کلیدر جلد سه و چهار در یک فایل و کتاب صوتی کلیدر جلد پنج و شش نیز در یک فایل وجود دارد.

کتاب صوتی کلیدر جلد یک و دو به داستان زمانی می‌پردازد که خانواده کلمیشی در گیرودار برخی از اتفاقات پیش‌آمده در سال 1325 هستند. این خانواده سال‌ها پیش از کردستان به سبزوار خراسان آمده‌اند و اکنون در دوران قحطی خراسان به‌سختی روزگار می‌گذرانند. چهار فرزند که شامل سه پسر و یک دختر هستند، به چوپانی و کارهای رعیت‌گونه آن زمان‌ها مشغول‌اند و گل‌محمد یکی از این فرزندان است که دل در گرو عشق دختردایی‌اش، مارال دارد.

کتاب صوتی کلیدر جلد سه و چهار به وقایع زمانی می‎‌پردازد که گل‌محمد در هنگام درگیری با نامزد پیشین مارال، یعنی دلاور، دست به قتل یکی از افراد بزرگ آن منطقه می‌زند. همین مسئله پای نیروهای امنیه را به سبزوار باز می‌کند و گل‌محمد آن‌ها را نیز به قتل می‌رساند. شنیدن این وقایع، احساسات و فعالیت‌های گل‌محمد و فضای خراسان و ایران آن سال‌ها می‌تواند شما را برای دقایقی در خلسه‌ای لذت‌بخش پیش ببرد که دوست ندارید به پایان برسد.

کتاب صوتی کلیدر جلد پنج و شش که آخرین فایل صوتی است، به زمانی می‌پردازد که گل‌محمد با همکاری یکی از اعضای حزب توده به یک زندگی مخفیانه رو می‌آورد و در تلاش است پای اربابانی را که به رعیت ستم می‌کنند و در حال سوءاستفاده از آن‌ها هستند، ساقط کند. گل‌محمد به‌زودی به قهرمانی تبدیل می‌شود که در کنار مردم ایستاده است و پای ارزش‌هایش می‌ماند. او نماینده سبزواری نسل رابین‌هودها و ژاندارک‌هاست که علیه ظلم و زور و تجاوز قد علم کرده‌اند.

پایان کتاب با لحظاتی تلخ همراه است که شما را در بهت فرو می‌برد. سرنوشت گل‌محمد تلخ‌تر از آن است که بخواهید بدون شنیدن تمام داستان به آن پی ببرید. دولت‌آبادی در این اثر عظیم به‌گونه‌ای این شخصیت را خلق کرده است که نمی‌توان او را دوست نداشت و برای ارزش‌هایش احترامی قائل نشد.

هماهنگی موسیقی سنتی کلهر، صدای آرمان سلطان‌زاده و بیش‌از 100 گوینده حرفه‌ای، پیچ‌وخم سرگذشتی واقعی گل‌محمدی که دولت‌آبادی قلم به تصویر آن برداشته است، شما را تا مدت‌ها درگیر داستان نگه خواهد داشت. اگر نمی‌توانید برای شنیدن مجموعه کتاب‌های صوتی کلیدر صبر کنید، پس بیایید و با گل‌محمد سبزواری همراه شوید.

5 عنوان

5 عنوان